Close

Pentax K-5 II incelemesi

Pentax K-5 II fırsatları Resim 1/6

Pentax K-5 II incelemesi


Pentax K-5 II incelemesi
Resim 2/6

Pentax K-5 II incelemesi

Pentax K-5 II incelemesi
Resim 3/6

Pentax K-5 II incelemesi

Pentax K-5 II incelemesi
Resim 4/6

Pentax K-5 II incelemesi

Resim 5/6

Pentax K-5 II incelemesi


Pentax K-5 II incelemesi
Resim 6/6

Pentax K-5 II incelemesi

Pentax K-5 II incelemesi

2010'dan itibaren K-5 DSLR'yi güncelleyen Pentax K-5 II, yarı profesyonel bir performans ve amatörlere hitap edecek makul bir fiyat sunuyor.


Pentax dijital SLR'ler, örneğinPentax K-30, bizi yapı kalitesi, kullanım ve performans gibi kilit alanlarda etkilemekte asla başarısız olmadı. Ancak neden birinin Pentax sistemini daha geniş çapta desteklenenler gibi neden tercih edeceği sorusu her zaman olmuştur.CanonveyaNikonözellikle de üreticilerin fiyat taleplerinde çok az fark olduğunda.

Pentax K5 II'yi içeren yeni 16,3 efektif megapiksel, büyük APS-C sensör, sonunda bu zihinsel engeli aşacak ve potansiyel alıcıları Canon ve Nikon'dan uzaklaştıracak mı?

Pentax K5 Mark II'deki bir yenilik, daha geniş bir yelpazedeki çekim koşullarının üstesinden gelebildiği ve daha geniş bir pozlama değeri yelpazesi (EV) gerektiren son teknoloji ürünü bir otomatik odaklama (AF) sensörüdür.

İkincisi açısından, K-5 Mk II -3EV ila + 18EV sunar, oysa çoğu dijital kamera - / + 3EV'yi tercih eder. Yani teoride bu yineleme, düşük ışıkta kilometrelerce daha iyi başa çıkabilmelidir. Ek olarak, ISO 51200 eşdeğerinde genişletilmiş bir ışık hassasiyeti aralığı sağlanır


Orijinal K-5 zamanında, menzil içinde daha pahalı bir Pentax K-7 modeli vardı, ancak K-7 bu arada güncellenmediğinden, Pentax şimdi daha yeni K- 5 II amiral gemisi modeli olarak.

Çıkarım, Pentax'ın (şimdilik) Canon ve Nikon ile en üst düzeyde rekabet etmeye çalışmaktan vazgeçtiği ve hevesli amatör veya fotoğraf meraklılarına uygun fiyatlı bir vücut sunmaktan daha mutlu olduğu. Bununla birlikte, K5 II hala önerilen bir 799,99 £ (çevrimiçi fiyatlar şu anda 50 £ indirim yapıyor) veya standart 18-55mm zoom ile 869,99 £ 'a mal oluyor, bu nedenle bu bir bütçe seçeneği değil.

Bununla birlikte, üreticisi gövde artı 18-135 mm ve 18-270 mm lensler sağlayarak bizi şımarttı, bu da çoğumuzun ihtiyaç duyacağı kadar kullanışlı bir odak aralığı sağlarken, kurulumu 1000 sterlin üzerinde işaret ediyor.

Ama hangi paketi seçerseniz seçin, K-5 II gelirinizin önemli bir kısmını harcamaya değer mi? Ve gerçekten de 'büyük iki' rakibinin en iyilerini tavsiye edecek kadar var mı?

İlk izlenimler çok güzel. Tasarım, çoğu tüketici DSLR'si kadar kompakt olsa da, yarı profesyonel bir modelin hissine uyan bir magnezyum alaşımı ve paslanmaz çelik konstrüksiyonla evlidir ve burada alışılmadık bir şekilde hava koşullarına dayanıklılık ile birlikte gelir. Bir lens ekleyin ve elinizde iyi harcanan parayı gösteren çok sağlam bir kurulumunuz var.


Pentax K-5 II: Kontroller

Pentax K-5 II, görünüşünün yanı sıra operasyondaki yarı profesyonel zekasını da ortaya koyuyor. Çekimleri oluşturmak için yüzde 100 görüş alanı sunan geniş ve parlak bir göz seviyesinde optik vizör veya bunun yerine LCD'yi etkinleştirmek için arka plakadaki 'LV' (Canlı Görünüm) düğmesine basma seçeneği var - aksi takdirde çekim bilgilerini görüntüleme - mercekten önceki görüntü daha büyük ölçekte.

Temel ayarları değiştirmek için menü ekranlarına inmek zorunda kalmak yerine, ISO ve pozlama gibi şeyler, ilgili düğmeler basılı tutularak ve baş parmakla çalıştırılan bir komut tekerleği döndürülerek anında değiştirilebilir. Üst plakadaki ikinci daha küçük ekran, böylece 'yukarıdan aşağıya' görüntüleme sağlar.

