Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Samsung JS9000 incelemesi: Bu eğri zaten bir klasik mi?

Samsung JS9000 incelemesi: Bu eğri zaten bir klasik mi?

55 inçlik JS9000, kutudan çıkar çıkmaz oldukça etkileyici. Tek bir insanın yardım almadan kaldırabileceği kadar hafif ve az önce düşürdüğünüz üç bininin iyi harcanan para olduğuna dair sizi temin edecek kadar şık.


Fiyat3.099 £
çözüm3840 x 2160
EkranKuantum noktalı LCD
Boyut55 inç (ayrıca 48 inç ve 65 inç olarak gelir)
Akıllı TV platformuTizen
BağlantıWi-Fi, dört USB, dört HDMIAkort cihazlarıAnten, uydu, kablo

Daha fazlasını okuyun: Samsung Q9FN (QE55Q9FN) 4K QLED TV incelemesi: Samsung'un parlak QLED amiral gemisi onu parkın dışına atıyor

Kurulumun uzun sürmediğini duymaktan memnun olacaksınız. Önce standı birlikte vidalayın, sonra TV'yi takın ve hepsi bu. TV'nin kendisinde yalnızca iki bağlantı vardır: biri güç içindir, diğeri ise One Connect Box adlı bir devre cihazına bağlanan tuhaf bir tescilli şeydir. Harici bir kutuya sahip olmak gerekli çünkü TV ince ve kavisli ve soket eklemek bunu biraz bozacaktır.

Bu dış kutuları daha önce görmüştük, bu yüzden bu çok da şaşırtıcı değil, ancak bunun için bir yuva bulmanız gerekecek. Kablo çok uzun değil, bu yüzden TV'den de uzağa yerleştiremezsiniz. Dört HDMI soketi, üç USB - bir USB 3.0 bağlantı noktası dahil - ve kablo, uydu ve hava beslemeleri için özel girişler vardır.


TV'yi uydu beslemesiyle test ettik ve bu, Samsung'un kendisini LG'den ayırdığı yer. JS9000, Freesat kanallarında ayarlama konusunda çok daha iyi bir iş çıkarır ve bunları kabaca doğru sıraya yerleştirir. Yol boyunca bazı hatalar yaptı, ancak LG'nin WebOS platformu her şeyi doğru bir şekilde karıştırıyor.


Kuantum sıçraması

Yalnızca JS9000 Ultra HD için hazır değil, aynı zamanda Samsung'un 'SUHD' olarak adlandırdığı teknolojiyi de içeriyor. Bu, bazen kuantum noktaları olarak adlandırılan nanopartikülleri kullanarak derin, zengin renkler ve koyu siyahlarla karakterize edilen bir görüntü üretir. Bu nanopartiküller belirli bir renkle parlar ve bu renk noktaların boyutuyla tanımlanır. Süreç? Samsung bu noktalarla kaplı bir sayfa alır ve TV'nin mavi LED arka aydınlatması ile LCD panel arasına yerleştirir. Bu, size beyaz LED'lerin yapabileceğinden çok daha fazla parlaklık ve saflık sağlayan saf beyaz bir arka ışık yaratır. LCDTV teknolojisinde heyecan verici bir ilerlemedir çünkü onları OLED'leri bu kadar şaşırtıcı kılan şeyi - lüks mürekkepli siyahlarla birleştiğinde ekrandan patlayacak gibi görünen devasa parlak renkler - kopyalamaya yaklaştırır.

Samsung, eğrinin kontrasta da yardımcı olduğunu söylüyor. Bu doğru olabilir, ancak bize oldukça ince göründü. Kavisli ekran, inanılmaz derecede şık görünmesine rağmen, bu TV'nin tüm deneyimine ne katar ne de ondan çıkarır.


İzlenecek harika UHD içeriğinin olmaması bir acıdır, ancak Samsung, TV'nin hem standart hem de yüksek çözünürlüklü videoyu UHD'ye yükseltmek için iyi bir iş çıkarabileceğini iddia ediyor. Testimiz bu alanda bazı ilginç sonuçlar gösterdi. Standart tanımlı resim, HD ekranlarda alıştığımız normal yumuşak karmaşaya benziyordu. Yine de 1080p ekranla hemen hemen aynı görünüyordu, bu yüzden UHD paneli işleri daha da kötüleştirmiyor. Samsung, büyütülmüş malzemenin görüntü kalitesini en üst düzeye çıkarmak için çok fazla sinyal algılama yaptığını, ancak hiçbir işlemin düşük kaliteli bir girişi düzeltemeyeceğini söylüyor.

Belki de hayal kırıklığı yaratanların çoğu Freesat'taki BBC HD gibi kanallardı. Buradaki sorun bir kez daha yayın yapan TV sinyallerinin olması gerektiği kadar yakın olmaması. Örneğin, sıkıştırmadan kaynaklanan resimde çok gürültü vardı. HD'de TV yayınının bunun gibi görünür yapıları olması gerektiğini gerçekten düşünmüyoruz. Samsung bunun birçoğunu düzeltebilir, ancak bunun resim netliği üzerinde bir etkisi var.

Yine de TV'ye Blu-ray veya Sky HD'nin spor kanalları gibi iyi bir kaynak verin ve harika sonuçlar elde edin. LCD'lerde sevdiğimiz şey keskinliktir - özellikle 4K'da. Samsung'un kuantum noktalarını kullanan TV, aynı zamanda siyah seviyelerine çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlıyor ve rengi yepyeni seviyelere taşıyor. Gerçekçi olmayan bir şekilde uygulanırsa ekstra rengin iyi olmadığını belirtmekte fayda var. Neyse ki, Samsung iyi bir denge kurmayı başardı.


