Close
  • Ana
  • /
  • Bisikletçilik
  • /
  • Elektrikli bisiklet almalı mısınız? Herkesin e-bisikletler hakkında gerçekten bilmesi gereken her şey

Elektrikli bisiklet almalı mısınız? Herkesin e-bisikletler hakkında gerçekten bilmesi gereken her şey

Elektrikli bisikletler iyi mi? Dünya çapında, işe gidip gelmenin a) daha çevre dostu ve b) yollarını arayan insanlarlaolumsuzluktoplu taşıma, e-bisikletlerin popülaritesinde büyük bir patlama gördüğüne şüphe yok. Ve neden olmasın? Birçok insan için ve birçok durumda,en iyi elektrikli bisikleten iyi iki tekerlekli seçenektir.


Sportifleşebilir veen iyi yol bisikletiSeçtiğiniz sürüş olarak, onları işe gidip gelmek için veya genel olarak dolaşmanın bir yolu olarak kullanıyorsanız, elektrikli bisikletlerin bazı önemli avantajları vardır. Ana şey, elbette, pedal çevirmek için çok daha az çaba göstermeleridir.

Bisikletçi olmayan birçok insan, maliyetlerine ve ağırlıklarına göre e-bisikletlerle ilgili çekincelere sahiptir. Bisikletçi olan birçok insan, onları 'uygun olmayan bisikletler' ve hatta 'hile' olarak gördükleri için şüphe duyar. Ancak son yıllarda elektrikli bisikletlere karşı direnç azaldı ve bunun iyi bir nedeni var:çok güzelsinon yıl öncesine göre daha iyi, daha uygun fiyatlı ve daha eğlenceli.

İşte elektrikli bisikletler hakkında bilmeniz gereken önemli şeyler ve bir tane satın almanız için bazı iyi nedenler. Artı birkaç eşit derecede iyi neden olabilirolumsuzlukbir tane satın almak istiyorum.

Lütfen burada esas olarak şehir içi sürüş ve işe gidip gelme için e-bisikletlerle ilgileneceğimi unutmayın, ancak aynı zamanda bir listemiz de var.en iyi elektrikli dağ bisikletleriiçin çok kullanışlı bir rehber olmasının yanı sıraelektrikli dağ bisikleti satın almak, araziye çıkmak ister misin…


Elektrikli bisiklet satın almak: maliyet

VanMoof S3 incelemesi

(İmaj kredisi: VanMoof)

E-bisiklet fiyatları çok değişkendir, ancak genel olarak 10 yıl öncesine göre çok daha ucuzdur. Bu, küresel pandemi ve nakliye krizlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan ciddi bulunabilirlik eksikliğine rağmen.


İnanılmaz bir anlaşmayla karşılaşmadığınız sürece - mevcut iklimde pek olası değil, ama asla bilemezsiniz - kişisel olarak 1.000 £ altında bir e-bisiklet satın almayı düşünmezdim. Muhtemelen çoğu insan için daha iyi bir giriş noktası en az 2.000 £ olacaktır.

Modeller açısından bakıldığında,E-Trendler Gezgini1.000 £ (1.300 $) biraz üzerinde veGtech eBike Şehrikısmi olarak altındadır. Her ikisi de iyi çalışan ve sağlam uzun ömürlü kabul edilebilir derecede iyi bisikletlerdir.


Ancak, daha iyi bir giriş noktası olarak VanMoof S3 gibi bir şeyi - 2.000 £ veya 2.000 $'ın hemen altında - tavsiye ederim. 2K işaretine ulaştığınızda, bisikletler daha güçlü, daha iyi yapılmış ve VanMoof'un e-bisikletinin özel durumunda, yüksek teknoloji özellikleriyle olumlu bir şekilde süslenmiş hissetmeye başlar.

Bir e-bisikletle ekstra para ödeyerek ne elde edeceğiniz sorusu, çoğu ulaşım türünden biraz daha can sıkıcıdır. Genel olarak, bir araç için daha fazla ödeme yaparsanız, daha hızlı veya daha lüks olacaktır. Bununla birlikte, tüm e-bisikletler tamamen aynı hızda veya en azından aynı elektrik destekli hızda gider. Değişen derecelerde yapı kalitesi ve konforuna sahiptirler, ancak çok azı lüks olarak tanımlanabilir.

Bir e-bisiklette ekstra harcamanız karşılığında elde ettiğiniz şey, daha iyi mekanik bileşenler, motor ve piller sayesinde daha iyi güvenilirlik ve bazı durumlarda daha uzun menzildir. Bisiklete bağlı olarak, ortalama bir menzil elde etmek için daha fazla ödeyebilirsiniz, ancak sürüşü daha eğlenceli olan çok daha hafif bir bisiklet.

