Close

Rad Power Bikes RadRhino İnceleme

Rad Power Bikes RadRhino fırsatları

EBike dönüştürücüler arasında, sürüşlerini çok seven, büyüyen bir alt küme var, dört tekerleği (ve bu konuda toplu taşımayı) tamamen terk etmeye ve pilli bisikletlerini kelimenin tam anlamıyla her şey için kullanmaya karar verdiler.


Tern ve Riese & Muller gibi elektrikli kargo bisikletleri satın almak için mutlak bir pakete mal oluyor, ancak tüm bir ofis hareketini taşıyabilecek kadar güçlü ve yetenekli, ayrıca üç çocuğu terletmeden okula taşıyacak.

Ne yazık ki, bir kargo bisikletinin uzatılmış şasisi, yeni başlayanlar için biraz ürkütücü gelebilir ve dar park yerleri veya kat edilecek merdivenleri olanlar için pratik değildir.

Seattle merkezli, ancak Avrupa merkez ofisi Utrecht'te bulunan Rad Power Bikes, paranın satın alabileceği en iyi hibrit eBikes'lerden biri olduğuna inandığımız bir şey sunuyor - bir kargo bisikletinin yük taşıma kabiliyetini off-road dayanıklılığıyla birleştiriyor. bir dağ bisikleti ve yolda giden bir makinenin günlük pratikliği.

16 mil / saate kadar elektrik desteği ve bacaklarını çalıştırma sıkıntısı çekmeyenler için bir döndürme gazı sunan 750W'lık, şişman bir canavar olan RadRhino'yu öne çıkarın.


Kum tepelerine vurmaktan mutluluk duyan sert ve hazır, her yere götürülebilen bir makinedir, tıpkı sabah okul koşusunda Tarmac'ı parçalamak kadar mutludur.

  • Bunlaren iyi elektrikli bisikletlerşimdiye kadar sürdük
  • GoCycle GXbizim favori elektrik destekli banliyö makinemizdir
  • Bisikletin var, şimdi biraz yatırım yapince bisiklet giysileri

RadRhino: teknoloji

Güçlü piller dahildir


(Resim kredisi: Leon Poultney)

Rad Power Bikes'e Güç Sağlamak RadRhino, Bafang'ın 750W arka göbek motorudur ve beş seviyeli pedal yardımı sunar veya sağ tutamakta bir döndürme gazı ile çalıştırılabilir.

Güç, çerçeveye monte edilmiş Samsung 35E hücreli 48V 14Ah (672Wh) Lityum-İyon pilden alınır. Dev ve Specialized'ın daha pahalı yokuş aşağı dağ bisikletlerinden bazıları kadar güzel bir şekilde entegre edilmemiş, ancak pil takımı aşağı borunun üzerinde oldukça düzgün bir şekilde oturuyor. Ayrıca bisikletten uzakta şarj etmek için tamamen çıkarılabilir.

Ayrıca hız göstergesi, wattmetre ve kilometre sayacı olarak ikiye katlanan tam bir LCD ekran ve ayrıca güçlü bir entegre far vardır. Sağlam bir arka rafa bir arka lamba ve fren lambaları da takılmıştır.


Evde yolda ve dışında

(Resim kredisi: Leon Poultney)

Durdurma gücü 180 mm Tektro mekanik disk frenler tarafından sağlanır ve sürücüler, çoğu sürüş durumu için yeterli olan Shimano Acera aktarma organlarından yedi vites seçeneği sunar.

Paketin tamamlanması, ekstra delinme direnci için lastiğin içinde bir aramid ve seramik parçacık katmanının yanı sıra hafif arazi seferleri için 80 mm'lik RST süspansiyonu içeren dört inçlik Kenda yağlı lastik setidir. .

RadRhino: yolculuk

Bir kumsalda koşmaktan son derece mutlu

(Resim kredisi: Leon Poultney)

Bisikletin kendisi 32.75 kg ağırlığındadır, bu nedenle bu Tour de France rakibi değil. Aslında, RadRhino'yu dar bir park yeri etrafında döndürmek, günlük egzersiz kotasını doldurmak için yeterli olabilir, ancak eyer üzerindeyken işler çok daha kolay hale gelir.

