Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Philips Brilliance 328P ve Samsung U28E590D: karşılaştırıldığında iki mükemmel 4K monitör

Philips Brilliance 328P ve Samsung U28E590D: karşılaştırıldığında iki mükemmel 4K monitör

NSen iyi 4K monitörlerkeskin pikseller, parlak arka ışıklar ve bir renk cümbüşü ile gözler için bir şölen. Ve şu anda satın alabileceğiniz en iyi 4K monitörler arasında Philips'in Brilliance 328P ve Samsung'un U28E590D'si var.

Bu 4K monitörlerin her ikisi de oyunları ve medyayı gerçekten öne çıkaran UHD çözünürlük sunar ve her ikisi de çok uygun maliyetlidir - özellikle de Philips'ten çok daha düşük maliyetli olan Samsung söz konusu olduğunda. Ancak bu monitörler arasındaki tek fark fiyat değil.

Bunun nedeni, Philips Brilliance 328P ve Samsung U28E590D'nin farklı bağlantılara, farklı yanıt oranlarına ve farklı güçlü ve zayıf yönlerine sahip olmasıdır. Hangisinin sizin için en iyi 4K monitör olacağını keşfetmek için onları keşfedelim.

Philips Brilliance 328P ve Samsung U28E590D


(Resim kredisi: Samsung)

Philips Brilliance 328P ve Samsung U28E590D: tasarım

Philips monitörün adındaki Brilliance, monitörün kendisine değil panele atıfta bulunur: oldukça dar bir çerçeveye sahip, anonim görünümlü bir şeydir. Her gördüğünüzde gülümsemeyeceksiniz ama sizi de rahatsız etmeyecek ve SmartErgoBase gibi ekranı yataydan dikey moda eğmenizi, kaydırmanızı ve döndürmenizi sağlayan bazı kullanışlı dokunuşlar var. Ayak, bu boyuttaki bir monitör için oldukça küçüktür ve kablo yönetim sistemi, kablo karmaşasını azaltmaya yardımcı olur. Bir monitör koluna veya duvara monte etmek isterseniz 100x100m VESA bağlantı parçası da vardır.

Samsung, 75x75mm VESA montajına monte edilebilir veya 20 dereceye kadar eğilebilen ürünle birlikte verilen standı kullanabilirsiniz. Genel tasarım, eve yazılacak bir şey değil ama gerçekte olduğundan daha pahalı görünüyor.


Philips Brilliance 328P ve Samsung U28E590D

(Resim kredisi: Philips)

Philips Brilliance 328P ve Samsung U28E590D: donanım ve bağlantılar

Philips Brilliance 328P'de HDCP'li bir HDMI 2.0 bağlantı noktası, bir DisplayPort bağlantısı, HDCP'li bir DVI-Dual Link ve bir analog VGA bağlantı noktası bulunur. Ayrıca biri hızlı şarjlı olmak üzere dört adet USB 3.0 bağlantı noktasına sahiptir ve ayrıca ses giriş ve çıkış konektörleri de vardır. Bu seçim, örneğin bir bilgisayar ve bir konsol gibi birden fazla cihazı aynı anda bağlamanıza veya dizüstü bilgisayarınız ve bağlı cihazları için bir hub olarak kullanmanıza olanak tanır. Bu, Philips'i özellikle evde çalışanlar için iyi bir seçim haline getirir: Gündüzleri bir iş merkezi ve geceleri bir oyun ve eğlence ekranı olarak kullanabilirsiniz, ancak 3W hoparlörleri gerçekten yoğun oyun işlerine uygun değildir, bu yüzden siz' d en iyisi harici hoparlörleri bağlamaktır.


Samsung'un iki HDMI soketi ve bir DisplayPort ve bir kulaklık soketi var.

Philips Brilliance 328P ve Samsung U28E590D

(Resim kredisi: Samsung)

Philips Brilliance 328P ve Samsung U28E590D: teknik özellikler

Philips, pürüzsüz renk derecelendirmesi ve ayrıntı için 10 bit HDR ile 60 Hz'de 3840 x 3160 4K çözünürlüğe sahiptir. 1.074 milyar renk gösterme yeteneğine ve 4 ms'lik tipik tepki süresine, 3.000:1 kontrasta ve 178 derecelik görüntüleme açısına sahiptir. Panel, 300cd/m2'lik bir tepe parlaklık sağlayan W-LED arka aydınlatmalı bir VA-LCD'dir.

Samsung biraz daha küçük - Philips'in 32'sine 28 inç - ancak aynı 4K UHD çözünürlüğe ve 60Hz desteğine sahip. Ayrıca oyun için AMD FreeSync'e sahiptir. Buradaki görüş açısı 170°'dir, tipik tepki süresi 1 ms'dir ve kontrast oranı 1.000:1'e kadardır. 1 milyara kadar renge sahip bir TN panelidir ve 370cd/m2'de zirve yaparak Philips'ten daha parlaktır.


Philips Brilliance 328P ve Samsung U28E590D

(Resim kredisi: Philips)

Philips Brilliance 328P ve Samsung U28E590D: fiyat ve karar

Philips'in sokak fiyatı tipik olarak 500 £'un biraz altında, ancak alışveriş yaparken dikkatli olun: Ayrıca, genellikle bunu aradığınızda çıkan, neredeyse aynı ürün adına sahip bir Brilliance QHD monitör de var, bu yüzden emin olun' 4K versiyonuna yeniden bakıyorum. Samsung zaten çok daha ucuzdu ve son fiyat indirimleri onu daha da ucuz hale getirdi: Samsung, yazarken sadece 199 £ için listeliyor.

Biraz daha küçük boyutta sorun yaşıyorsanız ve monitörünüzün bir merkez görevi görmesi gerekmiyorsa, Samsung'un daha iyi bir satın alma olduğunu söyleyebiliriz: Philips daha iyi ve marjinal olarak daha büyük monitör olsa da Samsung'un olağanüstü düşük fiyatı Özellikle oyun için hızlı bir monitör istiyorsanız, bu gerçek bir pazarlık.

Philips'in gerçekten üstün olduğu nokta, birden fazla kaynak bağlamak veya ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarınızı daha kullanışlı hale getirmek için kullanmak istediğiniz zamandır:en iyi hafif dizüstü bilgisayarlarçok az genişletme bağlantı noktasına sahip olduğundan, harici sürücüleri ve diğer cihazları Philips'e bağlayabilmek ve onu yalnızca bir USB-C kablosuyla bağlayabilmek gerçek bir artıdır.