Close

Sony A5000 incelemesi

Sony Alpha 5000 fırsatları Resim 1/6

Sony A5000 incelemesi


Sony A5000 incelemesi
Resim 2/6

Sony A5000 incelemesi

Sony A5000 incelemesi
Resim 3/6

Sony A5000 incelemesi

Sony A5000 incelemesi
Resim 4/6

Sony A5000 incelemesi

Sony A5000 incelemesi
Resim 5/6

Sony A5000 incelemesi


Sony A5000 incelemesi
Resim 6/6

Sony A5000 incelemesi

Sony A5000 incelemesi

Sony, Samsung NX Mini'den hemen önce piyasaya sürülen en yeni CSC'si için 'dünyanın en küçük ve en hafif' etiketini iddia ediyor. Daha küçük her zaman daha iyi mi demektir?

Sony A5000'in çok benzediğini düşünüyorsanızSonyNEX modeli, örneğinSony NEX-3NveyaSony NEX-5Thaklısın. Üreticisinin Alpha markasını hem DSLR hem de kompakt sistem kameralarında standartlaştırmak için 'NEX'i terk etmesi dışında.

Yani, kısa bir süre önce bu yeni bir NEX kamera olacaktı, şimdi en yeni Alpha, yeni bir Sony A6000 duyurdu ve ona katılmak için kanatlarda bekliyor. Anladım?

Adlandırma kuralları bir yana, karıştırmaması gereken, Wi-Fi ve NFC ile donatılmış bu 20.1 efektif megapiksel APS-C sensörlü kameranın kime yönelik olduğu; yani sıradan bir noktadan adım atıp kamera ve akıllı telefon çekmek isteyenler. Kaçınılmaz özçekimler için eğilebilen bir arka ekranı bile var.

Genel olarak kamera için daha ince bir profil tutmaya yardımcı olmak ve lens takılıyken bile bir ceket cebine kaymasını sağlamak için inceleme örneğimiz 16-50 mm Power Zoom lens ile sağlandı; Bu, bileğinizi elle çevirmek yerine, yandan monte edilmiş bir anahtar aracılığıyla içeri veya dışarı geçiş yaptığınız bir anahtar anlamına gelir.

Aynı zamanda kendi kendine geri çekilebilir, yani kamera ve lens birlikte kullanılmadığında mümkün olan en ince profili korur.

rağmenSamsung NX Minimodel o zamandan beri açıklandı, Sony, A5000'i yalnızca gövdesi olan 210 gram ile dünyanın en küçük ve en hafif modeli olarak ilan ediyordu (Samsung'un 158g pilsiz modeline kıyasla).

Lens takılı haldeyken Sony bir cep telefonu kadar hafif değil, ancak yine de belki de 'akıllı lens' takmaktan daha az külfetli.Sony QX10cep telefonunuza. Ayrıca, burada hem lensi hem de sensörü, taşınabilir kameraların çoğunun önünde sokaklar olduğunu unutmayalım. A5000, en küçük değiştirilebilir lens modellerinde her zaman geçerli olmayan dahili flaş için bile yer bulur.


Daha fazla oku: Sony A9 incelemesi

Sony A5000: Kontroller

Alpha markalı A5000, NEX atlarından minimalist düzeni ve düz önü, biraz tamamlanmamış görünümlü tasarımı ödünç alıyor. Örneğin lens olmadan, lensle karşılaştırıldığında oldukça faydacı görünüyor.Olympus Kalem E-P5veFujifilm X-E1rakipler, ilk bakışta birPanasonic Lumix GM1veyaSamsung NX300ikincisi, A5000 ile büyük bir APS-C boyutlu sensörü paylaşıyor.

Sony'nin vücudundaki tek kavis, etrafında iki orta parmağımızı bükebildiğimiz kauçuk yüzeyli bir tutacakla sağlanıyor.

