Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • PS5 ve Xbox Series X oyunları, gösterişli yeni OLED TV'nizde bile en iyi şekilde görünmeyebilir - işte nedeni…

PS5 ve Xbox Series X oyunları, gösterişli yeni OLED TV'nizde bile en iyi şekilde görünmeyebilir - işte nedeni…

PS5 ve Xbox Series X'te görünecek en iyi oyunlardan birkaç tanesi saniyede 120 kare (120 fps) ile çalışacak. Bununla birlikte, onu desteklemek için gerekli olan başka bir teknolojide mevcut olanı geride bırakan yeni bir teknolojinin harika bir örneğinde, mevcuten iyi OLED 4K TV120 fps oyun oynamayı kaldıramaz.


SırasındaXbox Series XMicrosoft, yeni konsolun saniyede 120 kare hızda 4K'da oyun çalıştırma yeteneğini destekleyen ilk oyunların (önceki konsollar 60 fps'de zirveye ulaştı) şunları açıkladı:Ori ve Perilerin İradesive yarışçıDiRT 5Her ikisi de Series X'in neler yapabileceğini göstermek için lansman gününde sunulacak.Playstation 5120 fps'yi de destekleyecek, ancak oyunlara dahil etme hakkında pek bir şey duymadık.

  • Sony'nin 'PS5'e hazır' OLED TV'leri aslında PS5'e hazır mı?
Herkesten önce en iyi Xbox Series X fırsatlarını alın!

Ön sipariş ayrıntılarını ve en iyi Xbox Series X fırsatlarını hazır olur olmaz size göndereceğiz.

Bana Hatırlat Pingtwitter ve diğer Future markalarının diğer ilgili ürünleri hakkında bilgi gönderin. Bana üçüncü şahısların diğer ilgili ürünleri hakkında bilgi gönderin. Spam yok, söz veriyoruz. İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz ve izniniz olmadan bilgilerinizi asla paylaşmayız.

Ancak 120 fps video gösterme yeteneği her TV'de yerleşik değildir, uzun bir yoldan değil, bu nedenle, yeni konsolların beklentisiyle bu özel özelliği destekleyeceğini düşünerek harika bir yeni TV aldığınızı varsaymayın. . Premium OLED TV'ler bile mutlaka destek içermez.

Teorik olarak, dikkat edilmesi gereken en basit şey HDMI 2.1 desteğidir - bu, HDMI'nın en son sürümüdür ve spesifikasyonunun bir parçası olarak 120 fps desteğine sahiptir. Bununla birlikte, HDMI 2.1 desteği, 2020'de piyasaya sürülen yeni TV'lerde bile zeminde zayıf. LG'nin yeni OLED TV serisinde, hepsi PlayStation 5 ve Xbox Series X için hazırlandı - bu yüzden TV'lerinden biri, bizimen iyi oyun televizyonu. OkuyunLG CX incelemesiveLG GX incelemesionları neden bu kadar sevdiğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için.


Ancak LG de aslında oyunun önündeydi - 2019 OLED TV'leri ayrıca HDMI 2.1 içeriyor ve şimdi büyük indirimlerle geçen yılın modellerini edinebilirsiniz, bu da onları her büyük yeni nesil konsol özelliğini destekleyen TV'ler için en iyi pazarlık yapıyor. Kontrol etmelisinizLG C9 incelemesiveLG B9 incelemesionlar hakkında daha fazla bilgi için - B9, tam HDMI 2.1 desteği ile en ucuzu.

İşleri daha da karıştıran Samsung'un 2020 serisi, tüm QLED TV'lerde HDMI 2.1 desteğine sahip, ancak şirket yüksek sesle reklamını yapmıyor. TV başına yalnızca bir HDMI 2.1 bağlantı noktası vardır ve daha da kafa karıştırıcı bir şekilde, HDMI 2.1'i desteklemesine rağmen her model 120 fps modunu desteklemez.


Samsung Q60T, herhangi bir modelde 4K 120 fps içermiyor, ancak fiyatına göre oldukça iyi bir TV olmaya devam ediyor - tam yazımızı okuyunSamsung Q60T incelemesi. Gelişmiş Samsung Q70T modeli, mükemmel Samsung Q80T serisinde olduğu gibi 120 fps desteğine sahip… en küçük 49 inçlik Q80T modeli dışında, ancak diğer boyutlar da kullanılabilir. Bu setin harika olduğunu düşünüyoruz,Samsung Q80T incelemesi. Amiral gemisi 4K modeli olan Samsung Q90T de desteğe sahip - bkz.Samsung Q90T incelemesineden bunun yılın en iyi 4K LCD TV'si olduğunu düşünüyoruz.

Samsung'un 2020 8K TV'leri, Q800T giriş seviyesi 8K modeli ve en son Samsung Q950TS dahil olmak üzere 120 fps'de 4K'yı da destekliyor.en iyi TVgezegende - bizimSamsung Q950TS incelemesinedenini açıklıyor.


2019Samsung Q90R4K TV, Q900R 8K TV'de olduğu gibi 120 fps'de 4K'yı da destekler.

Yeni Sony XH90 / X900H, vaat edilen HDMI 2.1 desteğine sahip en iyi orta sınıf LED TV'dir - incelememiz yakında, ancak bu TV'ninçokiyi. Piyasaya sürüldüğünde yalnızca HDMI 2.0'a sahip, ancak Sony bir güncellemenin ona 2.1 getireceğini söylüyor, ancak tam olarak ne zaman olduğunu bilmiyoruz - konsollar çıkmadan önce umuyoruz ...

Şimdilik, 120 fps desteği için gerçekten sizin payınız. Panasonic, 2020 serisinin onu desteklemeyeceğini doğruladı, Sony'nin OLED TV'leri desteklemiyor ve Philips bunu 2020'de desteklemiyor. Şimdiye kadar desteği içerecek kadar genişleyen herhangi bir bütçe seti duymadık.

120 fps neden iyidir?

Oyunların çoğu konsollarda saniyede 30 veya 60 kare hızında çalışır. Daha yüksek kare hızlarının genellikle iki nedenden dolayı tercih edilebilir olduğu düşünülür: 1) her şey daha düzgün hareket eder ve saniyede daha yüksek kare sayısıyla daha gerçekçi hale getirir; 2) hızlı aksiyon oyunları için, saniyede daha fazla kare, düğmeye basmanızın sonuçlarını daha hızlı görmeniz anlamına gelir (veya aslında, diğer insanların bir saniyeden kısa bir süre önce ne yaptığını görürsünüz).


60 fps'den 120 fps'ye gitmek, bu avantajları daha da vurguluyor - saniyede o kadar çok video karesinde, şeyler esasen gerçek hayattaki hareketten ayırt edilemez. Yukarıda verilen oyunlarda avantajlar şu şekildedir:Ori ve Perilerin İradesiSanat tarzı ve animasyonlar, daha önce hiç görmediğiniz hiçbir şeye benzemeyecek, tıpkı bir çizimin gerçekten canlanması gibi. Ve yarış oyunları için yüksek kare hızı, gözünüzün bir virajın ne kadar hızlı geldiğini daha doğru bir şekilde yargılayabileceği ve küçük ayarlamalar yapıp anında sonuçları görebileceğiniz anlamına gelir.

Her oyun 120 fps'yi desteklemeyecek - aslında, süslü grafiklere sahip gerçekten yeni nesil oyunların çoğu muhtemelen denemeyecek gibi görünüyor - ancak potansiyel, yeni konsolların yapabileceği gerçekten büyük sıçramalardan biri, öyleyse onlardan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, yanlış TV izlemediğinizden emin olun.