Close
  • Ana
  • /
  • Yolculuk
  • /
  • Çocuklar için fotoğrafçılık ipuçları: Bilmeniz gereken 10 şey

Çocuklar için fotoğrafçılık ipuçları: Bilmeniz gereken 10 şey

Fotoğraf, çocukların ilgilenmesi için harika bir hobidir. İyi fotoğraf çekme yeteneği sunan en temel akıllı telefonla bile fotoğraf çekmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Çocuklar yaratıcı olmayı sever ve fotoğrafçılık herkesin deneyebileceği bir şeydir. Kendi çocuğunuzla denemeyi düşünüyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları.


1. Bir kamera seçin

Çocuklar aşırı tedbirli olarak tanınmazlar, bu nedenle onlara eskisi gibi özellikle bağlı olmadığınız bir kamera (veya artık kullanmadığınız bir telefon) verirseniz en iyisidir. Alternatif olarak, şunlardan birini satın alabilirsiniz:çocuklar için en iyi kameraçocuklar düşünülerek tasarlanmış ve uygun şekilde sağlam (ve kullanımı basit). Örneğin, Nikon Coolpix W150. Bir boyun veya bilek kayışı sakar çocuklar için idealdir, bu nedenle bunlardan birini kameraya takmayı unutmayın.

2. Otomatik modda kalın (en azından ilk başta)

Çocukların, özellikle küçük çocuklarsa, birçok kameranın sunduğu karmaşık ayarlarda boğulmalarına gerek yoktur. Onlara verdiğiniz kamerayı otomatik moda alın ve onları nesneler, temalar aramaya ve bunun yerine görüntülerini nasıl çerçeveleyebileceklerini veya oluşturabileceklerini düşünmeye teşvik edin.

Çocuklar için fotoğrafçılık ipuçları

(İmaj kredisi: Getty)

3. Kolay konularla başlayın

Çocuklarınızı kamerayı en çok önemsedikleri şeylere yöneltmeye teşvik edin - bu muhtemelen aile, arkadaşlar ve evcil hayvanlardır. Konuyla bir bağlantı hissetmek her zaman faydalıdır ve özellikle yeni başlayan çocuklar için böyledir. Alışmaya başladıklarında, onlar için 'A ile başlayan şeyleri fotoğraflamak' gibi belirli zorluklar belirlemeye geçebilirsiniz. veya “sarı olan şeyleri fotoğraflayın” ve benzeri.


4. Kuralları görmezden gelin

Yetişkinler olarak, kompozisyon için yaygın olarak kullanılan fotoğraf kurallarına bağlı kalma eğilimindeyiz, ancak yaratıcılık çok daha önemlidir - özellikle çocuklar için. Çerçevede ne isterlerse dahil olmak üzere, istedikleri perspektiften çekim yapmaları için onları teşvik edin. Kesik kafalar, çarpık açılar ve garip bakış açıları için endişelenmeyin - hepsi öğrenme sürecinin bir parçası.

5. Düz atış

Bununla birlikte, herhangi birinin fotoğrafçılığını iyileştirmenin hızlı ve basit bir yolu, her şeyi aynı seviyede tutmaktır. Çocuğunuzun kullandığı kamera veya telefonun dahili bir seviyesi varsa, açın ve çocuğunuza kamerayı düz tutmanın çekimlerini anında nasıl iyileştirdiğini (çoğu zaman) gösterin.


6. Güvenli tutuş

Kamerayı tutmak, özellikle küçük çocuklar için başka bir önemli beceridir. Mümkün olduğunca güvenli ve sıkı tutmalarını öğretin - yalnızca düşürme olasılıkları daha düşük olmakla kalmayacak, aynı zamanda daha az bulanık çekimlerle ödüllendirilecekler. İşleri bir adım öteye taşımak istiyorsanız, ucuz, küçük veya taşınabilir bir tripod da düşünebilirsiniz.

Çocuklar için fotoğrafçılık ipuçları


(İmaj kredisi: Getty)

7. Yedek bellek ve pil kartlarına yatırım yapın

Hiç kimse bir çocuğun iyi bir 'güç yönetimi' uygulamasını beklemez. Bu nedenle, geleneksel bir kamera kullanıyorsanız, tamamen dolu ve değiştirilmeye hazır ekstra bir pil iyi bir fikirdir. Ayrıca, çocuklarınızın istedikleri kadar fotoğraf çekmeye devam edebilmeleri için oldukça büyük kapasiteli bir bellek kartı (en az 32 GB) seçmek de iyi bir fikirdir.

8. Basit kurallar

Fotoğrafçılığını geliştirmek isteyen daha büyük çocuklar için, kamerayı nasıl kullanacaklarını öğrendikten sonra bazı basit kompozisyon kuralları uygulamaya başlayabilirsiniz. Temel ipuçları, çerçeveyi doldurmak için konuya yaklaşmayı ve üçte bir kuralına bağlı kalmayı denemeyi içerir. Çocuğunuzla birlikte uygulamak için Googling temel fotoğrafçılık ipuçlarını deneyin.

9. Görüntüleri tartışın

Çocuklarınızın fotoğraflarının bir hafıza kartında veya sabit diskte solup gitmesine izin vermeyin. Onları kameradan çıkarıp bir bilgisayara bağlayın ve yakaladıkları çekimleri gözden geçirmek için yanlarına oturun. Onlara çekimlerinde neleri beğendiğinizi söyleyin ve onların da nelerden hoşlandıklarını sorun. Bir dahaki sefere denemeleri için alternatif önerilerde bulunurken mümkün olduğunca olumlu olmaya çalışın.

10. Çekimlerinizi yazdırın

Elinizde tutmak için dokunsal bir nesneye sahip olmak fotoğrafçılıkla ilgili en ödüllendirici şeylerden biridir - özellikle başarılarından gurur duyan çocuklar için. Baskı için en iyi çalışmalarını seçin ve yarattıklarını gösterin. Mutlaka bir güzel sanatlar baskısı olması gerekmez,en iyi ev yazıcılarıharika bir iş çıkarabilir veya hareket halindeyken çekimlerini basmak için taşınabilir bir Instax yazıcı gibi eğlenceli bir şey deneyebilirsiniz.


Bunu beğendin mi? Aşağıda daha fazla kamera kılavuzuna göz atın: