Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Samsung HW-Q950A incelemesi: nihai Dolby Atmos ses çubuğu deneyimi

Samsung HW-Q950A incelemesi: nihai Dolby Atmos ses çubuğu deneyimi

Bu Samsung HW-Q950A incelemesi, şirketin 2021 soundbar serisinin zirvesine ulaşan yeni 16 kanallı canavara bakıyor. Ev sineması yükseltmesi olarak, bugüne kadar duyduğumuz en eksiksiz ve etkili Dolby Atmos 3D efektini getiren tam bir canavar.


Samsung HW-Q950A, şirketin her yıl güncellenen, ev ses sistemi varlığını tanımlamaya başlayan üst düzey ses çubuğu serisinin en yenisidir. Olağanüstü güç ve hassasiyet kombinasyonu, dışarı pompalayabildikleri ses göz önüne alındığında, dikkat çekici derecede kompakt kutular onlara sayısız ödül kazandırdı.

Büyük başarı, yüksek beklentileri doğurur, bu nedenle önceki Samsung ses çubukları listemizin en üstünde yer aldığından, yeni HW-Q950A'nın tırmanması gereken büyük bir tepe olduğunu söylemek doğru olur.en iyi ses çubukları.

Ancak bu ses çubuğu ve arka hoparlör kurulumu, en yüksek beklentileri bile karşılıyor. sadece bu değilSamsung TV'ler için en iyi ses çubuğupara sorun değilse, belki de 55 inç ve üzeri TV'leri olanlar için bugün mevcut olan en sinematik ses çubuğudur.

Samsung HW-Q950A incelemesi: Fiyat ve çıkış tarihi

Samsung HW-Q950A Nisan 2021'de piyasaya sürüldü ve fiyatı 1.599 £/1.599$/1.499 AU$. Birleşik Krallık'ta ve ABD'de bu, şüphesiz bir soundbar için ödenecek ağır bir meblağdır - bu, sizin için en yüksek miktardır.YapabilmekBazı güzel uzmanlık alanlarına girmediğiniz sürece ödeme yapın.


Sonuçta, ne yaptığınızı biliyorsanız, bu tür bir para için oldukça saygın bir ayırma sistemi oluşturabilirsiniz. Göreceğiniz gibi, HW-Q950A'nın fiyat etiketini kesinlikle hak ettiğini düşünüyoruz, ancak ABD ve İngiltere'de piyasaya sürüldüğünde yüksek bir fiyat olduğu inkar edilemez.

Avustralya'da olsa da, aslındaharikahemen değer verin. Bir pazarlık, tartışırdık. Görüyorsunuz, 1.499 AU$, belirtilenden sadece 100 AU$ fazla.Sonos Arkı, ve bu yalnızca bir ses çubuğudur - arka hoparlörler veya alt dahil değildir. HW-Q950A'nın Sonos'tan daha iyi özelliklere sahip olduğu ve ekstra hoparlörlerle geldiği göz önüne alındığında, sadece cehennem gibi bir fiyat.


Samsung HW-Q950A incelemesi: yan panel

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung HW-Q950A incelemesi: Özellikler ve yenilikler

Samsung'un en son amiral gemisi soundbar'ı ile tutkusu - önceki modellerinde olduğu gibi - bir soundbar'ın pratik yaşam alanı avantajlarını da sunan bir paketten ayrı bir sistemle ilişkili bir tür ses performansı sunmaktır (yani, daha küçük ve daha basit). kurmak).


Q950A'nın durumunda, 616 W'lık devasa bir çıkış gücünü, denenmiş ve test edilmiş çeşitli geniş dağılımlı hoparlör teknolojileri ve olağanüstü sayıda gerçek (sanal yerine) ses kanalıyla birleştirerek bu hedefe ulaşmayı amaçlıyor.

Aslında, Q950A, 2020'lerin zaten muazzam olan 9.1.4'ünden kanal sayısını artırıyor.Samsung HW-Q950TPaketin iki kablosuz arka hoparlörünün her birinin içinde yeni yandan ateşleme sürücüleri şeklinde gelen ekstra iki kanal ile benzeri görülmemiş bir 11.1.4'e.

Bu arka kısımların hala eskisi kadar etkileyici bir şekilde kompakt olduğu göz önüne alındığında, daha önce içerdikleri ayrı ileri ve yukarı ateşleyen sürücülerin yanı sıra yeni ekstra sürücüleri sıkmak ciddi bir mühendislik başarısı gibi geliyor.

