Close

Panasonic Lumix GM1 incelemesi

Panasonic Lumix DMC-GM1 fırsatları Resim 1/5

Panasonic Lumix DMC-GM1 incelemesi


Panasonic Lumix DMC-GM1 incelemesi
Resim 2/5

Panasonic Lumix DMC-GM1 incelemesi

Panasonic Lumix DMC-GM1 incelemesi
Resim 3/5

Panasonic Lumix DMC-GM1 incelemesi

Panasonic Lumix DMC-GM1 incelemesi
Resim 4/5

Panasonic Lumix DMC-GM1 incelemesi

Panasonic Lumix DMC-GM1 incelemesi
Resim 5/5

Panasonic Lumix DMC-GM1 incelemesi


Panasonic Lumix DMC-GM1 incelemesi

Panasonic Lumix DMC-GM1 şu ana kadarki en küçük kompakt sistem kamerası - teoride güzel bir fikir - ama pratikte nasıl işliyor?

AynasızKompakt Sistem Kameraları- Panasonic'in ilkini Eylül 2008'de piyasaya sürdüğü - her zaman küçük paketler halinde gelen iyi şeylerle ilgili olması gerekiyordu. Tercüme: profesyonel kalitede resimlere yakın, ancak kiti taşımaktan kaynaklanan sırt ağrısı yok. Buna rağmen, birçok girişimin dijital SLR'lerden sadece çok küçük bir oranda daha küçük olduğunu söylemek doğru olur.

Böyle bir eleştiri, mikroyu yerleştiren yeni Panasonic GM1'de seviyelendirilemezdi.PanasonicveOlympus'ortak geliştirilen Micro Four Thirds kamera sistemi.

Ortalama 17,3x13 mm sensörden daha büyük bir sensör sunan bu 16 megapiksel seyahat boyutu arkadaşı, bir oyun kartına benzer spor boyutları ve başparmağın genişliği kadar. Türünden gerçekten çok küçük; ve bu gerçeği takdir etmek için GM1'i gerçekten kendi elinizde tutmanız gerekiyor.

Panasonic'in buradaki stratejisinin bir kısmı, CSC formatının benimsenmesi zirve yapmış gibi göründüğü için kompakt sistem kamera satışlarında bir düşüşü durdurmaktır. Bu nedenle, zarif, küçük GM1, ya muhteşem bir retro, ten rengi deri efektli cepheyle - yazı yazarken Dixons Travel'a özel - ya da burada olduğu gibi düzenleme sorunu siyahıyla geliyor.

Görünüm açısından en yakın değiştirilebilir lens rakipleri:Pentax Q,S10veQ7,Fujifilm X-M1veX-Pro1ve yeni X-A1, aynı zamanda mafsallı bir arka ekran da sağlıyor (GM1 değil).

Panasonic'in gövdesi, alüminyum çerçeve ve DSLR benzeri magnezyum alaşımlı kaplaması sayesinde hafif ama sağlam olma hilesini yönetiyor.

GM1 kesinlikle birinci sınıf bir havaya sahip. Bu göz önüne alındığında, bir üreticinin özel olarak tasarlanmış bir 12-32mm f / 3.5-5.6 kit zumuyla birlikte (mümkün olduğunca kompakt olması için) 629.99 £ 'a mal olması daha az şaşırtıcı.

Bu lens, geniş açılı 24-64 mm'lik 35 mm'lik bir filme eşdeğer odak aralığı sağlar, bu da manzaralar ve portreler için çok yararlıdır ve genel olarak sokak fotoğrafçılığı demek zorundayız, uzakları o kadar da yakınlaştırmasa bile.

203 g ağırlığındaki (sabit lensli bak ve çek ile pek de farklı değildir) yalnızca gövde boyutları resmi 98,5x54,9x23,5 mm'dir. Bağlantı açısından Wi-fi buraya dahil edildi, ancak bu modelden hemen önceki Panasonic Lumix G sürümlerinden farklı olarak, garip bir şekilde NFC almıyor.

Yine de bu küçük harikası, birinci sınıf fiyat etiketine layık büyük bir performans sunabilir mi? Öğrenmek için okumaya devam edin ...

Panasonic Lumix DMC-GM1: Kontroller

Öncelikli olan özellikle şaşırtıcı bir spesifikasyondan ziyade, serisinin zirvesine benzer bir performans sağlamayı hedeflerkenPanasonic GX7GM1 beceriksiz değil.

