Close
  • Ana
  • /
  • Kameralar
  • /
  • 2021'de bir DSLR satın almalı mısınız?

2021'de bir DSLR satın almalı mısınız?

Aynasız kameralar on yıldan fazla bir süredir bizimle birlikte. En başından beri, geleneksel dijital SLR'ye (veya DSLR'ye) daha hafif ve kompakt bir alternatif sundular, çünkü ikincisinin geleneksel ayna mekanizmasının olmaması nedeniyle. Orijinal olarak kompakt sistem kameraları veya CSC'ler olarak da adlandırılan aynasız modellerin çekiciliği, temelde fotoğrafçıların bir DSLR'nin manuel özelliklerini, işlevselliğini ve performansını, ancak toplu ve potansiyel olarak sırt ağrısı olmadan elde etmeleridir.

Kendi DSLR serisine sahip olmayan ve bu nedenle mevcut satışları baltalama tehlikesiyle karşı karşıya olmayan Panasonic, formatı ve en azından başlangıçta, Canon ve Nikon dahil olmak üzere büyük yatırım yapmış olan fotoğraf yiğitlerini tanıtmak için erkendi. yapmaken iyi DSLR'leryıllarca aynasız devrime katılma konusunda isteksiz davrandılar.

Dolayısıyla, pazar lideri Canon ve ezeli rakibi Nikon'un, yalnızca son üç ila beş yıl içinde, başka bir elektronik üreticisi tarafından geride bırakılma ve geride kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalması, Sony'nin başarılı performansıylaA7aynasız seriler - sırasıyla kendi EOS R ve Nikon Z aynasız aileleriyle ciddi şekilde savaşmaya başladılar ve en yüksek notları kazandılaren iyi aynasız kamerarehberlik etmek.

2021'de bir DSLR satın almanız gerekip gerekmediğini sormadan önce yukarıdaki arka planı göz önünde bulundurmaya değer, çünkü son yıllarda pazardaki yeniliklerin çoğunun aynasız kameralar etrafında toplandığını hepimiz biliyoruz. Sonuç olarak, yeni DSLR sürümlerinin zeminde bir zamanlar olduğundan çok daha ince ve satışların daha düz olduğunu söylemek doğru olur. Ancak, bitmediler. Canon ve Nikon, kendilerini hala DSLR serilerine adadıklarını ve henüz ne kendilerini ne de müşterilerini terk etmediklerini belirtmek istiyor.


Bunu akılda tutarak, 2021'de bir tane satın almanın sizin için doğru karar olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için dijital SLR'lerin birkaç temel özelliğini inceleyelim.

DSLR Pentax


(İmaj kredisi: Pentax)

1. Dijital SLR'ler, aynasız fotoğraf makinelerine göre çok daha geniş bir uyumlu aksesuar yelpazesine sahiptir.

Dijital SLR'ler orijinal olarak mevcut 35 mm film SLR'leri üzerine inşa etmek, gövdelerini ve önceden kurulmuş lens sistemlerini dışa doğru kullanmak için tasarlandı. Bu, hobi fotoğrafçılarının en başından beri yeni dijital yeniliklerle çalışacak bir kitleri olduğu anlamına geliyordu. Fotoğrafçılar sıfırdan ucuz yeni lenslere yatırım yapmak zorunda kalmayacaklarından, DSLR'lerin çekiciliğini film eşdeğerlerinden oldukça acısız bir takas olarak görmek kolaydı.

Diğer büyük çekicilik ise görüntülerin daha büyük dahili LCD ekranlarda anında incelenebilmesi ve önce işlenmesine ve geliştirilmesine gerek kalmadan bilgisayarlar ve İnternet üzerinden paylaşılabilmesiydi – ve hala da öyle.


Aynasız kameralar, doğrudan uyumlu lensler ve mevcut aksesuarlar açısından hızla yetişiyor olsa da, aynı zamanda fotoğraf üreticileri ve üçüncü taraflar, aynı üreticiden yalnızca eski 'camın' kullanılmasına izin vermeyen lens adaptörlerini piyasaya sürdüler. daha yeni sistem, ancak rakip üreticilerin lensleri de var - DSLR'lerin mevcut çok sayıda yaratıcı aksesuar seçeneği açısından hala önde olduğunu söylemek doğru olur.