Halihazırda bir bisikletçiyseniz veya e-bisikletinizden daha fazla egzersiz yapmak istiyorsanız, belki de motorunun yükü almasına izin vermek yerine daha fazlasını elde etmek için en önemli şey daha hafif ağırlık ve daha fazla vitestir. Bu yüzden şimdi devam edeceğim.


Elektrikli bisiklet sürmek nasıl bir şey?

Bir e-bisiklet sürmek nasıl bir şey?

(İmaj kredisi: Sinekkuşu)

Hiç bisiklete binmediyseniz ve o kadar terli pedal çevirmekten vazgeçtiyseniz, bir e-bisiklet hemen çok eğlenceli görünecek. Bu muhtemelen daha kıdemli biniciler ve yıllardır binmemiş olanlar için de geçerlidir. Deneyimli ve alaycı bisikletçiler, e-bisikletlerle ilgili önyargılarının genel olarak doğru olduğunu ve birçoğunun doğru olduğunu bilmekten memnun olacaklardır.olumsuzlukgerçek bir bisiklet sürmek kadar eğlenceli - kesinlikle düz yolda. Ama 10 yıl öncesine göre çok daha eğlenceliler.

Bir e-bisikletin en belirgin kullanımı sizi tepelere çıkarmaktır. MAMIL veya mazoşist olmayan hiç kimse bisikletle dik bir yokuşta mücadele etmekten hoşlanmaz ve elektrik gücüyle bunu yapmak zorunda değilsiniz. Aslında, ucuz bir e-bisikletle bile Birleşik Krallık kasaba ve şehirlerinde karşılaşacağınız çoğu tepeyi zahmetsizce fethedebilirsiniz. Yavaşça pedal çevirin ve terleyen yol bisikleti kullanıcılarını sollarken, belki bir kitap okurken veya diğer elinizle pipo içerken el sallama hissinin tadını çıkarın. yapmaaslındayap bunu; Ben sadece şaka yapıyorum. Ama tepelerde çok iyiler.

olduğunu belirtmekte fayda varyapmakhala yeni e-bisikletinizi pedal çevirmeniz gerekiyor. Yasaya göre, bir e-bisiklet hareketi yapmanın elektrikli motorlu kısmı, pedal çevirmenize 'yardımcı' olmalıdır, onun yerine geçmemelidir. Evet, pedal çevirmeden sadece bir düğmeyi basılı tuttuğunuz ve yola çıktığınız bisikletleri alabilirsiniz, ancak bunlaryasadışı ve kötü. O yüzden bunlardan birini almayın. Aldığın bisiklet yeterince güçlü olduğu sürece

Burada akılda tutulması gereken bir diğer önemli şey, bir e-bisikletin en yüksek destekli hızının o kadar hızlı olmadığı ve aynıher birelektrikli bisiklet satın alabilirsiniz.

Elektrikli bisiklet ne kadar hızlı gider? İngiltere, Avrupa ve Avustralasya'da 16mph'den biraz daha az veya ABD'de biraz daha etkileyici 20mph'den daha az. Yine, daha hızlı giden bir bisiklet satın alabilir veya bunu yapmak için değiştirtebilirsiniz, ancak buçokyasadışı,çokkötü ve ölüme, ciddi yasal sorumluluğa ve kolluk kuvvetleriyle rahatsız edici konuşmalara neden olma potansiyeline sahip.

Evet, eBay'de hiç duymadığınız bir markadan bir e-bisiklet için 300 £ öderseniz veya Uzmanlaşmış veya Kanyon'dan 4.000 £ / 4.000 $'a mal olan bir sersemletici öderseniz, sizitam olarak aynı en yüksek hız, ama işte orada.

Çoğu e-bisikletin farklı güç ayarları vardır, ancak bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız bu biraz yanıltıcı olabilir. En yüksek güç ayarı size daha iyi hızlanma, daha tutarlı yardım ve daha kısa pil ömrü sağlar. Alt güç ayarı size pil ömrünü uzatır ve daha az yardım sağlar. Ancak tüm ayarlar size tam olarak aynı en yüksek hızı verecektir.

16mph sizin için yeterince hızlıysa, şimdi okumayı bırakabilirsiniz, ancak bunun çok yavaş olduğundan endişeleniyorsanız, bunun bir yolu var. Bacaklarınızı kullanmayı ve ideal olarak daha fazla harcamayı içerir. Bunun nedeni, daha fazla harcayarak daha fazla ve daha iyi viteslere sahip daha hafif bir e-bisiklete sahip olabilmeniz ve maksimum destekli hızı aşmanıza izin vermesidir.