Hem vizörü hem de açılır flaşı barındıran merkezi tümseğin sol tarafında - burada doğal olarak sağlanan aksesuar kızağıyla - hafifçe sıkıştırılmış olsa da tanıdık bir çekim modu kadranı buluyoruz.

Buradaki ayarlar, normal program, manuel, diyafram önceliği ve deklanşör önceliği modlarının yanı sıra özel ayar ve tam otomatik bir 'yeşil modu' içerir, evet, aslında sadece doğrultup çekim yapmak istediğimizde ve kameranın doğru ayarları belirlemesini istiyoruz. bizim için. Video çekimi burada da kadran üzerinde kendi ayarına sahiptir - daha sonra hangisi daha sonra.

Çekim kadranının hemen altındaki sert bir düğme, ölçüm modlarının koşu sırasında değiştirilmesine izin verirken, bunun hemen arkasında - ayarların doğal olarak sol elin başparmağının altına düştüğü arka plakanın üst kenarında - tanıdık bir çalma buluyoruz ve düğmeleri sil.

Arkadaki LCD'nin sağında bulunan dört yönlü bir komut pedi, çoğu kompakt kamera kullanıcısının bunu ilk ve muhtemelen tek dijital SLR'leri olarak satması için çok da yabancı olmayacak.

Bunun üstünde ve altında, kendinden açıklamalı menü ve bilgi düğmelerinin yanı sıra bir DSLR'de sunulmasını beklediğiniz gibi otomatik pozlama gibi özellikleri kilitleme yeteneği vardır.

Kısacası, buradaki tüm temel unsurlar, kullanıcının özelliklerin nerede bulunduğunu çok fazla düşünmesine gerek kalmadan ya bir parmak ucunun ya da başparmağın altına düşer ya da gerçekten profesyonel bir DSLR'ye kıyasla fiyatı 5K £ 'ya kadar olan nispeten kompakt gövde boyutu nedeniyle, bir basamağı fazla uzatın.

Tepki süreleri de yeterince hızlıdır ki, kameranın herhangi bir noktada yetişmesini beklediğimizi hiç hissetmedik.

Pentax K-5 II: Ekran

K-5 II, açısı ayarlanamayan normal 4: 3 en boy oranına sahip bir LCD ekran sunar, ancak üç inç boyutunda, vücut boyutları için yeterince büyüktür ve ferahlatıcı netlikte 921.000 nokta çözünürlüğü sağlar.

Bu, manuel odaklamanın sonuçlarını belirlememizi sağladı; Daha yoğun sahneler genellikle güvenilir otomatik odaklamayı karıştırmalıdır.

Söz konusu ekran aynı zamanda yansıma önleyici ve ayrıca çizilmeye karşı dirençlidir ve 170 ° görüş açısı sağlarken neler olup bittiğine şahit olmak için yüzünüzün tam önünde olmasına gerek yoktur.

Bu, kamerayı kol mesafesinde tutmak istediğimizde, vizöre göz açamayacağımız veya daha yaratıcı çekimler için gövdeyi ve lensi açamayacağımız zaman kullanışlıydı.

Pentax K-5 II: Pil

DSLR'nin tutma yerinin tabanına geleneksel olduğu gibi yüklenen, Pentax K-5 II ile birlikte gelen D-LI90 şarj edilebilir lityum iyon pil, fiyat aralığı açısından yıldız bir performans verdiğini görüyor. Flaşsız 980'e kadar muazzam çekim veya flaş çıktısının yarısı için kullanılsa bile 740 resim sunar.

Bu genellikle profesyonel DSLR'ler tarafından verilen ve yalnızca gövdesi 1.000 £ + olan bir performans türüdür. Yani burada şikayet yok.

Pentax K-5 II: Görüntü kalitesi

Spor hayranları için, K-5 II, 30'a kadar JPEG için saniyede yedi kare kesintisiz çekim sunar; bu, dört veya beş büyük profesyonel DSLR'nin performansına pek uygun olmasa da, tüketici düzeyinde bir model için hala çok saygın. Böyle bir performans, hevesli amatör meraklıları tatmin etmelidir.

18-270 mm lensle çekim yapmak bize en geniş çerçeveleme seçenekleri yelpazesini sağladı, ancak sensörle birlikte, bazen yüksek kontrastlı alanlar arasında mor saçaklanma gibi istenmeyen eserlerle karşılaştık - örneğin koyu ağaç dallarının buluştuğu yerler parlak bir gökyüzü.

Doğrusu, bu, dijital kameraların yüzde 99'unda yaygındır ve yalnızca, bizim yaptığımız gibi, bir görüntünün bölümlerini aktif olarak hata aramak için büyütürseniz gerçekten görülebilir.

