Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Samsung QN85A incelemesi (55QN85A): Gerçekçi bir fiyata elit görüntü kalitesine sahip bir QLED 4K TV

Samsung QN85A incelemesi (55QN85A): Gerçekçi bir fiyata elit görüntü kalitesine sahip bir QLED 4K TV

Bu Samsung QN85A incelemesinde, yeni nesil Mini-LED panel (veya Samsung'un pazarlama departmanının tercih edeceği gibi bir 'Neo QLED' panel) içeren Samsung'un 2021 serisindeki en uygun fiyatlı TV'yi ele alıyoruz. Ve bu heyecan verici çünkü incelediğimiz üst düzey Neo QLED TV'ler –Samsung QN95AveSamsung QN900A- gerçekten olağanüstü, doğrudan listemizin en üstüne iniyoren iyi televizyonlar…ama fiyatları yüksek.

Samsung QN85A aynı Mini-LED büyüsünü daha uygun bir fiyata getirebilir mi? Evet olabilir – aslında, bu fiyat aralığındaki TV'yi seçerdim, hatta bazılarının üzerinde bile.en iyi OLED TV'ler. Mini LED teknolojisi, bu fiyattaki diğer LED TV'lerden daha iyi kontrast için arka ışığın daha hassas bir şekilde karartılmasını sağlarken, incelikli ve incelikli olmayı başaran inanılmaz derecede parlak görüntüler sunar.

Fiyat hala sizin 'giriş seviyesi' olarak tanımladığınız seviyede değil, ancak Samsung QN85A iyi tanımlanmış (HDR10+, HDMI 2.1 uyumluluğu ve örnek Tizen akıllı TV arayüzü öne çıkan özellikler arasında) ve iyi görünümlü (özellikle sadece 27 mm şasi derinliği söz konusudur). Bazı küçük endişelerimiz var, ancak genel olarak, burada elde ettiğiniz paranın karşılığının görsel patlamasıyla karşılaştırıldığında soluklar.

Bu Samsung QN85A incelemesi için 55 inçlik sürümü test ettik, bu yüzden bizi neden bu kadar çok etkilediğine ve bilmeniz gerekenlere geçelim.


Samsung QN85A incelemesi: Fiyat ve çıkış tarihi

Samsung QN85A, 2021 yazının başlarında piyasaya sürüldü ve burada incelediğimiz 55 inçlik versiyonun yanı sıra 65 inç, 75 inç ve 85 inç boyutlarında da mevcut.

55-inç 55QN85A resmi olarak 1.499 £/1.599$/2.499 AU$ olarak fiyatlandırılır, bu da yeni gelişen Mini-LED teknolojisinin standartlarına göre oldukça hesaplıdır ancak yine de onu bazı modellerle doğrudan rekabete sokar.en iyi OLED TV'lerLG ve Sony'nin beğenilerinden.


65 inç 65QN85A 2.199 £/1.999 $/3.699 ABD Doları, 75 inç 75QN85A 2.699 £/2.799 ABD Doları/4.899 ABD Doları ve kafa karıştırıcı bir şekilde adlandırılan 85QN85A 3.999 £/3.599 ABD Doları/7.099 ABD Doları tutarındadır.

Samsung QN85A incelemesi


(Resim kredisi: Samsung)

Samsung QN85A incelemesi: Özellikler ve yenilikler

Burada yeni olan en büyük şey,Samsung Q80TGeçen yılki teknoloji paneli buraya yönlendiriyor, o halde oradan başlayalım mı?

Mini-LED kullanır – hey! – LCD paneli arkadan aydınlatmak için çok küçük LED'ler. LED'lerin boyutunu küçültmek ve sayısını artırmak, daha önce bir LED/LCD ekrandan mümkün olandan çok daha fazla karartma bölgesi anlamına gelir - bunun gibi 55 inçlik bir ekranda 500'den fazla bağımsız bölge vardır.

Dolayısıyla, en azından teoride, arkadan aydınlatmanın çok daha fazla kontrolü ve hedeflenmesi vardır, bu da daha iyi siyah tonlar ve daha fazla arkadan aydınlatma hassasiyeti anlamına gelmelidir. Bu düzenlemeden kesinlikle etkileyici parlaklık seviyeleri de var - 55 inçlik QN85A'nın 1.500 nit'lik zirve rakamı, karşılaştırılabilir fiyatlı OLED alternatiflerinin her birinin kıskançlığı olacak, çünkü bunun sadece yarısına ulaşacaklar.

