Close

Olympus E-PL5 incelemesi

Olympus E-PL5 fırsatları Olympus E-PL5 Aynasız ... Amazon 448,99 $ Görüntüle Görüntü 1/5 tarafından desteklenen en iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Olympus E-PL5


Olympus E-PL5
Resim 2/5

Olympus E-PL5

Olympus E-PL5
Resim 3/5

Olympus E-PL5

Olympus E-PL5
Resim 4/5

Olympus E-PL5

Olympus E-PL5
Resim 5/5

Olympus E-PL5


Olympus E-PL5

Olympus E-PL5 kompakt sistem kamerası, amiral gemisi Olympus OM-D'nin 'Lite' versiyonu olma faturalandırmasına kadar yaşıyor mu?

Bir DSLR'nin gücünü cep kompakt boyutlarında sunan üreticinin en yeni retro tarz kompakt sistem kamerası, 'Pen Lite' olarak da bilinen Olympus E-PL5'e geliyor.

Geçen yazın doğrudan halefi.Olympus E-PL3E-PL4 olmadığı için. Başlık çözünürlüğü 12 megapikselden 16 megapiksele yükseltildi, aksiyon fotoğrafçılığı için saniyede sekiz kare çekim yeteneği var ve en yüksek ışık hassasiyeti, daha önce ISO12800'den ISO25600'e yükseltilerek çekim yaparken daha net sonuçlar elde ediliyor. sadece doğal ışık.

Metal gövdeli E-PL5, bir yıl öncesini içeren bir dizi DSLR kalitesine yakın kameranın ortasında oturuyor.Olympus E-P3hemen yukarıda, aralığın tepesinde 1000 £ +Olympus OM-DE-M5. E-PL5'in altında aynı derecede yeni E-PM2 veya 'Pen Mini' yer alıyor ve tamamen yeni başlayanlar veya sadece ultra kompakt ancak yaratıcı bir şekilde esnek çekim seçeneği isteyenler hedefleniyor.

E-PL5 için hedef kitle, benzer şekilde, bir noktadan ve çekimden veya akıllı telefondan yükseltme yapan fotoğrafçıdır. Nitekim, Olympus piyasaya sürüldüğünde, vücutta kablosuz bağlantı kurmak yerine artık gerekli olan 'her zaman bağlı' özelliğini sağlamak için fotoğraf makinesiyle 8 GB Toshiba FlashAir Wi-Fi kartını bir araya getiriyordu.


Bu, son zamanlarda benzerleriyle gördüğümüz bir şeySony NEX-5RveSony NEX-6, ile birlikteSamsung NX1000,Samsung NX210veSamsung NX20Sert rekabetin ışığında Olympus, E-PL5'i daha kullanıcı dostu bir şekilde esasen bir OM-D olarak sunan bir pazarlama ustası oynuyor.

16 megapiksel CMOS sensör ve TruePic VI işlemci aynıdır; OM-D'deki vücut içi görüntü sabitleme sistemi olan tek temel fark, burada sahip olduğumuzdan daha fazla gelişmiştir (E-PL5'teki çift eksene karşılık OM-D'de beş eksen).

Ayrıca, E-PL5'in daha pahalı kameranın olağanüstü sağlam yapı kalitesini ve meraklıları memnun eden dahili vizörü gözden kaçırdığı gerçeği de var. Ama bir fotoğraf meraklısı değilsen, muhtemelen onu kaçırmayacaksın.

Olympus E-PL5 Pen Lite için önerilen fiyatlandırma, geri çekilebilir 14-42 mm II R yakınlaştırma lensi ile 599 £ olup, 35 mm'lik bir fotoğraf makinesinde 28-84 mm eşdeğer odak aralığı sunar ve maksimum kompaktlığı bile sağlamak için bir kilitleme mekanizması ile donatılmıştır. kameranın Micro Four Thirds sistem yuvasına takıldığında.

Bu, ilk çekim yapılmadan önce merceğin kilidinin açılması ve namlunun açılması gerektiği anlamına gelir. Teoride güzel ama pratikte nasıl işliyor?


Olympus E-PL5: Kontroller

Önden bakıldığında OM-D kadar muhteşem olmasa da çekici görünen E-PL5'in üst plakası, aksesuar flaşı için bir flaş yuvası için yer bulur - kutuda gerçek yerine küçük klipsli çeşitler bulunur. yerleşik çeşitlilik.

Ayrıca, tam otomatik doğrult ve çek seçeneklerinin yanı sıra, eksiksiz bir manuel kontroller ile birlikte, belirgin şekilde yükseltilmiş bir konumda bir çekim modu kadranı da elde ediyoruz. Hemen göze çarpan büyük ve yaylı deklanşör düğmesi, daha küçük güç düğmesinin yanında oturuyor.

Olympus'un lehine hemen bir artı nokta, hemen hemen anında güçlenmesidir, bu nedenle, gerçek bir DSLR'de olduğu gibi, zihninizin gözünde bir çekim görürseniz, sahip olduğunuz zamana kadar kaçırma olasılığınız azalır. deklanşör düğmesine bir parmak.

E-PL5'teki üst plaka kontrolleri hakkında hiçbir şikayetimiz olmasa da, arkadakilere gelince bu başka bir konu. Burada işlem düğmeleri gereksiz şekilde küçük görünür ve parmak ucu hassasiyeti gerektirir. Maddesi kadar minimalist stille ilgili olan, kredi kartı boyutunda bir kamera sunuyorsanız sorun değil, ancak daha iyisini bekliyorduk.

