Close
  • Ana
  • /
  • Oyuncaklar
  • /
  • Fotosentez masa oyunu incelemesi: güzel ve erişilebilir bir aile oyunu

Fotosentez masa oyunu incelemesi: güzel ve erişilebilir bir aile oyunu

Fotosentezde bugünün en iyi fiyatları 163 Amazon müşteri yorumu Blue Orange Games ... Amazon Prime $ 39.95 Blue Orange Oyunları Görüntüle ... Bed Bath & Ötesi $ 44.99 Photosenteze Görüntüle Macy's $ 45.99 Blue Orange Fotosentezini Görüntüle ... Amazon Prime 88.88 $ Görüntüle 130 milyondan fazla kontrol ediyoruz her gün en iyi fiyatlarla ürünler

Fotosentez, yalnızca en iyi tahta oyunlarında bulabileceğiniz nadir bir karışımdır: Temasını mükemmel bir şekilde uyandıran derin stratejili çok basit bir oyun. Başlıktan da anlaşılacağı gibi, bu tema güneş ışığında büyüyen ağaçlar.


Ne kadar çok ağaca sahip olursanız, o kadar çok ışık yakalarlar ve o kadar çok yeni fide yetiştirebilirsiniz. Ancak sonsuza kadar daha fazla ağaç yetiştirmeye devam edemezsiniz: Puan almak için, yaşam döngüsünün zarif bir simülasyonunda, tamamen büyümüş bir ağacı feda etmelisiniz.

Fotosentez, modern masa oyunu hayranları arasında büyük bir hit oldu ve daha sıradan oyuncuların olduğu bir yuva bulmaya başladı. Ve bu hak edilmiş, çünkü bu tür öğrenmesi kolay, harika görünen oyun geniş bir çekiciliğe sahip olmalı.

Ve burada görünüşten daha fazlası var - deneyimli oyuncular, oyunda onunla birlikte büyüyenleri çok ödüllendiren bir strateji katmanı olduğunu görecekler.

Fotosentez masa oyunu: Fiyat ve kimin için

Oyun, yumruk atmanız ve bir araya getirmeniz gereken birçok karton ağaçla birlikte geliyor. Oyunda harika görünüyorlar; Masalarınızda büyüyen bir bonsai ormanı. Bu nedenle, yaklaşık 35 £ / 40 $ 'lık soran fiyat çok makul görünüyor. Ve önerilen 10 yaşın üzerinde olduğu için tüm aile gösterinin tadını çıkarabilir ve her oyunun oynaması oyuncu başına yaklaşık on beş dakika sürer.


Aynı zamanda, kabul ettiği iki ila dört oyuncu arasında iyi bir şekilde ölçeklendirilir, ancak üç muhtemelen tatlı nokta. Kurallar mantıklı ve anlaşılırdır ve net bir sebep ve sonuç yolu vardır, bu nedenle öğrenmeleri zor değildir. Satranç gibi, oyunda da rastgele unsurlar yoktur, bu nedenle başarı tamamen ileriyi planlamaya bağlıdır. Parti oyunları gibi daha hafif, daha kaotik yemekleri tercih eden oyuncular bunu bir engel olarak görebilir, ancak bu çok fazla bir beyin fırtınası değil ve hiçbir şekilde korkutucu değil.

Fotosentez masa oyunu


(İmaj kredisi: Gelecek)

Fotosentez masa oyunu: Nasıl oynanır

Her oyuncu oyuna kendi türünde küçük bir ağaçla başlar ve zamanla tahtaya ekleyebilecekleri bir miktar ağaç ve tohumla başlar. İlk dönüşünüzde, o ağaç güneşten bir ışık noktası toplayacak ve muhtemelen daha sonra yeni bir tohum dikmek için kullanacaksınız.

Daha sonraki dönüşlerde, tohumları küçük ağaçlara dönüştürmek veya mevcut ağaçların boyutunu büyütmek için daha fazla ışık harcayabilirsiniz. Daha büyük ağaçlar daha fazla ışık toplayarak seçeneklerinizi artırabilir.