QN85A, klasik iki ucu keskin kılıcınız olan bir IPS paneli kullanır. Artı tarafta, güzel geniş görüş açıları sağlamalıdır, ancak IPS panelleri de oldukça yansıtıcı olma eğilimindedir.


Bağlantı söz konusu olduğunda, Samsung, gemide çift bantlı Wi-Fi ve Bluetooth 5.2 alımına sahip. Fiziksel girişler, biri tüm özellikleri içeren dört HDMI soketine kadar uzanır.HDMI 2.1tam bir yeni nesil oyun konsolu deneyimi için gerekli olan özellikler ve eARC uyumluluğu olan bir diğeri), bir çift USB girişi, bir Ethernet soketi ve birkaç yerleşik TV alıcısı için anten direkleri. Daha eski ses çubuklarıyla kullanım için dijital bir optik çıkış da vardır.

Daha ucuz Sony X90J iki tane sunduğunda ve LG C1 içerdiğinde, Samsung'un yalnızca bir HDMI 2.1 bağlantı noktası içermesi biraz ucuz.dört. Ama en azından orada.

Gösterinin tamamı Samsung'un 4K Neo Quantum İşlemcisi tarafından yürütülüyor ve HLG, HDR10 ve HDR10+ dinamik meta veri HDR standartlarını işleyebiliyor. Bu Samsung, elbette, Dolby Vision HDR ile başa çıkma kapasitesi yok - ve Samsung'un bunu ihmal etmeye devam etmesi, şirketi bunu yaptığı için azarlamaya devam etmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Samsung QN85A incelemesi

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung QN85A incelemesi: Görüntü performansı

Mini-LED teknolojisinin LCD deneyimine getirebileceklerine alışıyoruz, ancak bu konuda henüz bıkmış değiliz. QN85A'ya çalışmak için en iyi malzemeyi verin ve son derece etkileyici sonuçlar verebilir.

Bazı 4K HDR10+ içeriği, bu Samsung'un ilgili olduğu 'en iyi şeyleri' oluşturan şeydir ve arka ışık kontrolü, siyah seviyeleri ve genel kontrastı (tüm bunlar, en çok Mini LED'e borçlu olan resim performansının unsurlarıdır) hemen dikkat çekicidir. Hakim olan LCD panel standartlarına göre, siyah tonlar etkileyici bir şekilde derin ve zengin bir şekilde ayrıntılıdır - burada çok fazla çeşitlilik vardır ve bir OLED ekranın mutlak siyahı QN85A'yı atlatırken, kesinlikle beklediğinizden çok daha yakına gelir.

Arkadan aydınlatmanın kesinliği, siyah bir arka plan üzerindeki ince beyaz metnin bile, göz ardı edilebilir çiçeklenme veya halelenme ile sabit ve kontrollü olduğu anlamına gelir ve siyah eşdeğerleri kadar çeşitli ve ayrıntılı olan beyaz tonlar sayesinde (ayrıca gerektiğinde patlayacak kadar parlak), kontrastlar da çok genişler.

Başka yerlerde, haberler neredeyse eşit derecede iyi. Aldığı renk paleti olağanüstü geniştir - QN85A'nın sunabileceği gölge nüansının gerçekten bir sınırı yok gibi görünüyor. Ve cilt tonları ve dokular söz konusu olduğunda da son derece inandırıcıdır - burada her türden ten renginin inceliği tam olarak ifade edilir.

Elbette bunların hiçbiri Samsung'u ambalajından çıkarıp açmakla olmuyor. Ancak canlı, ayrıntılı ve gerçeğe yakın görüntüler elde etmek için QN85A'nın kurulum menülerini çok kapsamlı bir şekilde araştırmak gerekmez - aslında, sadece 'uyarlanabilir resim' moduna geçin ve neredeyse sonuna kadar oradasınız.

Samsung'un performansında kaya gibi sağlam olmaktan daha az olduğu tek alan hakkında, hareket işleme ile ilgili - ve o zaman bile, yerel 4K içerik izliyorsanız, zahmetleri çok azdır. En çok test edilen, karmaşık ekran hareketi, çok nadiren QN85A'nın ne kadar çok işlemden geçtiğine ihanet etmesine neden olabilir, ancak bu olaylar nadirdir.

