Close
 • Ana
 • /
 • Kameralar
 • /
 • Bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesi almalı mıyım?

Bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesi almalı mıyım?

Aynasız ve DSLR tartışması, on yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Aynasız teknoloji hızla ilerlediğinden, DSLR'lerin hıza ayak uydurması zor oldu ve şimdi çok az DSLR sürümü görüyoruz.

Ancak bu, DSLR'nin öldüğü anlamına gelmez. Piyasada hala bol miktarda mevcut ve daha yeni teknolojiler heyecan verici olsa da,en iyi DSLR'lerhala birçokları için mükemmel ve güvenilir bir seçimdir - aslında, bazı yönlerden,en iyi aynasız kameralar.

Görüntü kalitesi ikisi arasında oldukça bağlantılıdır, bu nedenle genel olarak aralarındaki argümanlar hem kullanılabilirlik hem de satın alınabilirlik ile ilgili bir dizi faktöre iner. Bu, birçok fotoğrafçıyı yanıtlaması gereken kafa karıştırıcı bir soruyla baş başa bırakıyor: Bir DSLR mi yoksa aynasız bir fotoğraf makinesi mi almalıyım? Sizi bir cevaba yaklaştırmak için her bir teknoloji türünün artılarını ve eksilerini inceleyeceğiz.

Aynasız ve DSLR kameralar: artıları ve eksileri

Daha yeni teknolojisi olarak, pazarın aynasız sektöründe kesinlikle daha fazla heyecan bulacaksınız. Hemen hemen tüm üreticiler, en son sürümlerin çoğu bu sektörde olmak üzere, uzmanlıklarının çoğunu aynasıza adamaktadır.


Artık piyasada Panasonic, Sony, Fujifilm, Olympus, Nikon ve Canon'un aynasız modelleri var. Aynasız pazarın sunduğu hemen hemen her tür fotoğrafçıyla, geleceğin nereye gittiği neredeyse kesin gibi görünüyor.

Ancak, DSLR'lere bağlı kalmak hakkında söylenecek hala bir şeyler var. Bu arenada ana oyuncular Nikon ve Canon'dur ve bazı modellerde Pentax'tan da vardır. Bazı fotoğrafçılar, özellikle daha iyi değer arayanlar veya halihazırda bir sisteme entegre olanlar için DSLR'ler tarafından hala daha iyi hizmet veriyor.


Farklara bir göz atalım.

DSC M6


(Resim kredisi: Canon)

Aynasız kameraların profesyonelleri:

 • Daha küçük vücut boyutu ve ağırlığı (genellikle)
 • En son ve en iyi teknoloji
 • Mükemmel elektronik vizörler
 • Video için daha iyi
 • Süper hızlı kare hızları

Aynasız kameralar eksileri:

 • Daha pahalı
 • Tüm bir kit çantasını yükseltme ihtiyacı
 • Lens ve aksesuar yelpazesinde daha az esneklik
 • Daha zayıf pil ömrü

DSLR Sony

(Resim kredisi: Sony)

DSLR profesyonelleri:


 • Daha büyük bir gövde daha ergonomik olabilir
 • Para için daha iyi değer
 • Bazıları optik vizörleri tercih ediyor
 • Daha kapsamlı lens ve aksesuar yelpazesi

DSLR eksileri:

 • Daha eski teknoloji
 • Genellikle daha ağır ve daha büyük
 • Daha yavaş kare hızları
 • Videoya daha az uygun

Yukarıdakilere biraz daha detaylı bakalım.

Nikon Z50

(Resim kredisi: Nikon)

Genel boyut ve ağırlık

Genel bir kural olarak, çoğu aynasız fotoğraf makinesi (ve ilgili lensleri ve aksesuarları), DSLR eşdeğerlerinden daha küçük ve/veya daha hafiftir. Örneğin, Nikon Z7 II ve lensleri, Nikon Z7 II'den önemli ölçüde daha küçüktür.Nikon D850. Her zaman böyle olmayabilir, ancak taşınabilirliği her şeyden üstün tutanlar için, aynasız formda DSLR'den daha uygun bir şey bulma olasılığınız daha yüksektir.

En son ve en iyi teknoloji

Pazar giderek aynasıza doğru hareket ettiğinden, teknolojideki gelişmeler genellikle burada bulunur. Bu ister en son otomatik odaklama teknolojisi isterse gelişmiş dahili görüntü sabitleme sistemleri olsun, kamera teknolojisindeki en son gelişmelerden yararlanmak isteyenler için aynasıza yönelmeleri gerekiyor. Sony A1, elbette bir fiyata aynasız fotoğraf makinelerinin ne kadar yetenekli olduğunu gösteren mükemmel bir fotoğraf makinesi örneğidir.

Elektronik ve optik vizörler

Bir zamanlar, elektronik vizörler (EVF'ler) negatifler sütununda kesin olarak listelenirdi. Bununla birlikte, zaman içinde teknoloji, optik versiyonlara kıyasla birçok kişi için bunları kullanmanın gerçekten tercih edildiği bir noktaya geldi. EVF'ler ile çekmek üzere olduğunuz sahnenin doğru bir önizlemesini elde edersiniz, daha doğru odaklama için yakınlaştırabilir, görüntüleri oynatma sırasında görüntüleyebilir ve ek çekim bilgilerinden de yararlanabilirsiniz. Olağanüstü 5,76 milyon noktalı vizöre sahip Sony A7R IV gibi kameralar, kullanımı keyiflidir ve optik bulucuları karşılaştırıldığında modası geçmiş gibi gösterir.

canon eos 80d dslr kamera

(Resim kredisi: Canon)

Video özellikleri

4K video, mevcut tüm aynasız kameralarda hemen hemen standartken, bazıları daha da ileri gidiyor ve 8K gibi teknolojiler sunuyor. Kameramanlar birkaç yıldır aynasız modeller kullanıyorlar ve son Canon EOS R5 gibi modeller, DSLR'lerin artık rekabet etmediği bir dizi video dostu özellik sunuyor.

Hızlı kare hızları

Spor ve aksiyon fotoğrafçıları, önünden çekilecek bir ayna olmadığı için süper yüksek kare hızlarından faydalanabilir. Sony A9 II gibi çeşitli modellerin sunduğu 20 ve 30 fps ile bir anlık anı yakalamak her zamankinden daha kolay.

Aynasız ve DSLR kamera fiyatları

Şaşırtıcı değil, ancak en son teknoloji ile daha yüksek bir fiyat noktası geliyor. Bu, özellikle ekstra ödeme yaptığınız teknolojiyi (8K video veya süper hızlı kare hızları gibi) kullanmayacak biriyseniz, genellikle bir DSLR ile paranızın karşılığında daha fazlasını alacağınız anlamına gelir. Seviye DSLR'ler genellikle yeni başlayanlar için daha iyi bir değer sunarken, halihazırda bir DSLR'ye ve bazı lenslere sahipseniz, tüm sistemi yükseltmek için ödeme yapmak maliyetli bir çalışma olacaktır.

Lens ve Aksesuar Serileri

Aynasız fotoğraf makinelerinin lens aralığı gün geçtikçe genişlese de, DSLR'lerin sunduğundan daha iyi değiller. Bu, özellikle Nikon'un Z serisi ve Canon'un R serisi gibi piyasada daha yeni olan aynasız sistemler için geçerlidir. Ayrıca, niş bir merceğe ihtiyaç duyan aynasız kullanıcılar, adaptörlü bir DSLR mercek kullanmaları gerektiğini görebilirler. Birçok aynasız lens - daha yeni olmak üzere - DSLR eşdeğerlerinden de daha pahalıdır.

Fujifilm X-E4

(Resim kredisi: Fujifilm)

Pil ömrü

Tüm bu teknolojiye sahipken, aynasız kameraların henüz DSLR'leri yakalamadığı bir alan pil ömrüdür. Oldukça etkileyici pil ömrüyle (en azından aynasız standartlara göre) dikkat çeken Sony A6600 gibi modeller olmasına rağmen, hiçbiri bazı DSLR'lerin birkaç bin çekim ömrüne yaklaşamıyor. Özellikle her zaman ikinci bir pil satın alabileceğiniz için, her fotoğrafçı için bir anlaşma kırıcı olmayabilir, ancak kesinlikle düşünmeye değer.

Peki, bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesi almalı mıyım?

Bunun gibi sorularda sıklıkla olduğu gibi - buradaki yanıt çok kesin bir 'duruma bağlıdır'.

Yukarıdakilerden, fotoğrafçının türüne veya fotoğrafçılıkta bulunduğunuz aşamaya bağlı olarak, bazıları diğerlerinden daha önemli olmakla birlikte, dikkate alınması gereken bir dizi faktör olduğunu anlamış olacaksınız.

Uygun fiyat, lens aralığı söz konusu olduğunda en fazla esnekliği ve en yeni ve en iyi teknolojiye ihtiyaç duymadan kullanımı kolay basit bir sistem arayanlar için DSLR'ler harika bir seçimdir.

Ancak, en iyinin en iyisini isteyenler, daha taşınabilir bir şeye ihtiyaç duyanlar, belki video çalışması yapanlar ve daha büyük bir bütçeye sahip olanlar için, neredeyse kesinlikle aynasız seçeneğe yöneleceksiniz.

Bunun gibi?