Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Samsung Q9FN (QE55Q9FN) incelemesi: Samsung'un muhteşem 4K QLED TV amiral gemisi onu parkın dışına attı

Samsung Q9FN (QE55Q9FN) incelemesi: Samsung'un muhteşem 4K QLED TV amiral gemisi onu parkın dışına attı

Samsung QLED TV'ler, marka teknolojiyi öne çıkarmaya başladığından beri sürekli olarak etkileyiciydi, ancak belki de yorumcuları ve tüketicileri üst düzey / uygun fiyatlı premium TV pazarında OLED kadar heyecanlandırmakta zorlandı.


Eh, şimdi her şey değişiyor.

Q9FN, Samsung’un Quantum Dot destekli LED TV teknolojisi QLED için şimdiye kadarki en ikna edici argümandır. Tam OLED'in premium TV pazarını ilhak ettiğini düşündüğünüzde, bu not mükemmel düz ekran gelir ve görüntüyü yeniden ayarlar.

Q9FN’nin olağanüstü performansının anahtarı, tam dizi arka ışığıdır. Samsung’un kenar aydınlatmalı 2017 modellerinin aksine Q9FN, FALD yerel karartma teknolojisini kullanır. Bu, aşırı HDR ile başa çıkmasını ve siyah seviyelerini kenar aydınlatmalı bir setten daha doğru yönetmesini sağlar. Bununla birlikte, şimdi tartışacağımız gibi, bu hiçbir şekilde yeteneklerinin sonu değildir.

  • En iyi TV- 1000 £ ve üstü, en iyinin en iyisi
  • 1000 £ altındaki en iyi TV- uygun fiyatlı 4K seçenekleri
  • best-tv-2020-worlds-best-4k-under-500- çok daha ucuz, çok daha kötü değil

Samsung QE55Q9FN: Fırsatlar ve fiyatlar

Bu QLED TV, piyasanın premium ucunda fiyatlandırılıyor, ancak şu anda birkaç aydır ortalıkta ve çevrimiçi ve mağazalarda fırsatları görmeye başlamalısınız.


Black Friday döneminde herkes televizyonlara çıldırır, bu yüzden gözünüzüen iyi Black Friday fırsatları, ancak tüm yıl boyunca en iyi günlük fiyatları burada bulacaksınız ve muhtemelen cazip fiyatların 2019 ilkbaharında görünmeye başladığını göreceksiniz.

Samsung QE55Q9FN: Tasarım

Samsung QE55Q9FN: Tasarım


Buradaki yapı kalitesi yüksektir. Q9FN, tüm kablo spagetti'sinin, hatta güç akorunun bile bu yeni, daha büyük One Connect kutusuna düşürülmesi gerçeğiyle desteklenen birinci sınıf bir hisse sahiptir. Bu, kendi başına neredeyse tam boyutlu bir bileşen haline geldi.

Samsung Q9FN One Connect kutusu (detay)


Kaçınılmaz olarak Q9FN, OLED seti kadar süper ince değildir. Doğrudan bir LED arka ışığı gerektirir ve bir yere gitmesi gerekir. Bu, elbette 2018'in bıçak inceliğinde OLED'lerinden daha az yalın ve aç görünen yaklaşık 3 cm'lik bir kabin derinliği anlamına gelir. Ancak, doğrudan yandan bakmak yerine önden bakmayı düşündüğünüz sürece - bir TV uzmanı olarak, tavsiye ettiğim şey bu - bu sizi gerçekten rahatsız etmemeli.

One Connect ve Q9FN'yi yalnızca, oldukça şeffaf olmayan, 3,35 mm kalınlığındaki tek bir kablo bağlar. Ekipman rafınızı bahçe kulübesinde tutarsanız 15 m'lik bir alternatif satın alabilmenize rağmen, tedarik edilen uzunluk 5 m'dir ve bu en çok uyacaktır.

Samsung aslında panel için minimalist bir tasarım benimsemiş. Kenarlar keskin ve köşelidir ve aşırı tasarlanmış kaide yoktur, sadece temiz bir tunç T-çubuğu vardır ve bunun için daha iyi görünür. İsterseniz ayrı şövale ve konik kule ayakları da mevcuttur.


