Close
  • Ana
  • /
  • Ses
  • /
  • Sonos Play: 5 inceleme: amiral gemisi hoparlör büyük bir yükseltme alıyor

Sonos Play: 5 inceleme: amiral gemisi hoparlör büyük bir yükseltme alıyor

Sonos Play: 5 anlaşma

Sonos'un orijinal Play: 5'i piyasaya sürmesinden bu yana yaklaşık altı yıl geçti, ardından S5 adını aldı. O zamandan beri yayın akışı pazarı çok kalabalık hale geldi. Eskiden Sonos'un kitlelere akış getirmeye gerçekten değecek tek şirket olduğu yerde, şimdi Sony, Samsung, Bose, Denon, Pure ve hatta Yamaha bile kurulumlar sunuyor. Bluetooth akışı olgunlaştı ancak Play: 5, benzersiz kapalı ve kontrollü akış sistemi nedeniyle Sonos'un hala kral olduğunu kanıtlıyor.


Özellikler açısından, yeni Sonos Play: 5, akla gelebilecek her şekilde orijinaline bir yükseltmedir. Burada orijinalde olan hiçbir şey yok. Her bileşen, Apple Music'i iTunes kitlesine getirdiğine göre, gelecek kesin olan yeni yayıncılık stalwarts grubunun ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olmak için ince ayarlandı ve yeniden tasarlandı.

Tasarım

Şasi, orijinalinden ve kaplamasından çok daha kıvrımlı, ancak yüksek cilalı plastik olmasına rağmen, neredeyse seramik görünüyor ve hissediyor. Siyah ve beyaz olmak üzere iki renkte gelir ancak her birinde ızgara siyah kalır. Bu kötü bir şey değil, her iki renkle de iyi bir şekilde birleşiyor ve Oyunun tasarımı: 5 evinizdeki hemen hemen her odaya uyuyor.

Izgarayı çırpın - aslında, bunu yapmayın - ve bulacağınız şey, orijinal Play'den ekstra bir konuşmacı: 5. Şimdi hoparlörün altında üç adet 10 cm orta woofer ve bunların üzerinde iki adet 20 mm'lik tweeter dizisi var. Eşyaları yuvarlamak, ızgaranın ortasında 22 mm'lik bir tweeter. Şimdi, bu masum tweeter, Oyunun geliştirilmesinde bir dizi soruna neden oldu: 5.


Bunun nedeni, bu tweeter'ın üstüne yerleştirilmiş olması ve ızgaranın bir Sonos logosu etiketi olmasıdır. Oyunun tepesine oturan dokunmatik kontrollerin ortasını gösterdiği için orada olması gerekir: 5.


Bu kontroller basittir, ancak kasa üzerinde talimat bulamayacaksınız. Esasen, bir sonraki veya önceki şarkıyı çalmak için sesi kısmak için sola, yukarı ve daha uzun dokunuş için sağa kaydırmanız gerekir. Sonos kontrolleri bu kadar basit tuttu, böylece cihazınızda yanlışlıkla SOS'u Mors alfabesiyle yazdığınız için yatak odanızda kaydedilmeyeceksiniz - çok fazla dokunmadan ücretsiz ve bu iyi bir şeyden başka bir şey değil.

Kontrolleri ihmal ederseniz, Sonos uygulaması size ara sıra dokunmatik kontrolleri kullanmanın ne kadar kolay olduğunu söyler. Bu hoş bir dokunuş.


Ama logo etiketine geri dönelim. Orada çünkü tasarımcılar bunun için çok mücadele etti. Mühendisler bunun sesi gizleyeceğini düşündüler, bu yüzden, içinde 60.000 delik bulunan hoparlör ızgarası kadar 'akustik olarak görünmez' hale getirmek için 800 artı deliği lazerle delme konusunda ustaca bir fikir buldular. Harika göründüğü için sakladıkları için mutluyuz.

Verim

Ses açısından yeni Sonos Play: 5, arkasında tüm o beygir gücü ile beklediğiniz kadar güçlüdür. İlk olarak Sonos Play: 5'i Eylül ayında duyduğumda, düşük frekansları rahatsız etmek için A $ AP Rocky'nin bas ağırlıklı L $ D'sini kullanarak düşük ve yüksek uçları test etmek için birkaç şarkı dinledim (kulağa harika geliyordu, patlama aslında) ve The Weeknd's Earned It için tweeter'ları gıdıklamak için. Yine, ses harikaydı - görünüşüne göre hoparlör sisteminden çok daha yüksek ve daha büyüktü.


Şimdi bir süredir evimde tuttum, akustik folktan (Iron And Wine'ın Sonsuz Numaralı Günlerimizi kulağa çok hoş geliyordu) Roots Manuva's Facety 2:11 gibi bas yüklü parçalara kadar her şeyi test ettim. , hoparlör gerçekten yüksek sesle açıldığında bile çamurluk içermez. Aslında, üç orta sınıf sürücüyü iyi bir şekilde kullanmak için gürültülü olduğunda en iyisidir.

Sonos Play: 5, stereo ses sunmak için başka bir Play: 5 ile eşleştirilebilir. Tek bir Oynatma: 5, tweeter yapılandırması (sol ve sağ koni şeklindedir) ve orta woofer dizisi sayesinde bunu iyi başarırken, eşleştirildiğinde daha da iyi ses çıkarır.

Hoparlörleri dikey bir konfigürasyonda da bulundurabilirsiniz - bir sensör hangi yöne baktığını bilmesini sağlar, böylece dokunmatik kontrollerin kullanımı kafa karıştırıcı olmaz. Bununla ilgili söyleyeceğim bir şey - hem yatay hem de dikey olarak yerleştirilebildiği için, yandan dışarı çıkan küçük ayaklar var. Bu çok büyük bir sorun değil, çok ince ama onları fark ettim.

Trueplay

Kesinlikle ince olmayan şey, Play ile birlikte piyasaya sürülen yeni yazılım güncellemesi: 5. Trueplay yakında tüm Play: 1, Play: 3 ve Play: 5 hoparlörlere sunulacak ve akıllı bir teknoloji parçası, yani hoparlörünüzü odanın neresine yerleştirdiğinizin artık önemi yok, sesinin harika olacağı anlamına geliyor.

İşlem yaklaşık 45 saniye sürer (ve iOS uygulamasında ve Sonos denetleyicisinde bulunabilir) ve esasen, Sonos kurulumunuzdan garip zaplama sesleri çıkarken odanın hızını ayarlamanızı içerir. Yapılandırıldıktan sonra, hoparlörünüz mutfaktaki ekmek kutusu ile mikser arasında olsa bile Sonos sesini açacaktır.

Konfigürasyon yazılımını kullanmak biraz aptalca hissediyorsunuz - en iyisi perdeler kapalıyken kendi başınıza yapılır - ancak seste gerçekten bir fark yaratır.

Karar

Play: 5'i birkaç haftadır kullandım ve hala kulağa ne kadar iyi geldiğini anlayamıyorum. Harika görünen ve daha da etkileyici ses veren bir hoparlör. Sonos, kullanımı mümkün olduğu kadar kolaylaştırmak için iyi bir iş çıkardı - kurulum dakikalardı - ve orijinal Play'den daha pahalı olsa da: 5 başlangıç ​​maliyeti - yaklaşık 425 £ fiyatla mevcut ve şimdi ön sipariş için mevcut - ses açısından çok daha iyi bir konuşmacıdır.

Ve bir de Trueplay var - henüz yükseltme yapmak istemeseniz bile, bu yazılım mevcut Sonos kurulumunuzda kesinlikle hiçbir şey yapmadan devrim yaratacak.