Close

Olympus E-PL7 incelemesi

Resim 1/5
Resim 2/5

Olympus incelemesi


Resim 3/5

Olympus incelemesi

Resim 4/5

Olympus incelemesi

Resim 5/5

Olympus incelemesi

Akıllı telefonunuzun verdiğinden daha iyi çekimler istiyorsunuz, ancak efekt filtreleri, Wi-Fi ve selfie özellikli ekran açısından aynı kolaylık. Retro E-PL7 ideal bir adım atabilir mi?


Olympus 'Pen' serisi E-PL7 - 'Lite' veya giriş seviyesi versiyonunu ifade eden 'L', E-PL6'nın hemen arkasından geliyor. Yerine koymak yerine katıldığı kardeşinden büyük ölçüde sapmaz. Bu hala, bir ceket cebine sığabilen şık bir şekilde inşa edilmiş 16 megapiksel Four-Thirds sensörlü bir kameradır - bu nedenle, taşınması bir 'kalem' kadar kolaydır - ancak kullanım sırasında lensi değiştirebilmenin bariz bir avantajı vardır. İstenen. Doğal olarak bu açıklama, Fujifilm'in X serisi ve Panasonic'in GM1 ve yeni GM5'inden Sony'nin A5100 ve Samsung NX Mini'ye kadar bir dizi rakip kompakt sistem kamerasına geniş ölçüde uyacaktır, peki bu Olympus'u dikkate almaya değer kılan nedir?

Eh, LCD ekran şimdi her zamanki gibi yukarı doğru bir yaydan ziyade özçekimleri etkinleştirmek için lensinizin önündeki özneye bakacak şekilde aşağı doğru dönerken, E-PL7 başlangıçta öne çıkma konusunda kısa hissediyor. Görünüşe göre buradaki satış noktası, belirli bir özellik kümesinden ziyade tüm pakettir. Yaklaşım, 'kırılmadıysa düzeltmeyin' şeklindedir.


Burada yine ortalamadan daha küçük bir Wi-Fi özellikli kamerada ortalamadan daha büyük bir sensör alıyoruz - çip fiziksel olarak Sony ve Samsung rakiplerinden daha küçük olsa bile (ikincisinin NX Mini'si hariç) - ancak aynı zamanda motorlu, geri çekilebilir bir zoom da dahil makul bir £ 499 karşılığında lens. Sağlanan odak aralığı, bize 28-84 mm'lik 35 mm'lik film kamerasına eşdeğer olan standart 14-42 mm'dir. Bu, f / 3.5-5.6 diyafram aralığı, düşük ışıklı işler için özellikle parlak veya hızlı olduğu anlamına gelmese bile, bu paketi kutudan çıkar çıkmaz tüm ticaret seçeneğiniz yapar. Ayrıca, bu modelle, yalnızca ek bir optik satın alarak lens erişiminizi yükseltme veya genişletme fırsatı da var. Peki E-PL7 pratikte nasıl işliyor?

Olympus E-PL7: Kontroller

E-PL7 akıllıca bir şekilde ele alındığında, ilk elinize aldığınızda hemen tanıdık geliyor - ki bu, önceki nesil Olympus 'Pen' veya OM-D serisi bir kamerayı kullananlara daha fazlasını yapacaktır. 114.9x67x28.4mm'lik resmi ölçümler, bunun, ürünle birlikte verilen lens takılıyken bile ceket cebinde kayacak bir kamera olduğu anlamına gelir. Klasik bir kameraya benziyor ve bu nedenle kontroller minimalizm ile klasikliği karıştırıyor.


Başlatma süreleri, yanıt süreleri ve okuma / yazma süreleri hızlıdır; Yakalamak istediğiniz görüntüyü zihninizin gözünde öngörürseniz, kamera bloklardan hızlı bir şekilde uzaklaşarak an geçmeden gerçeğe dönüşür. Tanınabilir öğeler arasında, üst plakada bir şişe üstü tip çekim modu tekerleği ve arkadaki, tırnağın çalıştırılmasını gerektiren olağan küçük düğmeler dizisi bulunur. Başparmağın altına düşmek, hemen hemen anında video çekmeye başlamak için kırmızı bir kayıt düğmesi. Fiziksel kontroller bir yana, bu kamera dokunmatik ekran kullanımı da sunuyor; bu, kameranın odağını yönlendirmek ve ardından çekim yapmak için ekrana dokunma yeteneği olduğu anlamına geliyor. Alternatif olarak, yeterli alternatif ve her iki dünyanın da en iyi yaklaşımını sağlamak için yanlarında dizilmiş yeterince sabit tuş vardır: kendimizi ara sıra ekrana dokunurken bulduk, ancak daha sık olarak parmak uçlarımızın altındaki gerçek düğmeleri kullanıyoruz.

