Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • OS X 10.11 El Capitan incelemesi: Apple'ın en son güncellemesi hız hakkında

OS X 10.11 El Capitan incelemesi: Apple'ın en son güncellemesi hız hakkında

Apple OS X fırsatları

El Capitan geldi. Haziran ayında Apple'ın Dünya Çapında Geliştirici Konferansı'nda açıklandıktan birkaç ay sonra ve tüm yaz herkese açık beta olarak mevcut olan Apple, Ekim başında El Capitan'ı gönderdi.


Beklemeye değer mi? Yükseltmek güvenli mi? Dalmayı sen mi almalısın? Okuyun ve öğrenin.

  • El Capitan'a yükseltmek mi istiyorsunuz?İşte nasıl elde edeceğiniz.

El Capitan Tasarım

Geçen yıl, Yosemite ile Apple, OS X'in kullanıcı arayüzüne büyük bir revizyon yaptı. Dolayısıyla, El Capitan'ın başka bir yeniden tasarımdan ziyade bir iyileştirme görmesi şaşırtıcı değil. En belirgin ve önemli değişiklik, sistem arızasıdır.

Helvetica Neue'yi birkaç yıldır kullanan Apple, Apple Watch'ta tanıtılan ve şimdi iOS 9'da da kullanılan yazı tipi olan San Francisco'ya geçti. Yazı tipi meraklıları, bunun daha iyi mi yoksa daha kötü mü için bir değişiklik olup olmadığı konusunda tartışmaya devam edecek, ancak çoğu kullanıcı farkı zar zor fark ettim. Ancak bize göre San Francisco, Retina ekranla harika görünüyor.


El Capitan, Mission Control'un pencereleri işleme biçimini de iyileştirir. Üç parmağınızla yukarı kaydırın ve mevcut Alanınızdaki (Apple'ın sanal masaüstleri için adı) tüm pencereleri gösterir.

Diğer Alanlar, ekranın üst kısmındaki bir çubukta küçük resimler olarak görüntülenir ve tam ekran bir uygulamaları varsa, Alan bu uygulamanın adını taşır. Penceresini çubuğa sürükleyerek herhangi bir açık uygulamayı tam ekran yapabilirsiniz (destekliyorsa).


El Capitan Özellikleri

OS X'in bazı uygulamaları El Capitan'da yükseltilir. Notlar, iOS 9'da bulunan sürümle eşleşecek şekilde tamamen fazladır. Artık Evernote ve OneNote gibi araçlara çok daha yakın. Kontrol listeleri oluşturabilir, web sayfaları ekleyebilir ve bunlara haritalar ve diğer dokümanları paylaşabilirsiniz. Ayrıca artık resimleri, çizimleri, PDF'leri ve videoları destekliyor.

  • OS X El Capitan vs Windows 10: Yenilikler ve kim neyi kaçırdı?

Fotoğraflar artık resim düzenleme için üçüncü taraf uzantılarını destekliyor. Bunlardan bazıları Affinity Photo gibi üçüncü taraf uygulamalarla birlikte gelir. Diğerleri App Store'dan ayrı olarak indirilebilir.


Haritalar, yalnızca büyük şehirlerde olsa da toplu taşıma yol tariflerini alır. Birleşik Krallık açısından şu an için bu, Londra ve sadece Londra anlamına geliyor. Müthiş kullanışlı bir özellik, özellikle de Takvim'in randevuya gitmenizin ne kadar süreceğini hesaplamak ve ayrılmadan önce sizi uyarmak için kullanması gibi. Yakında diğer kasaba ve şehirlere de sunulacağını umuyoruz.

Safari, övgüler olsun, bir sessiz düğmesi alır. Artık adres çubuğundaki bir hoparlör simgesine tıklayarak herhangi bir sekmeyi sessize alabilirsiniz. Hangisinin gürültülü oynadığını bulmak için bir web sayfasındaki reklamları aramaya artık gerek yok.

Sekmeler artık 'sabitlenebilir', böylece her zaman sekme çubuğunuzda kalırlar. Ve artık tüm masaüstünü göndermek zorunda kalmadan AirPlay kullanarak bir web sayfasını Apple TV'ye 'yayınlayabilir' (veya Apple'ın sözleriyle yansıtabilirsiniz). Mail, iletileri okundu veya okunmadı olarak işaretlemek ve silmek için yeni hareketler alır.


