Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Samsung Q95T / Q90T (QE65Q95T) incelemesi: QLED Magic, bunu 2020'nin en iyi 4K LCD TV'si yapıyor

Samsung Q95T / Q90T (QE65Q95T) incelemesi: QLED Magic, bunu 2020'nin en iyi 4K LCD TV'si yapıyor

Samsung Q95T / Q90T incelememize hoş geldiniz. Bu üst düzey 4K TV serisi, yüksek dinamik aralıklı (HDR) görüntülerle elde edebileceğiniz parlaklık ve renk aralığını ortaya çıkarmaya büyük ölçüde odaklanmıştır. Aslında, bunlar Samsung’un 2020 yılı için amiral gemisi olan 65 inç 4K TV’leridir. Markanın yeni serisindeki diğer her şey 8K çözünürlük taşıyor.


Neden burada iki farklı modelden bahsediyoruz? Q95T ve Q90T, aynı TV'nin ayrı versiyonlarıdır - panel teknolojisini, görüntü işlemeyi, akıllı platformu ve hatta genel tasarımı paylaşırlar - ancak pratik bir farkla birlikte Q95T, HDMI bağlantılarınızın vb. Fişlerin bulunduğu ayrı bir kutu ile birlikte gelir TV'nin görünümünü temiz tutar. Q90T, ünitenin kendisinde bağlantı noktalarına sahiptir ve biraz daha ucuzdur.

Tam olarak hangi modellerin mevcut olduğu ülkeye göre değişir, ancak temel teknoloji aynı olduğu için kararımızı, hangisine baktığınıza bağlı olarak Q90T veya Q95T'ye uygulayabilirsiniz.

Q95T / Q90T esas olarak amiral gemisi kanatlarını yüksek parlaklık, QLED renk teknolojisi, yeni bir arka ışık sistemi türü ve yeni bir 'nesne tabanlı' ses sistemi kombinasyonu ile kazanmaya çalışıyor. Kombine, bir 2020'nin ürettiklerien iyi televizyonlar.

65 inçlik Q95T modelini (QE65Q90T) özel olarak inceledik - hadi başlayalım.


Samsung Q95T incelemesi: Fiyat ve özellikler

Q95T / Q90T serisi, LCD standartlarına göre pahalıdır, ancak o zaman Samsung'un 2020 için en yüksek özellikli 4K TV'si - son yıllarda ciddi anlamda çarpıcı TV'ler sunan yüksek menzilli bir konumdur.

Q95T (bağlantıları için harici One Connect kutusu olan sürüm) Birleşik Krallık'ta mevcuttur, ancak ABD'de bulunmaz ve dört boyutta sunulur: 55 inç (2.299 £), 65 inç (2.000 £), 75 inç (4.499 £) ve 85 inç (5.999 £). Bu sürüm ABD'de mevcut değildir.


Kardeşi Q90T, aynı görüntü kalitesini ancak tüm bağlantıları TV'nin kendisinde sunuyor. ABD dahil çoğu ülkede mevcuttur: 55 inç (1.999 £ / 1.799 $), 65 inç (2.799 £ / 2.699 $), 75 inç (3.999 £ / 3.499 $) ve ABD'de 85 inçlik bir model (4.999 $) .

Bunlar kesinlikle birinci sınıf, ancak test ettiğimiz 65 inç QE65Q95T'nin 2019'un amiral gemisi Samsung 4K TV'den (65Q90R) aslında 800 £ daha ucuz olduğunu da belirtmekte fayda var.


Yine de bunun bir nedeni var. Yani Q95T, en azından yerel karartmanın temel özelliği söz konusu olduğunda, Q90R amiral gemisi selefi kadar belirgin değildir. Geçen yıl 65Q90R'de 480 ayrı kontrol edilen LED bölgesi bulunurken, QE65Q95T yalnızca 120 puan alıyor. Bu oldukça düşük ve tipik koşullar altında resim kalitesi üzerinde oldukça dramatik bir etkiye sahip olmasını beklersiniz.

Bununla birlikte, Q95T / Q90T serisinde, karartma bölgesi düşüşüne karşı koyabilecek bir numara var. Olduğu gibiSamsung Q950TS 8K TVQE65Q95T, elektrik akımını görüntünün farklı bölümlerine daha akıllı bir şekilde paylaştıran yeni bir güç kontrol sistemine sahiptir. Başka bir deyişle, güç, bir resmin karanlık kısımlarından, ihtiyaç duyulmayan kısımlarından alınabilir ve gerekli olduğu yerde resmin parlak kısımlarına yönlendirilebilir.

