Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • QLED TV'nin açıklaması: nedir, nasıl çalışır ve satın alabileceğiniz en iyi QLED TV'ler

QLED TV'nin açıklaması: nedir, nasıl çalışır ve satın alabileceğiniz en iyi QLED TV'ler

QLED, araştırma yaparken çokça kullanıldığını göreceğiniz bir kelimedir.en iyi televizyonlarama kendi başına hiçbir şey ifade etmiyor. Daha da kötüsü, OLED ve LED TV türlerine inanılmaz derecede benziyor, bu da farklılıkları kolayca fark etmeyi zorlaştırıyor - ama bu yüzden size QLED'in tam olarak ne olduğunu, bunun hakkında bilmeniz gerekenleri ve neden çok para ödemeniz gerektiğini anlatmak için buradayız en iyi QLED TV'lere olan ilgi.


Basitçe başlayalım: Temel olarak, QLED TV paneli şık bir LCD paneldir. Tür. Bizi dinleyin.

Normal LED TV'ler, LED arka ışığının üstünde renkli bir LCD filtre katmanı kullanır. Arka ışık gözlerinize doğru parlar ve LCD filtresi, belirli bir piksel için hangi renklerin görüntülendiğini belirler ve karanlık alanlar için gerektiğinde ışığı kesmeyi amaçlar - ve her zaman pek iyi değildir.

QLED ekranlar hala bir LCD katmanı kullanır, ancak farklı olan arka ışıktır. Arka ışığın ışığı, LCD renk filtresine ulaşmadan önce 'kuantum noktalarından' oluşan bir film tarafından saf renklere dönüştürülerek renklerin daha doğru ve koyu kalmasına yardımcı olur.

QLED TV: Kuantum noktası nedir?

QLED'deki Q sadece pazarlama patlaması değildir: kuantum noktaları, nanoteknolojinin pratik bir örneğidir. Bu durumda, bir laboratuvarda sentezlenen ve çapları 2 ila 10 nanometre arasında değişen küçük floresan parçacıklardır.


Kuantum noktalarının şaşırtıcı derecede karmaşık pratik bilimsel uygulamaları olsa da, biz burada ışıkla ilgileniyoruz. Bir kuantum noktası ışığı emdiğinde, kimyası esasen belirli ve çok özel bir dalga boyundaki ışığa dönüşür.

Parçacığın boyutu, çıkardığı rengi belirler: Daha büyük noktalar, enerjiyi daha yavaş bir hızda açığa çıkararak onlara kırmızıya yakın bir dalga boyu verirken, daha küçük noktalar maviye doğru eğilim gösterir.


QLED TV: Neden bu kadar çekici?

Üreticiler için bir kuantum nokta ekranla gitmek, tekerleği tamamen yeniden keşfetmek anlamına gelmez. Yapısı, görüntünün zenginliği ve kalitesinde devasa bir patlama sağlarken maliyetleri düşürmeye yardımcı olan standart LCD TV teknolojisine çok yakındır.

Kuantum noktası aynı zamanda taşa yerleştirilmiş bir şey değildir. TV'lerde teknolojinin en büyük destekçisi, üreticisi ve patent sahibi olan Samsung, çıktılarını iyileştirmek için kuantum noktalarının metalik formülünü zaman içinde değiştirdi ve geliştirdi - QLED gelişen bir teknolojidir.


Ve Samsung, QLED oyunundaki tek oyuncu değil - özellikle 'QLED' adlı teknolojiden bahsediyorsak, Samsung bu markayla TV üretmek için Hisense ve TCL ile ittifak içindedir.

En iyi QLED TV

(Resim kredisi: Samsung)

QLED TV: OLED ile karşılaştırıldığında nasıldır?

QLED'in ileri teknoloji TV teknolojisindeki en büyük rakibi, kendiliğinden yayılabilen pikseller kullanan (arka ışıksız) OLED'dir ve bu TV'lere panel üzerinde inanılmaz bir kontrol sağlar. Koyu veya siyah içeriğin gösterilmesi gerektiğinde, her piksel kendini tamamen karartabilir ve bu, ikisi arasında göz kamaştırıcı kontrast anlamına gelen tam parlaklıkta parıldayan bir pikselin hemen yanında olabilir. Bununla birlikte, bu ayrı pikseller, büyük bir arka ışığa kıyasla o kadar parlak olamaz.

QLED, ışığını parlak beyaz veya mavi LED kümesinden alır, karmaşık bir difüzörden parlayarak ekranın tam olarak kapsanmasını sağlar - daha fazla ışık, daha fazla parlaklık demektir. Bununla birlikte, bu geniş ışığa sahip olmak, çok karanlık ve çok açık alanların yan yana olmasının zor olduğu anlamına gelir, çünkü arkalarında aynı ışık var. Bu nedenle, yüksek kaliteli QLED TV'lerde, karanlık alanlar karanlık ve yakındaki aydınlık alanlar ihtiyaç duydukları tüm parlaklığa sahip olabilmek için, en iyi TV'lerde 480 adede kadar bölgelere göre kısılabilen arka ışıklara sahiptir.