Eyer konusunda, sağlanan Velo Peluş ünitesi, derriere için bolca yumuşacık bir rahatlık sunuyor, ancak tamamen rahatlamanın biraz zor olduğunu gördüm. Arkadaki iki destekleyici topak sık sık poponuzun levrekin önüne doğru kaydığını görür, ancak bunu değiştirmek zor değildir.

Sol taraftaki kumandadaki mod düğmesini basılı tutarak motosikleti çalıştırın ve LCD ekran hayat buluyor. Buradan, artı veya eksi düğmelerini kullanarak yardım seviyelerini yukarı ve aşağı çevirme durumudur.

Tam 750W güç, ancak 5. seviye seçildiğinde gerçekten serbest bırakılıyor, ancak bu maksimum çıkışa hızla çıkmak günlük rutinimin bir parçası haline geldi. Arka rafa monte edilmiş tıknaz bir çocuk koltuğu (ve araçta 16 kg'lık bir yürümeye başlayan çocuk) ile, bu ekstra elektrikli itişe sahip olmak için para ödüyor.

Entegre arka lambalar hoş bir dokunuş

(Resim kredisi: Leon Poultney)

Yedi vitesli vites, hem motosikleti hareket ettirecek hem de hıza geldiğinde seyir halindeyken görmeye yetecek kadar iyi bir yayılma sunan sürüş, son derece basittir. Elektrik motorunun güçlü hareketi sansasyoneldir.

Resmi belgelere göre, RadRhino 125 kg'a kadar taşıma kapasitesine sahip ve buna katılmayacağım çünkü bir çocuk ve sörf tahtaları ile dolu olsa bile (kendi yaptığım ev yapımı bir raf aracılığıyla), yine de kolayca esmeyi başarıyor 16mph'lik sınırlı azami hıza kadar.

Ancak sorun şu: çünkü bu maksimum yasal hıza ulaşıldığında, RadRhino aslında yol boyunca ilerlemek için gerçekten ağır bir bisiklettir. Hafif bir yarış bisikletine sahip herhangi birinin düşünmeden 20mph'yi aşan hızlarda kolayca gidebildiğini görünce, kanuni oyunbozanların bu en yüksek hızı biraz yükseltmeyi uygun görmemesi çok yazık.

RadRhino: arazi yeteneği

Nihai wafting sürüşü için gazı çevirin

(Resim kredisi: Leon Poultney)

RadRhino, herhangi bir özel e-dağ bisikletini asla rahatsız etmeyecektir, ancak onu sadece kalın lastiklere sahip bir banliyö makinesi olarak yazmayın. Bu şey, çakıl yollarda mutlu bir şekilde gezinecek ve sahilde biraz kum biriktirecek.

Tatlı sıçramaların üstesinden gelmeyi önermem ama ön süspansiyon, daha sert yumruları ve tümsekleri emecek kadar güçlüken, bu devasa Kenda lastikleri onlara atılan hemen hemen her şeyi kaldırabilir.

Doğal olarak, sokaklarda dolaşırken oldukça fazla yuvarlanma direnci vardır, ancak güçlü arka motor bunları telafi eder ve kalın sırtın oluşturduğu ses, yoldan geçenlerin bisikletin bir mil öteden geldiğini duyabileceği anlamına gelir.

Paketin düşmesine izin veren tek şey, ağır yükler altında vites değiştirirken genellikle biraz kötü kokan ve endeksleme için en iyi çabalarıma rağmen bu testte en yüksek viteste kalmaktan gerçekten hoşlanmayan Shimano Acera aktarma organıdır. akort ve çal.

Yine de frenleme başka bir konudur ve bu büyük mekanik disk frenler çok ağır bir bisikleti durdurmak için mükemmel bir iş çıkarır. Öyle ki, özellikle gevşek yüzeylerde sürerken bir avuç ön fren gerçekten tavsiye edilmez.