Samsung Q9FN 55 inç, 65 inç ve 75 inç boyutlarında gelir

Samsung Q9FN serisi

Ayrıca 65 ve 75 inç ekran boyutlarında da mevcuttur (QE65Q9FN) ve (QE75Q9FN) sırasıyla Samsung’un amiral gemisi, aralık boyunca sürekli olarak aşırı parlaklık seviyeleri ve ikna edici siyah seviyeleri sunar. Bu inceleme özellikle 55 inçQE55Q9FN, ancak.

Samsung QE55Q9FN: Performans

Samsung QE55Q9FN: Performans

Bu Ultra HD Premium sertifikalı TV'de görüntü performansı birinci sınıftır. HD bozulmamış bir görünüm sağlarken, yerel 4K içeriği ayrıntılar ve dokuyla doludur.

4K kaynakların sayısı hızla artarken, olasılıkla içeriğinizin çoğunu HD olarak izliyor olabilirsiniz. Q9FN iyi bir ölçeklendirme yapıyor. Görüntüler çentiksiz nettir ve biraz daha yakın oturursanız ekstra piksel yoğunluğu memnuniyetle karşılanır - 4K için olması gerektiği gibi.

Tabii ki UHD materyaliGerçekten miparlıyor. Q9FN, çözünürlük sıçramasından yararlanmada sorun yaşamıyor. Renk canlılığı yüksek, önerilen ön ayarlarımızdaki cilt tonları tutarlı.

Q9FN’nin Ultra Siyah Elit Güve Gözü panelinin özellikleri, 10 bit geniş renk, HDR10, HLG, HDR10 + ile uygun şekilde birinci sınıftır.veAmazon Prime tarafından dolaylı olarak desteklenen yeni açık Dinamik meta veri standardı - canlandırıcı bir şekilde, Samsung görüntüleme deneyimini gereğinden fazla karmaşık hale getirmeye çalışmıyor. Yalnızca dört görüntü ön ayarı vardır - Dinamik, Standart, Doğal ve Film. Bunlardan üçü çoğu içerik için iyidir, Film modu ise parlaklığı biraz düşürür. Bu daha 'sinematik' olarak düşünülebilir, ancak aynı zamanda ince 4K ayrıntılarının fark edilmesini daha az kolaylaştırır. Tüm Eco ayarlarını kapatmanın ötesinde, olağanüstü görüntüleme sağlamak için çok fazla şey gerekmez.

Setin HDR performansı ahır fırtınası gibi. Yüzde 10'luk bir pencere kullanarak, HDR tepe parlaklığını 1200 cd / m2 (aka nit) olarak ölçtüm. Yüzde 5'lik daha küçük bir pencereyle (gerçek canlı HDR zirvelerini daha fazla yansıtır) set, yaklaşık 1400 nit'e tırmanabilir.

Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, şu şekilde ifade etmeme izin verin: Bu rakamlar, çoğu HDR film ve TV şovunun ortalama dinamik aralığını rahatça aşıyor, bu nedenle Q9FN'nin harita içeriğini tonlamak için nadiren herhangi bir nedeni olacaktır. Akışta veya Blu-ray üzerindeyse, Q9FN bunu sunacaktır.

Set ayrıca ortalama ortam ışığına sahip bir odada bir HDR izleme deneyimi sunmak için tam donanımlıdır. Günün hangi saatinde oturup izlemek için oturduğunuza bakılmaksızın etkileyicidir. Ancak bir HDR kaynağına ihtiyacınız olacak - HDR + Modu, SDR materyalini kaldırmak için teklif verir, ancak özellikle ikna edici değildir.

Siyah seviye performansı bir LED LCD için şaşırtıcıdır. OLED kadar mürekkebi siyah değil, ancak açık gerçekten o kadar belirgin değil. Düşük ışıkta, siyah geniş ekran çubukları gerçekten en saf abanoz gibi görünür.

FALD arka ışığı, parlak nesnelerin etrafında yalnızca nadir görülen çiçeklenme veya haleler ile gerçekten hassastır. Yeni bir karartma algoritması, kontrastı ve ayrıntıyı sıkı tutan olağanüstü bir iş çıkarır.