Ana Q950A ses çubuğu bileşeni, Q950T'ninkinden hemen hemen hiç değişmeden kalır. Etkileyici bir şekilde ince ve kompakt bir kutunun içine sıkıştırılmış yedi ana sürücü (ön orta, ön sol, ön sağ, sol yan, sağ yan ve Dolby Atmos/DTS:X yükseklik efektlerini sağlamak için iki yukarı ateşleyici) var.


Soundbar, Bluetooth ve Wi-Fi'yi desteklemenin yanı sıra iki HDMI girişi, eARC destekli bir HDMI çıkışı ve bir optik dijital ses çıkışı taşır. HDMI geçişi, Dolby Vision ve HDR10+'ın yanı sıra temel HDR10 sistemini desteklerken, eARC desteği, eARC uyumlu TV'lerden aktarılan kayıpsız Dolby Atmos/DTS:X'i alabileceği anlamına gelir.

IMAX Enhanced DTS film müzikleri için destek yoktur. Bu, önceki yıllarda soundbar konuşmasında bile gündeme gelmezdi ve IMAX Enhanced kaynakları hala ciddi şekilde yetersiz durumda. Bununla birlikte, IMAX Enhanced desteği, bir veya iki rakip soundbar modelinde görünmeye başladı, bu nedenle Q950A'nın yokluğu, en azından bir geçiş sözünü garanti ediyor.

Q950A, Samsung'un ‘Tap’ uyumlu telefonlardan (Android 8.1 veya üzeri Samsung modelleri) yalnızca ses çubuğunun gövdesine dokunarak içerik paylaşabileceğiniz teknoloji.

Kablosuz subwoofer, bir kanepenin sonunda veya bir büfenin altında saklanacak kadar ince olmasına rağmen, etli 8 inçlik yandan ateşlemeli bir sürücüye sahiptir.

Önceki amiral gemisi Samsung ses çubukları birçok yönden etkileme eğiliminde olsa da, herhangi bir otomatik kalibrasyon aracını desteklemedikleri için eleştirildiler. Ancak Q950A, SoundFit+ sisteminin bu nezaketini hafifçe değiştirir. Bu, iki ayrı kalibrasyon yaklaşımını birleştirir. İlki, TV'nin hoparlörlerini soundbar'ın hoparlörleriyle birleştirmek için Samsung'un Q-Symphony özelliğini kullandığınızda üretilen sesi ayarlamak için yerleşik mikrofonlarını kullanarak uyumlu Samsung TV'lerle birlikte çalışır.

İkincisi, subwoofer'ın dinamik aralığın geri kalanıyla nasıl bütünleştiğine ince ayar yapmak için test tonlarını kullanır. Bu hareketler memnuniyetle karşılansa da, hala tam bağımsız bir otomatik kalibrasyon sistemi yoktur.

Q950A'nın selefine göre sunduğu son iki yeni özellik, Apple Airplay 2 desteği ve Samsung'un Aktif Ses Yükseltici teknolojisidir. Bu ikinci özellik etkinse ve ses çubuğu üç saniyeden uzun bir süre yüksek bir ortam gürültüsü (elektrikli süpürge gibi) algılarsa, ses çubuğunun ses düzeyi artırılır ve ses profili, vokal parçalarına daha fazla vurgu yapmak için ayarlanır.

Samsung HW-Q950A incelemesi: arka hoparlörler

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung HW-Q950A incelemesi: Ses kalitesi

Ana soundbar ve subwoofer bölümlerindeki hoparlör düzeni 2020 HW-Q950T'den esasen değişmeden kalırken, Q950A ile işimiz bir dereceye kadar her bir arka hoparlördeki ekstra yandan ateşleme sürücüsünün gerçekten işleri daha iyi hale getirip getirmediğini veya Böyle şaşırtıcı derecede küçük arka hoparlör kutularına üçüncü bir sürücü yerleştirmenin teknik zorluğunun, arka ses sahnesini geliştirmek yerine gerçekten tehlikeye atıp atmadığı. Özellikle bu eski model hala mağaza raflarında olduğundan veçok güzelsinbir yıllık indirimin ardından bundan daha az.

Neyse ki, ekstra sürücüler hemen varlıklarını hissettiriyor. Aslında, arka ses sahnesine ekstra genişlik ve ayrıntı ekleme yöntemlerinin, eski Q950T ile ön ses çubuğuna ekstra yan kanallar eklemekten daha hızlı bir etkisi olduğunu söyleyebilirim.

