Close

Yürüyüş için kompresyon çorapları giymeli miyim?

Başlangıçta tıbbi amaçlar için tasarlanan kompresyon çorapları, yürüyüş için inanılmaz derecede popüler hale geldi ve kas desteğinden daha hızlı iyileşmeye kadar çok çeşitli faydalar sunuyor. günümüz varkenen iyi yürüyüş çoraplarıçoğunlukla sadece yardımcı olmak için tasarlanmıştırkabarcıkları önlemek, doğru şekilde takılan iyi bir çift kompresyon çorabı, daha uzun yürüyüşlerde bacaklarınızın daha enerjik hissetmesine, yorgunluğun ertelenmesine ve hatta korkulan DOMS'den korunmanıza yardımcı olabilir.Koşu için kompresyon çoraplarıbenzer faydaları vardır.

Yürüyüş için tam kompresyon çorapları tercih edebilir ya da sadece alt bacakta destek ve baskı arıyorsanız, ayak kısmı olmayan kompresyon manşonlarını tercih edebilirsiniz. Her iki seçeneğin de artıları ve eksileri var ve eğer kollu giyerseniz muhtemelen biraz da giymeniz gerekecek.yürüyüş çorapları, ancak sizi tamamen örtecek yürüyüş ve doğa yürüyüşü için tasarlanmış çok sayıda kompresyon çorabı vardır - örneğinCEP Sports(şu anda bunlardan birkaç çifti test ediyoruz).

Tabii ki, yine de onları iyi bir çift yürüyüş ayakkabısı veya yürüyüş botu ile eşleştirmeniz gerekecek, böylece ayaklarınız ve ayak bilekleriniz desteklenecek (toplamalarımıza göz atın).en iyi yürüyüş botlarıya daerkekler için en iyi yürüyüş ayakkabısı, orada yardım için). Ama şimdilik, yürüyüş için kompresyon çoraplarının artılarına ve eksilerine bir göz atalım.

Yürüyüş için kompresyon çoraplarının faydaları nelerdir?

Yürüyüş için kompresyon çorabı giymenin gelişmiş kan akışından laktatın kaslardan daha iyi drenajına kadar çeşitli faydaları vardır. Bilimsel araştırmalar devam ederken, çalışmalar spor ve aktiviteler için kompresyon çorabı giymenin sadece yürüyüş yapanlara kırsalda tekme atarken değil, sonrasında da yardımcı olacağını göstermiştir.iyileşme sürelerini iyileştirmekyani ertesi gün tekrar çıkmak için tazesin.


İlk olarak, sıkıştırma çoraplarının orijinal olarak tasarlandığı şey olan sıkıştırmanın kendisi. Bu basınç denilen şeye yardımcı olurVenöz drenaj; oksijeni giderilmiş kanın kalbe ve akciğerlere geri dönüşü, burada oksijenle doldurulur ve yeniden dolaştırılır. Bu kan, sadece kan basıncıyla itilen bacaklara kadar yerçekimine karşı savaşmak zorundadır. Varis çorapları çevredeki kasları ve damarları destekleyerek kanın geçmesi için daha sağlam bir yapı sağlar ve ayrıca bacaklarda kan birikmesini önlemeye yardımcı olur.

Bu, sistemi daha verimli hale getirir ve aynı zamanda, egzersiz sonrası yorgunluk ve ağrıyan kaslara neden olan laktatın da daha etkili bir şekilde uzaklaştırılması anlamına gelir, böylece bacaklar yürürken daha uzun süre daha iyi hisseder ve ayrıca daha iyi iyileşir.DOMS'un etkisini azaltmakveya 'gecikmeli başlangıçlı kas yorgunluğu'.


Nazik basınç ayrıca alt bacaklarda ve ayaklarda sıvı birikmesini önlemeye yardımcı olur, böylece şişme olasılığı daha düşüktür, bu da ayakkabınızın içindeki basıncı artırabilir ve basınç noktaları veya kabarcık olasılığını artırabilir. Ve elbette bu sıkıştırma, kasların kendilerini desteklemesine yardımcı olur, bu yüzden onlar kadar sıkı çalışmazlar ve bu nedenle daha uzun süre daha taze ve daha güçlü hissetmelerini sağlar.

Geleneksel, diz altı stilini seçerseniz, çizilmelere ve ısırgan otu sokmalarına karşı fiziksel koruma, ekstra güneş koruması (yine de güneş kremi kullanmanızı öneririz!) soğuk koşullarda ek sıcaklık, kas fonksiyonuna yardımcı olur.


Yürüyüş için kompresyon çorabı giymenin yan etkileri var mı?

Çoraplar, alt bacağın ve ayağın tüm yüzeyine baskı uygulayacak şekilde tasarlandığından, oldukça rahat hissetmelerini bekleyebilirsiniz. Çorapları doğru şekilde giydiğinizden emin olmak önemlidir, böylece bazı bölgelerde ekstra baskıya ve dolayısıyla sürtünmeye veya kan akışında azalmaya neden olabilecek şekilde, basıncı bacaklarınıza eşit olarak dağıtırlar.

Yürüyüş kompresyon çorapları tıbbi kompresyon çorapları kadar yüksek basınç seviyeleri sunmasa da, şişmiş damarlar, bacak krampları, mavimsi/morumsu gibi sizin üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gösterebilecek herhangi bir işarete dikkat edin. ayak parmaklarınızda cilt, renk veya sıcaklık değişikliği veya nefes almada zorluk. Bunlar, çorapların bacaklarınızdaki kan akışını olumsuz etkilediğini gösterebilir ve bu durumda çorapları hemen çıkarmanız ve etki şiddetliyse tıbbi yardım almanız gerekir.

Adam, çizmesi çıkarılmış bir ağacın yanına oturdu, rahatsız görünüyordu.

(İmaj kredisi: Getty)

Yürüyüş yaparken kompresyon çorabı giymemesi gereken biri var mı?

Sıkıştırma çorapları herkes için değildir. Bacaklarınızda periferik bir damar hastalığınız varsa – kan akışını etkileyen bir hastalık – o zaman uzak durmanız gerekir. Aynı şekilde, cildinizi basınca duyarlı hale getiren veya çok hassas bir cildiniz varsa, çorapların basıncının tahrişe neden olduğunu görebilirsiniz. Her iki durumda da, emin değilseniz, yürüyüş için kompresyon çoraplarını denemeden önce doktorunuza danışmalısınız.


Yürüyüş için hangi sıkıştırma seviyesi doğru?

Bireye ve tıbbi ihtiyaçlarına özel bir dizi sıkıştırma gücü ve boyutuna sahip tıbbi kompresyon çoraplarının aksine, yürüyüş için kompresyon çorapları genellikle hafif ila orta sıkıştırma sunar.

Ne kadar süre kompresyon çorapları giymelisiniz?

Doğru bedene sahip olduğunuz, doğru şekilde giydiğiniz ve kan akışını engellemedikleri sürece, tüm gün kompresyon çorabı giymenizde bir sakınca yoktur. Aslında birkaç çorap özellikle bu amaç için tasarlanmıştır, ancak onları 24 saat giymemenizi öneririz. Egzersizi birkaç saat bitirdikten sonra bunları açık tutarsanız (veya daha rahat olabilecek temiz bir çiftle değiştirirseniz) faydalarının devam edeceğini ve bacaklarınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacağını görebilirsiniz.

Bununla birlikte, kir ve bakteri birikmeye başlayabileceğinden, aynı çifti yıkamadan birden fazla kez giymekten kaçınmalısınız.