Q95T / Q90T'nin Q950TS ile paylaştığı tek yeni özellik de bu değil. Ayrıca, Samsung’un yeni Nesne İzleme Ses sistemi de yer alıyor. Bu sistemde üst ve alt kenarlara yerleştirilen hoparlörler, ses efektlerinin ekranın doğru alanından geliyormuş gibi görünmesini sağlamak için akustik işleme ile birleşiyor. Yani, sol alt köşede bir silah patlarsa, rapor buradan gelecektir.

Ses, hareketli seslerin ekranı geçerken veya daire çizerken ilerleme durumunu bile izleyebilir. Bu açıdan muhtemelen Q950TS kadar doğru olmayacak olsa da, çünkü kenarlarda çok sayıda hoparlörü yok.


Resim özelliklerine geri dönersek, QLED ekran teknolojisi, normal LCD renkli filtrelerden daha fazla parlaklık ve renk hacmine sahip görüntüler sunar. Q95T / Q90T ayrıca, 4K altı kaynakların iyileştirilmiş yükseltmesini içeren Samsung’un Quantum 4K işlemcisinin en son uyarlamasını da taşıyor.

Bu arada Samsung, bir dizi göz alıcı özellik ile oyunculara hitap etmek için çıktı. QE65Q95T'nin resimleri oluşturması için geçen süre, Oyun modunu seçerseniz 10 ms'nin altına düşer - bu, 4K TV'de gördüğüm en düşük değer.

Ayrıca, yalnızca giriş gecikmesini yaklaşık 24 ms'ye çıkarırken Oyun modunda küçük bir hareket işleme eklemek için düşünceli bir seçenek de vardır. Bu, çok hızlı reaksiyonlara bağlı olmayabilecek RPG'ler gibi oyunlar için hoş bir seçenektir.

Gölgelerde gizlenen düşmanları tespit etmenize yardımcı olmak için, açık grafiklerin parlaklığını artırmadan karanlık oyun grafiklerine parlaklık katan bir seçenek de var. Ayrıca, oyun kaynakları tespit edildiğinde otomatik olarak düşük gecikme modu geçişi ve değişken yenileme hızları vardır - her ikisi de yeni nesil konsollar tarafından desteklenecektir.

Son olarak, oyun cephesinde, Q95T’nin dört HDMI bağlantı noktasından biri, 120 Hz’ye kadar kare hızlarında 4K HDR oyunların oynatılmasını desteklemek için yeterli veriyi işleyebilir. Bu, yaklaşan Xbox Series X ve PS5'in bize fırlatacağı en uç 4K görüntülerle bile başa çıkmak için yeterli olacaktır. Bu akılda tutulduğunda, HDMI'lardan yalnızca birinin böyle bir özelliğe ulaşması üzücü.

Samsung Q95T / Q90T, HDR10, canlı yayın / yayın dostu HLG ve dinamik HDR10 + HDR formatlarını destekler - ancak Samsung TV'lerde olduğu gibi Dolby Vision için destek yoktur.

HDR10 + gibi Dolby Vision, TV'lerin onlarla daha iyi bir iş çıkarmasına yardımcı olmak için HDR görüntü akışlarına sahne bazında fazladan sahne bilgisi ekler. Ancak Dolby Vision içeriği, HDR10 + 'dan önemli ölçüde daha yaygındır, bu nedenle Samsung'un her iki dinamik HDR formatını da desteklemede Panasonic ve Philips (Avrupa) gibilerine katılmaması utanç verici.

Q95T / Q90T'nin harika bir yeni HDR özelliği var: Görüntü Optimizasyonu. Bu, HDR resimlerin çıkış şeklini akıllıca ayarlamak için bir ışık ölçer kullanır, böylece karanlık odalarda olduğu gibi aydınlık odalarda da aynı türden etkiye sahip olurlar. Bu, bazı HDR içeriğinin, orijinal hakim ışık değerlerine bırakılırsa, parlak bir odada aslında donuk görünebileceği gerçeğini yansıtır.