Ayırt edici Dolby Atmos/DTS:X ‘dome’ yeni başlayanlar için ses, çarpıcı biçimde daha eksiksiz görünüyor. 2020'nin Q950T'sini test ederken özellikle fark etmemiş olsam da, Q950A hemen bir Q950T 'kör nokta' ortaya çıkarıyor. üç boyutlu Dolby Atmos ses sahnesinde sol ve sağ omuzlarınızdan kurtulun. Bu boşluğu doldurmak, ‘nesne tabanlı’ ses formatlarını daha da yüksek bir düzeye çıkarır.

Arkadan yönlendirme ve yerleştirme efektleri de çok daha net ve daha doğru konumlandırılmış ve her bir arka hoparlöre ekstra sürücü eklemek, aslında tüm arka ses sahnesi hakkındaki farkındalığınızı artırarak, iyi bir Atmos veya DTS:X ile daha tutarlı bir gerçek daldırma duygusuyla sonuçlanır. karışım.

Arka hoparlörlerin Samsung'un daha ucuz modellerinden bir Q950A'ya geçişin ana nedeni olduğu göz önüne alındığında, geliştirilmiş arka ses sahnesi aslında yeni modelin Samsung'un önceki amiral gemisi modellerinden daha iyi bir değer (tam fiyata) hissetmesini sağlıyor.

Q950A'nın en büyük yeni özelliğinin gerçekten bir fark yarattığını belirledikten sonra, paketin geri kalanının ne kadar iyi olduğunu kendimize hatırlatalım.

Ana ses çubuğu olağanüstü güçlü, ayrıntılı, dinamik ve agresiftir. Efektler dikey veya yatay olarak iyi konumlandırılmış. Darbe sesleri, bugüne kadar duyduğum herhangi bir rakip ses çubuğuna kıyasla (doğal olmayan bir ses çıkarmadan) daha sert vurur. Vokaller kristal berraklığında, gerçekçi ve hafifçe yükseltilmiştir, böylece TV'nizdeki görüntünün altından geliyormuş gibi görünmezler. Ve ses çubuğunun kompakt, dar fiziksel başlangıç ​​noktasından odanızı doldurmak için sesin yayılma şekli, anlaşılmaz.

Bu arada subwoofer, etkileyici miktarda derin, zengin bas üreterek her zamanki gibi güvenilirdir. Ana ses çubuğunun mükemmel dinamik aralığı, subwoofer'ın ses miksajının geri kalanından ayrı bir ses çıkarmayacağı ve sesin bol veya gecikmeli çıkmasını önleyecek kadar çevik olduğu anlamına gelir.

Samsung ses çubuklarında her zaman olduğu gibi, Q950A bir müzik çalardan çok bir film oynatıcı olarak evde. Normal stereo, bol miktarda güç ve ayrıntı ile oynar ve iyi bir ölçek ve hoparlör 'boşluğu' duygusu vardır. Sunum, müzikalden biraz daha kaslı hissettiriyor ve biraz sıcaklık ve karakterden yoksun.

Bununla birlikte, Samsung için kullanışlı bir şekilde, yakın zamanda Apple'ın desteğiyle desteklenen Dolby Atmos müziğinin yükselişi, Q950A'nın ellerinde oynuyor. Dolby Atmos, doğası gereği, güçlü bir üç boyutlu alan duygusundan ve etkileri bu alan etrafında etkili bir şekilde sürmek için bol miktarda güçten yararlanır - Q950A'nın mükemmel olduğu iki şey. Dolby Atmos müziği ne kadar çok çevrimiçi olursa, Q950A hem müzikal hem de film cihazı olarak o kadar kullanışlı görünmeye başlar.

Samsung HW-Q950A incelemesi: TV ile

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung HW-Q950A incelemesi: Tasarım ve kullanılabilirlik

HW-Q950A, her zamankinden daha çok bir sonik TARDIS gibi hissediyor. Samsung, yeni sürücüler eklediğinde geçen yılki Q950T'nin ana soundbar'ının fiziksel ayak izini önemli ölçüde artırmadığı gibi, Q950A şimdi, sistemin herhangi bir sorun yaşamasına neden olmadan, arkalarına yeni sürücüler eklemeyi başardı. oturma odanız üzerinde daha fazla bir etki.

Bu, tasarım açısından oldukça etkileyici - özellikle yeni arka kısımları aynı küçük boyutta tutmak ses kalitesinden ödün vermediğinden. Ana ses çubuğu 1232x69,5x138,0 mm (48.5x2.7x5.4 inç), bu da onu temelde 55 inç TV ile aynı genişlikte yapar, yani eşleştirmeniz gereken minimum boyut budur. Subwoofer 210x403x403mm (8,3x15,9x15,9 inç) ve her bir arka hoparlör 125x203x141mm (4,9x8x5.6 inç) boyutundadır.

