Close
  • Ana
  • /
  • Kulaklık
  • /
  • Oppo Enco X incelemesi: daha da çok iyi gerçek kablosuz kulaklıklar – gerçekten seçim yapmakta zorlanıyoruz

Oppo Enco X incelemesi: daha da çok iyi gerçek kablosuz kulaklıklar – gerçekten seçim yapmakta zorlanıyoruz

Bir cümleyle Oppo Enco X incelemesi: Doymuş bir pazarda Oppo Enco X öne çıkmayı başarıyor - kuşkusuz bazı tuhaf nedenlerle, ama aynı zamanda çok rekabetçi sesleri sayesinde.

Oppo Enco X

(Resim kredisi: Oppo)

Oppo Enco X: fiyat ve pil ömrü

Oppo Enco X şu anda satışta ve İngiltere'de 169 £ karşılığında satılıyor - ancak bunları mütevazı bir indirimle bulmak için özellikle uzun veya zor aramanız gerekmiyor. Henüz Amerika Birleşik Devletleri veya Avustralya'daki perakendecileri vurmadılar, ancak Oppo'nun iç pazarındaki 999 sterlin fiyatı uygunsa, o zaman Amerikalı tüketiciler yaklaşık 150 $ ödemeyi beklemeli ve Avustralyalılar 200 AU $'a bakıyorlar.

Oppo, pil ömrünün dört saatlik (gürültü engelleme tamamen devredeyken) ve gürültü önleme kapalıyken beş buçuk saate yakın olduğunu iddia ediyor. Şarj kutusunda tutulan ek dört tam şarj vardır - bu nedenle, yeniden şarj etmeye başvurmadan önce Enco X'in 20 ila 27 saat arasında çalışmasını bekleyebilirsiniz. Şarj işlemi, USB-C veya herhangi bir Qi sertifikalı kablosuz şarj pedi ile yapılabilir.


Oppo Enco X

(Resim kredisi: Oppo)

Oppo Enco X: yapı kalitesi ve tasarımı

Artık hepimiz gerçek kablosuz kulak içi kulaklıkların 'dangly stem' düzenine aşinayız. Çoğu insan onları ya 'bunlar bitmemiş/biraz eksik gibi' ya da 'bunlar benim ne kadar iyi bir zevke sahip olduğumun/ne kadar mantıklı bir bireyim olduğumun açık bir göstergesi' kategorisine koyma eğilimindedir - yani siz' Oppo'nun estetik nitelikleri konusunda kendi kararınızı vereceksiniz.


Bununla birlikte, buradaki gövde kısa ve sadece 4,8 g'lık bir tomurcuk başına ağırlıkla müttefik olan Enco X'in rahatça yerleştirilmesi kolaydır - ve saatlerce rahat kalırlar. Kesinlikle, tamamen şarj olduklarında kulağınıza takarsanız, boşaldıklarında hala göze batmayan hissedeceklerdir. İki farklı sertlikte geniş bir silikon uç yelpazesi ile tedarik edilirler, bu nedenle neredeyse mükemmel hissettiren bir uyum elde etmek hiçbir şekilde zor değildir.

Her kulaklıkta bir dokunmatik kontrol bölümü vardır. 'Ses artırma/azaltma', her iki gövdede de yukarı veya aşağı kaydırma ile ilgiliyken, gürültü engelleme seçenekleri ('kapalı/açık/maksimum/şeffaflık') arasında geçiş, kısa bir dokunup basılı tutarak elde edilir. Tek ek dokunmatik kontrol, 'ileri atla' veya 'çağrıyı cevapla/sonlandır' içindir - her iki yüzeye de iki kez dokunmak işe yarar. Oppo akıllı telefonu olan kullanıcılar, telefonlarının Bluetooth arayüzündeki Enco X dokunmatik kontrolleri özelleştirmeyi basit bulacaklar, Android kullanıcıları (6.0 ve üstü) ise aynı şeyi yapmak için ‘Hey Melody' uygulamasını kullanabilir. iOS kullanıcıları, dururken kontrollere takılıp kalıyor.


Her kulaklık üç mikrofonla donatılmıştır - bir geri bildirim, bir ileri besleme ve aramalar için bir dahili mikrofon. Oppo Enco X, Oppo Enco X'te en iyi arama kalitesi için rüzgar algılama özelliği vardır - ancak mikrofonların hiçbiri ses yardımı ile ilgilenmiyor çünkü bu fiyata oldukça alışılmadık bir şekilde Oppo Enco X herhangi bir ses kontrolüne sahip değil. Bunun kadar yetersiz kontrol seçeneklerine sahip gerçek kablosuz kulak içi kulaklıklar çok azdır.