El Capitan Kullanılabilirliği

Split View, kullanılabilirlikteki en büyük gelişmedir. Tam ekran modunda iki farklı uygulamadan veya aynı uygulamadan pencereleri yan yana görüntülemenize olanak tanır.

Yalnızca bunun için desteği etkinleştiren uygulamalarla çalışır, ancak Microsoft'un Office uygulamaları gibi birçok büyük ismi, örneğin Apple'ın kendi uygulamaları ve en sevdiğimiz yazma araçlarından biri olan Scrivener'ı içerir.

  • OS X 10.11 El Capitan özellikleri: yenilikler ve önemli olanlar

Bölünmüş Görünümü etkinleştirmek için, ekranda görmek istediğiniz pencerelerden birinin sol üst kısmındaki yeşil düğmeyi tıklayıp basılı tutmanız yeterlidir. Daha sonra ekranın soluna doğru küçülür ve yanında görmek istediğiniz pencereye tıklamanıza olanak tanır.

Bölünmüş Görünüm çalıştırıldığında, her birinin kapladığı alanı değiştirmek için pencereler arasındaki bölme çizgisini sola veya sağa sürükleyebilirsiniz. Yazarken araştırma yapmanın veya çalışırken grup sohbetine veya web konferansına göz kulak olmanın harika bir yoludur.

Yosemite'de büyük bir yükseltme yapan Spotlight, burada daha fazla iyileştirme alıyor. Doğal dilde aramalar için destek var - örneğin, 'geçen Temmuz'daki fotoğrafları göster' - ve artık gelişmiş hava durumu tahminleri, hisse senedi fiyatları ve web videolarına da bakabilirsiniz. Elbette, Apple'ın tüm yolu izlemesi ve Siri'yi OS X'e eklemesi çok uzun sürmez?

Spotlight'ın penceresi artık sabit değil; Daha fazla sonuç görmek için dikey olarak yeniden boyutlandırabilir ve ekranda sürükleyebilirsiniz.

El Capitan Performansı

Apple, uygulamaların El Capitan'da Yosemite'de olduğundan 1,4 kat daha hızlı yüklendiğini iddia ediyor, ancak bu türden tüm iddialar gibi, bunu büyük bir tuz dozuyla almalısınız.

2013 MacBook Pro'muza temiz bir kurulum gerçekleştirdik, önceki işletim sistemlerinin tüm izlerini ve zaman içinde oluşan diğer tüm dosyaları ve önbellekleri temizledik.

  • Retina 5K dispay incelemesine sahip iMac: bu nihai Mac mi?

El Capitan'ı çalıştırmak bundan sonra kesinlikle daha hızlı 'hissettirdi', ancak kilometreniz değişecektir. İyi haber şu ki, performans gecikmesi sorunlarıyla karşılaşırsanız, 'dönen plaj topu' yeniden tasarlandı, bu nedenle en azından bakacak yeni bir şeyiniz olacak.

O kadar da iyi olmayan haber, El Capitan'da uygulamaların problemlerle karşılaştığına dair raporlar olması. En önemlisi, Microsoft'un Office 2011 ve 2013 uygulamaları, özellikle Outlook. Microsoft'tan düzeltmeler yolda ve bunu okuduğunuzda pekâlâ yayınlanmış olabilir, ancak yükseltmeden önce düzenli olarak kullandığınız uygulamalarda belgelenmiş sorunlar olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Pingtwitter Kararı

El Capitan tamamen iyileştirme ve Yosemite'ye eklenen özelliklerin ve iyileştirmelerin ince ayarlarıyla ilgilidir. Yeni Notes uygulaması ve Bölünmüş Görünüm haricinde, yükseltme yapmak için birkaç cazip neden vardır.

Öte yandan, ücretsizdir, çok sayıda küçük iyileştirme içerir ve OS X ile iOS 9'u birbirine daha da yaklaştırır. Bununla birlikte Apple, masaüstü / dizüstü bilgisayar ve mobil işletim sistemlerini birbirinden ayrı ve farklı tutarak Microsoft'tan farklı bir yol izlemeye devam ediyor.

Yeni işletim sistemi, şimdi 21 inç iMac içeren Apple'ın artan Retina Mac serisini mükemmel bir şekilde tamamlıyor ve bir ortaklık olarak El Capitan nedeniyle kimse Mac satın almayacakken, Apple'ın Mac donanımı ve yazılımı hiç olmadı. Daha güçlü.