Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Samsung S21 vs OnePlus 8 Pro: Sizin için en iyi Android telefon hangisi?

Samsung S21 vs OnePlus 8 Pro: Sizin için en iyi Android telefon hangisi?

Samsung'un yeniGalaxy S21mükemmel bir telefon, ama aynı zamandaOnePlus 8 Pro: aslında, OnePlus'ın şimdiye kadar ürettiği en iyi, en kapsamlı telefon olduğunu düşünüyoruz ve piyasaya sürüldüğünde etrafındaki en iyi akıllı telefon ekranına sahip olduğunu düşündük. Ancak şimdi Samsung'un yeni bir cihazı cilalamak ve piyasaya sürmek için çok önemli bir ekstra zamanı vardı - aslında 2021'in ilk büyük telefon lansmanı.


Peki iki firmanın en yeni gösterişli telefonları nasıl karşılaştırılır – ve daha da önemlisi hangisini satın almalısınız? Bunlar çok arasında olabiliren iyi Android telefonlaralabilirsiniz - ve bunlar arasındaen iyi telefonlarşüphesiz - ama aralarında bazı önemli farklar var.

Size önemli alanlarda rehberlik edeceğiz, böylece paranıza değecek olanı seçmek daha kolay.

Samsung S21 ve OnePlus 8 Pro: Tasarım

Samsung S21 ve OnePlus 8 Pro

(Resim kredisi: OnePlus)

Samsung Galaxy S21, uçtan uca Infinity ekrana ve öne bakan kamera için delik delme tasarımına sahip, tanıdık Galaxy tasarımının bir evrimi. Standart model plastik bir sırt alır ancak daha pahalı olan Plus ve Ultra alüminyumdur. Renk seçenekleriniz beyaz, pembe, menekşe veya gridir.


OnePlus Pro 8, çok benzer eğrileri, uçtan uca ekranı ve selfie kamerası için delikli tasarımıyla önceki Samsung'a çok benziyor. İşte ekranın solunda. Arka kısım da oldukça Samsung-y, kasanın üst üçte birlik kısmında ortalanmış dikey bir kamera tertibatı var. Glacial Green'de daha iyi göründüğünü düşünüyoruz, ancak isterseniz mavi veya siyah olarak da kullanabilirsiniz.

Samsung S21 ve OnePlus 8 Pro: Ekran

Samsung S21 ve OnePlus 8 Pro


(Resim kredisi: Samsung)

Samsung Galaxy S21, 6.2 inç FHD ekrana sahip. Samsung, selefine kıyasla ekran özelliklerini düşürdü: piksel yoğunluğu 563ppi'den 421ppi'ye düştü ve çözünürlük 2.400x1.080 piksel. Hala çoğu insan için yeterince ayrıntılı olmalıdır. 120 Hz'e kadar yenileme hızına sahip bir OLED ekrandır ve HDR10+ sertifikasına sahiptir. Kesinlikle piyasadaki en iyi ekranlardan biri.

OnePlus 8 Pro ekranı 6.78 inçte daha büyük ve daha yoğun: buradaki piksel yoğunluğu 513 ppi ve ekran çözünürlüğü 3.168x1.440 piksel. 120Hz yenileme hızına sahip bir AMOLED ekran ve aynı zamanda HDR10+. 8 Pro'nun ekranı lansmanından bu yana insanları şaşırtıyor - tam da orada, şimdiye kadarki en iyiler dahil.iPhone 12 Pro.


Samsung S21 ve OnePlus 8 Pro: Performans ve depolama

Samsung S21 ve OnePlus 8 Pro

(Resim kredisi: Qualcomm)

Galaxy S21, ABD, Çin ve Kore'de Snapdragon 888'e ve diğer tüm pazarlarda Samsung'un yeni Exynos 2100'üne sahip. Buna 8GB RAM 128GB veya 256GB dahili depolama eşlik ediyor. Ek depolama için microSD kart yuvası yoktur.

Her iki işlemci de sekiz çekirdek performans sunuyor ve Samsung, yeni Exynos ve GPU'sunun önceki modele göre %30'un üzerinde daha iyi performans ve %40 daha iyi grafik performansı sağladığını söylüyor. Samsung Galaxy S21, Android 11'i Samsung'un harika görünümlü One UI 3.1'i ile çalıştırıyor.