DSLR

(Resim kredisi: Nikon)

2. Büyük sensörler ve daha büyük lensler, dijital SLR'lerin aynasız modellerden daha iyi görüntü kalitesi sunduğu anlamına gelir

Bu, lens, otomatik odaklama ve sensör teknolojisi büyük ölçüde iyileştirilmiş ve geliştirilmiş olduğundan, aynasız fotoğraf makinelerinin ilk günlerine göre artık daha tartışmalı bir ifadedir. Bugün, çoğu profesyonel ve kesinlikle müşterileri, fiziksel olarak büyük sensörlü ve fiziksel olarak büyük lensli - teoride daha iyi çözünürlük gücü sunan - sınıfının en iyisi bir DSLR'nin çıktısı ile bir amiral gemisi arasında çok fazla fark söylemekte zorlanır. Belki benzer boyutta bir sensöre sahip aynasız kamera ve buna ek olarak fiziksel olarak daha küçük bir lens.

Bununla birlikte, mevcut olanın en iyisini hedeflemeyen bir bütçeye sahip olanların, genellikle daha yeni bir aynasız eşdeğeri bulduklarından benzer miktarda nakit için daha iyi tanımlanmış eski bir DSLR bulacağı iddia edilebilir. Dijital SLR'ler için çok sayıda eski ve ikinci el iyi değere sahip ancak mükemmel kalitede lensler bulunduğunu ve bunun gerçekten de potansiyel olarak daha ucuza daha iyi görüntü kalitesi anlamına gelebileceğini ekleyin.


Canon EOS 250D incelemesi

(Resim kredisi: Canon)

3. DSLR'ler daha iyi pil ömrü sunar

500 sterlin/500 doların altındaki DSLR'ler bile aynı fiyat noktasında aynasız eşdeğerlerinden fiziksel olarak daha büyük bir pil sunacak, bu da tam şarjla daha fazla meyve suyu ve daha fazla resim veya video anlamına geliyor. Örneğin, bir tüketici dijital SLR'sinin ortalama pil performansı 900 veya 1.000 resim civarında olabilir. Buna karşılık, fiziksel olarak daha küçük kurulumuna uyması için daha küçük bir pile sahip aynasız bir kamera, şarj edilmesi gerekmeden önce şu anda ortalama 300 çekim yapıyor.

Bu, kısmen profesyonellerin DSLR'lere bağlı kalmasının nedenidir, ancak yine aynasız modellerin güç süresi iyileşiyor; daha yeni üst düzey örnekler, isteğe bağlı veya başka şekilde, üç adede kadar pil için alan ve dolayısıyla üç kat daha fazla güç sağlayan pil kulpları ile birlikte geldi.

Ancak bazıları, performansı bir DSLR'ninkine daha yakın hale getirmek için aynasız bir kameraya bu kadar büyük bir kütle eklemenin, öncekinin varlık nedenini ortadan kaldırdığını iddia edebilir - yani, bu tür ekstraları ekledikten sonra, üst düzey aynasız modeller bir DSLR'den neredeyse hiç daha küçük veya daha hafif değildir. . Bir DSLR, başlangıçta aynasız eşdeğerinden ortalama olarak daha hantal ve biraz daha ağır olsa da, fotoğrafçılar, daha kutudan çıkar çıkmaz DSLR'den çok, çok daha fazla çekim elde edeceklerinin rahatlığını yaşarlar. düşük pil uyarısı.

DSLR Sony

(Resim kredisi: Sony)

4. Dijital SLR'ler, aynasız modellerden fiziksel olarak daha büyüktür

Bir kamerayı satın almadan önce her zaman uygulamalı olarak kullanmaya değer - özellikle de maliyeti her zaman yüzlerceyse. Mevcut teknolojinin minyatürleştirilmesi her zaman hedef gibi görünse ve bazılarının gözünde daha küçük her zaman daha iyi olsa da, DSLR'lerin bazen daha aynasız eşdeğerlerinden daha büyük gövdelerini ve lenslerini tercih edenler hala olacaktır.

