Close
  • Ana
  • /
  • Bisikletler
  • /
  • Yol bisikleti vs ucuz yol bisikleti! Tüm bu ekstra para için tam olarak ne elde edersiniz?

Yol bisikleti vs ucuz yol bisikleti! Tüm bu ekstra para için tam olarak ne elde edersiniz?

En iyi yol bisikletini arıyorsanız, birkaç yüz sterline mal olan bisikletlerden, artık 10.000 sterlin ve üzerinin bir ölçüt olduğu profesyonellerin kullandığı en üst düzey makinelere kadar pek çok teklif var.


Peki, daha fazla ödedikçe paranızın karşılığını ne alıyorsunuz veen iyi yol bisikleti GerçektenGiriş seviyesi bir modelden 20 kat daha mı iyi?

Bir bisiklet için daha fazla ödeme yaptığınızda, genel olarak ağırlık düşecektir. Bu, daha hafif bir çerçeveye bağlı, genellikle alüminyum alaşımdan karbon fibere ve daha hafif bileşenlere geçiş, yine karbon fiber, jantlarda ve diğer parçalarda alaşımdan devralıyor.

Giderek artan bir şekilde, yol bisikletlerinde aerodinamik önemlidir ve birçok üst düzey bisiklet, aero çerçeve özellikleri ve ekonomik bisikletlerde bulamayacağınız pahalı aero karbon tekerlekler üzerinde önemli olacaktır.

Yine de istisnalar var ve Mason ve Moots gibi niş markalar, daha yaygın bir markanın bisikletinden daha pahalı olacak. Titanyumdan yapılan çerçeveler pahalıdır ve Colnago ve Pinarello gibi bazı markalar da çok ilgi görmektedir.


Ribble ve Canyon gibi çevrimiçi uzmanlar, genellikle bisiklet mağazaları tarafından satılan markaların altını oyacaktır. İşin kötü yanı, genellikle bisikletinizi sürme şansınız olmadan satın alıyor olmanızdır, parçalarını kendiniz bir araya getirmeniz gerekecek ve herhangi bir sorunu çözmek için bir bisikletçiye ödeme yapmanız gerekebilir.

Peki, genel olarak, farklı fiyat seviyelerinde ne elde edersiniz?


BMC

(İmaj kredisi: BMC)

1000 sterlinin altında

Bu fiyata, alaşım jantlı bir alaşım çerçeve bulacaksınız. Boardman SLR 8.8 gibi bisikletler daha iyi, daha tutarlı durma için mekanik disk frenlerle gelse de, jant frenleri baskındır. Bisikletler genel olarak 10 kg'ın üzerinde ağırlığa sahip olacaktır.


Grup seti neredeyse her zaman sekiz ila on hız (Claris, Sora veya Tiagra) ile Shimano olacaktır, ancak alt uçta Microshift bileşenleri bulabilirsiniz. Bunların hepsi size oldukça iyi vites değiştirme sağlar, ancak vites oranları arasındaki atlamalar oldukça büyük olabilir veya 30'dan fazla en büyük dişliye giden bir arkada 11-28 kaset ile daha sınırlı bir aralık bulabilirsiniz. Bu, yokuşları çıkmayı biraz daha zorlaştırıyor - daha ağır olacak bir bisiklette de harika değil.

Tekerlekler her zaman alaşımdan yapılacak ve genellikle hızlı serbest bırakma göbekleri üzerinde çalışacak. Sağlam olmalarına rağmen ağır olmaları muhtemeldir ve daha ucuz lastiklerle gelirler.

En İyi Dayanıklılık Yol Bisikleti: Keçe VR Gelişmiş 105

(İmaj kredisi: Keçe)

1000 £ ila 2000 £

Bu fiyat aralığında, daha fazla seçenek karışımı göreceksiniz. Karbon fiber, çerçeve malzemesi için alüminyumdan devralmaya başlayacak, ancak alaşımı dışlamayın - orada Canyon ve Cannondale gibi karbondan daha hafif ve daha iyi veya daha iyi olabilecek bazı mükemmel alaşım çerçeveler var. Tüm bisiklet ağırlığı 10 kg'ın altına düşebilir.


Disk frenler giderek daha fazla jant frenlerinden yerini alıyor ve genellikle mekanikten daha etkili olan hidrolik olacak. Disk frenler, jant frenlerinden daha pahalıdır, bu nedenle birkaç yıl önce bu fiyata 11 vitesli Shimano 105 veya hatta Ultegra jant fren grup seti bulabilirken, şimdi 10 vitesli Tiagra yaygındır. Vitesler arasındaki daha büyük sıçramaları veya vites değiştirmede çok fazla farkı fark etmeniz pek olası değildir.