Daha eski elektrikli bisikletler ve bugün daha ucuz olanlar, en yüksek destekli hıza ulaştığınızda 'mücadele etme' konusunda kötü bir eğilime sahipti. Bu kısmen motorlarının nasıl çalıştığının bir işleviydi ve kısmen de çok ağır olduklarından - ve çoğu zaman hala öyleler. 20 kilonun üzerindeki bir bisiklet, bir motor tarafından oldukça kolay bir şekilde itilebilir, ancak yardım 16mph'de kaldırılır kaldırılmaz, gerçekten hissedeceksiniz.

Bununla birlikte, günümüzün e-bisikletlerinin en iyileri, 16mph'yi geçer geçmez her şeyi yokuş yukarı gibi hissettirme eğilimine sahip değil. Ve bu çok iyi bir şey.

Elektrikli bisiklet pilleri ne kadar dayanır?

Kanyon elektrikli bisiklet serisi 2020

(İmaj kredisi: Kanyon)

Bu can sıkıcı bir soru ve belki de çoğu insanı elektrikli bisiklet almaktan alıkoyan şey. Cevap iki kısımda gelir, çünkü bu iki anlamı olan bir sorudur.

İlk olarak, bir elektrikli bisikletin menzili önemlidir, ancakKocamanHer gün işe gidip gelmek, muhtemelen düşündüğünüz kadar önemli değil. Çoğu modern ebikekolaycayeniden şarj etmeye ihtiyaç duymadan önce en yüksek güç ayarında 30 mil yapın.

VanMoof S3'ü tekrar bir kıyaslama noktası olarak kullanmak, yerleşik ışıklara, Bluetooth'a, GPS'e ve hırsızlık önleme alarmına sahip orta fiyatlı bir yolculuktur. Yine de bu bile tam güçte 37 mil ve en düşük güç ayarında 93 mil yapacak - ve bu hala yeterli miktarda yardım sunuyor.

Bundan çok daha uzun menzilli bisikletler alabilirsiniz, ancak şarj kablolarına şiddetle alerjiniz yoksa, gerçekten daha fazlasına ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sorun.

Elektrikli bisiklet pillerinin uzun ömürlülüğüyle ilgili diğer soru, tamamen ölmeden önce ne kadar dayandıklarıdır. Yine, buradaki haberler korktuğunuz kadar kötü değil.

Ne sıklıkta sürdüğünüze, ne kadar yardım kullandığınıza, bisikletin pil yönetim yazılımının ne kadar iyi olduğuna, ilk etapta pilin ne kadar büyük olduğuna ve bir dizi başka parametreye bağlı olarak, değişen sonuçlar elde edersiniz, ancak çoğu e-bisiklet pili dayanmalıdır. Şarjlarını kaybetmeye başlamadan 3-5 yıl önce.

Hayır, bir e-bisikletin maliyeti ve yeni bir pil almanın maliyeti göz önüne alındığında, 3-5 yıl kulağa uzun bir süre gibi gelmiyor – gelişmişliğine ve kapasitesine bağlı olarak 150 £ ila 1000 £ arasında herhangi bir şey. Ancak, pil şarjı düştüğünde bisikletinizin hemen ölmesi söz konusu değildir, bu sadece maksimum menzilinizin azalacağı anlamına gelir. Ne sıklıkta ve ne kadar uzağa sürdüğünüze bağlı olarak, yine de 2-3 yıl daha kabul edilebilir bir kullanım elde edebilirsiniz.

Sonunda muhtemelen pili değiştirmeniz gerekecek, ancak belki de bu, doğanın size tamamen yeni bir bisiklet satın alma zamanının geldiğini söyleme şeklidir.

Peki, elektrikli bisiklet almalı mısınız?

Çevre dostu bir yolculuk istiyorsanız, bisikletten daha iyisini yapamazsınız, ancak çok fazla terlemenize neden olurlar, bu da sizi işiniz için mükemmel bir durumda bırakmayabilir.

Elektrikli bisikletleraşağı yukarınormal bir bisiklet kadar çevre dostu - eski pilleri özel geri dönüşüm yoluyla sorumlu bir şekilde attığınızdan emin olun - ve bu hoş olmayan çaba ve terlemenin hiçbirine gerek yok. A'dan B'ye gitmenin harika bir yolu.

İsterseniz bir e-bisiklet üzerinde iyi bir antrenman yapmak da çok mümkün; sonuçta, pil yardımını kullanmak zorunda değilsiniz. Bazı durumlarda egzersiz yapmak ve diğerlerinde zahmetsizce yuvarlanmak için kullanmak istiyorsanız, tam bir vites yelpazesine sahip daha hafif ve daha fermuarlı bir e-bisiklet için biraz daha fazla ödeme yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Daha geleneksel bir e-bisiklet türünü sadece iki veya üç vitesli ve 20 kilodan fazla ağırlığa sahip pedal çevirmek gerçekten çok eğlenceli değil - inkar edilemez bir şekilde iyi bir egzersiz olmasına rağmen.