Close

Panasonic GX7 incelemesi

Resim 1/5
Panasonic GX7 incelemesi
Resim 2/5

Panasonic GX7 incelemesi


Panasonic GX7 incelemesi
Resim 3/5

Panasonic GX7 incelemesi

Panasonic GX7 incelemesi
Resim 4/5

Panasonic GX7 incelemesi

Panasonic GX7 incelemesi
Resim 5/5

Panasonic GX7 incelemesi

Panasonic GX7 incelemesi

Panasonic Lumix GX7, bir bin gibi kısa bir fiyat etiketine sahip yeni bir premium G serisi fotoğraf makinesi. Bu gerçekten kompakt giyimde bir DSLR mi?


Panasonic, geliştirme ortağı Olympus ile birlikte değiştirilebilir lensli dijital kameranın öncülüğünü yaptı. Ancak 2008 / 2009'dan bu yana, başkalarının formatla yaptıklarının gölgesinde kaldı: Panasonic'in kendi G serisi modellerindeki Micro Four Thirds çiplerini biraz görünmesini sağlayan büyük APS-C boyutlu sensörleri ile Canon, Samsung, Sony ve Fujifilm yabani.

Elektronik devinin 16 megapiksel CMOS sensör ve sürekli genişleyen minyatür lens serisiyle tamamlanmış ciddi görünümlü yeni Panasonic GX7'si biraz zemin kazanabilir mi?

İlk izlenimler, 2012'nin yerini alacak birinci sınıf kamera arayanlar için iyidir.Panasonic GX1, Panasonic kompaktlarının yeni (üst) sınıfına öncülük eden veya mevcut bir DSLR kurulumuna katkıda bulunan.

GX7, 90 ° eğilebilen yerleşik bir elektronik vizörün dünyada bir ilki olan ve böylece fotoğrafçıların orta format bir fotoğraf makinesinde olduğu gibi doğrudan vizöre bakarak veya göz seviyesinde çekim yapabilmesiyle övünüyor.

Tamam, Panasonic'in boş bir flaş kızağına takılan aksesuar vizörleri her zaman bu başarıyı başardı - ancak yeterince adil, bunlar ekstra maliyetle geldi ve vücudun bir parçası değildi.

GX7 ayrıca, üreticisinin daha retro tarz olarak sınıflandırdığı son Panasonic G serisi sürümlerinden daha engelleyici bir görünüm sergiliyor. Yakın zamandaki kadar güzel değilOlympus Kalem E-P5klasik görünüm açısından, ancak bu kameranın dahili bir vizörü yok.

Bu, GX7'nin rekabetinin en üst düzey beğenileri içerdiği anlamına gelir.Olympus OM-DE-M5,Fujifilm X-Pro1,Fujifilm X-M1,Sony NEX-7veNikon V2.

Tahmin edebileceğimiz gibi, GX7 bir dokunmatik ekranla geliyor ve bu çok kullanışlı bir şekilde eğilebilir. Ekranın kendi portrenizde objektifinizin önündeki nesneye bakacak şekilde çevrilmesine izin verecek kadar esnek olmasa da, yukarı veya aşağı açılabilmesi gerçeği - ve bu, açıklandığı gibi EVF'ye ek olarak gelir - aksi takdirde daha karmaşık kompozisyonlar için bir bonus.

Beklendiği gibi Wi-Fi, bu sefer de dahil edildi, bu özelliği etkinleştiren arka plaka işlev düğmelerinden biri.

Bununla birlikte, bu ekstralar biraz fiyat artışı ile geldi. Oynamak zorunda olduğumuz 14-42 mm (35 mm terimlerle 28-84 mm eşdeğeri) lensli kit 899 sterlin, yükseltme yapanlar için yalnızca 819 sterlinlik bir seçenek var.

Alternatif olarak, 999 £ karşılığında 20 mm'lik bir kompakt lens kiti vardır. Kulağa maliyetli gelse de, yukarıda lansmanda listelenen rakipleriyle benzer şekilde karşılaştırır. Ama kaçınılmaz olarak soru şu ki, böyle bir masraf buna değer mi?


Panasonic GX7: Kontroller

GX7'nin daha kare biçimli, kutulu tasarımının hem pratik hem de estetik bir nedeni var gibi görünüyor - esas olarak hem elektronik vizör hem de pop-up flaşın üst plakasına yerleştirilmiş olması ve aralarında aksesuar eki için kapalı bir yuva olması nedeniyle. .

Sağ kenarda - kamerayı arkadan görüntülüyorsanız - Panasonic, tüm manuel ve otomatik ayar yelpazesini ve ayrıca en az üç özel seçeneği çalıştıran 11 seçenekli bir mod kadranına hala yer buldu. Her şeyi ergonomik tutan bu, bir güç kolu ile çevrelenirken, bir ayar kadranı bunun yerine deklanşör düğmesini çevreliyor. Bunun hemen arkasında kırmızı video kayıt düğmesi bulunur.

O zaman bir dokunmatik ekran sağlanmasına rağmen, GX7 dönen kadranları ve çekme kolları da sevenler için yeteri kadar özelliklerle dolu. Oynanacak çok şey var.

Arkada, daha tanıdık bir dört yollu kontrol pedi ve Panasonic'in zaman kazandıran Quick'in yanı sıra kullanıcı tarafından atfedilebilen en az dört işlev düğmesi ile herhangi bir normal premium kompaktta bulmayı beklediğimiz kadar eksiksiz bir düğme tamamlıyoruz Ekrana bir bakışta temel özellikler sağlayan menü düğmesi.