Görüntünün genelinde, en telaşlı fotoğraf meraklılarını bile rahatsız etmeyecek etkileyici bir ayrıntı düzeyi ile ödüllendirildik, ancak renkler bol miktarda etkiye sahipken, aynı zamanda doğal görünümde de kalıyor.

En önemlisi, netlik çerçevenin köşelerinde de korunur. Odaklanma bazen düşebilir ve maksimum geniş açıyla çekim yaparken bir leke efekti elde edersiniz, ancak burada değil.

Tersine, maksimum telefoto ayarında, elde çekim yaparken keskin görüntüler elde etmek mümkündür; bu, hem sensör kaydırma önleyici sarsıntının gövdeye yerleşik olduğunu hem de söz konusu gövdenin o kadar sağlam olduğunu ve bir lens vidalandığında Avuç içine çok sıkı bir şekilde oturur ve güzel bir şekilde konturlu bir tutma yeri sağlanır.

Full HD kalitesinde filmler çekmek açısından, bu, kompakt kameralar veya aslında Sony'nin DSLR tarzı yarı saydam aynalı SLT modelleri tarafından sunulan tek düğmeye basma işlemi kadar basit değil, ancak standart DSLR açısından bunu çok uygulanabilir bulduk .

İlk olarak çekim modu kadranındaki video ayarının seçilmesini, ardından kameranın dahili ayna mekanizmasının yoldan çıkmasını ve canlı bir görüntüyü arka plaka LCD'sine aktarmasını sağlamak için deklanşörün yarım sıkılmasını içerir.

Bu biraz karmaşık gelebilir, ancak bu, birçok DSLR'nin hala yönettiğinden daha kolay, daha sezgisel ve video çekmek için daha hızlı bir yoldur.

Video modunda deklanşör düğmesini tekrar yarım sıkın ve kamera görüntünün merkezi bir bölümünü büyütür, böylece kullanıcı netlemenin yerinde olduğunu kontrol edebilir.


Çoğu DSLR'de olduğu gibi, kamera video sırasında odağı otomatik olarak ayarlamayacağından, odağı manuel olarak kontrol etmek ileriye dönük bir yoldur. Yine renkler, kullanıcıları bunun sahip olmaya değer bir özellik olduğu konusunda tatmin edecek kadar zengin.

Birkaç kavrayışa sahip olduğumuz yukarıdaki performans, Pentax K-5 II'nin tüm DSLR ticareti için yetenekli bir jak olduğunu ve gerekirse poster boyutunda baskılar için saygın 16 megapiksel çözünürlükle birleştiğinde en çok DSLR olabileceğini gösteriyor. hiç ihtiyacımız olacaktı.

Pentax K-5 II: Karar

Geleneksel görünümlü bir dijital SLR tasarımıyla, 16,3 megapiksel, magnezyum alaşımlı dış ve paslanmaz çelik 'kafes' iç K-5 II'nin başlıca çekiciliği neredeyse profesyonel düzeyde bir özellik, yapı, kullanım ve performans.

Bu, çoğu hevesli amatörün ulaşabileceği bir fiyat etiketi ile evlidir. İzleyici açısından, fotoğraf meraklıları bu kameradan en iyi şekilde yararlanacak olsa da, daha iyi fotoğraflar isteyen kompakt bir fotoğraf makinesinden ticaret yapan birinin onu kullanılamaz bulması o kadar karmaşık veya göz korkutucu değil.

Gerçekten de Pentax'ın herhangi bir operasyonel yönü ilk bakışta göz korkutucu görünüyorsa, geri çekilmesi gereken doğrult ve ateş yeşil modu var.

Bu arada, bir K-5 II 'S' varyantı da sadece vücut için 949.99 £ için tur yapıyor. Ekstra 'S' ek bir yükseltme anlamına gelmez, bunun yerine sadece bu küçük ayrıntıyı öğrenmek isteyenler için kenar yumuşatma filtresinin kaldırıldığı bir sürümdür.

Söz konusu filtre, genellikle istenmeyen görüntü bozukluklarını ve bozulmalarını önler, ancak işlem sırasında az miktarda keskinlikten ödün verirsiniz. Dolayısıyla bu, maksimum tanım karşılığında ortamlarını kontrol edebilen veya kendi imajını düzeltmeyi önemsemeyen stüdyo tabanlı ticari profesyoneller için gerçekten bir çözüm.

Nihayetinde, eski 'II' yinelemesinde bile, K-5 yeterince iyi ve Canon ve Nikon'u terk etmeyi düşünmemizi sağlayacak kadar iyi ve çok az hataya sahip bir DSLR, ki bu gerçekten de paranızın karşılığını maksimum düzeyde alıyorsanız büyük bir övgüdür asıl endişe kaynağıdır.

Pentax K-5 II çıkış tarihi: Şimdi çıktı

Pentax K-5 II fiyatı: Yalnızca gövde £ 799,99'dan itibaren