Neyse ki, buradaki arka LCD'nin de bir dokunmatik ekran olduğunu söylemiştim, bu yüzden, istediğiniz yere gitmek yerine, gerekli ayara dokunma seçeneği var; her iki dünyanın da en iyisi kontrol seçeneği.

Olympus E-PL5: Ekran

Yukarıda bahsedildiği gibi, E-PL5, arkada yalnızca açı ayarlanabilen değil - yukarı (180 derece) veya aşağı (65 derece) eğilebilen geniş ekran oranlı bir LCD ekran sağlayarak zamana ayak uydurur, döndürülmemişse - aynı zamanda bir dokunmatik paneldir.

Bu, kameranın deklanşörünün benzerlerinin bile ekranda konunuza dokunarak ateşlenmesini sağlar - uygun bir şekilde adlandırılan 'dokunmatik deklanşör' özelliği - tatmin edici bir sesle yanıt veren E-PL5.

Göz seviyesinde çekim için herhangi bir optik veya elektronik vizörün yokluğunda (adil olmak gerekirse, opsiyonel Olympus VF-2 vizör ekstra maliyetle eklenebilir), 3 inç boyut fotoğraf ve video kompozisyonu ve incelemesi için bir araç olarak gayet iyi çalışıyor. 460k nokta çözünürlüğünün de sınıf liderinin gerisinde kalması durumunda mükemmel bir şekilde yeterli.

Olympus E-PL5: Pil

Olympus E-PL5 bir BLS-5 şarj edilebilir lityum iyon pil ve bağımsız şebeke şarj cihazı ile birlikte gelir; bu, yalnızca maliyet kesintisi ve USB şarjının bu günlerinde her zaman memnuniyetle karşılanır.

Beklendiği gibi, bu hücre, herhangi bir çıkarılabilir SD kart için bir yuva ile paylaşılan, sağlanan aksesuar tutacağına vidalamak için boşluğun hemen altında, kamera tabanında boş bir bölmeye giriyor.

Endüstri test uzmanları CIPA'ya göre pil ömrü, tam şarjla 360'a kadar çekim için iyidir ve bu, Olympus'un Sony NEX-5R, Samsung NX1000 ve Canon EOS M'deki en iyi rakipleriyle karşılaştırılabilir.

Olympus E-PL5: Görüntü kalitesi

Pen serisinin temel bir özelliği, 0,01 saniyelik yıldırım hızında otomatik odaklama hızıdır ve Pen, bir tüketici DSLR'sinden beklediğiniz kadar hızlı yanıt verir.


Sanat Filtresi efektleri eğlenceli ve etkilidir; sıcak, koyu renkler neredeyse varsayılan olarak sunulur ve çekim noktasında uygulanır - bu, yalnızca fotoğraf değil video kaydederken de geçerlidir. Canlı doygunluk artırma seçenekleri gözümüzde en iyi şekilde çalışıyor gibi görünüyor.

Olympus, yeni TruePic VI işlemcisinin bu tür görüntülerin işlenmesini hızlandırdığını iddia ediyor ve kesinlikle kamerayı yavaşlatan filtre efektlerinin kullanıldığını fark etmedik; bu nedenle, onları kasvetli günlerde yumruk eklemek için varsayılan ayar olarak tutmanın cazibesi var.

Ayrıca, bir çekimin arka planını bulanıklaştırma ve yalnızca parmağınızı E-PL5'in ekran görüntüsünün sağında bulunan kayan bir çubuğun üzerinde sürükleyerek DSLR tarzı sığ alan derinliği efekti elde etme yeteneğinden de keyif aldık.

Özünde kamera iddia ettiğinin büyük bir bölümünü yapıyor; yani amatörlere, dik bir öğrenme eğrisi olmadan daha profesyonel görünümlü görüntülere erişim sunar.

Diğer bir avantaj, E-PL5 ile birlikte gelen ikinci nesil 'II' kit yakınlaştırmasıdır. Video sırasında otomatik odaklama söz konusu olduğunda hemen hemen sessizdir ve onunla pürüzsüzdür, böylece orijinal yinelemenin durdurma başlatma karmaşasını önler. Kayıt başladıktan sonra lensi başka bir şeye yöneltmeye karar verirseniz, çerçeveli nesneniz yavaş yavaş ancak hızla odaklanır.

Olympus E-PL5: Karar

Fiziksel olarak daha büyük APS-C görüntü sensörü sayesinde bazı saf meraklılarının gözünde avantaj sağlayacak olan eşit derecede yeni Canon EOS M ile neredeyse aynı boyutta olan 16,3 efektif megapiksel Olympus E-PL5, büyüleyici retro tarzı için üstünlük sağlıyor. artı arka plaka LCD'sinin daha yaratıcı çekim açıları çeşitliliği için açılandırılabilmesi.

Olympus ayrıca, basit bir enstantane fotoğraf makinesinden ilk kez değiştirilebilir lensli bir fotoğraf makinesine geçiş yapan biri için ilk bakışta daha makul fiyatlı. Yanıt süreleri çoğu DSLR için de eşleştiğinden, E-PL5 söz konusu olduğunda nispeten az hata bulunur. Bu, giden iyi bir anlaşma bulursanız, bunun bir ses satın alımı olarak kabul edilebileceği anlamına gelir.

Olympus E-PL5 çıkış tarihi: Şimdi mevcut

Olympus E-PL5 fiyatı: 14-42 mm 'II' yakınlaştırma kiti ile 599 £