Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Hatırla bunu? İşte ilk iPhone'un yapamadığı her şey

Hatırla bunu? İşte ilk iPhone'un yapamadığı her şey

2007'de her şey farklıydı: insanlar dinlediiPod'larda müzik, son Harry Potter kitabı çıktı ve sınıfının en iyisi bir telefon istiyorsanız, o zaman fiziksel bir klavye ile gelecekti. Ardından, Apple iPhone'u piyasaya sürdü veher şey değişti.


Yine de, bu değişikliğin bir gecede gerçekleşmediğini unutmak kolaydır. Yeni dokunmatik ekran yaklaşımına veya bir telefonda internette gezinmeye herkes ikna olmadı ve ilk Apple iPhone'un, bazılarını aşağıda listelediğimiz epeyce sınırlaması vardı.

Elbettehala iPhone'un büyük hayranlarıyız, hangi modelden bahsediyor olursak olalım - ancak ilk günden itibaren pek mükemmel olmadığını ve telefonun öne çıkmasının düşündüğünüzden birkaç yineleme daha aldığını hatırlamakta fayda var.

Kontrol etmeyi unutmayıniPhone'un tam geçmişi

Uygulamaları yükleyin

İlk iPhone yalnızca Apple yazılımını çalıştırdı: Snapchat yok, Facebook yok, Gmail yok. Apple, üçüncü taraf geliştiricilerin dahil olması için gerekli çerçeveyi geliştirdikten sonraki yıla kadar değildi ve o zaman akıllı telefon çağı gerçekten başladı.


3G aramaları yapın

Başlangıç ​​olarak, iPhone'lar o zamanlar bilindiği gibi yalnızca 2G ve 2.5G ağlarına bağlanabiliyordu - bu, Wi-Fi bağlantısından çok sınırlı bir şekilde uzaklaşmak anlamına geliyordu. Ertesi yıl piyasaya sürülen ikinci iPhone, daha yüksek veri hızlarını işaretlemek için iPhone 3G olarak adlandırıldı.

Kopyala ve yapıştır

Bu, erken iPhone kullanıcıları için oldukça büyük bir sorun oldu: ekranın bir bölümünden bir metin parçasını kopyalayıp diğerine yapıştıramamanız gerçeği. İki yıl sonra, Haziran 2009'da iPhone sahiplerinin cihazlarına kopyalayıp yapıştırmaya başlaması mümkün değildi.


Duvar kağıdını değiştir

Oldukça küçük bir özelliktir ve çoğu zaman unutulur, ancak ilk iPhone'un bir sabit duvar kağıdı vardı - o mavi küre resmi. O zaman bile görüntüye yalnızca kilit ekranında izin verildi ve uygulama simgelerinizin arkasında boş bir siyah alandan başka bir şey yoktu.


MMS mesajları gönder

WhatsApp ve Facebook çağında kimse Multimedya Mesajlarını (MMS) gerçekten rahatsız etmiyor, ancak 2007'de MMS desteği eksikliği oldukça önemliydi - ve eğer ilk iPhone'a sahipseniz, o zaman düz eski metin mesajlarına takılıp kaldınız amacınızı iletin.

Depolama alanını genişletin

Artık iPhone'un genişletilebilir belleğe sahip olmamasına alıştık, ancak o zamanlar oldukça dikkate değer bir hareketti, özellikle de en ucuz modelde sadece 4GB yerleşik depolama alanı olduğu için. Bu, Apple'ın henüz düzeltmeyi uygun görmediği eksikliklerden biri.

Flash'ı web'de çalıştırın

2007 için önemli olan bu kararlardan bir diğeri, ancak Apple burada doğrulandı, Flash artık öldü. İPhone ilk ortaya çıktığında, etkileşimli web'in çoğu Adobe Flash'a dayanıyordu ve yokluğu bazıları tarafından bir sorun olarak görülüyordu.

Video kaydetmek

Telefonlarımız 2017'de tam teşekküllü film yapım stüdyoları olabilir, ancak orijinal iPhone video çekemiyordu - yalnızca fotoğraf. Apple için adil olmak gerekirse, bu hala cep telefonu fotoğrafçılığı için ilk günlerdi, ancak daha ucuz rakiplerinden bazıları (Nokia N95 gibi) video çekebilir.


Özçekimler çekin

Özçekimler 2007'de gerçekten bir şey değildi - ne FaceTime, ne de ilk iPhone'da olmayan ön kameralar (veNokia N95yaptı...). Kendinizin bir fotoğrafını istiyorsanız, telefonunuzu çevirme çabasına girmelisiniz.

GPS kilidi alın

İlk iPhone'un GPS çipi yoktu, ancak Skyhook adlı bir şeyi kullanarak hücre kulelerine ve Wi-Fi verilerine dayalı olarak nerede olduğunuzu kabaca bulmaya çalışabilirdi.hangi Apple daha sonra değiştirildi. Apple tarafından Google verilerini kullanarak yapılan ve teknolojiye göre bir araya getirilen Google Haritalar'ın temel bir sürümünü taşıyordu.Üç hafta içinde.

Ve bu özellikler ...

Zihnimizi geçmişe götürürken, iPhone'un tüm özelliklerini sizin için özetleyebiliriz. Ekran, 320 x 840 piksel çözünürlükle, köşeden köşeye yalnızca 3,5 inç uzanıyordu - bunlardan 15 tanesiniiPhone XGörüntüle.

Tek çekirdekli 620MHz Samsung CPU, 128MB RAM ile desteklendi ve telefon 1.400mAh pil ile geldi. Bu çok önemli arkaya bakan kameraya gelince, 2.0 megapiksel çözünürlüğe sahipti ve ayrıca bir USB bağlantı noktası ve 3,5 mm ses bağlantı noktası da var.

  • Hala bir Apple hayranı mısınız? 10 yıldır iPhone X'e sahibiz