Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Samsung QN95A (65QN95A) incelemesi: Mini-LED QLED için şaşırtıcı bir 4K TV başlangıcı

Samsung QN95A (65QN95A) incelemesi: Mini-LED QLED için şaşırtıcı bir 4K TV başlangıcı

Samsung QN95A serisi, Samsung'un 2021'deki amiral gemisi 4K TV serisidir ve hem fiyatlandırılır hem de buna göre belirlenir. En ilgi çekici olanı, QN95A'nın bu yeni TV teknolojisinin vaat ettiği siyah seviyeleri, kontrastlar ve arkadan aydınlatma kontrolündeki tüm kazanımlarla birlikte bir Mini-LED tasarımı olduğunu gösteren 'Neo QLED' tanımıdır.


Bu yıl göreceğimiz tek Mini LED TV bu değil (teknolojininKocamanlistemizde sıçramaen iyi televizyonlar), ancak Samsung, onu elimize almak için kapılardan ilk çıktı ve bir cehennem ölçütü belirliyor ve bizi yalnızca diğer Mini-LED modelleri için daha da heyecanlandırıyor.

Ama ileen iyi OLED TV'lera) her zaman daha uygun fiyatlı hale gelen ve b) tüketicilerin çoğunluğu için en çok rağbet gören ürün olmaya devam eden Mini-LED (genel olarak) ve Samsung QN95A serisi (özellikle) OLED teknolojisine birinci sınıf parasının karşılığını verebilir mi?

Bu inceleme için QN95A'nın 65 inçlik modelini test ediyoruz.

Samsung QN95A incelemesi: Fiyat ve özellikler

Samsung QN95A incelemesi: TV standındaki set


(Resim kredisi: Samsung)

Piyasaya yeni çıkan en üst seviye bir TV'de kaçınılmaz olduğu gibi, Samsung QN95A size pahalıya mal olacak. Bu 65 inçlik versiyon (65QN95A), aslında size 2,999 £ / 2,600 $'a mal olacak ve bu, herhangi birinin dilinde çok büyük bir miktar değil. Set ayrıca 55 inçlik (55QN95A), 75 inçlik (75QN95A) ve 85 inçlik (85QN95A) bir versiyonda da mevcuttur. Bu diğer boyutlar için henüz onaylanmış fiyatlarımız yok.

Neyse ki, özellik sayısı, maliyeti haklı çıkarmanın bir yolunu buluyor. Teknoloji açısından en önemli özellik, elbette, ekranın LCD piksellerinin aydınlatılma ve arkadan aydınlatma şeklidir. Mini-LED, geleneksel panellerde kullanılan yüzlerce LED diyotun yerini binlerce çok, çok daha küçük eşdeğerlerle değiştiriyor – Samsung, buradaki LED diyotların (aniden) daha sıradan ekranlarını arkadan aydınlatanlardan kırk kat daha küçük olduğunu söylüyor.


Samsung, diyotları küçültmenin yanı sıra, her diyottan gelen ışığı doğru yönde (yani ileri) yönlendiren nispeten büyük lensten de vazgeçti. Bunun yerine, minik Mini LED diyotların her birinin üzerinde, o belirli işi yapan son derece kısa bir mikro filtre bulunur.

Bunun faydaları iki yönlüdür. Diyotların boyutunu küçültmek ve lensten kurtulmak, QN95A'nın tatmin edici derecede ince bir ekran olduğu anlamına gelir. Yalnızca 25 mm derinliğindedir ve tüm elektronik aksamlarını topladığı alanla karşılaşana kadar süper ince olan eşdeğer bir OLED TV'nin aksine, sürekli olarak 25 mm derinliğe sahiptir. Ekranın kendisi diyagonalde 65 inç olduğunda, derinlik o kadar önemsizdir ki, set neredeyse iki boyutludur.