Pano, merkeze ne kadar yakın olursa ağaçlar için daha yüksek puan alan bölgeleri vurguladı. Bu yüzden ilk dönüşler en iyi puan alan noktalar için bir yarış. Ancak aynı zamanda, tüm alanı olabildiğince hızlı bir şekilde yutmaya çalışmak bir risktir. Yakında ağaçlarınız bitecek, yani daha fazla satın almak için ışığınızdan biraz yararlanmanız gerekecek. Ve tüm puanlarınızı yenilerini yapmak için harcıyorsanız, ağaçlarınızı daha da uzatmayacaksınız, bu da sizi oyunun çok yeni etkileşim yönteminin insafına bırakıyor.

Her dönüşte, güneş (büyük bir jetonla temsil edilir) tahtada yeni bir noktaya hareket eder ve her seferinde bir tarafa dönerek tahtanın etrafında döner. Daha sonra hangi ağaçların onu ıslatıp ışık noktaları elde edebileceğini görmek için güneşin konumundan bir çizgi çizin.

Diğer ağaçların arkasına gizlenmiş ağaçlar ışığı yalnızca öndekinden daha uzunlarsa alırlar, aksi takdirde gölgede kalırlar ve sizin için herhangi bir ışık puanı kazanmazlar. Daha uzun ağaçlar, sırayla, arkalarında daha fazla rakipten gelen değerli ışığı engelleyerek daha geriye bir gölge düşürür. Sonuç olarak, çok sayıda küçük ağaçla zemini kaplamak için yarışmak her zaman en iyi seçenek değildir.

Fotosentez masa oyunu


(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun böyle gelişiyor: Güneş ve dönüş sırası sabit bir yol izliyor. Güneşte hangi noktaların hangilerinin gölgede olacağını belirlemek size kalmış, ikinci olarak diğer oyuncunun hareketlerini tahmin edin ve buna göre plan yapın. Kendiniz için ışık tutmayı başkalarından engellemekten ve en iyi puan alanlarına erişimden dengelemeniz gerekir. Mantıklı düşünceyi ve organizasyonu ödüllendiren bir oyundur, ancak bunu anlamış olsanız bile, başka bir sorun daha vardır.

Ağaç yetiştirmek çok iyidir, ancak bir noktada, puan almaları için onları feda etmeniz gerekir - bu durumda, bu, tahtadan bir ağacı çıkarmak ve yerini boş bırakmak anlamına gelir. Bir ağacı kurban etmeden önce, onun tamamen büyümüş olması gerekir (yani, üç aşamanın en büyüğü) ve oynayabileceğiniz sadece iki tam büyümüş ağaç parçasına sahip olursunuz. Her ikisini de tahtaya alabilmeniz ve biri feda edildiğinde ve parçayı geri aldığınızda büyümeye hazır orta büyüklükte bir ağaca sahip olabilmeniz için zamanlama yapmak zor bir sanattır.

Dahası, çünkü o büyük ağaç noktalara dönüştürüldüğü anda iki şey oluyor. Birincisi, artık uzun gölgesini tahtaya düşürmüyor, diğer birçok ağaca ışığı yakalama ve büyüme şansı veriyor. İkincisi, büyük bir ışık kaynağını kendiniz kaybettiniz. Yani bu, diğer oyuncuların becerisini artırırken büyüme yeteneğinizi azaltan çifte bir sorundur. Ama kazanmak istiyorsan, bunu yapmalısın. Daha da ileri giderek, daha önceki ağaçlar daha fazla puan alır ve şimdi gol atmakla daha sonra gol atmak arasında garip bir gerilim yaratır.

Fotosentez masa oyunu

(İmaj kredisi: Gelecek)

Muhtemelen fark ettiğiniz gibi, oyun, başlığını kaydetme konusunda olağanüstü bir iş çıkarıyor. Daha fazla ağacın daha fazla ışığı yakalama şekli, türünün gelişmesine izin verir, tahtadaki gerçek bir ekosistemin güzel, dairesel bir taklidini oluşturur ve bu da öğretmeyi kolaylaştırır - her şey sadecemantıklıinsanlara, çünkü gerçek hayata uyuyor.

Strateji aynı zamanda hoş bir şekilde döngüseldir ve oyuncuları sonsuza dek rekabet eden öncelikler arasında yakalar. Öyleyse, tahtanın kendisinin de bir daire olması ve ağaçların eğlenmek için canlı bir masa üstü ormanı oluşturması uygun.