RadRhino: yapı kalitesi

Güçlü, sağlam ve uzun süre dayanacak şekilde tasarlandı

(Resim kredisi: Leon Poultney)

Bu makine kendine güven veriyor ve çakıllı bir kanal yolu boyunca birkaç nazik gezinti bir yana, nükleer bir saldırıya dayanacak şekilde inşa edilmiş gibi görünüyor. Fren kolları sağlamdır ve hoş, rahat bir kauçuk kaplamaya sahiptir, vitesler için parmak kaydırıcı tıknazdır ve bağcıklı deri tutacaklar bir ömür boyu dayanacakmış gibi hissederler.

Daha önce de belirtildiği gibi, seleyi muhtemelen biraz daha ergonomik bir şeyle değiştirirdim, ancak kutulu alaşımlı çerçeve ve çelik arka raf her türlü günlük mekanizmayı barındıracak kadar güçlü. Çocuk koltukları, sörf rafları, römorklar ve çok daha fazlası kolayca takılabilir.

Sadece bu donanımların, boru şeklindeki konvansiyonu engelleyen ve bunun yerine alt boru ve çapraz çubuk için yapısal olarak daha güçlü, büyük boyutlu dikdörtgenleri tercih eden biraz alışılmadık çerçeve şekline uyduğundan emin olun.

Shimano vites değişimi iyileştirilebilir, ancak güç aktarım sisteminin geri kalanı söz konusu olduğunda kesinlikle hiçbir şikayet yoktur. Bafang motoru şimdiye kadar 200 küsur kilometrelik sürüşte hatasız olduğunu kanıtladı ve güç dağıtımı, daha ucuz eBiklerde bulunan düzensiz sarsıntının aksine, kusursuz ve doğrusal.

Bunun da ötesinde, yerleşik far ve arka lambalar hoş bir dokunuş hissi veriyor, bu da satış sonrası lambaların kaçınılmaz olarak en hayati zamanda şarjı bittiğinde sürücünün fro AAA pilleri karıştırmasına gerek olmadığı anlamına geliyor.

RadRhino: lisanslama ve kayıt

Taahhütte bulunmadan önce L1e-A elektrikli bisiklet kategorisini okuyun

(Resim kredisi: Leon Poultney)

Yaklaşık 1.500 £ 'dan başlayan RadRhino, paranızın tam karşılığını alacağımızı düşünüyor. Daha önce denediğimiz 1.000 £ 'luk zayıf eBikesleri parçaladı ve Giant ve benzeri çok daha pahalı dağ bisikletlerinde bulunabilecek türden bir güç sunuyor.Uzmanlaşmış.

Bununla birlikte, her zaman eğlenceyi bozmak isteyen bir yönetim organı vardır ve RadRhino söz konusu olduğunda, döndürme gazı olan her şeyin yolda kullanım için uygun şekilde kaydedilmesi ve sigortalanması gerektiğini belirten 2017 L1e-A elektrikli bisiklet kategorisidir.

Bu aynı zamanda sıkıcı 16mph azami hız sınırlamalarını (bunu kolayca iki katına çıkarabilir) ve arka çamurlukta bir plaka için büyük bir eski yuvaya sahip olduğu gerçeğini açıklamak için bir yol kat ediyor. Ancak L1e-A kategorisi, bizi yüz eritme hızından mahrum bırakmanın yanı sıra, birçok ülkede RadRhino'nun doğru yetkililere (Birleşik Krallık durumunda, DVLA) kayıtlı olması ve uygun olanı alması gerektiği anlamına da gelir. evrak işi.

Resmi olarak, ayrıca bir kask takmanız ve makinenin arkasına bir plaka yapıştırmanız gerekecek.

Ancak, Rad Power Bikes'ın DVLA aracılığıyla yaklaşık 55 £ tutarında uygulama maliyetiyle bu konuda yardımcı olacağından emin olduk. Her ne kadar dedikodudaki haber, Birleşik Krallık'ta L1e-A bisikletleri için yapılan birçok başvurunun sahiplerine geri gönderildiğini belirtmesine rağmen, yetkililerin tam olarak ne anlama geldiği konusunda hala biraz kafa karışıklığı var.

Kısacası, bacaklarınız etrafında döndüğü ve yetkililer eBike kimlik bilgilerinize çok yakından bakmadıkları sürece, elektrik destekli terk ile yaz kalabalığının arasından sıyrılabilirsiniz. Kesinlikle yaptığımı ve kimsenin gözünü kırpmadığını biliyorum.