Yoğun şekilde canlı

Bu TV, başlangıçta harika bir malzeme verilmesine en uygun olanıdır. Bununla ilgili bir sorunumuz yok, çünkü bu fiyata daha çok resim kalitesini önemseyen meraklıları hedefliyor. Kuantum nanoparçacıkları, TV'nin son derece canlı bir resim üretebilmesini sağlarken, bu hikayenin sadece bir kısmı. Diğer kısım aldığı sinyaldir. Bir süredir yayıncılar, TV'lerimizin gösterebileceğinden çok daha fazla renk yakalayan kameralara HD kayıt yapıyorlar. Kuantum nanopartiküller sayesinde artık bu ekstra renk bilgisini görüntüleyebilir ve genel resim kalitesini artırabiliriz.

Netflix ve Amazon'un destekleyeceğini duyurduğu HDR hakkında da konuşmamız gerekiyor. Ayrıca resmi UHD yayın spesifikasyonunun ve yeni Ultra HD Blu-ray formatının bir parçası olacak. HDR, ayrıntıların karanlık alanlarda olduğu kadar parlak alanlarda da görünmesini sağlar. Bu, herhangi bir zamanda ekranda daha önce mümkün olabileceğinden çok daha fazlasını içeren görüntüler üretmede önemlidir.

Samsung'un yeni TV'leri kendiTizen işletim sisteminde çalışıyor. Tizen, Google'ın Android'ine alternatif olarak ağırlıklı olarak telefonlar için geliştirildi, burada kullanmak LG'nin aynı zamanda bir telefon işletim sistemi olan ve palm cihazlarda kullanılan WebOS kullanımına benzer, aslında oldukça iyi bir sistem. Öyle olsa bile, biraz halsiz hissettiği zamanlar vardır. Belirli ayarlara ulaşmak için çok sayıda düğmeye basılması gerekir ve bazen TV biraz yavaşlayabilir. Yine de birçok uygulama var ve bu gerçek bir satış noktası.

Bir telefonda olduğu gibi, uygulamalar bu TV'nin temel taşıdır. All 4 ve BBC iPlayer gibi Catch-up TV hizmetleri, Netflix ve Amazon Prime Video ile birlikte mutlu bir şekilde oturur. Oyunlar, Skype (TV'nizi 55 inçlik bir telefona dönüştürür) da vardır ve Facebook'u da Tweetleyebilir ve kullanabilirsiniz. Samsung, uygulamalarıyla bir home run yaptı, o kadar ki ekosistemi neredeyse TV'yi kendi başına satıyor.

Akıllara durgunluk veren kalite

Adil olmak gerekirse, bu TV şu anda harika. O kadar parlak olmayan şey, üzerinde oynatılacak 4K video içeriğinin gerçek olmamasıdır. Ultra HD video alabileceğiniz birkaç yer var - Netflix, Amazon ve hatta YouTube'u düşünün - ancak bunların hepsi oldukça sıkıştırılmış çevrimiçi kaynaklardır ve dünyanın en iyi iradesiyle akış, indirmeler ve disk tabanlı videolar ile zayıf bir ilişkidir. .

İyi haber, yeni UHD Blu-ray formatının bu yılın sonuna doğru gelmesi. Bu size 100 GB depolama alanına sahip yükseltilmiş bir Blu-ray diskten bozulmamış bir kalite sağlayacaktır. Bu TV'nin desteklediği HDR video ve daha geniş renk üretimi gibi tüm ekstra özelliklere sahip olacaksınız. Tüm bunlar, uzun zamandır televizyonda en önemli değişimi temsil edecek. HD'nin tanıtımından bile daha önemli olabilir.

Şu anda olduğu gibi, JS9000 akıllara durgunluk veren bir kaliteye sahiptir. Netflix'te House Of Cards'ın açılış sekansını izlemek, Ultra HD'nin gerçekten ne kadar nefes kesici olabileceğinin açık bir örneğidir. Uydu çanağı olanlar için daha da iyisi, Astra UHD test kanalını açın ve Ultra HD'nin neden bu kadar önemli olduğunu görmeye hazır olun.

Çok sayıda standart tanımlı Freeview kanalı izlerseniz, JS9000 sizin için boşa harcanacaktır. Freesat'ın bazı HD materyalleri bile istediğiniz etkiye sahip değil. Bunun Samsung'un hatası olmadığını söylemeliyiz - basitçe bazı yayıncıların yerden ve paradan tasarruf etmek için iletim kalitelerini düşürme arayışı içinde olmaları.
Yüksek çözünürlüklü video, Samsung JS9000'in gerçekten parladığı yerdir. 1080p Blu-ray ile besleyin ve UHD panelin her ayrıntı parçasını alıp gözlerinize doğru fırlatmasını izleyin.

Ultra HD malzeme verildiğinde, TV daha da etkileyici hale gelir. Netflix veya Amazon akış videosuna bakın ve nelerin mümkün olduğuna şaşıracaksınız. Ultra HD Blu-ray formatı geldiğinde, bu TV'nin o kadar detaylı patladığını göreceğiz, bir pencereden baktığınızı düşüneceksiniz. Bu hizmetlerin her ikisine de baktık ve Amazon'un 4K'sı daha net görünüyordu, ancak aynı başlıkların her iki hizmette de bulunmadığına karar vermek zor.

Yüksek dinamik aralıklı video vaadi de şaşırtıcı; Buradaki büyük sorun, bunun UHD görüntülerinden daha az olması. Nihayetinde, potansiyeli belki de artan çözünürlükten daha büyük.

  • En İyi TV: Bugün satın alabileceğiniz en iyi 8 HD TV ve 4K TV arasından seçimimiz