Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Uyku yoksunluğu etkileri: Yeterince uyumadığınızda vücudunuza gelen 5 şey

Uyku yoksunluğu etkileri: Yeterince uyumadığınızda vücudunuza gelen 5 şey

Hepimiz sigara içmenin sağlığınız için kötü olduğunu biliyoruz. Çok fazla alkol almaktan ve çok fazla yağlı yemek yemekten bahsetmiyorum bile. Peki, insanları uykusuzluğun tehlikeleri konusunda uyaran ulusal bir kampanya gördünüz mü? Biz de değiliz, ama rahatsız edici gerçek şu ki, uykusuzluk sağlığınıza büyük zararlar verebilir.


Genel olarak, insanların her gece yedi ila dokuz saat arasında uykuya ihtiyacı vardır. Daha azını yaparsan, aşağıdaki koşullardan muzdarip olma şansını artırıyorsun:yüksek tansiyonve kalp hastalığı. Yine de kaçımız bu kadar uykuyu düzenli olarak alıyor?

Endişe verici bir şekilde, çoğumuz uykuyu bir banka kredisi gibi düşünürüz. Hafta içi akşamları burada burada birkaç saati kaçırabiliriz, diyelim ki Pazar günü yatarak yetişebiliriz, değil mi? Yanlış! Aslında,Araştırmavücudunuzun tek bir saatlik uyku kaybından sonra iyileşmesinin dört güne kadar sürebileceğini gösterir. Öyleyse, bir şey varsa, bu daha çok, 10 sterlin fazla para çektiğiniz için 50 sterlin ödediğiniz bir kredili mevduat sahibi olmak gibidir.

Ama işte iyi haber. Birçoğumuz şu anda evden çalıştığımız için, programımızı yeniden düzenlemek ve her gece düzgün bir uyku için zaman oluşturmamızı sağlamak için yeni bir fırsatımız var (çabalarınızıen iyi uyku izleyicileri). Ve daha fazla motivasyona ihtiyacınız olması durumunda, bu makalede, uykusuzluğun bilmediğiniz beş etkisine bakacağız.

Uyumak için mücadele mi ediyorsun? Yeni bir uyku düzeni yardımcı olabilir - ve şu anda bazı mükemmelBlack Friday yatak fiyatlarıyararlanmak için. Bize gidinen iyi yatakönerilerimiz için rehber.


1. Daha sık hastalanırsınız

Ağzında termometre ile yatakta hasta adam

(Resim kredisi: Pexels'ten Cottonbro)

Hastalandığımızda, enfeksiyonla mücadele etmek ve bizi tekrar iyileştirmek için bağışıklık sistemimize güveniriz. Ancak araştırmalar, uyku eksikliğinin uykusuzluğun bunu yapma yeteneğine zarar verdiğini gösteriyor. Örneğin,bir çalışmaaraştırmacılar, farklı uyku düzenlerine sahip 11 çift tek yumurta ikizinden kan örnekleri aldı. En az uyuyan ikizin, ikisinin en depresif bağışıklık sistemine sahip olduğunu keşfettiler.


Bunun nedeni, uykumuzun vücudumuzun hem sitokin üretip hem de salgılamasıdır: bağışıklık sürecinde hayati bir rol oynayan küçük proteinler sınıfı. Bunlar olmadan vücudunuz soğuk algınlığı, grip veya Covid-19 gibi enfeksiyonlarla aşı almış olsanız bile daha az mücadele edebilir. Böylece, kötü bir şeyi yakalama olasılığınız daha yüksektir ve yakaladığınızda, iyileşmeniz daha uzun sürer. Korkunç şeyler.

2. Kilo alacaksınız

Tartım terazisinde iki ayak(Resim kredisi: Pexels'ten Ketut Subiyanto)

Araştırmalar, günde yedi saatten az uyuyan kişilerin, yatakta daha fazla vakit geçirenlere göre daha fazla kilo alma eğiliminde olduğunu ve obez olma riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, uykusuzluk çeken insanların vücutlarında daha düşük leptin seviyelerine sahip olmalarıdır. Bu, bir kez yemek yediğinizde kendinizi tok hissetmenizi sağlayan bir kimyasal ve açlığı uyaran bir hormon olan daha yüksek ghrelin seviyelerine sahiptir.