Ayrıca, elbette, yüzlerce diyotu binlerce çok daha küçük alternatifle değiştirmek, daha fazla ve çok daha küçük karartma bölgeleri anlamına gelir - bu da daha iyi arkadan aydınlatma kontrolü ve daha iyi siyah derinliği ve ayrıntısı vaat eder.

Başka yerlerde, QN95A neredeyse etkileyici bir şekilde belirtilmiştir. Boyutlarının kendilerini duvara asmaya çok uygun olduğu göz önüne alındığında, Samsung'un One Connect kutusunun görünümü çok hoş - TV'den bir bağlantı hariç tüm bağlantıları alır ve her şeyi ince bir harici kutuya koyar. Böylece dört HDMI girişinin, dijital optik girişin, Ethernet soketinin, USB girişinin, çoklu tuner anten direklerinin ve hatta şebeke gücünün tümü, One Connect kutusundan ekrana oldukça ince bir kablo ile sağlanır. QN95A'nızı duvara asmak ister misiniz? Gizleyeceğiniz tek bir kablonuz var. Güzel.

Bu bir4K 120Hz televizyonve dört HDMI girişinin hepsinin 40 Gbps olduğu göz önüne alındığındaHDMI 2.1standart, yeni nesil oyunculara son derece iyi hizmet veriliyor. Otomatik Düşük Gecikme Modu, HGiG ton eşleme, Değişken Yenileme Hızı, FreeSync Premium Pro (HDR içeriğiyle bile FreeSync performansını garanti eder)… hepsi mevcuttur ve hepsi en karmaşık PS5 ve/veya Xbox'ı bile yapmak için tasarlanmıştır Series X oyunları bir zevk gibi görünüyor (ve oynuyor). Samsung, (en kötü ihtimalle) 9.3ms ve (en iyi ihtimalle) altı ms'lik bir yanıt süresi talep ediyor - bunların tümü, bunun kesinlikle en iyilerden biri olduğu anlamına geliyor.en iyi oyun TV'lerişu an müsait.

Yine de HDR konusunda, 2021'de bile Samsung'un TV'lerinde Dolby Vision HDR'nin bulunmadığını bildirmek sürpriz değil ancak yine de hayal kırıklığı yaratıyor. Küresel şirketlerin kanlılığını asla ama asla küçümsemeyin…


Ses konusunda Samsung, QN95A'yı Nesne İzleme Sesi+ düzenlemesiyle kandırdı. Şirketin bunu '4.2.2' kurulumu olarak tanımlamasına rağmen, aslında altı hoparlör sürücüsü içeriyor: çerçevenin üstünde birkaç tweeter, her iki tarafta bir tane daha ve bir çift orta/bas sürücüsü. çerçevenin alt kısmı. Adından da anlaşılacağı gibi, OTS+ sesin ekrandaki hareketi taklit etmesine izin vermeye çalışır, böylece soldan sağa giden bir arabanın sesi görsellerle birlikte izlenir.

Samsung QN95A incelemesi: Görüntü performansı

Samsung QN95A incelemesi: oyun

(Resim kredisi: Samsung)

Buradaki kovalamacayı da kesebiliriz. Samsung 65QN95A çok başarılı bir TV ve bir televizyon teknolojisi olarak Mini-LED için son derece güçlü bir durum oluşturuyor.

Bir noktada siyah bir zemin üzerinde beyaz metin içermeyen çok az film vardır - bu genellikle son kredilerdir ve çoğu zaman metin kayar. Düzgün LED/LCD TV'ler bile bu tür şeylerle mücadele eder: metin bulanıklaşabilir veya lekelenebilir ve arkadan aydınlatma, kelimelerin etrafında bir hale oluşturabilir. Ve ekranın kendisinin 'siyah'ı hiçbir zaman OLED TV eşdeğeri kadar siyah değildir. Bunu yıllardır televizyonlarda görüyoruz…

Ancak QN95A en ufak bir mücadele vermiyor - metni hem hareketi hem de parlaklığı açısından kontrol altında tutuyor ve herhangi bir LED/LCD görüntüleyicinin alışık olduğundan çok daha derin, daha ikna edici siyah seviyeleri üretiyor.