OnePlus 8 Pro, Android 10 tabanlı OxygenOS'a sahiptir. İşlemci, Andreno 650 grafikli, 8 GB veya 12 GB RAM ve 128 GB veya 256 GB depolama alanına sahip bir Snapdragon 865'tir. Bu, S21'deki Snapdragon 888'in biraz gerisindedir, ancak yalnızca en yoğun görevlerde (örneğin üst düzey görüntü düzenleme) fark edersiniz - genel kullanımda, her ikisi de son derece pürüzsüz ve hızlıdır.


Samsung S21 ve OnePlus 8 Pro: Kameralar

Apple iPhone 12 ve OnePlus 8 Pro

(Resim kredisi: OnePlus)

Samsung S21, 64MP telefoto, 12MP geniş açı ve 12MP ultra geniş açılı kameralar olmak üzere üç arka kameraya sahip. 3x hibrit zoom, 30x dijital zoom ve optik görüntü sabitleme (OIS) özelliklerine sahiptir. 24 fps'ye kadar 8K video veya 60 fps'ye kadar 4K video çekebilir. Öne bakan kamera 10 MP'dir.

OnePlus'taki ana arka kamera, optik ve elektronik görüntü sabitleme özelliğine sahip 48MP'dir. Ayrıca 8MP telefoto, 48MP ultra geniş açı ve 5MP renkli filtre lensi var. Arka kamera kurulumu 3x hibrit yakınlaştırmaya sahip ve 60 fps'ye kadar 4K video kaydedebiliyor. Öne bakan kamera 16MP'dir.

Samsung S21 ve OnePlus 8 Pro: piller ve şarj

Samsung Galaxy S21'deki pil 4.000 mAh'dir. 25W hızlı şarjı, 15W kablosuz şarjı, 4.5W ters kablosuz şarjı ve USB Power Delivery 2.0'ı destekler. Kutuda bir şarj cihazı yok - sadece bir kablo - bu nedenle kullanmak istiyorsanız hızlı şarjı desteklemek için yeterince yüksek güç derecesine sahip bir tane satın aldığınızdan emin olun.

OnePlus 8 Pro pil, Warp Charge 30W hızlı şarj ve 30W kablosuz şarj ile 4.510mAh'dir. Kutuya bir şarj cihazı dahildir (ekran koruyucu, çıkartma sayfası ve kılıf ile birlikte). Pil, Galaxy S21'den önemli ölçüde daha fazla kapasiteye sahip, ancak daha büyük bir ekrana ve biraz daha eski işlemciye güç vermesi gerekiyor (bu nedenle biraz daha az güç verimli).

Samsung S21 vs OnePlus 8 Pro: Fiyat ve karar

OnePlus 8 Pro, Samsung S21

(İmaj kredisi: Gelecek)

Samsung, OnePlus Pro'ya kıyasla 899 $ / 899 £ / 1.500 AU $ ile 799 $ / 769 £ / 1.249 AU $ arasında çok agresif bir şekilde fiyatlandırılıyor. Bununla birlikte, OnePlus şimdi kendi başına bazı büyük indirimler sunarak fiyatı Samsung'a yaklaştırıyor.

Bu yeterli mi? OnePlus daha büyük, daha yüksek çözünürlüklü bir ekrana ve daha büyük bir pile sahip ve bir şarj cihazı aramanıza veya bir kılıf aramanıza gerek kalmayacak. Ama biraz daha ucuza Samsung biraz daha hızlı ve daha yeni bir işlemciye, daha iyi grafik performansına ve daha yüksek megapiksel arka kamerasına sahip.

Bununla birlikte, Samsung'un Exynos'u, OnePlus'ın Snapdragon'unu çoğu kıyaslamada yense de, istisna oyun alanındadır. Bunun nedeni, geliştiricilerin genellikle Snapdragon işlemcileri için optimizasyon yapmasıdır. Daha iyi oyun testleri ve daha büyük, daha keskin bir ekranın kombinasyonu, oyuncular için en azından, OnePlus daha iyi bir satın alma olabilir.

Diğer herkes için çok eşitler – Samsung'un yeniliği (daha gelişmiş işlemcisi ve daha yeni Android sürümüyle), yatırımınız için en iyisinin olabileceği anlamına geliyor… ama o zaman daha büyük bir ekran istiyorsanız , OnePlus'tan kesinlikle mutsuz olmayacaksınız.