Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Cilt sorunları? Yalnız değilsiniz – İngiliz yetişkinlerin üçte ikisi stres kaynaklı alevlenmeler yaşıyor

Cilt sorunları? Yalnız değilsiniz – İngiliz yetişkinlerin üçte ikisi stres kaynaklı alevlenmeler yaşıyor

Yeni bir araştırma, İngiliz yetişkinlerin üçte ikisinin stres nedeniyle egzama, dermatit ve sedef hastalığı gibi cilt sorunlarının alevlendiğini gösteriyor. Tarafından görevlendirilen ve 2021 yazında ülke çapında 1.000 yetişkin üzerinde yürütülen bir çalışmadaTypharm'ınCilt Yaşam Bilimleri Vakfı, %66'sı son zamanlardaki stres ve kaygı dönemlerinin ciltte alevlenme, kuruluk veya kaşıntıya neden olduğunu söyledi. Ankete katılanların dörtte biri ayrıca mevcut egzama veya sedef hastalığının stresli olduklarında kötüleştiğini söyledi ve %27'si görünür bir neden olmaksızın alerjik tipte cilt reaksiyonları bildirdi.

Mücadele eden sadece İngilizler de değil. İçindegüncel araştırmadünya çapında 86 farklı ülkeden 4000'den fazla hastanın %43'ü sedef hastalığının kötüleştiğini bildirdi. Ayrıca, katılımcıların zihinsel sağlık sorunları yaşadıklarında sedef hastalığı alevlenmelerini bildirme olasılıklarının iki katı olduğu bulundu.

Pandemi, çoğumuzun sosyal kaygı duyduğu, olaylar ve seyahatle ilgili belirsizliklerle uğraştığımız veya karantina önlemlerinin bir sonucu olarak yalnızlık ve izolasyonla mücadele ettiğimiz anlamına geliyor.

  • Birien iyi ağırlıklı battaniyelerkaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir
  • NSen iyi uyandırma ışıklarıdaha doğal bir uyku-uyanıklık döngüsünü teşvik etmek için tasarlanmıştır
  • İştegeceleri nasıl daha iyi uyuyabilirim

Cilt bakımı uzmanı ve pratisyen hekim Dr Nisa Aslam, 'Stres ve kaygı ciltteki alevlenmelerin tipik nedenleridir' diyor. 'Sadece mevcut sedef hastalığı, egzama veya dermatiti daha da kötüleştirmekle kalmaz, aynı zamanda normalde cilt problemleri yaşamayan insanlarda kuruluk, kırmızı lekeler ve kaşıntıya bile yol açabilirler.'


Bu tür alevlenmeler de kendi kendine güven sorunlarına neden olabilir. Typharm anketinde, insanların %42'si cilt sorunlarının kendilerini endişeli hissettirdiğini, üçte biri ise sosyalleşmeyi ertelediğini veya onları örtbas etmeye teşvik ettiğini söyledi. Hatta %38'i cilt kaşıntısı ve kuruluğunun uyumalarını zorlaştırdığını bile söyledi.

Bir süredir cilt sorunlarıyla mücadele ediyorsanız, Nisa, doktorunuzla veya size yardımcı olacak tedaviler önerebilecek bir dermatologla konuşmanızı önerir. “En etkili terapiyi bulmak genellikle bir deneme meselesidir” diyor. 'Egzama, dermatit ve sedef hastalığında merhemlerden, kremlerden steroid ilaçlı bantlara kadar çeşitli cilt tedavi seçenekleri var ve sürekli yeni ürünler geliyor.'