Kutudan çıktığı gibi yeni çıkan ana soundbar, mükemmel yapı kalitesi, metalik köşeleri ve keçe kaplı ana bölümü sayesinde temiz, minimalist ve ciddi görünüyor. Keçe zamanla toz ve evcil hayvan tüyü toplama eğilimindedir. Elbette, Sonos Arc'ın tamamen sağlam bir dış cephesi olsa da, bu sizin için bir endişeyse, birçok ses çubuğu bu sorundan muzdariptir.

Subwoofer oldukça tıknazdır (alınması gereken 8 inçlik bir sürücüyle olması gerektiği gibi) ve siyah, köşeli gövdesi çoğu dekora özellikle iyi uyum sağlamaz. Tüm subwoofer'larda olduğu gibi, bas yönsüz olduğundan Q950A sub, sistemin sesi üzerindeki girişini etkilemeden gözden uzak bir yere yerleştirilebilir.

Yine de Q950A'nın tasarımıyla ilgili (kötü bir şekilde) ciddi bir tuhaflık var: Soundbar'ın LED'ini üst kenarın arkasına yerleştirme kararı. Sanırım bu, bir bağlantı kurmak için telefonunuza dokunarak ses çubuğuna eğildiğinizi görmeyi kolaylaştırıyor. Yine de, çoğu zaman LED'i gerçekten görebilmek istediğiniz yer kanepenizdir. Q950A'da mümkün olmayan bir şey.

Samsung HW-Q950A incelemesi: tüm set

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung HW-Q950A incelemesi: Karar

Samsung HW-Q950A, şirketten bir başka olağanüstü üst düzey ses çubuğu. Bu önemli yeni arka kanalların etkisi aşikar ve memnuniyetle karşılanıyor, zaten etkileyici modelinki kadar başarılı olan daha geniş bir ses performansına ekstra bir sürükleyici mükemmellik katmanı ekliyor.

Pastanın üzerindeki krema, Q950A'nın lansman fiyatını veya herhangi bir bileşeninin ayak izini artırmadan zaten mükemmel bir performanstaki bu gözle görülür gelişmenin elde edilmesidir.

Samsung HW-Q950A incelemesi: Ayrıca düşünün

2021'in ortalarında, HW-Q950A'nın en büyük rakibi, kendi selefi Samsung HW-Q950T'dir. Nasıl karşılaştırdıkları hakkında zaten konuştuk ve yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.Samsung HW-Q950T incelemesiSoundbar'ın özellikleri ve ses kalitesi hakkında daha fazla bilgi için. Yine de önemli olan fiyattır: Birleşik Krallık'ta sadece 999 £'a bulabilirsiniz ve ABD'de 1,100 $'a kadar düşmektedir.

Başka bir şirketin en büyük rakibi, birazdan inceleyeceğimiz LG SP11RA. Bu başka bir tam surround sistem, ancak Samsung'un saf sinema gücüyle yendiğini söyleyerek incelememizi erken bozacağız.

Buradaki toplam paket biraz kulağa hoş geliyorsafazlasizin için ve yalnızca daha basit bir yalnızca soundbar seçeneği istiyorsanız, Samsung'un HW-Q800A'sı en iyi seçenektir. 3.1.2 kanallı bir kuruluma sahiptir, bu nedenle çok fazla genişlik ve yükseklik - bir 'ses duvarı' - sunmak üzere tasarlanmıştır, ancak kaçınılmaz olarak arkanızda gerçek bir surround efekti elde edemezsiniz… yine de kablosuz arka hoparlörler ekleyebilirsiniz. sonra. Yine de, türünün en değerli satın alımı ve kulağa mükemmel geliyor. Ayrıca 48 inç ve üzeri TV'ler için iyi bir boyuttur ve yine de bir subwoofer içerir. işte bizim tamSamsung HW-Q800A incelemesi.

Ve son olarak, Sonos Arc'ı gözden kaçırmayın. Tek kutulu bir ses çubuğudur (subwoofer dahil değildir) ve özellikle müzik dinlemeyi de seviyorsanız, en iyi ses veren ses çubukları arasındadır. Subwoofer'ı olmayan bir sistem için ucuz değil ve can sıkıcı bir şekilde HDMI geçişi yok, ancak yalnızca ses kalitesi için yine de harika. işte bizim tamSonos Arc incelemesi, bu da HDMI olayının neden bir sorun olduğunu ve sesin ne kadar iyi olduğunu açıklıyor.