Bu etki şaşırtıcı derecede hızlıdır. Örneğin, medschool.cuanschutz.edu/deans-office/cu-med-today/peaks/losing-sleep-gaining-weighbir hafta boyunca yaklaşık beş saat uyumanın katılımcıların ortalama iki kilo almasına neden olduğunu buldu.

İyi haber şu ki her iki yönde de çalışıyor: Uyuduğun miktarı artırmak kilo vermene yardımcı olabilir. İçindebaşka bir çalışma, 472 obez yetişkin altı aylık bir kilo verme programına katıldı. Araştırmacılar, her gece altı ila sekiz saat uyuyan kişilerin kilo verme hedeflerine ulaşma şansının daha az uyuyanlara göre daha yüksek olduğunu buldular.


3. Şeker hastalığına yakalanma olasılığınız daha yüksektir

Kan şekeri testi

(Resim kredisi: Pexels'ten PhotoPhotoMIX Şirketi)

Çok sayıda araştırma, genellikle geceleri sekiz saatten az uyuyan kişilerin Tip 2 diyabet geliştirme riskinin arttığını göstermektedir (bkz.bu çalışmaÖrneğin). Bunun nedeni, devam eden uyku yoksunluğunun vücudunuzun uyanık kalmanıza yardımcı olan kortizol gibi daha fazla stres hormonu salgılaması anlamına gelmesidir. Maalesef bu, insülin hormonunun vücudumuzun düzenlenmesi için görevini düzgün bir şekilde yapmasını zorlaştırıyor.kan şekeri seviyeleri.

Bu, yukarıda belirttiğimiz etkiyle bir kısır döngü yaratır, kötü uykunun iştahınızı arttırdığı ve sizi daha yağlı ve şekerli yiyecekler yemeye yönlendirdiği. Bu da insülin ve kan şekeri seviyelerinizi bozacak ve Tip-2 diyabete yakalanma riski söz konusu olduğunda çifte soruna yol açacaktır.

4. Depresyona daha çok benziyorsunuz

uyku yoksunluğu etkileri: yorgun görünen kadın

(Resim kredisi: Getty)

Kötü bir gece uykusundan sonra herkes huysuzlaşır. Ancak sürekli uyku yoksunluğunun uzun vadeli etkileri, zihinsel sağlığınız söz konusu olduğunda, depresyon ve anksiyete gibi durumlara neden olan veya yükselen durumlara geldiğinde çok daha ciddi olabilir.

Bunun nedeni uyku sadece fiziksel bedenimizi yenilemekle ilgili değil, aynı zamanda beynimizi yeniden şarj etmek ve günlük olarak deneyimlediğimiz tüm karmaşık duyguları sıralamakla da ilgilidir. Özellikle REM uykusu, acı veren ve zor anıları işlemede, acılarını yavaş yavaş köreltmek ve onları tekrar tekrar, en azından aynı yoğunluk düzeyinde yeniden yaşamaktan alıkoymak için özellikle önemli görünmektedir. Yine de uykusuzluk beynimizin bunu bu kadar iyi yapmasını engeller.

Bunun sonuçları çok çeşitli olabilir. Örneğin,bir çalışmauykudan mahrum bırakılan insanların daha olumsuz düşünceler yaşadığını bulmuşkenbir diğeriromantik partnerleri için daha az minnettar hissettiklerini öne sürdü.

5. Daha az seks yapacaksınız

Birbirinden kaçan kadın ve erkek

(Resim kredisi: Pexels'ten Vera Arsic)

Azalan cinsel dürtü, zayıf uykunun daha az konuşulan sonuçlarından biridir, ancak bu çok gerçektir. Bunun nedeni, daha önce de bahsettiğimiz gibi, uyku eksikliği kortizol salınımına yol açarak testosteron üretimini azaltır. (Pek çok insan testosteronun sadece erkek bir şey olduğunu varsaysa da, aslında hem erkeklerin hem de kadınların cinsel dürtüsü için önemlidir.)

Bir çalışmaÜniversite çağındaki 171 kadına bakıldığında, gece başına fazladan bir saat uykunun, ertesi gün kadınların seks yapma olasılığında% 14'lük bir artışa neden olduğunu buldu. İyi haber şu ki, bir fark yaratmak için aptalca uyku uyumanıza gerek yok: Cinsel dürtülerinin iyileştiğini bildiren kadınlar, her gece ortalama sadece yedi saat 22 dakika uyudular.