Setin yazılımına güç veren akıllı TV sistemi, Samsung’un Eden platformunun en son geliştirmesidir. Bu, hem temiz, ekonomik sunumu hem de taşıdığı büyük miktarda içerik açısından son yıllarda en iyi akıllı sistemlerden biri haline geldi. Mevcut uygulamalar, TÜM temel yayın hizmetlerini (Disney + ve Apple TV + dahil) ve Birleşik Krallık yakalama uygulamalarını içerir; 4K ve HDR desteği, bir hizmetin desteklediği yerlerde her zaman kullanılabilir.

Eksik olan tek şey, önemli yakalama uygulamalarını, kaçırılan şovlara ve gelecek şovlara ileriye doğru kaydırabilen bir elektronik program rehberi içeren tek bir şemsiye uygulamasında bir araya getiren Birleşik Krallık için Freeview Play uygulaması.

Samsung Q95T / Q90T incelemesi

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung Q95T incelemesi: Görüntü kalitesi

Samsung QE65Q95T hayat bulurken aklıma ilk gelen kelime 'vay' oldu.

Belki de, geçen yılki Q90R 4K amiral gemisinden ne kadar az karartma bölgesi kullandığının keşfedilmesiyle beklentiler azaldığı için, QE65Q95T’nin HDR resimlerinin kutudan çıktığı anda ne kadar parlak ve zengin renklere sahip olduğuna şaşırdım. TV, daha da göz kamaştırıcı Dinamik mod resim ön ayarı yerine varsayılan olarak Standart ayarına dönse bile.

Heyecan verici, otantik bir HDR deneyimi için parlaklığın gerçekten ne kadar önemli olduğundan hala şüphe duyuyorsanız, Q95T'ye birkaç dakika bakmak bu şüpheleri muhteşem bir tarzda ele alacaktır.

Bunu yaparken QE65Q95T, kesin olmayan terimlerle size, birinci sınıf LCD TV'lerin OLED TV'lerden çok daha yüksek HDR dostu parlaklık seviyelerine ulaşabileceğini hatırlatır. Elbette, daha sonra da değineceğim gibi, bu HDR hikayesinin sadece bir kısmı.

Bu parlaklık, TV’nin Dinamik resim ön ayarında 2000 nitten fazla ölçülebilir zirvelere (ekranın% 10'unu kaplayan beyaz bir HDR penceresi kullanarak) ulaşır. Bu, 4K TV'de şimdiye kadar görülen en yüksek rakamlardan biri ve Q95T / Q90T'nin fiyatını nasıl haklı çıkardığını gösteriyor - orta menzilden üç kat daha parlakLG NANO 90 LCD TV.

Parlaklık, aslında daha dengeli olan Standart, Film ve Doğal ön ayarlarla sırasıyla yaklaşık 1500, 1300 ve 1200 nit'e düşse de, bunlar yine de, HDR'nin parlaklık potansiyelini diğer TV'lerin büyük çoğunluğundan daha fazla açığa çıkarması gereken ciddi derecede güçlü sayılardır. yıl.

Samsung'un önceki 4K LCD TV'lerle benzer parlaklık düzeylerine ulaştığı göz önüne alındığında, QE65Q95T’nin resimlerinin en büyük sürprizi (arka ışık kısma bölgesi durumunun ışığında), karanlık resim alanlarını da ne kadar iyi işlediğidir.

Yeni başlayanlar için, resmin siyah görünmesi gereken kısımları tipik olarak siyah görünür. Özellikle Standart ve Doğal resim ön ayarlarında, en karanlık resimleri bile bozacak düşük kontrastlı grilik neredeyse hiç yoktur. Öyle ki, siyah seviyesi derinliği, geleneksel olarak LCD'nin güçlü yanlarından birinden uzak bir alanda OLED TV'ler için gerçekten bir rakiptir.

Daha da etkileyici bir şekilde, QE65Q95T’nin resimleri, setin nispeten az sayıda karartma bölgesine rağmen arka ışık bulanıklığı sorunlarından çarpıcı şekilde uzak duruyor. Dolayısıyla, parlak bir nesne, HDR içeriğiyle bile karanlık bir arka planda öne çıkarsa, parlak nesnenin etrafındaki ışık 'sızıntısı' o kadar soluktur ki, onu genellikle zar zor görebilirsiniz.

