Close

Panasonic Lumix DMC-FZ150 incelemesi

Panasonic Lumix DMC-FZ150 fırsatları

Amiral gemisi süper zoom, Panasonic FZ serisine katılıyor. Öyleyse FZ150, giriş seviyesi bir DSLR'ye benzer fiyatlandırmayı haklı çıkarmak için ne sunuyor?


Ön tarafa cıvatalanmış büyük bir yakınlaştırma lensi olan bir kamera kullandığınızda, 5x veya hatta 7x lensli bir cep modeline geri dönmek, bir kol kesilerek fotoğraf çekmeye çalışmak gibi gelebilir. FZ48 modelinin özellik setine çok benzeyen ve minyatür bir dijital SLR gibi şekillendirilen FZ150, FZ100'ü güncelliyor - aynı şekilde geniş bir açı 25 mm eşdeğerinde başlayan, telefoto ucunda 600 mm'ye kadar uzanan 24x optik yakınlaştırma alanı, ve lens yüzey yansımalarını en aza indirgemek için muhteşem bir şekilde adlandırılan Black Box Nano Yüzey Kaplama teknolojisine sahiptir.

Beklendiği gibi, 25 fps'de Full HD 1920x1080 piksel video klipler de alıyoruz (yarı profesyonel G serisi değiştirilebilir lens modelleri bile henüz 30 fps'ye kadar uzatılmadı) ve kutuda bir yuvalı lens kalkanı sağlandı. parlak koşullarda güneş parlamasını en aza indirin. DSLR'nin aksine FZ150'nin lensinin değiştirilemeyeceğini belirtmekte fayda var. Ancak yine de, bir DSLR'deki eşdeğer bir lens hem engelleyici bir şekilde hantal hem de pahalı olacaktır, bu nedenle FZ150 ile, o kadar keskin olmasa da, daha fazla taşınabilirlik elde edersiniz.

Kısa süre önce incelediğimiz FZ48 fotoğraf makinesinde olduğu gibi, yeni FZ150, Fujifilm Finepix HS20, Canon PowerShot SX30 IS, Olympus SP-810UZ ve Nikon Coolpix P500 gibi biraz daha güçlü modellere karşı çıkıyor. süper yakınlaştırma kategorisi. En iyileri gibi Panasonic de lens çerçevesinin hemen arkasında stereo mikrofonlar barındırıyor ve açılır flaş için yuvaya yerleştirilmiş, ancak fotoğraf çözünürlüğü yine mütevazı bir 12.1 megapiksel. Üreticisi açıkça 12'nin tüketici pazarı için fazlasıyla yeterli olduğunu düşündü ve daha fazla piksele sahip küçük bir sensörün doldurulması, en yüksek ISO3200 ışık duyarlılığı ayarında çekim yapıldığında yalnızca daha görünür gren oluşmasına yol açacaktır. Pek dinamik olmasa da mantıklı bir seçim.

Bu ay (Ekim 2011) dükkanları ziyaret eden Panasonic Lumix DMC-FZ150 için önerilen perakende satış fiyatı 469.99 £, yani mevcut 349.99 £ FZ48'deki neredeyse karbon kopyasından 120 £ daha pahalı. Üreticisinin bu ekstra masrafı nasıl haklı çıkarabileceğine bir göz atalım.

Panasonic Lumix DMC-FZ150 Kontrolleri (kullanım kolaylığı)

FZ serisinin öncülüğünde olduğu gibi, bu kamera da tıknazdır, bu da yukarıdan bakıldığında geniş ve rahat bir tutma yeri anlamına gelir ve parmak eklemlerinizin ona sürtünmesini önlemek için lens çerçevesi arasında yeterli boşluk vardır. İyi bir tutuşun yanı sıra, kamera, yakınlaştırmanın uç noktalarına doğru çekim yaparken kamera sarsıntısını dengelemeye yardımcı olmak için optik görüntü sabitlemeden yararlanır. Dokunuşta biraz plastik hissi veren boyutlar 124,3x81,7x95,2 mm'dir, bu nedenle FZ150 bir cebe sığmaz. Ağırlığı, şarj edilebilir pil ve takılı SD kart ile güven verici 528 gramdır ve bu dayanıklılığı ödünç verir.