Full HD içeriğin yükselticisi olan Samsung, hem filmleri hem de oyunları güvenle yönetir. Hiçbir zaman yerel 4K içerik izlediğinizi düşünmek zorunda kalmayacaksınız, ancak aynı şekilde Samsung'un muazzam piksel sayısını doldurma biçiminden asla şikayet edecek bir şey bulamayacaksınız. Elbette ayrıntı seviyelerinde hafif bir düşüş ve mevcut renk paletinin genişliğinde hafif bir azalma var. Ancak kenarlar yeterince sıkı kalıyor, kontrastlar hoş bir şekilde geniş kalıyor ve hareket işleme bile düzgün şekilde tutunuyor.

Yine de, yükseltme söz konusu olduğunda QN85A'dan daha fazlasını isteyin ve işler daha da kötüye gidiyor. Samsung, gerçek düşük özellikli şeyleri (örneğin 720x480 DVD gibi) kaba ve gürültülü olmaktan başka bir şey yapmak için gerekenlere sahip değil gibi görünüyor.

Yarım milyon piksel değerinden daha az bilgiyi 8m pikselden daha konforlu bir ekrana yükseltmek elbette büyük bir istek, ancak yine de etrafta burunlarını pek açmayan karşılaştırılabilir birkaç ekran var. yani temelde - şuna bir göz atmak isteyebilirsinizLG C1veyaSony X90J.

Samsung QN85A incelemesi

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung QN85A incelemesi: Ses kalitesi

Konuşma sese dönüştüğünde performans biraz sarsılarak yere iner. Samsung, 55 inçlik QN85A'yı dört tam hızlı sürücüyle (ikisi ekranın altında, ikisi üstte) donattı, bunlara toplam 60 watt güç verdi ve ses takibi yapmak için Nesne İzleme Sesi algoritmalarını devreye aldı. ekran hareketi. Ancak pratikte, QN85A ezici bir dinlemedir.

Kredisine göre, asla sert veya kaba değildir - ses seviyesinde bile ve geçerli standartlara göre oldukça yüksek çıkacaktır - ancak çıkardığı ses yetersizdir ve sonuç olarak ürettiği resimlerle oldukça çelişkilidir.

Bu nedenle, son birkaç yıldaki TV incelemelerimizden herhangi birini okuduysanız, bunun nereye gittiğini biliyorsunuzdur. Bunlardan biri için bütçe ayırmanız gerekir.en iyi ses çubukları. Ve bu durumda, Samsung'un Q Symphony ses çubukları yelpazesine özellikle dikkat etmeye değer, çünkü bunlar ekranın ses sisteminin, ses çubuğu tarafından geçersiz kılınmak yerine, ses çubuğuna katılmasına izin vererek, her iki cihazın da tek başına yönetebileceğinden daha büyük bir ses sağlar. . için bir rehberimiz var.Samsung TV'ler için en iyi ses çubuklarıbazı Q Symphony modellerini içerir.

Samsung QN85A incelemesi

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung QN85A incelemesi: Tasarım ve kullanılabilirlik

Büyük ekran, küçük çerçeve? Etkileyici kısa profil, duvara asmayı gerçek bir seçenek haline mi getiriyor? Üzerinde durmak için geniş bir yüzeye ihtiyacınız olmaması için merkezi bir ayak,veuygun bir ses çubuğu için ekranın alt kısmı ile ayak arasında yeterli boşluk var mı? Tik, tik ve tekrar tik. Tasarım söz konusu olduğunda, QN85A hakkında yanlış bir not veren hiçbir şey yok. Ve elbette, temel olarak yapı kalitesini kabul edebilirsiniz.

Ve kullanılabilirlik söz konusu olduğunda, burada seçim yapmakta zorlanıyorsunuz. Ses kontrolü sizin işinizse, Amazon Alexa, Google Asistan veya Samsung'un kendi (ve son derece niş) Bixby arasında seçim yapın. TV'yi kontrol etmek için Samsung'un SmartThings uygulamasını kullanabilirsiniz - idealden biraz daha gürültülü olsa da temiz ve kararlıdır. Veya kutuda bir dizi uzaktan kumanda seçeneği de var - biri çok fazla düğme ve dikkat çekici plastik içeren oldukça standart bir tıkırtı, diğeri ise çok daha hoş ve daha minimal bir alternatif.