Bu modelde Panasonic, beklediğimizin çoğunu bu fiyata sağladı, ancak dahası onun gibi birinci sınıf değiştirilebilir lens Lumix modellerini hatırlatan harika görünümlü bir gövdeye sahip olmasını sağladı.Panasonic LX7.


Aslında gövde, ön panelin sağ alt kısmında 'L' imzasını taşıyor. Olympus Pen serisinde olduğu gibi, burada GM1'in kit zum lensi, mütevazı, ceket cebi dostu bir profil sağlamak için birleştirildiğinde kamera ve lense yardımcı olmak için geri çekilebilir.

Kamerayı açın ve bir çekimi kaybetmeden önce lensin tamamen uzatılması gerekiyordu, bu da soğuktan kalkıp koşma sürecine bir veya iki saniye daha ekliyor.

Yine de bir anlaşma kırıcı değil ve Olympus kit yakınlaştırmalarında olduğu gibi sürece hızla alışırsınız.

Kamera gövdesindeki fiziksel kontroller, minimal görünümlü bir kamera için güven verici derecede kapsamlı.

Üst plakada, beş peni parça boyutunda 10 seçenekli tanıdık bir çekim modu kadranı görüyoruz; bir kontrol, küçültücü anlık görüntüler yerine genellikle bir mod düğmesi için önemsizdi. Bu, dijital efektler, önceden optimize edilmiş sahne modları ve hatta aralarında yerleştirilmiş birkaç özelleştirilebilir ön ayar ile hem otomatik hem de manuel seçimler sunar.

Ortalamadan daha küçük bir deklanşör düğmesini çevreleyen bir açma / kapama düğmesi ile, kamerayı etkinleştirmek ve ilk çekimi yapmak, kit yakınlaştırmasını önceden genişlettiğinizde oldukça akıcı bir işlemdir.

Tahminimize göre, tetiği soğuktan yaklaşık iki saniye içinde sıkıştırabilirsiniz, bu bir DSLR kadar hızlı olmasa da burada şikayet için bir neden değildir.

Üst plakadaki bir işlev düğmesi, benzer şekilde başka bir kontrol tarafından çevrelenmiştir; tek ve sürekli otomatik odak veya tercih ederseniz manuel odak arasında geçiş yapmak için bir kol. Bu fiyata beklediğimiz gibi, otomatik çekimi tercih ederseniz, kamera, gözünüzü kırpmanız için geçen süre içinde odak ve pozlamayı belirlemiştir.

Kontrol açısından bir sıkıntı, küçük boyutlu kamera boyutlarının ufacık arka plaka düğmeleriyle sonuçlanmasıdır, ancak bu pek de beklenmedik bir durum değildir.

Elde ettiğimiz şey, özel bir video kayıt düğmesi, bir oynatma düğmesi, birleşik bir Hızlı Menü / Sil düğmesi - kullanımı kameranın yakalama veya inceleme modunda olup olmamasına bağlıdır - artı bir ekran / bilgi düğmesi.

Bu dört düğmenin ortasında, yalnızca dokunmatik ekrana dokunmak istemiyorsanız, ekran ayarlarının hızlı seçimi için bir kaydırma tekerleği ile çevrili bir komut paneli bulunur. Beyaz dengesi, pozlama, ölçüm ve sürüş / zamanlayıcı modlarına, aynı ped üzerinde aralıklarla basılmış simgeler aracılığıyla daha da erişilebilir.

Kısacası, buradaki her şey o kadar kolay parmak ve başparmağın altına düşüyor ki, bunu gerçekten düşünmüyorsunuz; tam olarak olması gerektiği gibi çekim veya video çekme sürecine devam edersiniz.

Bu fotoğraf makinesinde gerçekten kavranacak hiçbir şey olmasa da, suni deri dolgu cilalı bir yüzeyden daha az kaygandır, sol elin parmaklarını yakınlaştırmak ve / veya odaklanmak için lens çerçevesinin etrafında kıvırdığınızda, otomatik olarak tutarsınız. kamera iki elinde. GM1'in elimizden kaçabileceğini hiç hissetmedik.

Panasonic Lumix DMC-GM1: Ekran

Buradaki 3: 2 en boy oranı, 3 inç LCD ekran, sağa sola eğilemez veya döndürülemeyebilir. Ancak bir milyon noktadan fazla (tam olarak 1.036.000) ve dokunmatik panel işleminde göz kamaştırıcı bir çözünürlük sağlar.

