Close

Olympus Pen E-P5 incelemesi

Olympus PEN E-P5 fırsatları 7 Amazon müşteri yorumu Image 1/5

Olympus E-P5 incelemesi

Olympus E-P5 incelemesi
Resim 2/5

Olympus E-P5 incelemesi

Olympus E-P5 incelemesi
Resim 3/5

Olympus E-P5 incelemesi

Olympus E-P5 incelemesi
Resim 4/5

Olympus E-P5 incelemesi


Olympus E-P5 incelemesi
Resim 5/5

Olympus E-P5 incelemesi

Olympus E-P5 incelemesi

Olympus Pen E-P5 - dördüncü nesil Olympus Pen dijital kompakt fotoğraf makinesi retro tarzını koruyor, ancak masaya başka ne getiriyor?


Kamera teknolojinizi retro şıklığıyla seviyor musunuz? O halde, Olympus E-P5'in 2009'un E-P1'iyle başlayan ve daha taşınabilir bir biçimde dijital SLR kalitesi vaat eden bir dijital kompakt fotoğraf makinesi serisinin dördüncü yinelemesi olan Olympus Pen serisinin muhtemelen farkındasınızdır.

Ve aslında stilistik kökenleri, söz konusu enstrüman kadar yanınızda taşımanın kolay olduğu iddia edildiğinden, Pen adını alan 50 yıllık bir film kamera serisine kadar uzanıyor. Belki biraz abartılı ama biz anlıyoruz.

Doğal olarak, değiştirilebilir objektif Olympus, son dört yılda, en kuvvetli şekilde kompakt sistem kameralarından (CSC'ler), artan rekabete tanık oldu.Fujifilm X20veFujifilm X100Sve daha az ölçüde klasik tarzPentax Qdizi.

Daha modern bir yaklaşımı tercih edenler için, daha fazla rakip bulunacaktır.Sony NEX-6,Samsung NX300vePanasonic Lumix G6aralıklar.

Cevap olarak Olympus daha da eski moda gitti. Metal yapılı E-P5, 1960'ların Pen F'sini gerçekten ön panele kazınmış 'Olympus Pen' ile yansıtan ilk dijital çağ kameralarıdır. Gümüş ve siyah, tamamen siyah veya beyaz gövde seçenekleri mevcuttur.

Olympus dijital Kalem serisi, CSC'lerde patlamayı başlatan seriydi, bu nedenle, o zamandan beri iyi bir iki yılın geçmiş olmasından daha az önemlidir.Olympus E-P3başlatıldı - ve o zamandan beri epeyce harika alternatifler gördük.

Tabii ki, yeni E-P5'in 1.000 £ ile aynı 16 megapiksel 4/3 inç CMOS sensöre sahip olmasına da yardımcı oluyor.Olympus OM-DE-M5, üreticinin yerleşik Wi-Fi sunan ilk kameraları olsa da, Samsung ve Sony tarafından ilk kez kendi modelleriyle tanıtılan mevcut olmazsa olmazlardan biri.

Buradaki fikir, fotoğrafların yalnızca akıllı telefonunuzla paylaşılamayacağıdır; kameranın odağını ve deklanşörü uzaktan da kontrol edebilir. Olympus CSC serisinin bir başka avantajı da yerleşik görüntü sabitlemedir; Burada beş eksenli sistemi, OM-D'nin sarsıntı önleme özelliklerini de yansıtıyor.

Yukarıdakiler yeterince cazip gelse de, fiyat tek başına E-P5'i meraklı bir araç olarak öne çıkarıyor.


Bu, yalnızca 899,99 £ önerilen bir gövde, burada oynadığımız gibi normal 14-42 mm kit lensi (35 mm kamerada 28-84 mm odak aralığı için bir eşleşme) dahil olmak üzere 999,99 £. Alternatif olarak, gerçek meraklıların en sevdiği 17 mm f / 1,8 sabit lens ve fotoğraf makinesinin üstüne klipslenen göz seviyesinde çekim için VF-4 yüksek çözünürlüklü vizör seçeneğinin kanıtlanması gereken şey için £ 1349,99.

Tekneyi tamamen dışarı itmek için, bu son premium seçeneği seçerseniz, alıcılar sipariş sırasında gerçek bir ahşap tutacak takılmasını talep edebilirler.

Öyleyse E-P5 bu yıl kira, ipotek veya tatil bütçesini aşmaya değer mi? Yeterince tuhaf bir şekilde orijinal Pen F'nin fiyatı da ortalama bir aylık ücrete eşitti ...

Olympus E-P5: Kontroller

Olympus E-P5, işlevler ve menü seçenekleri arasında gezinmek için ön ve arka komut tekerlekleri ekleyerek hem görsel hem de pratik olarak kendisini DSLR'ye bir alternatif olarak öneriyor - tıpkı gerçek bir DSLR'de olduğu gibi.

