Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Samsung HW-Q800A incelemesi: Bu Dolby Atmos ses çubuğu, 2021 Pingtwitter Ödülleri kazananı!

Samsung HW-Q800A incelemesi: Bu Dolby Atmos ses çubuğu, 2021 Pingtwitter Ödülleri kazananı!

Samsung HW-Q800A, Samsung Q-Symphony Cinematic... Amazon 1.729,79 Avustralya Doları GörüntüleSamsung HW-Q800A incelemesi

Bu Samsung HW-Q800A incelemesinde, Samsung'un bu Dolby Atmos ses çubuğunu nasıl birPingtwitter Awards 2021 En İyi Soundbar ödülümüzü kazandı. 3D sesin (DTS: X dahil) ve kablosuz bir subwoofer'ın dahil edilmesi sayesinde, bu, TV sesini bir AV alıcısının ve ayrı hoparlörlerin karmaşıklığına maruz kalmadan sinematik bir sese yükseltmek isteyenler için mükemmeldir.


birçoğu gibien iyi ses çubukları, Samsung HW-Q800A, TV'nizin altına sığan oldukça kompakt bir kutudan surround sese mümkün olduğunca yakın bir şey oluşturmak için akıllı hoparlör dizileri, dijital işleme ve yansıma hilelerinin bir kombinasyonunu kullanır.

Wi-Fi akışı, HDMI geçişi ve bir Alexa akıllı hoparlörü gibi hareket etme yeteneği gibi özelliklerle kesinlikle faydalı hilelerle doludur.

Herhangi bir TV ile mükemmel bir şekilde çalışacak şekilde yapılmıştır, ancak 'Q Symphony' ile uyumlu belirli Samsung TV'lerle eşleştirildiğinde ekstra özel bir sos içermesine rağmen – genel kalitesi ile birleştiğinde (yakında açıklayacağım gibi),Samsung TV'ler için en iyi ses çubuğuşu anda satın alabilirsiniz, ancak sonuçta, daha büyük, daha iyi ses eklemek istediğiniz herhangi bir TV için tartışmasız en iyi satın almadır.

Tam Samsung HW-Q800A incelemesinde tam olarak nedenini inceleyelim.


Samsung HW-Q800A incelemesi: Fiyat ve çıkış tarihi

Samsung HW-Q800T, 2021 baharında İngiltere'de 799 £ ve ABD'de 799 $ lansman fiyatıyla piyasaya sürüldü. Avustralya'da, Samsung'un ürün yelpazesindeki en yakın eşdeğer ses çubuğu, Alexa'dan yoksun olan ve 950 Avustralya Doları fiyatla satılan HW-Q700A'dır.

Soundbar'ların maliyeti son zamanlarda düşüyor ve bu fiyat, şeylerin prim almaya başladığı yerdir, ancak genel şemada hala orta aralıktadır. Sevdikleriyle iyi karşılaştırırSonos Arkı, hangi muhtemelen düşünebileceğiniz en yakın alternatif olabilir.


Samsung HW-Q800A

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung HW-Q800A incelemesi: Özellikler ve yenilikler

İlk bakışta, bu model geçen yılki Samsung HW-Q800T'ye çok benziyor. Klasik siyah renkte bir 3.1.2 kanal tasarımıdır, ancak bu modelde bazı hoş yeni özellikler vardır.


Bu model ile sonuncusu arasındaki önemli bir fark, Samsung'un Aktif Ses Amplifikatörünün dahil edilmesidir. Bir yaşam tarzı süslemesi, diyalog kanalını çıkarmak ve güçlendirmek için temel olarak gelen ses sistemini analiz eder. Uzaktan kumanda çubuğuyla seçilebilen bu özellik, gürültülü evler için oldukça akıllıca bir özelliktir.

Ayrıca Samsung'a özgü Q Symphony'dir. Bu, belirli Samsung QLED'lerin sahiplerine ayrılmış bir ayrıcalıktır. Bu patentli sistem, ses çubuğunun TV'nin kendisindeki hoparlör tamamlayıcısı ile birlikte çalışmasını sağlar. Bu harika bir fikir. TV ve soundbar'ın bir araya gelmesi, yalnızca kötü niyetle değil, aynı zamanda ustaca ses yönlendirmesi kullanan gerçek bir ses duvarı sunar. Sonuç, genel olarak iyileştirilmiş akustik daldırmadır.

Üstten ateşlemeli hoparlörlere sahip bir QLED TV ile birleştirilen Q Symphony, surround sesi sol ve sağ kanalları TV yükseklikleri boyunca yönlendirerek sol, orta ve sağ görevlerini soundbar dizisine bırakır. Üstten ateşlemeli hoparlörleri olmayan QLED TV'lerde kombo, sanal bir yükseklik efekti oluşturmak için TV hoparlörlerini kullanır.

Q Symphony potansiyelinden ayrı olarak, bu inceleme için soundbar'ın sesini kendi değerine göre değerlendireceğim, ancak bu, Samsung'da her şeyi yapanlar için gerçekten etkileyici bir ekstra destek.