Bir DSLR'de olduğu gibi, otomatik odak ve pozlamayı daha da kilitleyebilir, çevredeki bir kolu hareket ettirerek otomatik ve manuel odaklama arasında geçiş yapabilir ve ayrıca flaşı ve vizörü açabiliriz.

İkincisi, kamera göz sensörü aktivasyonu da sunduğu için gereksiz bir dokunuş hissi veriyor - ancak Panasonic'i burada bir şey kaçırmakla suçlayamazsınız. Hatta ISO için hoş karşılanan özel bir düğme bile aldık.

Bir sıkıntımız varsa, her iki arka plaka düğmesinin de çok küçük olmasıdır - muhtemelen çok fazla olduğu için - ekrandaki sanal düğmeler gibi.

Ancak genel olarak GX7, daha büyük ekranlar ve kontroller kaçınılmaz olarak toplu hale getirerek işlevsellik ve taşınabilirlik arasında adil bir uzlaşma gibi davranır. Ayrıca magnezyum alaşımlı kalıp döküm yapısı sayesinde avuç içinde tutulduğunda çok sağlam hissediyor.

Panasonic GX7: Ekran

Çekiminizi EVF aracılığıyla oluşturmanın iki yöntemi - göz hizasında çekim yapmak veya vizörü gökyüzüne bakacak şekilde 90 ° eğmek - artı eğilebilir arka plaka LCD aracılığıyla sayısız daha fazlası, bunu yaratıcı düşünenler için ideal bir araç haline getiriyor.

Her birinin çözünürlüğü de son derece yüksektir - özellikle daha büyük ekranı kompozisyon için mükemmel hale getirir. Bu, 1.040K noktalı bir çözünürlük sunarken, EVF'nin alternatifi büyük bir 2.760K'ya sahip. Tamam, yani bazı gelenekçiler optik vizörü tercih edebilir, ancak yine de burada şikayet edilecek çok az şey var.

Ayrıca, su terazisi ve maruz kalma seviyesi göstergeleri gibi, ekranda bir uçuş simülatörünü andıran kameranın arkasına sahip olduğumuz yeterli teknik gubbinleri çağırmak da mümkün.


Panasonic GX7: Pil

Bugünlerde akıllı telefonun bataryayı fotoğraf makinesinde şarj etme yolunu izleyen birçok dijital kameranın aksine Panasonic, GX7 ile uygun bir bağımsız şarj cihazı sağladı, böylece güç her yenilenmesi gerektiğinde kamera bağlanmıyor.

GX7 ile hangi uyumlu pili kullandığınıza bağlı olarak Panasonic, 320 ile 340 çekim arasında bir performans olduğunu iddia ediyor; bu, kompakt bir sistem fotoğraf makinesi söz konusu olduğunda rekabetin en iyisi, ancak yine de bununla eşleşmiyor. Bu fiyat aralığında daha hantal bir DSLR tarafından teslim edilecek 900'den fazla görüntü.

Panasonic GX7: Görüntü kalitesi

GX7, kontrast algılama teknolojisi ve alışılmadık bir şekilde Panasonic serisi için takılı mercek yerine gövdeye yerleşik sarsıntı önleyici özelliği sayesinde ümit verici yıldırım hızında otomatik odaklama ile geliyor.

Her ikisi de iyi haber, yani çekim yaparken kameranın başa çıkıp çıkamayacağını merak etmeden konuya odaklanabildik - ki bunu takdire şayan oldu.

Bir İngiliz yazının ortasında berrak mavi gökyüzü altında çekim yaptığımız için şanslıydık ve bataklık standardı 14-42 mm manuel olarak ayarlanan zoom ile elde ettiğimiz sonuçlar mükemmeldi.

Elbette bunlar, Panasonic kameralarının en iyi zamanlarda iyi doygun ve keskin renkler sunma eğilimine sahip, geleneksel olarak mükemmel olduğu koşullar.

1.920 x 1.080 piksellik video da harika görünüyor ve manuel yakınlaştırma, otomatik odaklama gibi kullanımda sessiz, yakınlaştırma veya uzaklaştırma yaptığınızda hızla ayarlanıyor. Bu fiyata beklediğiniz gibi stereo ses de alıyoruz.

Panasonic GX7: Karar

16 megapiksel Panasonic Lumix DMC-GX7, APS-C boyutlu bir sensör dışında herkesin birinci sınıf bir sistem kamerasından isteyeceği her şeyi tartışmasız bir şekilde bir araya getiriyor.

Bu nedenle, DSLR kalitesine en yakın olanlardan birini, aslında bir DSLR olmadan da özlüyorsanız, başka bir yere bakın. Karşılığında elde ettiğiniz şey ise, inceleme örneğimizle birlikte standart 14-42 manuel olarak çalıştırılan zum gibi daha küçük ve daha hafif lenslerin taşınabilirliğidir.

Evet, doğrudan rakiplerle karşılaştırmadığınız sürece pahalı görünüyor, ancak Micro Four Thirds formatının doğasında bulunan kısıtlamaları ve avantajları tartarsak, GX7'nin en iyi G serisi kompakt kamera Panasonic olduğunu söyleyecek kadar cesur oluruz. bugüne kadar üretti. Çok sevilen bir beşinci yıldızı neredeyse gözden kaçırmak, gerçek bir G-vızıltı.

Panasonic Lumix DMC-GX7 çıkış tarihi: Şimdi çıktı

Panasonic Lumix DMC-GX7 fiyatı: 899 £ (14-42 mm kit lensiyle), 819 £ (yalnızca gövde), 999 £ (20 mm lensle)