Close
  • Ana
  • /
  • Oyun Oynamak
  • /
  • Saçma sapan GTA 5 yükleme süreleri, sinirli oyuncular tarafından çözüldü. senin hareketin Rockstar

Saçma sapan GTA 5 yükleme süreleri, sinirli oyuncular tarafından çözüldü. senin hareketin Rockstar

GTA 5 Online'ın kesinlikle korkunç yükleme süreleri bu noktada bir meme haline geldi. Oyunun çok oyunculu versiyonunu başlatmak ciddi soruları da beraberinde getiriyor. 'Gerçekçi olarak ne kadar ömrüm kaldı ve gerçekten bunun %80'ini bu oyunun yüklenmesini bekleyerek harcamak istiyor muyum?' Gerçekten komik bile değil,GTA 5Beş dakikadan Reddit'te birinin 12 dakika olduğunu iddia edene kadar çevrimiçi yükleme süreleri.

Bu soruna bir çözüm bulmaya çalışan T0AST (GitHub'da toastercx) adlı biri, neler olup bittiğine uzun süre baktı ve yükleme sürelerini yüzde 70'e kadar azaltmanın bir yolunu buldu. Vakayı çözdükten sonra, bu cesur kodlayıcı sorunu çözmek için hacklenmiş bir birlikte yol yayınladı, ancak bu riskli (sonunda daha fazlası).

Peki buradaki sorun nedir? T0AST, yükleme süresinin ilk dakikasının herhangi bir oyunu yüklemek gibi olduğunu fark etti. Gerçekten de, GTA'nın kendi kampanya modu o kadar uzun sürmüyor ve varlıklar büyük ölçüde aynı. T0AST, çok büyük bir ağ trafiği olmadığını, dokular açılırken veya bunun gibi herhangi bir şeyde büyük bellek artışları olmadığını söyledi.

İçindeT0AST'ın yazılmasısorunun tek çekirdek performansıyla ilgili göründüğünü açıklıyorlar. PC'nizde bir çekirdekteki iş yüklerini çiğneyen bir işlemci varsa, daha hızlı yüklersiniz. Tek çekirdekte daha az yetenekli işlemcilere sahip olanlar için daha uzun bir bekleme süresi içindesiniz.


Peki oyun ne yapıyor? Görünüşe göre 10 MB boyutunda ve 63.000 öğe içeren bir JSON dosyası ayrıştırılıyor. Daha fazla araştırma, çevrimiçi oyundaki tüm satın alınabilir öğelerin bir listesini önerir. Kampanya bu listeyi kullanmadığı için çok daha hızlı yüklenebilir. Modern anlamda 10MB çok fazla olmasa da, o dosyadaki her karakteri birden çok kez tarıyor ve bunu yalnızca bir CPU çekirdeğinde yapıyor.

İkinci bir işlem daha sonra bu listedeki tüm öğeleri bir hash kullanarak tek tek kontrol eder. T0AST, “[varsa] benzersiz karmaların neden bir karma haritası kullanmıyorsunuz” diye sorar. Zeki insanların bunun gülünç olduğunu anladığını ve kabul ettiğini varsayalım ve devam edelim. Her neyse, T0AST sorunu çözdü ve yükleme sürelerinin altı dakikadan çok daha lezzetli 1m 50s'ye düştüğünü gördü.


İnce ayarlı kodu şurada bulabilirsiniz:GitHubve yükleme sürelerini hızlandırmak için potansiyel olarak kendiniz kullanabilirsiniz. Ancak bunu önermiyoruz, çünkü bir çevrimiçi hizmet için oyun dosyalarını değiştirirken EULA'yı ihlal etme ve yasaklanma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu kötü bir şey ve GTA Online'da elde etmek için çok çalıştığınız her şeyi kaybedersiniz.

Bununla ilgili en sinir bozucu olan şey, eğer kod konusunda iyi olan biri, GTA ile insanların deneyimini yasal olarak mahveden bir sorunu çözebiliyorsa, o zaman neden Rockstar büyük paralarla bu işin içinde değil? Hiçbir fikrimiz yok, ancak bunun utancının Rockstar'ı T0AST'ın yaptığını yapmaya ve bu sıkıntıyı bir kez ve herkes için düzeltmeye sevk edeceğini gerçekten umuyoruz.


Kaynak:bilgisayar oyuncusu