Subwoofer kablosuzdur, bu nedenle esnek bir şekilde yerleştirilebilir - TV'nizin yanına veya biraz uzağa gizlenebilir.

HW-Q800A'da uzak alan mikrofonuyla birlikte Amazon Alexa bulunur, bu da kendi başına gerçek bir Alexa akıllı hoparlör olarak işlev göreceği anlamına gelir. Ayrıca Apple AirPlay 2 desteği de dahil olmak üzere Bluetooth veya Wi-Fi üzerinden müzik (veya başka bir şey) akışı yapabilirsiniz.

TV'nize bağlanmak için bir HDMI bağlantısına ve ayrıca 4K HDMI geçişi için bir HDMI girişine sahiptir.

Samsung HW-Q800A

(İmaj kredisi: Gelecek)

Samsung HW-Q800A incelemesi: Ses performansı

980 mm genişliğindeki HW-Q800A'nın boyutu, en iyiler için ideal bir ortaktır.48, 49 ve 50 inç TV'ler, NSen iyi 55 inç televizyonlarya daen iyi 65 inç televizyonlar. Pabuçlar, gerektiğinde duvara monte edilmesini sağlar.

Izgaranın arkasında iki woofer ve beş tweeter'ın yanı sıra, aslında yüksek sesi yansıtmak için kullanılan 56 küçük delikten oluşan Samsung'un Acoustic Beam dizisi teknolojisi var.

Bu tamamlayıcıyı sürmek önemli ölçüde kastır. Toplam güç çıkışı 330W olarak belirtilir, 2x 60W sol ve sağ, merkez ve akustik ışın dizisi 2x 20W olarak ayrılır. Alt, 160W olduğunu iddia ediyor.

Bu tür rakamları bir tutam pazarlama tuzuyla almak her zaman akıllıca olsa da, bu sistemin yüksek sesle çalıştığına ve önemli bir dinamik saldırıya sahip olduğuna şüphe yok. Hızlı hareket eden film içeriğine ayak uydurarak hem hafif hem de çeviktir.

Combo'nun bas performansı olağanüstü. Bar ve subwoofer arasında ses seviyesinde keyifli bir sinerji var. İkisi mükemmel bir şekilde kesişir ve tek bir birleşik ses sahnesi oluşturur. Aksiyon filmleri son derece heyecan vericidir.

Ancak alt kısım olağanüstü olsa da, gösterinin yıldızı Samsung'un geniş bant tweeter'ları olabilir. Olağanüstü küçük sanatçılar, ultra ince ayrıntılara sahipler, ancak asla aşırı keskin veya ıslıklı değiller.

Ön ses sahnesinin etrafında ve hatta tanrıların tepesinde bile yönlendirme, enerjiktir. Elbette HW-Q800A'nın sunmadığı şey gerçek surround sestir. Bu ilkenin tüm ses çubukları gibi, çok fazla bir sahne sanatçısı. Eylem, yan veya arkadan ziyade evin önünde gerçekleşir - ancakdoldururevin önü.

Bunu kabul ederek, HW-Q800T, bu yıl Dolby Atmos için yükseltilmiş olan tam bir fiziksel surround sistemi oluşturmak için isteğe bağlı arka hoparlörlerle birlikte kullanılabilir. Yeni Samsung SWA-9500S arka hoparlörler, yerleşik yükselticilerle birlikte gelir; böylece her birimde 2 inçlik öne bakan bir sürücü ve eşleşen bir 2 inçlik yukarı doğru ateşleme konisi elde edersiniz, bu da tüm sistemi bir 5.1.4 Dolby Atmos'a dönüştürür eklerseniz, yapılandırma. Ancak, bu arkalar tedarik edilmedi, bu nedenle soundbar deneyiminin bu yönü test edilmedi.

Dolby Atmos ve DTS:X arasında ses çubuğunun performansında önemli bir fark yoktur. Buna karşılık, normal Dolby 5.1 karışımları aynı uzamsal ayrıntıdan yoksundur, ancak yine de hayranlık uyandıran genişlik ve görüntüleme var.

Bluetooth ses sistemi olarak HW-Q800A mükemmel derecede iyi. Ses sahnesi, Atmos ve DTS:X'e kıyasla iki kanallı içerikle daha sınırlı, ancak sunumda ayak parmaklarınızı dokunmaya devam edecek kadar pizzazz var.

Samsung HW-Q800A

(İmaj kredisi: Gelecek)

Samsung HW-Q800A incelemesi: Tasarım ve kullanılabilirlik

Soundbar ve sub, sağlam bir şekilde inşa edilmiş olsa da, tasarım yeteneği için ödül kazanmazlar. 'Bar, sert saran bir ızgaraya ve plastik uç durduruculara sahiptir. Yandan ateşlemeli 8 inç sürücüye sahip arka portlu bir tasarım olan alt, nispeten büyük ve ağır (9,8 kg) MDF'dir.

Etkileşim, sağdaki bir LED metin ekranı aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu, hacim, giriş ve sinyal formatı bilgisi ile ilgilidir. Parlak ama birkaç saniye sonra hızla kararıyor. Güç ve ses kontrolü de dahil olmak üzere üstte ortalanmış bazı fiziksel düğmeler var, ancak muhtemelen fazla kullanılmayacaklar.