Jantlar genellikle alaşım jantlara sahip olacak ve Mavic gibi isim markalarından gelebilir ve muhtemelen daha iyi delinme koruması ve daha konforlu, daha hızlı bir sürüş sağlayan tubeless lastiklerle kurulmaya hazır olacaktır.

Bu, bankayı kırmayacak çok çeşitli sürülebilir makine seçeneklerinin bulunduğu bisiklet fiyatlarında tatlı bir nokta.

Roubaix

(İmaj kredisi: Uzmanlaşmış)

£ 2000 - £ 5000

Bu, geniş bir fiyat aralığıdır ve mevcut teknolojinin patlamasını kapsar. Neredeyse tüm bisikletler, giderek daha yaygın hale gelen aero tüp profilleri ile bir karbon çerçeveye sahip olacak. Trek's IsoSpeed ​​veya Specialized's Future Shock gibi özel titreşim sönümleme özellikleri bulabilirsiniz. Titanyum da bir seçenektir - paslanmazdır, zamanla yıpranmaz ve genellikle gösterişli, fırçalanmış metal bir yüzeye sahiptir.

Bu fiyat aralığının sonunda Shimano 105 11 vitesli grup setlerini bulacaksınız. Daha akıllı Ultegra baskındır, ancak Shimano'nun üst çekmecesi Dura-Ace'i daha pahalı bisikletlere takılmış olarak da bulabilirsiniz. Bazı bisikletler de Campagnolo veya SRAM'den dişlilerle gelebilir.

Hidrolik disk frenler artık norm haline geldi ve daha yüksek vitesler bulabilirsiniz. 52 dişli ve 36 dişli halkalı, yarı kompakt etiketli zincir seti, genellikle daha düşük fiyatlı bisikletlerde bulunan 50/34 dişli kompakt zincir setlerine giderek daha yaygın bir alternatiftir.

Bu fiyat aralığının üst sınırına doğru, Shimano Ultegra Di2 ortak bir grup seti seçeneğidir. Çerçevedeki bir pilin vites değiştirmek için vites değiştiricilerdeki motorlara güç verdiği elektronik bir grup setidir. Bu, çok keskin vites değişimlerine yol açar ve vites değiştirmeyi mekanik bir sistemden farklı çalışacak şekilde programlama olasılığını açar.

Bu serideki bisikletlerde sıklıkla karbon jantlar bulacaksınız ve bunlar isim markalarından gelebilir. Bu tekerlekler, genellikle 40 mm civarında daha derin jantlara sahiptir ve bu, sert yan rüzgarlarda kullanımı daha zor olsa da, motosikletin aerodinamiğini geliştirir.

Ağırlık açısından yaklaşık 8 kg veya daha az bekleyin.

Merida Pro

(İmaj kredisi: Merida)

£ 5000 üzeri

Bu kadarını bir yol bisikletine harcarsanız, profesyonel seviye özelliklere ulaşırsınız. Karbon fiber, 'yüksek modül' etiketli daha yüksek özellikli fibere sahip baskın çerçeve malzemesidir; veya “premium” tüm bisiklet ağırlığını 7 kg'ın altına indirebilecek daha hafif çerçevelere yol açar. Bisikleti daha aero, daha hafif veya daha konforlu hale getirmek için genellikle belirli özellikler olacaktır.

Üst düzey mekanik grup setleri bir seçenektir, ancak daha sık Shimano (Ultegra Di2 veya Dura-Ace Di2), Campagnolo (etiketli EPS) veya SRAM'ın kablosuz elektronik seçeneklerinden (Force eTap AXS veya Red eTap AXS) elektronik grup setleri bulacaksınız. Hem Campagnolo hem de SRAM 12 hız sunarken, Shimano hala 11 ile zirveye çıkıyor. Bu fiyat aralığındaki bisikletler giderek daha fazla önceden takılmış bir güç ölçer ile geliyor.

Zipp ve DT Swiss gibi birinci sınıf markalardan derin kesitli aero karbon jantlar ve Fizik, Selle Italia ve Prologo gibi eyerler ile neredeyse her zaman isim markalı jantlar ve diğer bileşenler alacaksınız.

Yine de sizi en iyi özelliklere sahip bir bisiklete geri döndürecek olan yalnızca ilk harcama değil. Bisiklet parçaları yıpranır ve tam fiyatla, muhtemelen yılda en az bir kez yapmanız gereken birinci sınıf bir kaset ve zinciri değiştirmek size 300 sterlinden fazlaya mal olur. Shimano Tiagra'nın eşdeğer fiyatı 60 £ civarındadır.

Elektronik arka vites değiştiricinizi mahvederseniz, 500 sterlin artıya bakıyorsunuz. Ah.