Burada dahili bir flaş bulunmadığından bahsetmeye değer: Bunun yerine, E-PL7'nin aksesuar pabucunun üzerine oturan ve ateşe doğru açılı olan kutudan klipsli minyatür bir flaş tabancası sağlanıyor. Bu iyi ve ünitenin temiz hatlarını ve daha küçük form faktörünü koruyor. Ama belli ki, dışarı çıkmadan önce yanımızda taşımayı ya da kameraya yapıştırmayı hatırlamamız gerekiyordu. Bize göre bir flaşa ne zaman başvurmanız gerekebileceğini asla tam olarak bilemezsiniz, bu nedenle, ideal olarak, her zaman, hiç olmamasından daha iyidir.

Olympus E-PL7: Ekran

E-PL7'nin konuşma noktalarından biri, 3 inçlik LCD ekranın, daha yaygın olan yukarı doğru ark boyunca çevrilmek yerine, objektifin önündeki nesneye bakacak şekilde 180 ° aşağı doğru döndürülebilmesidir. Pratik bir not olarak, eğer özçekimler çekiyorsanız bu, LCD'nin görüşünün kameranın flaş yuvasına takılan herhangi bir aksesuar tarafından kısmen engellenmesini önler - ancak diğer uygulamaların çoğu için ters çevrilmiş ekranın tabandan sarkıp sarkmaması bizim için çok az fark yarattı. veya üzerine oturur. Ayrıca, bu kamerada yerleşik olarak göz seviyesinde optik veya elektronik vizör bulunmadığına dikkat etmek önemlidir, bu nedenle, tüm kullanım yönlerinde ekrana güveniyoruz. Bir milyon noktadan fazla çözünürlük sunan LCD ile görüşün kabul edilebilir olandan daha fazla olduğunu gördük ve ekran parlak sonbahar güneş ışığında bile gereksiz yere zarar görmedi.

Olympus E-PL7: Pil

Bir tutacağın tabanına yerleştirilen lityum iyon şarj edilebilir pilin performansı, bu kamera sınıfı için ortalama ve bu 500 sterlinlik fiyat aralığına giren biri. Tam şarjla olağanüstü 350 görüntü yerine saygın bir görüntü.


Olympus E-PL7: Görüntü kalitesi

E-PL7'den aldığımız hareketsiz görüntüler esas olarak doğaldı ve ayrıntıları korumak ve parlak noktalardan kaçınmak için herhangi bir şey olursa az pozlama eğilimi gösteriyordu. Bu, sıkıcı günlerde, çekimlere biraz güç ve güç katmak için kameranın yüksek dinamik aralık ve minyatürleştirme seçenekleri gibi yerleşik filtre efektlerine geri döndüğümüz anlamına geliyordu. Yine de, sağlanan 14-42 mm'lik kit yakınlaştırma, uçtan uca ayrıntıları korumayı başardı ve giriş seviyesi DSLR'ye yakın sonuçlar sunmayı başardı. Kamera tutarlı, bu da herhangi bir giriş seviyesi cihazdan istediğimiz şey.

Stereo ses ile tamamlanan Full HD 1920x1080 piksel video çekimi için, başparmakla çalıştırılan arka plaka kayıt düğmesi artı motorlu yakınlaştırma lensi kombinasyonu, bu şekilde manuel olarak döndürmemiz yerine dokunmamıza yanıt olarak ileri geri kayar, sarsıntılı geçişlerden kaçınmada bariz bir avantaja sahiptir.

Bununla birlikte, E-PL7, tüm Olympus CSC'ler gibi, daha dinamik sonuçlar için çok sayıda yerleşik Sanat Filtresi özel efektleri ve daha sonra Photoshop'a güvenmek yerine kamera içinde yaratıcılığa tam bir hava verme fırsatı sunar. Bunların hepsi, bir DSLR ve bunu yapmak için daha hantal lenslerin etrafında dolaşmak zorunda kalmadan ilginç görseller elde etmek isteyenler için oldukça kapsamlı bir paket oluşturur.

Olympus E-PL7: Karar

Tamam, 16 megapiksel E-PL7 ile birlikte verilen meraklı göz seviyesinde vizör yok, ancak her şeyden önce otoportre için ayarlanmış gibi görünse bile, bir derece esneklik sunan eğilebilir bir LCD ekrana sahibiz. . Wi-Fi bağlantısını bir araya getirin ve daha 'profesyonel' görünümlü resimler ve videolar elde etmek için herkesin yalnızca akıllı telefonlarını kullanarak enstantane alım satımını yapmasına olanak tanıyan lensleri değiştirme olanağına sahip daha küçük form faktörlü bir kompakt sistem kameramız var. kompakt motorlu yakınlaştırma gerçekten çok önemli. £ 500'ün altındaki fiyat soran fiyat da giriş seviyesi kamera sınıfı için adil geliyor. Son sürümlere karşı koyulduğunda burada devrim niteliğinde bir şey olmasa da, E-PL7, bir DSLR ve lens çantasına yatırım yapmadan fotoğrafçılığında biraz daha yaratıcı olmak isteyen herkes için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.