• QLED vs OLED: iki panel türü derinlemesine karşılaştırıldı

QLED TV: Faydaları nelerdir?

Fiyattan bahsettik: QLED'in mevcut teknolojiye benzerliği, şirketlerin hem boyut hem de çözünürlük açısından çok hızlı bir şekilde ölçeklendirebildikleri anlamına geliyor. QLED alanında gerçekten büyük ekranlar bulacaksınız ve deneyler için çok daha fazla alan var.

QLED ayrıca, TCL ve Hisense gibi markaların düşük maliyetli ekranlar oluşturmak için Samsung ile bir araya gelerek ve cüzdan departmanında OLED ile en azından küçük bir marjla güçlü bir şekilde rekabet etme eğiliminde olan daha büyük panellerle pazarın daha ucuz ucuna doğru yöneliyor.

Sonra resim var. Yüksek kaliteli ekranlara alışkın değilseniz, inanılmaz renk üretimi, geniş kontrast ve yüksek miktarda doygunluk, HDR içeriği için mükemmel ortam olan QLED, açıkçası çarpıcı bir deneyimdir.

Kuantum noktaları inorganiktir, yani QLED'ler benzer OLED panellere kıyasla zaman içinde çok daha az resim bozulmasına maruz kalmalıdır. LCD dayanıklı bir teknolojidir - QLED yolu boyunca uzun ömürlülüğünü kesin olarak kanıtlayacak kadar uzakta değiliz, ancak OLED'den daha uzun süre en iyi durumda kalması muhtemeldir.

En iyi QLED TV

Samsung'un tam dizi arka ışık tasviri - parlaklık, QLED'in avantajlarından biridir

(Resim kredisi: Samsung)

QLED TV: Olumsuz yönler nelerdir?

QLED, standart LCD ekranların kontrastını büyük ölçüde iyileştirir, ancak kesinlikle mükemmel değildir. Bölgelere ayrılmış aydınlatma, daha karanlık olması gereken alanları karartmaya yardımcı olur ve QLED olmayan ekranların görüntülediği grilik çok daha azdır, ancak QLED'ler, aksi takdirde karanlık bir sahnede parlak nesneleri hafif bir pusun çevrelediği ışık sızmasından muzdariptir ve karanlık sahnelerde OLED kadar fazla nüans görünmez.

Bakış açıları zaman içinde istikrarlı bir şekilde gelişirken, QLED ekranlar doğrudan bakıldığında en iyi şekilde görünme eğilimindedir - bu, kullanılan LCD türüne bağlıdır, ancak merkezden ne kadar uzaklaşırsanız o kadar çok evrensel bir sabittir. yüksek kaliteli ekranlarda bunu hafifletmek için birçok çalışma yapılsa da resim görünecektir.

Ayrıca OLED'den biraz daha yavaştır. İçinde hala bir likit kristal panel var ve bir OLED panelin anında adreslenebilir piksellerinin aksine, açılması ve kapatılması biraz daha fazla zaman gerektiriyor. Yine de, bu daha çok teorik bir problem olma eğilimindedir - bunun en iyi TV'lerde gerçek bir etkisi görmüyorsunuz.

Satın alınabilecek en iyi QLED TV'ler

Çok fazla üretici seçeneğiniz yok. Elbette, QLED zaman zaman Samsung'un elinden kaçtı, ancak Koreli büyük çocuk tüm kartları elinde tutuyor. Bilgi birikimine sahip şirkettir ve kesinlikle en iyi QLED ekranlara sahiptir. İşte çeşitli bütçeler için şu anda en iyi dört seçenekten bir seçim - yine de 2020'de tüm fiyatlardan daha fazla QLED TV'yi incelemeyi umuyoruz ve yeni modeller geldiğinde güncelleme yapacağız.

En İyi QLED TV: Samsung Q950TS

(Resim kredisi: Samsung)

1. Samsung Q950TS

En iyi QLED TV - ve genel olarak en iyi TV aslında

Satın alma nedenleri
+ Temelde şimdiye kadar yapılmış en iyi TV + Olağanüstü görüntü yükseltme ve HDR + İnce ve çerçevesiz + Tam dizi arka ışık
Kaçınılması gereken nedenler
-Dolby Vision HDR yok

Samsung'un 2020 amiral gemisi, QLED paneli için o kadar dikkat çekici değil (bu gerçekten, gerçekten, gerçekten iyi), onu kullanma şekli için olduğu kadar; Görüntü çözünürlüğünü çevirmek için kullanılan AI yükseltme, ister 4K içeriği, isterseniz de Full HD'yi tüketiyor olun, kesinlikle benzersizdir.

Bütçeye uygun LCD tabanlı panellerden farklı olarak Samsung, 950TS'ye tam dizi arka aydınlatma armağan etti; bu, LED'lerin kenarlardan ziyade doğrudan ekranın arkasından parladığı anlamına geliyor - yaklaşık 480 ayrı karartma bölgesi ile bu, genel parlaklık dengesinde büyük bir fark yaratıyor. ekran ve bu alanda OLED'lerin olağan avantajına dayanabilecek derinlik ve kontrast sunduğu anlamına gelir.

Bir amiral gemisi olan fiyat, dişlere büyük bir vuruş, ancak nihai QLED deneyimi ve Samsung'un bu resim işleme şeyinin kesinlikle çivilenmiş olduğuna dair bir kanıt.

İki versiyonu vardır: Q950TS ve Q900TS. Gerçek TV teknolojisi aynıdır, ancak Q950TS, tüm dağınık kablolar için ayrı bir kutuya sahipken, Q900TS, TV ünitesinin arkasında bağlantılara sahiptir (daha ucuz hale getirir).

En iyi QLED TV Samsung Q90R

(Resim kredisi: Samsung)

2. Samsung Q90R

Olağanüstü 4K QLED görüntü kalitesi

Satın alma nedenleri
+ HDR için mükemmel parlaklık ve kontrast + Oyun için hızlı yanıt + Harika akıllı işlevler
Kaçınılması gereken nedenler
-Dolby Vision HDR yok

Samsung'un 2019'daki katil TV'si bizi kesinlikle mahvetti ve kendisine bir Pingtwitter Ödülü kazandırdı ve bugün bir tane aramamak için hiçbir neden yok. Evet, özel olarak, son nesil Quantum görüntü işleme ve 8K yerine 4K çözünürlük ile 950TS'den biraz daha düşük, ancak bu araçlarla yaptığı şey, mükemmel siyah seviyeleri ve güçlü HDR vurguları ile kusursuz bir görüntü üretmektir.

Oyun moduna getirin ve çok hızlı bir yanıt alırsınız (75 inçlik modeli mükemmel bir 14.3 ms'de ölçtük), çok az fedakarlık ile.

Ve işte en iyi kısım: Samsung bir devam filmi olan Q90T'yi piyasaya sürmek üzere, bu yüzden bu modeldeki fiyatlar şimdiden büyük ölçüde düştü ve biraz daha düşebilir. Ancak bir sır var ki, bu TV aslında onun yerini alan modelden daha meraklı bir arka aydınlatma teknolojisine sahip, bu yüzden önümüzdeki birkaç ay boyunca, paranın karşılığını alması gereken TV bu.

En İyi QLED TV: Samsung Q80R

(Resim kredisi: Samsung)

3. Samsung Q80R

Harika bir fiyata şimdi mükemmel bir QLED TV

Satın alma nedenleri
+ OLED'den çok daha parlak + HDR + Üst düzey görüntü işleme için mükemmel kontrast
Kaçınılması gereken nedenler
-Dolby Vision HDR yok-55 inç ve 65 inç Q80R Samsung QE65Q80R Samsung QE65Q80R Currys PC World'de bugünün en iyi fiyatlarının üzerinde TV'ler kadar parlak değilTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Paranın karşılığını veren görseller için yukarıdaki Q90R ile hangi 4K TV rekabet edebilir? 55 inçlik model için fiyatı sadece 899 £ 'a düştüğüne göre, işte bu, bu fiyata inanılmaz bir TV miktarı. Q90R gibi, o kadar parlak olmasa da tam dizi arka ışığa sahip - ancak yine de yüzlerce daha pahalıya mal olan OLED TV'lerden yaklaşık% 50 daha parlak ve yine de dramatik kontrast için birçok karartma bölgesi var.

Ve aynı oyun dostu hızlı yenilemeye sahip olurken, hareketi büyütme ve işleme konusunda da aynı derecede iyidir.

En İyi QLED TV: Samsung Q70R

(Resim kredisi: Samsung)

4. Samsung Q70R

Olağanüstü duruşa sahip, bütçeye uygun QLED TV galibi

Satın alma nedenleri
+ Mükemmel ayrıntı ve netlik + Normal oturma odaları için makul boyutta + Şık tasarım
Kaçınılması gereken nedenler
-Dolby Vision desteği yok -Yukarıdaki setlerde olduğu gibi HDR ile daha az güçlü

Bu, Samsung'un en düşük özellikli veya en düşük fiyatlı 4K QLED paneli değil, ancak bunun 2019 serisinde gittiğiniz kadar düşük olmasını öneririz - Q60R herhangi bir şekilde kötü olduğu için değil, biraz daha fazla harcama yaptığınız için ( Etrafta alışveriş yapın ve bunlardan en küçüğünü harika bir £ 700 karşılığında bulacaksınız) size gerçekten görkemli bir ekran sunuyor.

Yükseltme özelliği harika, görüntü kalitesi mürekkep gibi, parlak ve istikrarlı ve içinde oturma odanızda büyük miktarda dağınıklık istemiyorsanız mükemmel bir akıllı TV haline getiren harika bir yazılım paketi var.

Tüm bunlar 49 inç kadar düşüktür - 65 inçlik bir TV'yi tek yatak odalı bir daireye sığdırmayı denediyseniz, daha büyük boyutların yanlış yerde ne kadar saçma olabileceğini bilirsiniz.