Close
  • Ana
  • /
  • Bisikletçilik
  • /
  • Yol bisikleti vs tri bisiklet: eğitim ve yarış için hangisini almalısınız?

Yol bisikleti vs tri bisiklet: eğitim ve yarış için hangisini almalısınız?

Ne yazık ki çoğumuz bir yola ve üç bisiklete sahip olmayı göze alamıyoruz, bu yüzden bir karar verilmesi gerekiyor. Hangisini almalısınız: yol bisikleti mi yoksa triatlon bisikleti mi? İkincisini almanın asıl faydası nedir ve yalnızca triatlon eğitimine odaklanıyorsanız birincisine yatırım yapmanın bir anlamı var mı?

Deneyimsiz olanlar için,en iyi yol bisikletleriveen iyi üçlü bisikletlerneredeyse aynı görünüyor, belki öndeki çıkıntılı parça dışında. Bununla birlikte, iki tür bisiklet arasında daha ince farklar vardır ve bunlar, bir sonraki yarışınızın bisiklet ayağını rekor sürede tamamlamaya çalışırken çok şey ifade edebilir.

Yol bisikleti ve üçlü bisiklet: üçlü bisiklet almanın nedenleri

Hemen aradan bir şey çıkaralım: triatlet değilseniz tri bisiklete ihtiyacınız yok. Belli olmayabilir ve bazılarınız TT bisikletlerinin havalı görünümünden etkilenebilirsiniz, ancak triatlon yarışları için bir taneye ihtiyacınız yoksa, bir tane almamalısınız.

Eğersen bir triatletsin, yol bisikleti yerine üçlü bisiklet almanın temel faydası nedir? Her şey aerodinamiğe bağlı. Görüyorsunuz, tri bisikletler, uygun şekilde adlandırılmış aerobarları kullanırken daha aero bir pozisyon almanızı sağlayan belirli bir çerçeve geometrisine sahiptir. Koltuk borusunun açısı, binicilerin pozisyona daha fazla eğilmelerini sağlayarak süreçteki sürtünmeyi azaltır.


Bu areoneness, özellikle tam Ironman gibi daha uzun yarışlar sırasında tüm fark anlamına gelebilir. Bisiklet sürerken üst bedeniniz en önemli sürtünme kaynağıdır, bu nedenle öne doğru eğilerek onu 'daha düz' hale getirebilirseniz, yarışın koşu kısmı için bacaklarınızı taze (bir bakıma) tutmaya yardımcı olur.

yol vs üç bisiklet: virajdan gelen kişi yol bisikletine biniyor


(İmaj kredisi: Cannondale)

Yol bisikleti ve üçlü bisiklet: üçlü bisiklet almamanızın nedenleri

Ancak, daha önce bahsedilen aero pozisyonunda bir tri bisiklete bindiyseniz, bir süre sonra ne kadar rahatsız olabileceğini çok iyi bilirsiniz. Daha da kötüsü, çoğu karbon fiber tri bisikletin düz bir gidon tasarımı vardır, bu nedenle biraz oturduğunuzda ellerinizi bunun üzerine koyamazsınız.

Aero pozisyonda sürmek de kendinizi oldukça açıkta hissetmenize neden olabilir: kollarınız öne doğru uzatılır ve ağırlık merkeziniz de sele direğinden gidona doğru kaydırılır. Söylemeye gerek yok, bu konumdayken yoldaki olaylara daha az tepki verebilirsiniz, bu da hızlı sürüşü daha da riskli hale getirir.


Gerçekçi olarak, özellikle yeni başlayan biriyseniz, aero pozisyonunda binebileceğiniz tek yüzey düzdür. Yükselen/inen yokuşlar, deneyim ne olursa olsun, bu pozisyonda adil olmak için çok tehlikelidir. Ne dağlara tırmanmaya çalışırken gerçekten pedal çevirmeye ne de tamamen öne eğildiğinizde güvenli bir şekilde inemezsiniz.

yol vs üç bisiklet: su şişesine üç bisikletinin arkasından ulaşan kişi

(Resim kredisi: Cervelo)

Yol bisikleti vs tri bisiklet: karar

Sadece bir bisiklet alabiliyorsanız ve özellikle yeni başlayan/hardcore olmayan bir triatlet iseniz, bir yol bisikleti almalısınız. Yüksek seviyelerde rekabet etmedikçe, aorn pozisyonundan ve dolayısıyla özel triatlon bisikletlerinden en iyi şekilde yararlanamayacaksınız.

Sprint (20 km) ve Olimpik mesafe (40 km) triatlonları bir yol bisikleti kullanarak kolayca üstesinden gelinebilir ve triatlon yarışlarına katıldığınızın sadece bir aşama olmadığını kendinize kanıtladıktan sonra, daha ciddi triatlonlar aramaya başlayabilirsiniz. Tam bir Ironman antrenmanı ve yarışı için bir TT bisikleti almanızı tavsiye ederiz, ancak böylesine büyük bir mücadeleye hazırsanız, bu sporda tamamen yeni olmadığınızı varsayabiliriz.