Q9FN, gerçekten parlak, muhteşem vurgular için boşluk payı varken, siyaha yakın ayrıntılar sunabilmenin sevimli hilesini yönetiyor. Yansımayı önleyen filtre, yüksek ortam ışığına sahip odalarda kontrastı korur.

Setin hareket yönetimi genellikle iyidir. Auto Motion Plus modunda, ayrıntıları korumak için sağlam bir iş çıkarır, ancak bu, makul miktarda hareket eseri ile birlikte gelir. Daha iyi bir seçenek, Bulanıklığın 10 civarında ve Titremenin 4'ten fazla olmadığı Özel moddur. Bu, ayrıntıları korur ancak hareket lekelenmesine karşı harekete geçer.

Ayrıca bir LED Clear Motion siyah çerçeve ekleme seçeneği de vardır, ancak görüntüyü koyulaştırdığı ve izlenemeyen titreme düzeyleri ortaya çıkardığı için bu önerilmez.

Eğer bir oyuncuysanız, şanslısınız. Oyun Modunda giriş gecikmesini yalnızca 13 ms'de ölçtüm (Game Mode Plus'ın Kapalı olduğundan emin olun), bu da hızlı tempolu FPS atıcıların bile ekran tarafından tehlikeye atılmayacağı anlamına geliyor.

Tam dizi arka ışığın ek bir avantajı, Samsung'a hem ses seviyesi hem de ağırlık sunan makul derecede etkili bir ses sistemi dahil etmek için biraz alan sağlamasıdır. Ses sunumu oldukça monofoniktir ve yine de bir noktada ayrı bir ses sistemine geçmenizi tavsiye ederiz.

Ekran bütünlüğü mükemmel. Q9FN, rakip FALD Sony ZD9'dan çok daha fazla LED kümesine sahip.

Samsung QE55Q9FN: Özellikler ve akıllı TV

Samsung QE55Q9FN: Özellikler

Samsung’un en yeni Tizen Smart İşletim Sistemi temiz ve sezgiseldir, alçak yatay çubuklardan erişilir. Biri seçilmiş içerik küçük resimleri, diğeri ise kayan bir uygulama ve hizmet listesi. Samsung, Freeview Play sunmaz, bu da geri alma programı kılavuzu olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, tüm ana TV kanalları için Catch-up oynatıcıların yanı sıra Samsung’un kendi TV Plus küratörlü içeriğine sahiptir. Amazon prime Video, Netflix, Now TV ve YouTube gibi köklü isimler de gemide.

Belki de buradaki en büyük konuşma noktası Ambient modudur. Bu, televizyon izlemediğiniz zamanlarda bile Q9FN'den yararlanmanızı sağlar. Ekran, bukalemun benzeri duvar kaplamalarıyla (gerekli uygulamaya ihtiyacınız olacak), sözde transparan mod ile harmanlanabilir veya bir resim galerisi olarak işlev görebilir ve haberleri veya hava durumunu görüntüleyebilir. Bunlardan herhangi birinin, kullanılmadığı zaman TV'yi kapatmak yerine tercih edilir olup olmadığından emin değiliz, ancak şirin olduğuna şüphe yok.

İki uzaktan kumanda sağlanır. Biri standart bir kızılötesi denetleyici, diğeri ise ses kontrollü, oldukça güzel bir şekilde tamamlanmış metalik bir Bluetooth ürünü.

Bağlantı, dört tam bant genişliğine sahip HDMI'dan oluşur; tümü HDCP 2.2 uyumlu bir üçlü USB, ethernet ve tuner (karasal ve uydu) ve ayrıca bir optik dijital ses çıkışı.

TV, markanın yeni Samsung Connect uygulamasıyla da kullanılabilir ve Samsung SmartThings IoT ürünleriyle uyumludur.

Samsung QE55Q9FN: Karar

Samsung QE55Q9FN: Karar

Samsung, Q9FN ile bugüne kadar gördüğümüz en iyi parlak oda HDR performansını, ayrıca film gecesi dostu kontrast ve üstün görüntü keskinliği sunan olağanüstü bir düz ekran üretti. Oyun performansı da sınıfının lideridir.

OLED'in üst düzey piyasayı diktiğini düşünüyorsanız, nefes kesici bir TV olduğu için tekrar düşünmeniz gerekebilir.