Bu yine özellikle Standart veya Doğal ön ayarlarda geçerlidir. Yerel karartma sisteminin daha az agresif çalıştığı Film modunda bulutlanma biraz daha belirgin hale gelir. Ancak bu modda bile, TV'yi herhangi bir ortam ışığında izliyorsanız dikkat dağıtıcı değildir ve TV'yi tamamen karartılmış bir odada izliyor olsanız bile görece küçük bir dikkat dağıtıcı olmaya devam eder.

Benzer sayıda karartma bölgesine sahip 2019 Samsung TV'lerle karşılaştırıldığında, Q95T’nin yeni güç yönetimi sisteminin gerçekten çok akıllıca işler yaptığı açıktır.

Samsung Q95T / Q90T incelemesi

(Resim kredisi: Samsung)

QE65Q95T'nin diğer güçlü yönleri arasında son derece yüksek renk hacimleri, ince karışımları ve dokuları çözerken bol miktarda renk inceliği ve hem doğal 4K hem de yükseltilmiş HD görüntülerle son derece yüksek düzeyde keskinlik ve ayrıntı bulunur.

Aslında, netlik, QE65Q95T'nin 2019’un daha pahalı Q90R 4K amiral gemisi setlerine göre geliştiği ve o zamanlar yeni geniş görüntüleme açısı teknolojisi nedeniyle biraz keskinlik kaybına uğradığı bir alandır.

Samsung, bu teknolojiyi 2020 için geliştirdi, böylece etkili izleme açıları 2019 üst düzey TV'lerinde olduğu kadar aşırı olmasa da, LCD TV'lerde genellikle gördüğünüzden daha geniş açılardan, çözünürlükten ödün vermeden izlenmeyi başarıyorlar. .

Bu arada Samsung’un yükseltme motoru, önceki Samsung nesillerinde gördüğümüz her şeyden açıkça daha iyi. Özellikle kaynak içerikteki ayrıntıların özellikle yüksek olduğu alanlarda, yükseltilmiş resimlere daha yoğun, daha temiz bir görünüm var.

Hareket de oldukça iyi işleniyor. Özellikle hareket işlemcisinin Otomatik modunu kapatırsanız ve bunun yerine Titreşim ve Bulanıklaştırma öğeleri nispeten düşük işlem gücü seviyelerine ayarlıyken Özel'i seçerseniz.

Çoğu zaman QE65Q95T’nin resimleri muhteşemdir. 'Ancak' işaret edin…

QE65Q95T’nin negatifler listesinin en üstünde, setin koyu arka planlarda görünmeleri durumunda parlak nesnelerden kaldırması gereken parlaklık miktarı bulunur.

Bu, başlangıçta Samsung’un yeni arka ışık güç yönetim sisteminin vaadine ters düşüyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, Samsung, premium TV'leriyle arka ışığı minimumda tutmaya uzun zamandır öncelik verdi. Ve bu durumda, bu, göze çarpan parlak nesnelerin parlaklığını oldukça yoğun bir şekilde sınırlamak anlamına gelir. Adlarına göre daha yerel karartma bölgelerine sahip TV'lerinden daha ağır.

Kaçınılmaz olarak, bu bazen yoğun karartmanın etkisi, renklerin karanlıkla çevrili olduğunda hacimlerinin ve yoğunluğunun bir kısmını kaybedebileceği anlamına gelebilir.

Bu, elbette OLED ekran teknolojisinin kendi başına geldiği yerdir. Bir OLED ekrandaki her piksel kendi ışığını oluşturabildiğinden, yıldız veya uzaktaki sokak lambası gibi küçük parlak bir nesne bile yoğunluğu hiç azalmadan siyah bir arka planda görünebilir. Hepsi aynı anda genellikle derin, zengin siyah tonlar verirken.

QE65Q95T’nin Standart ve Doğal görüntü ön ayarları da karanlık alanlarda biraz ince gölge ayrıntılarını kaybediyor. Samsung'un ayrıntıyı artırmak için görüş açısı desteğini biraz azaltma kararı genel olarak mantıklı görünse de, QE65Q95T'yi başınızdan 35-40 dereceden fazla uzaktan izlemek zorunda kalırsanız arka plan ışığının çiçek açması daha belirgin hale gelirken kontrastın biraz azalabileceği anlamına geliyor. .

