Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • BUNU yatmadan önce yapanlar daha iyi uyuma eğilimindedir.

BUNU yatmadan önce yapanlar daha iyi uyuma eğilimindedir.

Yeni araştırmaya göre, yatmadan önce kitap okumak daha iyi bir gece uykusunun anahtarı olabilir. Penguin Random House, Uyku İçin Okuma Girişimi'nin bir parçası olarak, okumanın yatmadan önceki rutinlerdeki rolüne ilişkin ulusal bir araştırma yaptırdı ve uyku rutinlerinin bir parçası olarak kitap okuyanların, okumayanlara göre daha iyi ve daha uzun uyuma eğiliminde olduğunu buldu. T. Okuma da en etkili uyku yardımcılarından biri olarak derecelendirildi (reçeteli uyku yardımcılarından daha iyi performans gösteriyor,beyaz gürültü, ve yoga).


Bu nedenle, gece sağlık rejiminizi yükseltmek istiyorsanız, edebi ufkunuzu genişletmek bunu yapmanın yolu olabilir. Ve bu konuda yardımcı olmak için, PRH ayrıca yatmadan önce okunacak en iyi kitapların bir listesini yayınladı - bu konuda daha fazla bilgi için aşağı kaydırın.

Kasım 2020'de yapılan ankette, yatmadan önce kitap okuyanların, okumayanlara kıyasla uyku kalitelerini 4 yıldız veya daha yüksek olarak derecelendirme olasılıkları daha yüksekti (bir kitap kadar güvenilir değil).uyku izci, ama alacağız). Yatmadan önce okuyanlar da daha uzun uyuma eğilimindeydiler: uyumayanlara kıyasla fazladan 25 dakika.

Okumanın size yardımcı olması için bir yardım olarak kullanılmasıyla ilgili bazı ilginç bulgular da vardı.daha hızlı uykuya dalmak. Yatmadan önce kitap okuyan kişilerin %67'si, kitap okumanın uykuya dalmalarına yardımcı olmada biraz veya çok etkili olduğunu söylüyor - bu da onu reçeteli uyku yardımcılarından (%61), meditasyondan veya beyaz gürültüden (%57) ve germe/yogadan (54) daha iyi bir bahis yapıyor. %). Yatmadan önce kitap okuyanların sadece dörtte biri uykuya dalmakta güçlük çektiklerini söylüyor. f'ye bakıntüm sonuçlar ve metodoloji burada.

Penguen Rastgele Ev Uykuya Okuma kampanyası - kitap okuyan bir kadının illüstrasyonu


(İmaj kredisi: Penguen Rastgele Evi)

Burada biraz neden-sonuç sorusu var (örneğin, okuyucu olmayanlar Twitter'da bir saatlik kıyamet kaydırma haberlerini değiştiriyorsa, bunun bir etkisi olabilir), ancak genel olarak bunu görmek ilginç, ön - yatakta okuma, daha iyi uykuda ortak bir özellik olma eğilimindedir. Belki de okumayı kucaklamak, genel olarak daha sağlıklı, sağlıklı yaşam odaklı bir yatma vaktinin kapısıdır?

Yatmadan önce okunacak en iyi kitaplar

Bu PRH'nin ikinciUyumak için Oku, ve girişim Mart ayının sonuna kadar sürecek - Ulusal Uyku Farkındalık Ayı. Etkinliğin bir parçası olarak, aynı zamanda bir100'den fazla listeKolay korkmayanlar için gizemler de dahil olmak üzere yatmadan önce okunacak en iyi kitaplardan ve sizi yeni dünyalara taşımak için fantezi / bilim kurgu seçkilerinden. Sesli kitaplar da vardır, böylece en yatıştırıcı anlatıcılardan biri (veya seçtiğiniz ünlü) tarafından uykunuza dalabilirsiniz.uyku kulaklıkları. Bu seçimlerin tümü, ruh halinizi artırmanıza, stresi azaltmanıza ve sizi başınızı belaya sokmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.


Daha fazla oku: