Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Samsung QN800A vs QN900A: Bu 8K TV'ler arasındaki fark nedir?

Samsung QN800A vs QN900A: Bu 8K TV'ler arasındaki fark nedir?

eğer bakıyorsanen iyi 8K TV'ler2021'de Samsung QN800A ve QN900A'yı kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar, Samsung'un tüm LCD TV serisindeki en iyi iki modeldir ve her ikisi de şirketin yeni nesil Neo QLED ekran teknolojisinin yanı sıra bu 8K çözünürlük ve en yeni ve en iyi görüntü işleme ile donatılmıştır.


BizimleSamsung QN900A incelemesilistemizdeki en üst noktayı hak ettiğini şimdiden onaylıyor.en iyi televizyonlarBugün mevcutsa, bunun bu iki TV'nin daha iyi donanımlı modeli olduğunu öğrenmeyi beklemeyebilirsiniz.

Ancak, elbette, aynı zamanda daha pahalı bir seçenektir, bu yüzden bu ekstra para için ne alacağınızı ve QN800A'nın hala elit bir TV'den aradığınızı sunup sunmadığını araştıracağız - sonuçta, bu modeller her ne kadar farklı fiyatlar, ikisi de hala çok yüksek kaliteli modeller, yüksek kaliteli fiyatlar.

Samsung QN800A vs QN900A: Fiyat ve modeller

Samsung QN800A 65 inç, 75 inç ve 85 inç boyutlarında geliyor. Yazma sırasında, 65 inç QE65QN800A 3.499 £, 75 inç QE75QN800A 4.799 £ ve 85 inç QE85QN800A 6.499 £ tutarındadır.

ABD'de bunlar 65 inç QN65QN800A (2.799 $), 75 inç QN75QN800A (4.499 $) ve 85 inç QN85QN800A (5.499 $) olarak bilinir.


Samsung QN900A aynı boyutlarda geliyor ve İngiltere'de 65 inç Samsung QE65QN900A 5.299 £, 75 inç QE75QN900A 6.999 £ ve 85 inç QE85QN900A 10.999 £ gibi devasa bir fiyata sahip.

ABD'de 65 inç Samsung QN65QN900A 4.499 ABD Doları, 75 inç QE75QN900A 5.799 ABD Doları ve 85 inç QE85QN900A 8.999 ABD Doları tutarındadır.


Yalnızca daha büyük boyut, 8K TV'ler için oldukça standarttır, çünkü daha yüksek çözünürlük, dört kat daha fazla piksele sahip olmanın 4K'ya göre somut bir avantaj sunduğu daha büyük ekranlarda gerçekten parlar. Bu nedenle, listelerimizde 8K ekranlar bulma eğilimindesiniz.en iyi 65 inç televizyonlar,en iyi 75 inç televizyonlarveen iyi 80+ inç TV'ler, ama daha küçük bir şey değil.

Samsung QN800A vs QN900A


Samsung QN900A, mükemmel tipik bir evde.

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung QN800A vs QN900A: Tasarım ve özellikler

Bu TV'ler, hem tasarım hem de mevcut teknik özellikler söz konusu olduğunda inanılmaz derecede benzerdir. İlk olarak, görünüm: her iki set de aynı genel 'Infinity One' görünümüne göre tasarlanmıştır, bu da tek bir ayaklık takılı inanılmaz derecede ince paneller (ve tabii ki bunun yerine duvara montaj seçeneği) anlamına gelir.

Paneller hem arkada hem de önde düz duruyor ve gerçekten de neredeyse orada değillermiş gibi hissettiriyor. QN800A sadece 16,9 mm kalınlığındayken, QN900A 15,2 mm'de daha da akıl almaz. Benzer şekilde, QN800A'nın kenarlarında çok küçük bir çerçeve bulunurken, QN900A'nın daha da ince bir kenarı etkin bir şekilde görünmez.

İncelik, Neo QLED panelinde kullanılan mini LED'ler sayesinde - bunlar Samsung'un önceki TV'lerinde (Samsung'a göre) kullanılan ışıklardan 40 kat daha küçük, yani çok daha az yer kaplıyorlar.


Onları bu kadar ince yapan bir diğer önemli faktör ise TV ünitesi içinde hiçbir bağlantı ve işlem olmamasıdır. Bunların hepsi, TV'ye tek bir ince kablo üzerinden bağlanan One Connect kutusu adı verilen ayrı bir kutudadır.

Bu, kutuyu TV ünitenizde veya herhangi bir yerde saklamanızı sağlar ve TV'nin ince hatlarını tüm bu HDMI kabloları tarafından sorunsuz tutar. Her iki model de One Connect kutusunu içerir.

Her iki TV de görüntü işleme için türünün en iyileri arasında yer alan aynı Samsung Neo Quantum İşlemci 8K'ya sahiptir. Hangi ortak sahneler ve nesneler hakkında makine tarafından öğrenilen bilgileri kullanır.NSdüşük çözünürlüklü videoyu daha iyi yükseltebilmesi veya hareketi daha net görünecek şekilde işleyebilmesi için benziyor. Her iki model de ultra geniş açılı görüntüleme ve yansıma önleyici teknoloji içerir, böylece gerçek dünyadaki oturma odalarında daha net görülürler.

Her iki set de, önünüzdeki alanda sesin daha iyi konumlandırılmasını sağlamak için ekranın kenarına yerleştirilmiş hoparlörleri ve ayrıca film müziklerinin akıllıca işlenmesini kullanan Samsung'un Nesne İzleme Sesi teknolojisine sahiptir. QN900A, yine de daha fazla hoparlör içerir. Ne yazık ki, TV, Atmos'u HDMI eARC bağlantı noktaları üzerinden bir ses çubuğuna veya alıcıya aktaracak olsa da, her iki sette de Dolby Atmos film müziklerinin kodunu çözme yok.

Samsung'un akıllı TV platformu, sektördeki akış uygulaması desteği için kullanımı en kolay ve daha kapsamlı olanlardan biridir ve güzel olan şu ki, bu seçkin TV'leri veya daha ucuz modelleri satın alın, bu doğrudur.

Ayrıca, tüm HDMI bağlantı noktaları desteği dahil olmak üzere her iki modelde de aynı harika oyun özelliklerine sahip olursunuz.HDMI 2.1dahil olmak üzere özellikler4K 120HzveDeğişken Yenileme Hızı, artı AMD FreeSync.

Samsung'un yeni Oyun Çubuğu da, ayarları anında seçmenize ve yanıt süresinin istediğiniz kadar kısa olduğundan emin olmanıza olanak tanıyan akıllı bir özelliktir. Setler aynı zamanda uyumlu PC oyunları için mektup kutulu ultra geniş modu da destekliyor, bu da niş bir ihtiyaç ama bazı insanları çok mutlu edecek.

Samsung QN800A vs QN900A

Mini-LED arka ışık, her iki modelde de şaşırtıcı bir kontrast sağlar. Bu adam gibi bir nedenden dolayı çok uzakta otursanız bile.

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung QN800A vs QN900A: Görüntü kalitesi

O halde, özellikler açısından, iki küme fiilen özdeştir. Fark gerçekten görüntü kalitesinde.

Uzun ve kısa, QN900A, Samsung'un QLED setleriyle yapabileceklerinin mutlak zirvesini temsil ediyor. Arka ışığın parlaklığını sınırına kadar zorluyor ve ayrıca yerel karartma söz konusu olduğunda daha fazla hassasiyet sunuyor gibi görünüyor.

QN800A, Samsung tarafından 'HDR2000', QN900A ise 'HDR4000' olarak derecelendirildi. Temel olarak, QN900A, HDR tepe parlaklık seviyelerinde daha parlak olacak şekilde tasarlanmıştır ve onu gerektiren sahnelere gerçek dünyanın göz kamaştırıcısından daha fazlasını ekler.

Her ikisinin de hala inanılmaz derecede parlak olduğunu söylemeliyiz, her ikisi de en yüksek parlaklık seviyelerinin çok ötesinde patlama yapıyor.en iyi OLED TV'lerteklif edebilir.

Yerel karartma söz konusu olduğunda, aradığımız şey ekranın daha hafif kısımlarının arkalarındaki ışığın yakınlardaki karanlık alanlara dökülmesini önlemektir - buna 'çiçeklenme' denir. QN900A, bunu QN800A'dan daha iyi idare ediyor gibi görünüyor - panel tasarımında bu ekstra paraya sahip olmanın avantajı.

Aksi takdirde, 8K TV'ler için en önemli olanı da dahil olmak üzere, tüm gerçekten önemli şekillerde aynıdırlar; bu, 8K setinin sahip olduğu tüm ekstra piksellerden yararlanmak için 4K'dan yükseltmedir. Bu konuda inanılmaz bir iş çıkarıyorlar ve genel gerçekçilik için yerel 8K çekim seviyesinde olmasa bile 4K videoyu gerçekten herhangi bir 4K'dan daha keskin gösteriyorlar. Bunu her iki modelde de alırsınız, ki bu harika.

Samsung QN800A vs QN900A

Hoparlörler TV'nin kenarlarına yerleştirilmiştir. Şu anda onlara bakıyorsun! Bu başlığa geçmeden önce öyleydin.

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung QN800A vs QN900A: Ses kalitesi

Samsung'un Nesne İzleme Sesi teknolojisi, TV sesinin daha 3D görünmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Ekranın her tarafında hoparlörler olduğu için, bu setler gerçekten bir şeyin görüntünüzün sol üst köşesinden geliyormuş gibi veya her şey merkezde olmak yerine soldan sağa hareket ediyormuş gibi ses çıkarmasını sağlayabilir. .

QN800A sekiz ayrı hoparlör kullanır ve Samsung buna Nesne İzleme Sesi+ adını verir. QN900A, 10 hoparlör kullanarak, biraz daha fazla netlik ve boyutsallık katar.

Gerçekten, bunları videoda olduğu kadar seste de iyi olan bir ses sistemiyle eşleştirmelisiniz - belki deen iyi ses çubukları.

Aslında, Samsung'un kendi ses çubuklarından birini eklerseniz özel bir özelliği var. Adı Q Symphony ve temel olarak TV hoparlörlerinin soundbar'ın hoparlörleriyle birlikte çalışmasını sağlayarak, her ikisinin de kendi başına elde edebileceğinden daha büyük bir ses sahnesi yaratıyor. Bu gerçekten etkileyici – bir rehberimiz var.Samsung TV'ler için en iyi ses çubuklarıQ Symphony modellerini içerir. Bu setlerin her ikisi de Q Symphony'yi destekler.

Samsung QN800A vs QN900A: Karar

Başta da belirttiğimiz gibi, sonuçta Samsung QN900A en iyi modeldir – buna hiç şüphe yok. Neredeyse her yönden çok benzerler, ancak bu daha da iyi görüntü kalitesi sunuyor.

Bununla birlikte, QN800A'nın maliyeti çok daha düşüktür ve tasarruf edeceğiniz miktar için onunla eşleştirmek için gerçekten elit bir ses çubuğu satın alabilirsiniz. Bu gerçekten ikileminiz: 2021'de LCD TV'lerin sunması gereken en iyi görüntü kalitesini elde edin veya bunu biraz geri çevirerek büyük miktarda paradan tasarruf edin.