Tutma yerinin üzerinde bulunan deklanşör bırakma düğmesi büyük, açık ve yaylıdır ve zum işlevini çalıştıran bir kol ile ergonomik olarak çevrelenmiştir; Bu yüzden pratik anlamda, gözünüzü konunuzdan ayırmanıza gerek kalmadan yakınlaştırmak ve bir çekim yapmak kolaydır. Alternatif olarak, sol elinizle zum yapmak ve deklanşöre sağ elinizle basmak isterseniz, objektif çerçevesinin üzerinde ikinci, daha büyük bir zum kolu bulunur. Yoğun çekim modu kadranı, ortak konuları 'tanıyan' ve sizin için en iyi ayarları uygulayan akıllı Otomatik dahil olmak üzere 14 seçenek içerir, saf bas-çek işleminin yanı sıra önceden optimize edilmiş portre ve manzara modlarının olağan dağınıklığını sağlar. Bu bir Panasonic olduğundan, fotoğrafın kamerada ayarlanmasına olanak tanıyan bir Yaratıcı Kontrol ayarına da sahibiz. Örneğin gerçekten işe yarayabilecek renk yoğunluğunu artırmak için bu ayarda 'Etkileyici' seçeneğini seçin.

Özetle, burada FZ150'yi çok büyük bir lens ve çok çeşitli çerçeveleme seçeneklerine sahip olsa da gösterişli bir anlık görüntü olarak kullanma veya daha fazla 'uygulamalı' olma ve özelliklerini istediğiniz gibi özelleştirme seçeneği vardır.

Panasonic Lumix DMC-FZ150 Ekranı

FZ150, FZ48'den farklıdır, mutlu bir şekilde, bir avuç içi video kamerada olduğu gibi gövdeye paralel olarak döndürülebilen, açısı ayarlanabilir 3 inç LCD ekrana sahiptir. Ayrıca ekran, 460k-nokta çözünürlüklü LCD ekran, etkin olmadığında ek koruma için gövdeye bakacak şekilde çevrilebilir veya bükülebilir. Bu, kompozisyon için bir nimet olsa da ve kesinlikle düşük ve yüksek açılı fotoğrafçılık için sahip olmaya değer olsa da, yalnızca FZ48'deki sabit ekrandan 100 £ + daha değerli olup olmadığı tartışmalı bir nokta.

LCD'nin hemen üzerinde daha küçük, daha düşük çözünürlüklü 201.6k noktalı elektronik vizör (EVF) yer alır, ancak göz seviyenizi getirdiğinizde burnunuzun aşağıdaki ekrana sıkışmaması için yeterince uzak değildir. Sabit LCD'li modellerde kullanışlı olmasına rağmen, burada daha geniş açı ayarlı ekranın EVF'yi biraz gereksiz hale getirdiğini hissettik. EVF ve LCD kullanımı arasında geçiş yapmak için bir düğme sağlanmıştır: bunu otomatik olarak yapmak için bir göz sensörü daha da iyi olurdu. Ancak LCD'nin çok esnek olduğunu söylediğimiz gibi, buradaki EVF, FZ150'nin kullanımına göre daha da ikincildir.


Panasonic Lumix DMC-FZ150 Hızı (temelde performans)

Panasonic'in, GH2 modelinde olduğu gibi, çekim modu kadranını çevreleyen bir açma / kapama kolu yerleştirmesini tercih etsek de, kamera bir başparmağın hareketiyle etkinleştirilebilir, bunun yerine basit bir güç düğmesi uzaktadır. üst plakanın sağında.

Bahsedilen düğmeye bir parmak hareketiyle FZ150, iki saniye içinde ilk fotoğrafınız veya videonuz için hazırdır. Kullanıcılar arzu ederse, kamera saniyede 12 kareye (fps) kadar sürekli fotoğraf çekebilir ve FZ48'in 3,7 fps'sinden tam çözünürlükte etkileyici bir şekilde etkileyici bir şekilde çekim yapabilir. Ayrıca spor fotoğrafçılığı için bir nimet, ağır çekim sonuçları sağlayan 220 fps yüksek hızlı videodur. Normal tek atış modunda bile kamera hızlıdır, hedefe anında kilitlenir, ancak resmi olarak 0,1 saniyedir.