Hem kulaklıklar hem de şarj kutusu (43 g kaplamadır), parlak beyaz veya parlak siyah kaplamalı olarak mevcuttur. Burada sergilenen yapım ve bitiş kalitesiyle ilgili bir tartışma yok gibi görünüyor - ama aynı zamanda, istenen fiyatla otomatik olarak örtüşmeyen bir tür anonimliğe de bakıyorsunuz.

İçeriden, Oppo, hem Enco X'in mümkün olduğunca etkileyici ses çıkarmasını sağlamak hem de oldukça sağlam bir ses güvenilirliği sağlamak için Danimarkalı hoparlör uzmanı Dynaudio'nun (anlaşılmaz bir şekilde asla kendi kulaklığını piyasaya sürmeyen bir şirket) yardımına başvurdu. . Ve kesinlikle Dynaudio'nun belirttiği düzenleme ilgi çekici: daha yüksek frekanslarla ilgilenen 6 mm dengeli membran sürücüsü ve frekans aralığının geri kalanını yöneten 11 mm üç katmanlı dinamik sürücü ile koaksiyel çift sürücü tasarımı. Sonuç, temel olarak tüm insan işitme aralığı olan 20Hz - 20kHz'lik talep edilen bir frekans yanıtıdır.

Enco X, kablosuz bağlantı için parlak yeni Bluetooth 5.2 standardını kullanır. AAC ve SBC codec bileşenlerinin yanı sıra daha az lekeli LHDC desteği var - Enco X'in aptX'i ve hatta LDAC'yi hayırsever olarak adlandırılabilecek bir kodek lehine görmezden geldiği oldukça eksantrik Oppo spesifikasyonu ile tamamen uyumlu görünüyor ‘ seçici temyiz' Yine de, en azından, ses ve video bilgileri arasında kusursuz senkronizasyon vaat eden Bluetooth Düşük Gecikme ile uyumluluk da var.


Oppo Enco X

(Resim kredisi: Oppo)

Oppo Enco X: ses kalitesi

Tabii ki, dokunmatik kontrolün eksikliklerine işaret etmek, daha geniş bir iOS uyumluluğunun olmaması veya ses kontrolünün olmaması tamamen geçerlidir. Ancak gerçek kablosuz kulaklıklar, ürettikleri sesin kalitesine kesinlikle dayanır veya düşer - ve bu açıdan Oppo Enco X, mazeret olarak çok az şey gerektirir.

Bluetooth 5.2, yüksek çözünürlüklü ses aktarma görevinden fazlasını kanıtlıyor - ve Amazon Music, Primephonic, Qobuz veya Tidal (örneğin) gibi bir akış hizmetinin en üst katmanına aboneyseniz, Enco X yapacaktır. yatırımınızın çoğunu.

En zengin bilgi içeren dijital ses dosyalarını dinlerken, Oppo her zaman her ayrım çizgisinin sağ tarafında yer alıyor gibi görünüyor. Bolca saldırı çağırıyorlar, ancak saldırgan değiller. Çok fazla dinamik boşlukları var ama asla bağırmıyorlar. Açık sözlüdürler ve içtenlikle dinlerler, ancak müstehcen olmaktan uzaktırlar.

Frekans aralığının tamamını mutlak bir inançla bütünleştirirler ve her alan bol ayrıntı seviyelerinde ve gerçekten inandırıcı ifadelerde kendini gösterir. Bas sesleri derin ve dokuludur, çok az çıkıntı vardır ve sonuç olarak ritmik artikülasyon üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur, frekans aralığının karşı ucunda tiz bilgisi eşit derecede önemli ve iyi kontrol edilir. Arada, Enco X, bir vokalistin açıkça iletişim kurmasını sağlamak için fazlasıyla yeterli harmonik ifadeye sahiptir.

Ancak, birinci sınıf bir akış hizmeti için ayrılmasanız bile, Oppo hala oldukça çekici bir dinlemedir. Kuşkusuz ayrıntı seviyeleri biraz düşüyor ve Spotify'ın ücretsiz katmanından daha sıradan akışları dinlerken ses sahnesi titiz tanımının bir kısmını kaybediyor, ancak yine de Enco X'in ikna edici ve eğlenceli kalmak için fazlasıyla yeterli yeteneği var. Açıklayıcı ve anlayışlı bir dinleme olmaya devam ediyorlar, eşlik etmeyen bir şarkıcının sesinden her bir duygu damlasını sıyırmak için olduğu gibi, bazı büyük yer doldurucularla sertleştirmekten de aynı derecede mutlular.

Bazı yerleşik pazar liderleriyle karşılaştırıldığında, Oppo o kadar geniş veya dinlemeye açık değil. Ton olarak da nötrün havalı tarafındalar. Ancak bu küçük eksiklikleri, Enco X'in sonik boğanın gözüne çarptığı çok sayıda alanla dengeleyin ve Oppo'nun kredisi iyi olduğu açıktır.