Dikkat çekici kontrastların, siyah seviyeleri ve arka ışık kontrolünün yanı sıra, Samsung'a çalışmak için doğru öğeleri (ideal olarak bazı 4K HDR10+ içeriği) verir ve olağanüstü ayrıntılı ve tanımlanmış görüntüler sunar. Kenar tanımlaması pürüzsüz ve ikna ediciyken, cilt tonuyla ilgili bilgiler de doğal ve kendinden emin. Uzun çekimler için uygun alan derinliği varken, QN95A'nın çektiği renk paleti canlı, doğal ve kapsamlı. Ekrandaki hareket, ister hızlı ister özellikle test edilen yavaş kaydırma türünde olsun, mutlak bir güvence ile işlenir.

En çok etkileyen kontrastlar ve siyah tonlardır, çünkü çoğunlukla arkadan aydınlatmalı ekranlardan alışık olduğumuzdan çok daha iyiler. En zor durumda bile - örneğin bir mumla aydınlatılan karanlık bir iç mekan - Samsung, ışığın parıltısını olması gereken yerde tutar ve çevredeki alanı güzel bir şekilde karanlık ama yine de ayrıntılarla dolu tutar.

QN95A'yı ayarları konusunda serbest bırakın (muhtemelen sizden daha iyi bildiği için kaynak girişini değiştirirseniz kendisini yeniden kalibre etmeye heveslidir) ve zorluklar olabilir: örneğin bir kablolu TV kutusu aracılığıyla televizyonda spor yapmak, ' Renkleri o kadar abartılı seviyor ki, sanki kendisine bağırılıyormuş gibi. Patronun kim olduğunu (yeniden) belirledikten sonra, Samsung burada da başka yerlerde olduğu kadar etkileyici. Yayın sporunun sürekli hareketi güvenle kontrol edilir ve tek tip renklerin büyük alanları ayrıntılı ve farklıdır.

Bir oyun monitörü olarak da QN95A yüksek puanlar alıyor. Bu şaşırtıcı tepki süreleri tamamen güvenilirdir ve hareket, alan derinliği ve ayrıntı alma söz konusu olduğunda Samsung'un performansında en ufak bir düşme olmaz. Oyun geliştiricileri, aydınlatmanın inandırıcı görünmesi için çok uğraşıyorlar ve bu TV'nin Mini-LED düzeni bu açıdan sonsuz bir şekilde ödüllendirici.

QN95A, şirketin geçen yıl tanıttığı AI destekli motorun geliştirilmiş hali olan Samsung Neo Quantum İşlemci 4K ile donatılmıştır ve tüm bu karartma bölgelerinin yönetimi gibi şeylerle birlikte görevleri arasında yükseltmeyi sayar (yaklaşık 800 onlardan anlıyoruz).

Onu makul çözünürlükte ve kalitede bir miktar içerik besleyin ve Samsung istekli ve yetenekli bir ölçekleyici olduğunu kanıtlıyor – Full HD içerikler, yerel 4K içerik kadar ayrıntılı ve iyi çözümlenmiş görünüyor. Tabii ki, 1980'lerin polis dramalarının gündüz TV tekrarları olan domuzun kulağından ipek bir çanta yapamaz. Her şeyin sınırlamaları vardır.

Samsung QN95A incelemesi: Ses kalitesi

Samsung QN95A incelemesi

(Resim kredisi: Samsung)

Bunun iki yolu yok, TV çerçevelerine görünmez şekilde entegre edilmiş ses sistemlerinin standartlarına göre, buradaki OTS+ düzenlemesi oldukça iyi. Belirgin ve oldukça açık, ayrıntılı ve hatta oldukça dinamik.