Bir DSLR'de başparmak döndürmeyi veya parmakla basmayı gerektiren tıknaz kontroller ve kalın kadranlar, aynasız bir kameradaki iğne başı büyüklüğünde hassas bir düğme aracılığıyla erişim gerektiren aynı özelliğe tercih edilebilir. Kullanıcılar ayrıca, aynasız bir kameradaki elektrik eşdeğeri yerine bir DSLR'nin daha geleneksel optik vizörünü tercih edebilir, ancak yine de, günümüzde çoğu elektrikli vizörün aşırı yüksek çözünürlüğü sayesinde, çoğu fotoğrafçı farkı anlamakta zorlanacaktı.

Diğer taraftan, elbette, DSLR'lerin algılanan yığını, muhtemelen fotoğrafçıların onlardan çekinmesinin bir numaralı nedenidir. Bu nedenle, yalnızca bir akıllı telefonun otomatik her şeyi doğasına güvenmek yerine, konusuna ve koşullarına en iyi uyacak şekilde kullanımda olan lensi değiştirebileceğiniz bir kamera istiyorsanız, kelimenin tam anlamıyla bir DSLR'yi ve en yakınını tartmaya değer. Size en iyi gelen şeyi görmek için aynasız eşdeğeri.

Canon DSLR

(Resim kredisi: Canon)

5. DSLR'ler, fotoğrafçılığın temellerini ve kurallarını öğrenen tüm öğrencilere önerilir.

Başlangıçta bir DSLR'nin sunduğu kontrollerin hacmi ve kullanıcı kişiselleştirme derecesi, tecrübesiz olanlar için göz korkutucu olsa da, fotoğrafçılığın temellerini öğrenmek için harika bir araç sunuyorlar. Daha büyük, daha erişilebilir, net bir şekilde etiketlenmiş kontroller ve geniş menü sistemleri, kontrollerin ve ayarların manuel olarak değiştirilmesinin ortaya çıkan görüntü üzerinde nasıl doğrudan bir etkiye sahip olduğu konusunda hızlı bir eğitim sağlar. Ayrıca, bir film SLR'sinden farklı olarak, sonuçları dijital bir SLR'de anında görüntüleyebilir ve gerektiğinde anında ayarlamalar yapabilirsiniz.

Ayrıca, daha önce de belirtildiği gibi, onlarca yıl öncesine dayanan çok sayıda mevcut lens ve aksesuar bulunduğundan, bir DSLR ile istediğiniz yaratıcı seçeneği bulmak aynasız fotoğraf makinesi eşdeğerinden daha ucuza ve genellikle daha ucuza daha kolaydır.

Karar: 2021'de bir DSLR satın almalı mısınız?

Kısacası, DSLR'ler aynasız sistem fotoğraf makinelerinden daha uzun olsa da, hala önerecekleri çok şey var. Bir dijital SLR'nin fotoğrafçı için daha hantal ve daha ağır bir seçenek olduğu yönündeki genel doğru algı sizi caydırmazsa - veya gerçekten bir avantaj olarak görüyorsanız - genellikle daha iyi bir fiyata ve daha yüksek seviyede bir DSLR bulursunuz. en azından tüketici düzeyinde aynasız eşdeğerlerinden daha spesifikasyon. Tüm bunlar söylendiğinde, bir uzmanın bile görüntü kalitesi açısından farkı söylemekte zorlanacağını ve kişisel bir karar vermeden önce her ikisini de ele almak isteyeceğinizi tekrarlamakta fayda var.

Günümüzün en iyi DSLR Fotoğraf Makineleri İndirimli Fiyat İndirimleriNikon D3500 DSLR Kamera Gövdesi... Walmart $847.42 564,95 $ GörünümYalnızca Nikon D3500 DSLR Gövdesi... Amazon 569 ABD Doları Görüntüle Nikon - D3500 DSLR Videosu... Best Buy 599,99 ABD Doları GörüntüleCanon EOS Asi SLR SL3 ... QVC $ 879.96 GörünümDaha Fazla Fırsat Göster En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Bunu beğendin mi?