Basit, ergonomik şekilli plastik uzaktan kumanda dahildir. Samsung'un Smart Things uygulaması aynı zamanda bas üzerinde ince ayar yapmanıza ve ses geliştirme arasında geçiş yapmanıza olanak tanır. Kulağa korkunç geldiği için ikincisi devreye girmemelidir. Ayrıca, patlamaların insanları uyandırmaması için dinamikleri kısıtlayan bir Gece Modu da var.

Bağlantı, yalnızca iki HDMI (TV'ye bağlanmak için eARC ile) ve bir optik dijital ses girişinden oluşur. Ethernet bağlantı noktası yok.

HDMI geçişi elbette 4K'dır ve HDR uyumluluğu Dolby Vision, HDR10+, HDR ve HLG'yi kapsar. USB medya oynatma seçeneği yok.

HW-Q800A aslında tak ve çalıştır özelliğindedir. Güç verildiğinde, ses çubuğu subwoofer ile otomatik olarak eşleşir. HDMI üzerinden bağlanıyorsanız, bu, kutunun açılması ve Wi-Fi kurulumu hariç, TV sesi için her şeyin başlaması ve çalışması için sadece birkaç saniye sürdüğü anlamına gelir.

HW-Q8090A, uyumlu Samsung TV'lerle çalışan SpaceFit'i sunsa da, bağımsız bir ses çubuğu kalibrasyonu sunulmamaktadır.Samsung Q70Tve yukarı, belirli bir alan için performansı optimize etmek için.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Samsung HW-Q800A incelemesi: Karar

HW-Q800A, çekirdek 3.1.2 yapılandırmasında aksiyon filmlerine ve spor etkinliklerine fayda sağlayan yüksek bir ses sahnesi sağlayan oldukça eğlenceli bir 3D ses ses çubuğudur. Gerçek bir surround daldırma hissi üretemez, ancak bunu daha sonra eklemek için isteğe bağlı arka kısımlara yatırım yapabilirsiniz.

Birkaç özelliğinde biraz Samsung merkezli. Markanın kapsamlı Q Symphony teknolojisi harika bir fikir, ancak yalnızca belirli Samsung TV'lerin sahipleri için çalışıyor. Aynısı SpaceFit için de geçerlidir. Ekranınız uygun değilse, geriye kalan şey belki de biraz pahalı görünüyor.

Ancak, ham performans açısından, birkaç çekincemiz var. Diyalog kullanımı mükemmel, soundbar aksiyon filmleriyle heyecan uyandırıyor, ancak ince ses nüansı yeteneğine sahip ve alt kısımda patlama sesi var. Bu, özellikleri hakkında not edilmesi gereken birkaç uyarı olsa bile şiddetle tavsiye edilir.

Buna kıyasla gelişmiş ses sunan daha pahalı ses çubukları var, ancak sinematik güç, ayrıntı ve dinamik aralık ve özellikler ve boyut açısından, bu muhtemelen çoğu insan için bugün satın alınabilecek en iyi çok yönlü ses çubuğudur.

Samsung HW-Q800A incelemesi: Ayrıca düşünün

Sonos Arc, buradaki doğrudan rakiptir - maliyeti aynıdır ve özellikler açısından oldukça yakındır. Aynı zamanda bir Dolby Atmos bardır ve ayrıca Wi-Fi ve müzik akışı içerir. Biraz daha geniştir – yalnızca 55 inç ve üzeri TV'ler için – ve bir subwoofer içermez. Sonos Sub'ı eklemek de fiyatı etkili bir şekilde ikiye katlar. Sonos Arc, iyileştirme söz konusu olduğunda ses kalitesi için muhtemelen biraz daha iyidir (kısmen Sonos'un iPhone kullanıcıları için mevcut olan TruePlay ayarı sayesinde), ancak sub'ın zengin etkisinden yoksundur. Ayrıca, geçişi olmayan yalnızca tek bir HDMI bağlantı noktasına sahiptir; bu, TV'nize bağlı olarak bağlantı açısından oldukça sınırlayıcı olabileceği anlamına gelir. İşte tam Sonos Arc incelememiz ve bunları karşılaştırmak için özel bir kılavuzumuz var.Samsung HW-Q800A vs Sonos Arc.

HW-Q800A gibi ama daha ucuz bir şey istiyorsanız Sony HT-G700'e bakın. Daha kompakt (43 inç ve üstü için uygundur) ve ayrıca Dolby Atmos ve DTS:X desteği içerir. Samsung ile aynı türde ses sahnesini etkili bir şekilde yaratmayı hedefliyor, ancak daha az hoparlör ve hatta daha fazla akustik hile kullanıyor. Ve aslında inanılmaz derecede etkili, özellikle fiyat için tam olarakSony HT-G700 incelemesiaçıklar. Ayrıca 4K HDMI geçişi içerir, böylece bu önemli özelliği de kaçırmazsınız.

Fiyatlar - Samsung HW-Q800A:▼