TV ses sistemlerinde normalden daha fazla düşük frekans varlığı vardır ve ses kesinlikle ekrandaki hareketi taklit eder - en azından bir noktaya kadar. Dolby Atmos kod çözme özelliği olmadığı için, sesin daha fazla 3D öğesini yorumlamak TV'ye kalmıştır.

İyi bir ses seviyesinde bile ses çok fazla sertleşmez ve çok sessiz çalarken dengeli ve belirgin kalır.

Yine de… uygun bir ses sistemi için bütçe ayırmamak için gerçek bir mazeretiniz yok –en iyi ses çubuklarıen azından – Samsung'un sahip olduğu cömertçe başarılmış görüntüleri tamamlamak için. Hiç kimse, ses performansını enfiyeye çıkarmak için bir kenara para olmadan yeni bir TV'ye bu kadar çok sıçramayı düşünmemeli.

Samsung QN95A incelemesi: Tasarım ve kullanılabilirlik

Samsung QN95A incelemesi

(Resim kredisi: Samsung)

QN95A'nın güzel ve ince olduğunu zaten belirledik. İşlevselliğinin her yönüyle ilgilenmek için yalnızca bir bağlantıya ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, büyük ekranı çevreleyen kaybolan kısa bir çerçeve eklediğinizde, Samsung'un tasarımının a) duvara montaj için özel olarak yapılmış ve b) temelde tüm ekran olduğu açık olmalıdır. Hangisi bir kazan/kazan olarak sayılır.

Kullanılabilirlik aynı derecede tatmin edicidir. Samsung'un Tizen tabanlı işletim sistemi, uzun süredir, olmasa da, bunlardan biri olarak kabul ediliyor.NS, en iyisi, bu yüzden şirket çok mantıklı bir şekilde yeterince yalnız kaldı. Bu, net, net, mantıklı ve basit ekran menüleri ve hem her yerde bulunan hem de niş şirketlerden mutlak bir uygulama yığını elde ettiğiniz anlamına gelir.

Ayar menülerinde, hevesli ince ayar yapanların paralarının karşılığını aldıklarını hissettirmek için yeterli seçenek var, ancak renk alt örnekleme ve benzerlerine derinlemesine dalmaktan hoşlanmayanlar, ne olursa olsun güzel görüntü kalitesi elde edebilecekler. .

Navigasyon, küçük, minimal ve güneş enerjisiyle çalışan uzaktan kumanda ile yapılır. Bu, uzaktan kumanda tasarımının 'az daha fazladır' ekolünün bir zaferidir. Belirtmek istediğiniz ses asistanına sesli komutlar vermenin mümkün olduğu bir mikrofon düğmesi (ve tabii ki bir mikrofon) var.

Samsung QN95A incelemesi: Karar

Samsung QN95A incelemesi

(Resim kredisi: Samsung)

Samsung nasıl şarj edileceğini biliyor, bunun iki yolu yok - ancak bu durumda QN95A, istenen fiyatı haklı çıkarmak için çok uzun bir yol kat ediyor. Gördüğümüz en eksiksiz LED aydınlatmalı LCD TV, ne kadar süredir - belki de hiç bilmiyoruz.

Kesin ışık ve karanlığın çarpıcı kontrolünden cömert ayrıntı yardımlarına ve yumuşak hareket kontrolüne kadar baştan sona etkileyicidir. Toplam görüntü paketi olarak, şimdiye kadar gördüğümüz OLED TV'leri geride bırakıyor – ancak 2021'in OLED'leri geldiklerinde bu konuda söyleyecekleri bir şeyler olabilir.

Samsung'un rakiplerinin, atılan Mini-LED eldivenine ne kadar etkili bir şekilde yükselebileceğini görmek bizi tamamen sabırsızlaştırdı. QN95A, 2021'de teknoloji için erken bir zirve olduğu ortaya çıkarsa, bu da sorun olmaz.