Film ön ayarı, hem gölge ayrıntısını hem de yoğun karartma sorunlarını azaltır ve koyu renklerin daha zengin ve daha doğal görünmesini sağlar. Ancak değiş tokuş, siyah seviyelerinde hafif bir azalma ve biraz daha belirgin arka ışık bulanıklığıdır.

Samsung’un yeni Uyarlanabilir Görüntü özelliği, nispeten aydınlık oda koşullarında iyi çalışıyor, ancak kontrastı sınırlayabileceği için karanlık odalar için kapatmanızı tavsiye ederim. Son olarak, Oyun modu giriş gecikmesi açısından zekice çalışırken, QE65Q95T’nin arka ışık kontrollerinin çoğunu kapatarak kontrastı azaltması gerekir. Bu nedenle, özellikle reaksiyona dayalı olmayan oyunlarla Oyun modundan kaçınmayı tercih edebilirsiniz.

Samsung Q95T / Q90T incelemesi

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung Q95T incelemesi: Ses kalitesi

Q95T’nin sesi, Samsung’un Q950TS amiral gemisi 8K modellerininki kadar güçlü veya hassas değil. Ancak, bu TV'nin daha az hoparlör kullandığı düşünüldüğünde bu, beklediğinizden daha fazlası değildir.

Benzer fiyatlı rekabete kıyasla daha adil bir şekilde, QE65Q95T sesi çok iyi. Örneğin, ses, ekrandan uzakta güzel bir şekilde yansıyor - ve bu, birçok düz TV'de olduğu gibi, her şeyin ekranın arkasında oluyormuş gibi görünmesinden ziyade odaya doğru gelmeyi de içeriyor.

QE65Q95T, hoparlör distorsiyonuna yenik düşmeden & lsquo; sizi filmlere götürecek 'kadar gürültü de yapabilir. Tiz ayrıntısı kulağa sert gelmeden güçlüdür ve açık tınlı orta aralığın alt ucunda makul miktarda bas bulunur.

'Nesne izleme' sistemi de oldukça iyi çalışıyor, özellikle ekranda yukarı ve aşağı hareket eden nesnelerin işitilebilir bir hissini yaratma söz konusu olduğunda.

Bir film izliyorsanız, sese daha fazla etki ve ölçek kazandırmak için TV'nin Amplify özelliğini açmaya değer olduğunu unutmayın.

Samsung Q95T incelemesi: Tasarım ve kullanılabilirlik

Günümüzün yüksek standartlarına göre, QE65Q95T küçülen bir menekşe olmaktan uzaktır. Sırtını zorlayacak kadar ağır ve tüm arka tarafı boyunca birkaç santimetre derinliğinde. Yine de arkada neredeyse öndeki kadar düz olan bir TV'ye sahip olmanın oldukça güzel bir yanı var.

QE65Q95T, harici bir bağlantı kutusuyla düzenli bir şekilde gönderilir, böylece ekrana yalnızca tek bir açık renkli kablo geçebilir. Daha da iyisi, QE65Q95T, Ambient Mode ile odanız üzerindeki etkisini en aza indirmeye çalışır: ekranı ciddiyetle izlemediğiniz zamanlarda seçtiğiniz bir fotoğrafı, dijital resmi veya videoyu oynatan bir sistem.

Doğal Ortam Modu, daha düşük güç tüketimiyle çalışır, böylece odanızda 65 inçlik bir kara delikten kaçınma arzunuz muazzam elektrik faturalarına yol açmaz.

Q90T daha kalın bir tasarıma sahiptir, çünkü bağlantı noktalarının tümü yerleşiktir, bu nedenle arkadan sarkan kabloları görme olasılığınız da artar. Q90T ile harici kutuyu düşürerek önemli miktarda para biriktirirsiniz (yani, her iki modeli de satın alabileceğiniz ülkelerde yaparsınız - ABD'de yalnızca Q90T'yi seçebilirsiniz), ancak dış kutu size kalmış

QE65Q95T'nin kullanımı çok kolaydır. İlk kurulum, gerçekten ihtiyacınız olan her şeyi ve hatta sizi ayakta tutmak yerine arka plandaki kanallar için otomatik ayarlamaları gerçekleştirir.