Aksi takdirde, kamera her bir düğmeye basmaya ve menü seçimine akıcı bir şekilde yanıt verir; zoom kolunda bir parmağınızı basılı tutarsanız, lens çerçevesi maksimum geniş açıdan aşırı telefotoya dört saniye boyunca ayarlanır. Neyse ki, optik zoomun tam kapsamı hem video hem de fotoğraf için kullanılabilir.

Panasonic Lumix DMC-FZ150 Batarya

Panasonic Lumix DMC-FZ150, büyük bir DMW-BMB9E şarj edilebilir lityum iyon pil ile birlikte, şebeke şarj cihazı ve kutuda sağlanan fiş ile birlikte verilir. Bu, tek bir şarjla yaklaşık 410 resim için iyidir, bu nedenle, endüstri testçileri CIPA'ya göre, aynı hücreyi kullanan FZ48'den marjinal olarak daha iyidir. Yaklaşık bir haftalık ara sıra kullanımda elektriği tüketme yeteneği, bunun, bir sonbahar veya Noel tatili planlanıyorsa, her şeyi yapabilen bir fotoğraf makinesinin sizinle birlikte tatile çıkması için iyi bir seçenek olduğu anlamına gelir.

Panasonic Lumix DMC-FZ150 Resimler ve video

Bazen Panasonic kameralardan gelen normal fotoğrafların biraz düz olduğunu görüyoruz, bu nedenle, sanatçının çekim modu kadranında gösterilen paleti ile gösterilen Yaratıcı Kontrol modları ile ara sıra bir dinamizm duygusu ekleme becerisine açığız. Burada retro (hafif sarımsı renk tonu), yüksek anahtar (yüksek kontrast), iğne deliği (Box Brownie tipi gölgeli kenarlar) ve şimdi her yerde bulunan minyatür efekt arasında geçiş yapma, bizden önce ne tür bir etkiye sahip olacaklarını görebilmekten keyif aldık. deklanşörü sıktı. Kalbinde enstantane fotoğraflar çeken çoğu dijital kamera gibi, görüntü gürültüsünden kaçınmak için ISO800 veya daha düşük bir değerde kalmak en iyisidir ve ara sıra maksimum zoom ile yumuşak çekimler yapsak da, görüntü sabitleme özelliği, Açıkken kullanılabilir sonuçlar alma şansı, açılmadığından daha yüksek.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, zum video çekerken kullanılabilir, ancak dahili mikrofonlar objektifin sesini odak aralığı boyunca, durma noktasına geldiğinde duyulabilir bir 'tıkırtı' ile kaçınılmaz olarak algılar. Bu, daha yoğun ortamlarda daha az fark edilir olacaktır. Özel bir video kayıt düğmesi otomatik olarak çekime başlasa da, üst kadranda bulunan manuel veya 'yaratıcı' video modu, kullanıcıların video çekimi için pozu ve rengi ayarlamasına da olanak tanır - bu nedenle, siyah beyaz bir destansı çekmek istiyorsanız, bu sizin için kamera olun.

Panasonic Lumix DMC-FZ150 Kararı

FZ150, her şeyi yapan tek bir kamera arayanlar için iyi bir seçenektir. Özellikle ucuz veya taşınabilir olmasa da, bu köprü kamerasını düşünmeyeceksiniz - bu, kompaktın kullanımının basitliği ile dijital SLR'nin göreceli karmaşıklığı arasında bir 'köprü' oluşturması nedeniyle - büyük olmadığı sürece lens zaten her şeyden önceliklidir. Yine de eğimli bir LCD ekran veya aksiyon fotoğrafçılığı için daha yüksek çekim hızlarından rahatsız değilseniz, kendinize 120 £ tasarruf edin ve FZ48'i seçin.