QN85A'nızı nasıl yönetmeye karar verirseniz verin, en iyi kullanıcı arayüzlerinden birinin sorumlusu siz olacaksınız. Samsung'un Tizen tabanlı Smart TV arayüzü kesinlikle yakalama ve akış uygulamalarıyla doludur ve geldikleri kadar net ve mantıklıdır. İngiltere'de Freeview Play'in olmaması küçük bir rahatsızlıktır, ancak izleyecek bir şeyin asla eksik olmayacağından emin olabilirsiniz.

Samsung QN85A incelemesi: Karar

Böylece Mini-LED'in sadece çok iyi topuklular için olmadığı ortaya çıktı. QN85A, performans açısından kusursuz değil, ancak çok yakın - ve onlara sahip olan bizler, LCD önyargılarımızdan kurtulmaya hazır olmalıdır.

Buradaki görüntü kalitesi (1920x1080 çözünürlükten daha düşük içerik izlemediğiniz sürece) o kadar etkileyici ki, eşlik eden sesin göreli zayıflığını tartışmalı hale getiriyor.

Birden fazla yeni nesil konsola sahip olmak için geleceğe hazırlığınızı sınırladığından, yalnızca bir HDMI 2.1 soketinin olması can sıkıcıdır, ancak en azından 4K 120Hz ve Değişken Yenileme Hızı desteği burada, bu yüzden yeterince mutluyuz. Ardından mükemmel bir Smart TV arayüzü ve hoş bir ince profil ekleyin ve Samsung QN85A gerçek bir rakip.

Samsung QN85A incelemesi: Ayrıca düşünün

Şu anda, İngiltere'deki alıcılar, Philips'in mükemmel OLED805'inin 55 inçlik sürümünü Samsung 55QN85A ile tamamen aynı paraya alabiliyorlar - ve biraz farklı bir teklif olsa da, daha az çekici değil. Yeni nesil konsol desteği ve eARC olmadan devam edeceksiniz, ancak her HDR standardı (Dolby Vision dahil), Philips'in olağanüstü Ambilight teknolojisi ve düzgün bir şekilde vintage izlemek istediğinizde parçalara ayrılmayan yükseltme desteği alacaksınız. içerik. Bir OLED TV olduğundan çok daha az parlaktır, ancak aynı zamanda QN85A'dan daha iyi siyah seviyeleri sunar. işte bizim tamPhilips OLED805 incelemesi.

LG C1 burada büyük bir rakip – QN85A'dan biraz daha pahalı, ancak özellikler ve görüntü kalitesi söz konusu olduğunda tek kelimeyle mükemmel. Dolby Vision desteğiniz (HDR10+ olmasa da) ve dört HDMI 2.1 bağlantı noktanız var, bu nedenle tamamen geleceğe yönelik. İşleme ve hareket işleme birinci sınıftır, ancak yine de bir OLED setidir, bu nedenle çok daha az parlaktır, ancak karanlık sahnelerde harikadır. Samsung, iyi aydınlatılmış bir odada daha güçlü bir seçim olurdu ve bence genel olarak daha gerçekçi bir görüntü sunuyor. İkisinden biri benim seçimim olurdu, ancak yalnızca bir yeni nesil konsola sahip olmayı planlıyorum ve genel olarak en azından HD videoya bağlı kalıyorum. İşte tam beş yıldızımızLG C1 incelemesi, neden bu kadar yüksek puan verdiğimiz hakkında daha fazla okumak istiyorsanız.

Sony X90J, Samsung QN85A'dan biraz daha ucuz ve daha fazla boşluk açmak için muhtemelen fiyatı hızla düşecek. Mini-LED kullanmasına rağmen aynı zamanda bir 4K LCD TV. Parlaklığı ve kontrastı genel olarak çok etkileyici, ancak QN85A, daha gelişmiş teknolojisi sayesinde net bir kenara sahip. Bununla birlikte, Sony'nin sağlam bir ses sistemi ve temelde sektördeki en iyi yükseltme ve hareket işlemenin yanı sıra iki HDMI 2.1 bağlantı noktası var. QN85A'ya yakın fiyatıyla Samsung bizim için net bir kazanan…Sony X90J incelemesi, çünkü lansman fiyatından yapılacak iyi bir indirim, onu çok daha ilginç bir karar haline getirecek.