Neyse ki, üreticisi E-P3'te önceki yinelemede tanıtılan üst plakasına gömülü eklemli pop-up flaşı tuttu. Önceki nesil, tutacağın vidalarını açmanıza veya yeniden takmanıza izin verirken - kullanıcının kamerayı daha da kompakt hale getirmesine olanak tanıyordu - bu sürümde tutuş kararlı bir şekilde sabitlendi.

Selefinin kavraması, bir kez gevşetildiğinde yanlış yerleştirilmesi kolaydı, bu nedenle bu değişiklik hakkında her iki şekilde de güçlü hislerimiz yok. Olduğu gibi, sağlanan dar tutuş, tek elle çekim yapılsa bile makul şekilde sabit bir tutuş sağlar.

Flaş ve flaş kızağının daha yüksek bir seviyeye oturduğu, çekim modu kadranı, deklanşör düğmesi ve açma / kapama düğmesi altta yer alan yeni bir üst plaka tasarımı, birkaç kontrol değişikliğine neden oldu.

Dokuz seçenekli bir mod tekerleği, üst plaka ile düzgün bir şekilde aynı hizadadır, çıkıntılı kenarı arkada marjinal olarak çıkıntı yaparak baş parmağınızla döndürülmesini sağlar. Kamerayı yukarı veya aşağı çalıştırmak artık gerçek bir düğme yerine retro tarzı bir kolla kontrol ediliyor.

Her şey daha önceki bir çağa geri dönmüyor, ancak başparmağın yanında anında bir video kayıt düğmesi aldığımızdan, altında odak doğruluğunu kontrol etmek için görüntünün bölümlerini büyütmek için büyüteç simgesi olan ikinci bir düğme var. Geri çalma.

Kalan düğmeler de bizim beğenimize göre çok küçük olsalar da, menü, bilgi, silme ve oynatma için kendiliğinden açıklayıcıdır. Ek olarak arka plaka, pozlama (+/- 3EV), kapsamlı flaş, sürekli çekim veya zamanlayıcı seçeneklerine sahip tanıdık bir dört yönlü kontrol pedine sahiptir.

Önceki nesil Olympus Pen kitlerinde olduğu gibi, fotoğraf makinesiyle birlikte sağlanan kompakt 14-42mm zoom'un, lensin ya en kompakt durumuna geri çekildiği ya da tamamen açıldığı bir kilitleme mekanizmasına sahip olduğunu belirtmek gerekir.

Kamera düzgün çalışmadan önce merceğin manuel olarak uzatılması gerekir. Ekrandaki bir metin uyarısı, güç açıldığında bunu yapmanızı ister; bu, açılışla ilk çekimi veya videoyu çekebilmeniz arasında DSLR kadar hızlı bloklar olmadığı anlamına gelir. lanet olası bir manzara daha taşınabilir.

Bununla birlikte, E-P5'i çalıştırıp çalıştırdıktan sonra hızlıdır, göz açıp kapayıncaya kadar hedefe odaklanır.


Olympus E-P5: Ekran

Yarı hatırlanan bir mirasla övünmesine rağmen, bu premium Olympus Pen hiçbir modernite ipucundan tamamen kaçınmadı. Böylece E-P5, Sony'nin NEX serisinde olduğu gibi, çekim kompozisyonu için yukarı veya aşağı eğilebilen, ancak yine rakibi gibi, bir tarafa döndürülemeyen veya yüze döndürülemeyen, çok kullanışlı bir eklemli arka ekrana sahiptir. konu.

Dokunmatik panel kullanımı da sunulmaktadır - ancak yanlarında çok sayıda sabit tuş olması nedeniyle ilk başta fark etmezsiniz. Bununla birlikte, ekran çözünürlüğü gerçekten çok etkileyici ve bu nesil, önceki E-P3'ün 610K nokta çözünürlüğünden oldukça büyük bir sıçrama sunuyor. Nitekim E-P5, 1.037.000 nokta ile sınıfının en çok üstündedir.

Eklenen herhangi bir alternatif vizör yerine ekran çözünürlüğü artışı memnuniyetle karşılanmaktadır. Bununla birlikte, üst plaka flaş yuvası aracılığıyla takılan optik veya elektronik versiyonlara fazladan harcama yapma veya en yeni elektronik vizörü içeren en pahalı E-P5 paketi seçeneğine gitme seçeneği vardır.

Kamerayla gezinirken bile, bir çekimi inanılmaz derecede pürüzsüz ve gerçeğe yakın bir şekilde sıralamak için ekran tarafından iletilen görüntü yalnızca değil, aynı zamanda dahili stereo mikrofonlar sayesinde video çarpıcı görünüyor ve kulağa hoş geliyor.

Dokunmatik ekran olması, kullanıcının bir parmak hareketiyle fotoğrafları ve video klipleri kaydırmasına da olanak tanır, ancak bir tutam ve hareket, çekimi bir akıllı telefonda beklediğiniz gibi büyütmez - sağlanan bir sabit tuş vardır amacıyla.

Bununla birlikte, belirli bir ilgi alanını belirtmek veya parmak dokunuşuyla bir çekim yapmak için odak noktasını parmak ucuyla ekranın etrafında sürükleyebilirsiniz. O halde büyük ölçüde 'her iki dünyanın en iyisi' yaklaşımı.

Olympus E-P5: Pil

E-P5, BLN-1 şarj edilebilir bir lityum iyon pil ile birlikte gelir. Olympus, bunun tam şarjla 400 çekim için iyi olduğunu iddia ediyor; bu da, kameranın arka LCD'sini çekimleri oluşturmak için Canlı İzleme modunda kullanıyorsanız performansın% 50 düştüğünü duyana kadar etkileyici geliyor - tabii, tabii ki kaçınılmaz. optik vizöre yatırım yapmak.

Tipik olarak rakiplerinin en iyileri yaklaşık 260 ila 300 atış sunar.

Olympus E-P5: Görüntü kalitesi

Bu bir Olympus fotoğraf makinesi olduğundan, çekim noktasında görüntüye uygulanacak bir dizi dijital filtre efekti seçme seçeneğine sahibiz; bu, özellikle sıkıcı koşullarda çekim yapıp faff yapmak istemiyorsanız, her zaman eğlenceli ve etkilidir. daha sonra Photoshop'ta çekimin görünümünü kaldırmaya çalışmak. Ancak bu, kaçınılmaz olarak yazma süresini yavaşlatır.

Olympus Pen fotoğraf makinelerinin önceki nesillerine göre çok fazla bir gelişme veya başka türlü fark etmedik - sensör boyutu sonuçta aynı kaldı. En kötü durumda, bazı çekimler, iyi bir fotoğraf makinesinin çıktısından biraz daha iyi görünebilir - daha parlak koşullarda ara sıra aşırı pozlama, piksel kırılması ve parlak vurgularla.

Sabit odak uzaklığına sahip bir lens, E-P5 ile eşleştirildiğinde doğal olarak, sağlanan 14-14 mm'lik tüm esnaf krikolarından daha keskin olabilir ve maksimum f'den daha fazla DSLR benzeri sığ alan derinliği çekimleri elde edebilirsiniz. Test sırasında kit lensinin /3,5 diyafram açıklığı da izin verecektir.

Tam olarak kırılmazsa, koşullar altında en azından hoş bir ayrıntı miktarı sağlanır, bu da E-P5'i genel amaçlı kullanıma uygun hale getirir. Bununla birlikte, yardım edemiyoruz ancak Canon EOS M'nin yanı sıra dijital SLR boyutlu APS-C boyutlu sensörleri ile Sony NEX ve Samsung NX serilerinin resim kalitesi açısından hala üstün olduğunu hissediyoruz.

Video daha bağışlayıcı ve burada E-P5 özellikle hardalı kesiyor, klipler kameranın kendi yüksek çözünürlüklü ekranında yeniden oynatıldığında harika görünüyor ve bir masaüstü monitörde tam boyutta görüntülendiğinde neredeyse aynı derecede iyi görünüyor. Stereo ses, kameranın video klipleri çekmek için kit yakınlaştırmasıyla eşleştirildiğinde hızlı ve sessiz otomatik odak (AF) ayarı gibi bir başka avantajdır.

Olympus E-P5: Karar

Birçok yönden 16.1 efektif megapiksel Olympus E-P5, birinci sınıf bir kompakt sistem kamerası isteyen fotoğrafçılar için OM-D E-M5'in sadece marjinal olarak daha ucuz bir versiyonudur, ancak ya burada ihmal edilen dahili vizöre eğilebilir bir LCD tercih ederler ikincisinin ihmali konusunda telaşlanmıyor veya E-P5'in boş flaş kızağına (veya onu içeren kitine) takılan bir EVF'ye fazladan para harcamaktan mutlu değiller.

Bizim için asıl tökezleyen engel, zamanla düşeceği kesin olsa da, lansmanda talep edilen fiyattır.

Klasik görünüm ve sağlam yapı için bir prim ödüyoruz gibi geliyor. Mevcut Pen serisinde altında yer alan daha az gösterişli E-PL5 veya E-PM2 de OM-D'nin sensörünü paylaşır ve 16.1 efektif megapiksel sunar; bunu yaparken tartışmalı bir şekilde daha iyi bir değer sunar Bakmamız gereken tamamen siyah E-P5 vardı - ancak tam retro-tastik etki için siyah ve gümüş seçeneği tercih edin.

Kompakt bir sistem kamerası olmasına rağmen E-P5 bir cep kamerası da değil. Ama sonra, bu kadar iyi göründüğünde - ve harcamayı haklı çıkarabilmeniz koşuluyla - verilen omuz askısını takıp göstermek dışında neden başka bir şey yapmak isteyesiniz?

Olympus E-P5 çıkış tarihi: Şimdi çıktı

Olympus E-P5 fiyatı: 14-42 mm zoom lensle incelendiğinde 999,99 £