Eden akıllı platformunun arayüzü, ekranda kapladığı alan miktarı açısından ekonomiktir ve favori uygulamalarınız ve içerik kaynaklarınızın kayan ana ekran içeriği & lsquo; bar'da ilk olarak görünmesi için özelleştirilmesi gerçekten kolaydır.

Bağlamsal doğrudan içerik bağlantıları, alt satırda bir uygulamayı veya kaynağı vurguladığınızda ikinci bir aşamada açılır ve bu yıl, türler, temalar, belirli kaynaklar vb. Temel alınarak diğer seçilmiş içeriklerin sayısız sanal rafında da aşağı kaydırabilirsiniz. .

Samsung Q95T / Q90T incelemesi

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung Q95T incelemesi: Karar

Q95T / Q90T, geçen yılki 4K Samsung amiral gemisinin sadece dörtte biri kadar karartma bölgesine sahip olmanın sonuçlarından tamamen kaçmıyor. Özellikle, bazen yüksek kontrastlı görüntülerde parlak öğeleri ne ölçüde karartabildiği oldukça belirgin olabilir.

Yine de bu sorunu yaratan türden görüntüler nispeten nadirdir ve geri kalan süre boyunca QE65Q95T’nin resimleri düpedüz muhteşem görünüyor. Muhteşem, zengin HDR görüntüleri ve bazen bir OLED izlemediğinizi unutmanıza neden olabilecek derin siyahlarla bizi şaşırtan 2020'nin en iyi 4K LCD TV'si.

Bu, biraz kusurlu olsa bile, sınıfının en iyisi bir TV. Ne yapabileceğini izlerken gerçekten umursamayacaksın; tamamen sürükleyici.

Q95T / Q90T'nin tüm boyutları için bugünün en iyi fiyatları Samsung QN55Q90T 55 'Q90T ... Samsung QE55Q90T Koltuk Değneği 1.297,99 $ GörüntüleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Samsung Q95T incelemesi: Şunu da dikkate alın

Rekabet söz konusu olduğunda,Samsung Q90RSevgiyle bahsettiğimiz şey hala satışta ve büyük fiyat indirimleri var, bu yüzden bunu almak isteyip istemediğinizi ve karartma teknolojisinin neler yapabileceğine hayret edip etmeyeceğinizi düşünmeye değer. Evet, ayrıntılar konusunda bundan biraz daha az keskin, ancak yalnızca akademik anlamda - onu bir nedenden ötürü 2019'un en iyi TV'si olarak taçlandırdık!

Bundan daha iyi bir 2020 LCD TV için tek seçeneğiniz 8K'ya yükseltmektir.Samsung Q950TSçok daha fazla karartma bölgesi, bu göz kamaştırıcı setten bile çok daha fazla parlaklık ve her şeyin bir 4K ekranın yönetebileceğinden daha iyi görünmesini sağlayan 8K ekranıyla şirketin en gelişmiş seti.

Diğer amiral gemisi 4K LCD TV'ler için, şuna bir göz atmalısınız.Sony HX95 / X950H. Bununla yaklaşık aynı fiyattadır ve benzer şekilde parlak, parlak HDR renkleri sunar, ancak hareket için Sony'nin sınıfının en iyisi işleme (spor için mükemmel hale getirir) ve SDR videoyu HDR'ye (veya ona yakın bir yere) dönüştürmek için eşleştirilmiştir. olabildiğince). Bununla birlikte, yüksek kontrastlı alanlarda bu modelden biraz daha fazla ışık çiçek açması varsa ve oyun özellikleriyle o kadar donanımlı değilse.

Fiyat aralığında 4K OLED rekabeti söz konusu olduğunda, şunlardan birine bakıyorsunuz:LG CXveyaSony A8 / A8H. LG, Sony'den biraz daha parlaktır (her ikisi de bu Samsung'un parlaklığına yaklaşmasa da), akıllı bir TV sistemine sadece Samsung kadar ince ve TV'ler geldikçe oyun oynamak için geleceğe hazır… ama yerleşik- hoparlörlerde oldukça zayıf. Sony, yine olağanüstü bir görüntü işleme özelliğine sahip ve LG'den daha iyi bir dahili ses sistemine sahip, ancak oyun özellikleri için iyi değil. Gerçekten birbirleri kadar iyidirler, bu nedenle hangisinin uygun olduğu önceliklerinize bağlı olacaktır.