Bu, gözünüzün önündeki görüntünün - alternatif olarak çekimleri kadrajlamak için herhangi bir göz seviyesinde vizör yerine sunulan LCD ile - çok gerçekçi bir his uyandırmasını sağlar.

Ayrıca, bazı modellerde bir gölgelenme efekti veya ekran gecikmesine neden olabilecek herhangi bir iç mekanda gezinirken, çok düzgün ve tutarlı bir görüntü ile ödüllendirildik. Dolayısıyla, burada bir aksesuar vizörü klipsleme olanağı olmasa da, GM1'in ne olduğunu ve kimi hedeflediğini göz önünde bulundurarak onu kaçırmadık.

Küçük bir şikayetimiz varsa, o da dokunmaya duyarlı ekran üzerindeki operasyonel simgelerin GM1'in arkasındaki fiziksel düğmeler kadar küçük olması ve bazen zor / garip bir seçim yapmasıdır.

Ancak, ana menülerdeki seçeneklerin listesi, neyse ki daha kalın baklava biçimli 'çubuklar' üzerinde sağlanmış ve parmak dokunuşuyla etkinleştirmek çok daha kolay.

Ayrıca, diğer tüm Lumix G serisi kameralarda olduğu gibi, kameranın tüm temel işlevlerini elde etmek için yeterli fiziksel kontroller olduğundan, ekranın çalışması için kullanılması gerekli değildir. Ancak, kullanıcı için en azından her iki dünyanın en iyisi yaklaşımını sağlar.

Panasonic Lumix DMC-GM1: Pil

Panasonic GM1'in pil ömrü, son modele kıyasla olumluNikon AW1su geçirmez CSC, tedarik ettiği lityum iyon pilinin tam şarjıyla 220 çekim sunarken, güç konusunda en yetkin rakiplerinin sunduğu 330 görüntü veya benzeri noktalarda hala yetersiz kalıyor.

Öyle, ama utanç verici olmaktan uzak, özellikle de benzediği birçok nokta ve şutla karşılaştırıldığında.

Panasonic Lumix DMC-GM1: Görüntü kalitesi

Fiziksel olarak daha küçük bir lens ve bir dijital SLR'den fiziksel olarak daha küçük bir sensör, kompakt sistem kameralarının büyük kardeşlerinin yerini almasını engelleyecek gibi görünse de, çoğu insan için kaliteyi artırarak bir akıllı telefonun veya ucuz bir fotoğraf makinesinin çıktısını iyileştirmek isteyen çoğu insan için, GM1 fazlasıyla iyi.

Panasonic tarafından sağlanan varsayılan standart rengi gerçeğe çok yakın bulduk, sonbahar renklerinin sıcaklığını alırken önyükleme için çantalar dolusu detay sağlıyor.

Video modundayken otomatik odaklama da etkileyici bir şekilde hızlıdır. Çoğu zaman çerçeveleme orta akışımızı ayarlarken, nesnemiz neredeyse her zaman keskin kaldığından veya en azından bir saniye kadar sonra odakta kaydığı için kameranın odakta değişiklik yaptığını fark etmedik.

Yani, hızlı otomatik odaklama ve gerçekçi sonuçlar. Burada şikayet etmek için pek bir şey yok.


Panasonic Lumix DMC-GM1: Karar

İlk bakışta fiyat etiketi yüksek olabilirken, o zamanlar markanın şimdiye kadarki en iyisi olarak değerlendirdiğimiz Lumix GX7 kompakt sistem kameranın iç kısımları ve lens değiştirme özelliğiyle birinci sınıf Panasonic Lumix LX7 nişan al ve ateş gövdesini hayal edin. G serisi model - ve temelde 16 megapiksel GM1'in çekiciliğini yakaladınız.

Taşınabilir ama güçlü bir alan ve aslında her iki dünyanın en iyisi GM1'e saygı duyduğumuzda, üreticisinin bugüne kadarki en mükemmel şekilde tasarlanmış ve gerçekten kompakt, kompakt sistem kamerası olmaya yaklaşıyor. Şimdi eldiveni bronz versiyona getirebilseydik ...

Panasonic Lumix DMC-GM1 çıkış tarihi: Şimdi çıktı

Panasonic Lumix DMC-GM1 fiyatı: 629,99 £