Ancak tüm sonbahar rengine rağmen, Fotosentez kuru ve deterministik olabilir. Bir veya iki turu kimin kazanacağını genellikle önceden görmek mümkündür. Sadece bazı gizli skor diskleri şüpheye düşüyor ve sabit bir sırayı takip etseler bile deneyimli oyuncular skoru bilmeye devam edecek. Bahsedilen diskler, her yeni oyunu kurmak istediğinizde sıraya koymak biraz da acı verici.

Bu bir dakikalık bir heyecan oyunu değil, daha çok zamanla ormanlık alanınızı inşa etmenin ve ara sıra taktik darbesini çekmenin memnuniyeti ile ilgili. Ve genç veya daha yeni oyuncular, eski ellere kıyasla önemli bir dezavantaja sahip olacaklar, ancak bu onların oyun oynamaktan zevk almalarını engellemeyecek - yine, sadece kazanmak değil, binada zevk var.

Fotosentez masa oyunu

(İmaj kredisi: Gelecek)

Fotosentez masa oyunu: Karar

Öğrenmesi basit, oynaması hızlı ve bakması çekici olan Fotosentez, büyük bir hit olmayı hak ediyor. Daha deneyimli oyuncular tarafından acımasız rekabet gücüyle yaklaşıldığında oyuncular için zor olabilecek bir oyun olduğunu hatırlamakta fayda var - herhangi bir rastgelelik olmadan daha zayıf oyuncuların saklanabileceği bir yer yok ve daha iyisini yapmanın tek yolu daha çok düşünmek - ama bazıları Ayrıca şansın asla sana karşı gelemeyeceğini tercih ederim.

Ancak, meydan okumaya hazırsanız veya kazanmanız veya kaybetmenizden bağımsız olarak çekici bir şey geliştirmekten mutluluk duyuyorsanız, çok erişilebilir olmasının yanı sıra çok faydalı olacaktır.

Fotosentezde bugünün en iyi fiyatları 163 Amazon müşteri yorumu Blue Orange Games ... Amazon Prime $ 39.95 Blue Orange Oyunları Görüntüle ... Bed Bath & Ötesi $ 44.99 Photosenteze Görüntüle Macy's $ 45.99 Blue Orange Fotosentezini Görüntüle ... Amazon Prime 88.88 $ Görüntüle 130 milyondan fazla kontrol ediyoruz her gün en iyi fiyatlarla ürünler

Fotosentez masa oyunu: Ayrıca düşünün

Benzer bir hisse sahip ancak daha fazla çeşitlilik sunan bir oyun Santorini'dir. Bu, rakiplerinin aynı şeyi yapmasını engellerken, oyuncuların kuleler inşa etmek ve tırmanmak için yarıştığı başka bir mantıksal oyundur. Oyuncular için her oyunu farklı kılan bir dizi kolay özel güç vardır. Bununla birlikte, çok sayıda kafa kafaya rekabet olduğu için en iyisi iki kişidir: daha fazla takım olarak oynamak demektir.

Aileler veya daha genç oyuncular için Kingdomino'ya ve daha karmaşık kuzeni Queendomino'ya bakın. Her iki oyunda da oyuncular renkli domino taşlarını birbirine bağlayarak bir krallık kurar ve aynı tür arazinin büyük alanlarını bir araya getirmeye çalışır. Hangi parçaların bir dönüş için hazır olduğunu önceden görebilirsiniz, ancak seçtiğiniz parça ne kadar iyi olursa, bir sonraki sırayı seçmeniz o kadar geç olur, bu da ona ek bir beceri unsuru verir.

Bu oyunlarda bugünün en iyi fiyatları İndirimli Fiyat Spin Master Games Santorini ... Spin Master Games Santorini Amazon $ 29.99 $ 26.69 GörüntüleTüm fiyatları görünMavi Turuncu Oyunlar Kingdomino ... Mavi Turuncu Kingdomino Masa Oyunu Amazon $ 19.99 GörüntüleTüm fiyatları görünQueendomino Strateji Oyunu ...Blue Orange Games QueendominoKohl's26,99 Görünüm Tüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz