Close
  • Ana
  • /
  • Ses
  • /
  • Onkyo TX-NR838 incelemesi

Onkyo TX-NR838 incelemesi

Onkyo TX-NR838 fiyatları Resim 1/5

Onkyo TX-NR838


Resim 2/5

Onkyo TX-NR838

Resim 3/5

Onkyo TX-NR838

Resim 4/5

Onkyo TX-NR838

Resim 5/5

Onkyo TX-NR838


Yükseklik veya heyecan mı? Onkyo'nun THX tarafından belirlenen ağır ev sineması, Dolby Atmos'u ilk uygulayanlar arasında, ancak ekstra hoparlörlere değer mi? Onkyo TX-NR838 incelememizde öğrenin.

AV alıcınızı yükseltmek için bir bahaneye mi ihtiyacınız var? Dolby Atmos, ev sinemanıza aradığınız asansörü sağlayan ses formatı olabilir ve ek 'yükseklik' Atmos hoparlörler için iki çıkışla Onkyo TX-NR838, Dolby'nin nesne tabanlı surround sesini ilk sunanlardan biridir. Pingtwitter test odasını 5.1.2 ses için bağladık ve Onkyo'nun alıcısının genel gider kanallarını nasıl işlediğini öğrenmek için bazı Dolby Atmos film müziklerini izledik.

1.000 £ 'da, bu THX Select ağır siklet, Dolby Atmos için ücretlendirmeye öncülük ediyor, ancak Atmos logolarını daha uygun fiyatlı £ 500 Onkyo'da da görebilirsiniz.TX-NR636ve 800 £ Denon AVR-X4100W ve tabii ki tavizsizMarantz SR70092.000 sterlin.


Onkyo TX-NR838: Boyut ve yapı

Bir AV alıcısını hacmine göre yargılayan herkes, Onkyo TX-NR838'den etkilenecektir. Neredeyse 20 cm yüksekliğinde, 40 cm derinliğinde ve 15,5 kg ağırlığında olan bu bir canavar ve bunda yakışıklı. Siyah veya gümüş rengi olarak sunulan canlı simetri ve ağır metal yapı güven verir.

Buna karşılık, uzaktan kumanda şaşırtıcı derecede küçük, bazı oldukça karmaşık düğmeler ve birkaç kısayol düğmesi ile. Onkyo uzaktan kumanda uygulamasının bir akıllı telefonda çok iyi çalıştığını gördük.

Onkyo TX-NR838: Özellikler

Bir AV alıcısı satın almak genellikle, sürekli büyüyen listelerden istediğiniz özellikleri kontrol ederek başlar ve Onkyo, en son ses formatlarını ve HDMI güncellemelerini takip etmek için iyi bir iş çıkarmıştır. Yedi kanallı bir alıcıda bulmayı makul olarak bekleyebileceğiniz her özellik burada mevcuttur. 3D, 4K ve HDCP2.2 korumalı videoyu sıkıştırılmamış çok kanallı sesle birlikte geçirebilen dört HDMI 2.0 bağlantı noktasıyla, kendinizi geleceğe hazır hissedebilirsiniz.

SACD üzerinden DSD müzik ve USB girişi üzerinden FLAC ve ALAC gibi yüksek çözünürlüklü ses dosyalarını çalmakta sorun yaşamadık. Aslında, Dolby TruHD'den DTS-HD Yüksek Çözünürlüklü Sese kadar tüm mevcut ses formatları kapsanmıştır ve Dolby Atmos kod çözme işleminin Ethernet portu üzerinden bir ürün yazılımı güncellemesi şeklinde geldiği göz önüne alındığında, daha az DTS: X beklemiyoruz. rakip nesne tabanlı surround formatı gelir.


Ön panelde göze çarpan bir Spotify çıkartması, akıllı telefonunuzu kullanarak bir bağlantı kurduğunuzda doğrudan bulut tabanlı müzik hizmetinden de dinleyebileceğinizi gösterir.

Onkyo TX-NR838: Bağlantılar

Yeni bir AV alıcısını değiştirirken bağlantı kraldır, bu nedenle burada sunulan giriş ve çıkışların dik duvarı güven vericidir. Dört HDMI 2.0 girişine ek olarak iki tane daha HDMI 1.4 girişi ve iki çıkış vardır. Bileşen ve kompozit video kaynakları için beş dijital ses girişi ve girişi vardır. Bir döner tabla için bir fono girişi bile var. USB 3.0 bağlantı noktası, yüksek çözünürlüklü ses dosyalarını doğrudan girmenin iyi bir yoludur, ancak Bluetooth veya wi-fi aracılığıyla kablosuz müzik akışı da yapabilirsiniz.

Dolby Atmos'u karşılamak için normalden iki çift daha fazla hoparlör terminali vardır. Atmos hoparlörlerini hem Yüksek hem de Geniş çıkışlara bağlayın ve 5.1.4 Atmos modunda dinleyeceksiniz.

Normal 7.1 ve Atmos aromalı 5.1.2 arasında geçiş yapmak için mevcut 7.1 hoparlörlerimizi bağlamayı ve ardından bir çift Yüksek Atmos hoparlör eklemeyi seçtik. Endişelenmeyin, bunu her yaptığınızda hoparlörlerinizi yeniden yapılandırmanız gerekmez. 7.1.2 ses için tüm hoparlör çıkışlarını aynı anda kullanmayı umuyorsanız, bunun yerine Onkyo'nun yükseltilmiş TX-NR1030 gibi dokuz kanallı bir alıcı aramanız gerekir.

Bunu bir matematik dersine dönüştürmeye çalışmadan, 7.2 veya 5.2.2 konfigürasyonlarını mümkün kılan bir değil iki subwoofer ön çıkışı olduğunu belirtmekte fayda var.

Onkyo TX-NR838: kurulum:

Tüm ekstra hoparlörlerle, kurulum prosedürü bir baş ağrısı olabilir, ancak bu, birlikte verilen otomatik kalibrasyon sistemi sayesinde değil. Bu mikrofonu bağlayın ve en sevdiğiniz dinleme konumuna yerleştirin ve büyük Onk, bağlı tüm hoparlörlerinizden test sinyalleri yaymaya hazır kurulum moduna geçer. Beyaz gürültü patlamalarını herhangi bir şekilde analiz ettikten sonra er ya da geç sizin için gecikme sürelerini ve ses seviyelerini ayarlar.

Onkyo'nun AccuEQ sistemi (eski Audyssey kalibrasyonunun yerine geçer) zekidir, ancak kötü yerleştirilmiş Atmos hoparlörlerini düzeltemez ve istenen Atmos efektini elde etmemiz birkaç kez aldı. Sonunda ana ön hoparlörlerin üstünde dengelenmiş bir çift Onkyo SKH-410 Dolby Atmos özellikli eklenti hoparlör modülü kullandık. Yukarı doğru açılı tahrik üniteleri, tepe yanılsamasını sağlamak için sinyali tavandan yansıtır. Sabit naylon ızgaraları olan dayanıksız MDF dolapları, tahrik ünitelerinin üzerine taytlar gibi gerilmiş, oldukça huysuz görünüyor, ancak istenen etkiye sahiplerdi.

Onkyo TX-NR838: Ses kalitesi

Dolby Atmos modunda, Onkyo TX-NR838, oturma odanızı daha fazla hoparlörle doldurmanın masrafına ve zahmetine neden gidebileceğinizi oldukça iyi gösteriyor. Bir test diski olarak The Expendables 3 (henüz aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla Atmos yazılımı yok) ve 5.1.2 konfigürasyonundaki Onkyo ile, yedi kanalın tümü, normalden daha da uyumlu bir ses sahnesi sunmak için birlikte çalışıyor. Enerjik film müziği, yedi hoparlörün hepsine yapacak çok şey sunuyor ve Dolby'nin en sevdiği surround ses aracı olan helikopterin yeni 'yükseklik' efekti kanallarınızı sergilediği sahne sıkıntısı yok.

Helikopterin odadan hızla ön hoparlörlerinizden arkaya geçip arkaları çevrelediği 7.1 kurulumlarının aksine, Atmos modunda, bıçakların tepede bir yere çarptığı uzun bir an vardır. Ve nihayet hoparlörlerinizi bu efekti doğru şekilde duyacak şekilde konumlandırdığınızda, bu gerçekten oldukça heyecan verici ve gerçek bir sinemanın ses alanına çok benziyor. Buradaki tek pişmanlığımız, 7.1 ve 5.1.2 arasındaki kesin seçimle karşı karşıya kalmanızdır. Helikopterin sinemada olduğu gibi geçip çevre arka tarafına geçmesi güzel olurdu, ancak belirtildiği gibi, bunu başarmak için yedi değil dokuz kanala ihtiyacınız var.

Atmos işlemenin sizin için de yapabileceği şey, 5.1 karışımlarını Atmos moduna yükseltmek ve biraz fazla gürültü eklemektir. Gerçek Atmos film müziklerinin görünmesini beklerken paranızın karşılığını aldığınızı hissetmenize yardımcı olabilir, ancak karışımı gerçekten iyileştirdiğine ikna olmadık.

Bir stereo veya normal surround ses alıcısı olarak, Onkyo TX-NR838 tam da başarılmıştır. Güçlü amplifikasyon, oldukça büyük hoparlörleri görece kolaylıkla sürmeyi mümkün kılar, böylece sesi açmak istediğinizde her zaman bol bol boşluk payı varmış gibi hissedersiniz. Biraz ezici bir bas eğilimi var, ancak sizi kalibrasyondan biraz sonra subwoofer'ı kısarak durduracak hiçbir şey yok.

Onkyo TX-NR838: Karar

Şu anda Dolby Atmos ile ilgilenmediğinizi düşünseniz bile, yetenek olmadan bir AV alıcısı satın almak akıllıca olmaz çünkü yakında bir ev sineması temeline dönüşme olasılığı yüksektir. Bununla birlikte, zaten Atmos'u ayarladıysanız, bütçenizi dokuz kanallı bir alıcıya uzatmayı düşünmelisiniz, böylece Atmos modunda surround arkalarınızdan vazgeçmek zorunda kalmazsınız. Ancak tepegöz hoparlörler olmasa bile bu alıcı, işlevsellik, kalite ve değer arasındaki mükemmel denge gibi görünen şeyi başarır. Ucuz değil, ancak yedi amplifikatöre ve en son ses formatlarının tümüne sahip olacaksınız - şimdilik.

OnkyoTX-NR838 yayın tarihi:Çık şimdi

OnkyoTX-NR838 fiyat:1.000 £