Kameranın üst plakasındaki kontroller, kuşkusuz kullanışlı pop-up flaş ve daha pahalı bir modele bir flaş tabancası veya harici vizör takmak için boş bir flaş yuvası bulabileceğimiz yerde manuel olarak yükseltmek için düğme ile seyrek. Daha küçük kompakt sistem kameralarının çoğu tutuştan neredeyse hiç rahatsız olmuyor, bu yüzden bu hoş bir ek.

Sağ kenarda - eğer kamerayı arkadan görüntülüyorsanız - ve tutma yerinin üzerinde oturuyorsanız, açma / kapama düğmesi ile çevrelenmiş ergonomik olarak yerleştirilmiş bir deklanşör düğmesi ve ayrıca zoom'u çalıştırmak için bir kol bulunur.

Kompakt bir dijital kamera kullanan herkesin aşina olduğu bu, özel Power Zoom'un lens çerçevesinin yan tarafındaki kaydırmalı düğmenin başka türlü kullanılmasına bir alternatif sunar; bu, kamerayı sağdan tutarken sol elle çalıştırılabilir.

Bu üst plaka kontrol kümesinin hemen arkasında, başparmağınızın tırnağıyla rahatça çalıştırmanıza izin veren özel bir video kayıt düğmesi bulunur.

Düğmeyi açık konumuna getirin ve A5000'in soğuktan açılması yaklaşık üç saniye sürerken, kamera lens ile iletişim kurar ve otomatik olarak en geniş ayarına genişler.

Arka plakada, tanıdık işlem düğmeleri, değiştirilemeyen lens noktası ve çekim kameralarının çoğunda bulmayı umduğumuz düğmelere benziyor. Böylelikle, menü, oynatma ve silme düğmelerinin yanı sıra, tek seferde bir çekim veya bir ayarda basitçe gezinmekten daha hızlı menü ayarları ve yakalanan görüntü seçimi için bir kaydırma tekerleği ile çevrili çok yönlü bir kontrol pedine sahip oluyoruz.

Neyse ki, kenarı etrafında bu ped ayrıca ISO ayarlarına, kameranın sürüş modlarına, poz ayarına ve ekran ayarlarının değiştirilmesine hızlı erişim sağlar. Yani bir kez daha temel unsurları bulmak için menü ekranlarında dolaşmak zorunda kalmadık.

Ve aslında, Sony'nin 'Süper Otomatik' modunu ayarlayan benzerleri sayesinde, yeni gelenler tutarlı ve güvenilir sonuçlar elde etmek için sadece doğrultup çekim yapabilir; daha sonra daha yaratıcı seçenekleri araştırmak için kendi yollarını çalışıyorlar.

Sony A5000: Ekran

3 inç geniş ekran en boy oranlı LCD'yi burada yukarı doğru eğebilirsiniz, böylece lens gibi, kameranın önündeki her şeye bakar. Ancak A5000, dokunmatik ekran sağlamadığı için operasyonel bir hileyi kaçırıyor.

Bu, Alpha CSC serisindeki giriş seviyesi tüketici modeli olduğu için, herhangi bir göz seviyesinde vizör veya takmanın herhangi bir yolunu da elde edemiyoruz. Açılır flaş, aksesuar flaşı veya elektronik vizör için boş bir flaş yuvasının aksi halde bulunabileceği yerde bulunur.

Ne mutlu ki, LCD çözünürlüğü, daha yüksek fiyatlı modellerle tam olarak eşleşmese de, 460.800 nokta ile adildir. Resimler arka ekranda harika görünüyor ve kullanıcının çekimlerin odakta olup olmadığını anlayabilmesi için kalite yeterli, bu seviyede olmasını beklerdik.

Özçekim yapmaktan veya yere yakın çekim yapmaktan hoşlanıyorsanız, eğimli ekran kullanışlıdır, aşağıya değil yukarı doğru döndüğü gerçeği, kamerayı bir kalabalığın başlarının üzerinde tutuyorsanız ve ekranda ne olduğunu görmeye çalışıyorsanız anlamına gelir. , sabit bir ekrandan daha fazla kullanım değildir. Pratik bir notta akılda tutulması gereken bir şey.

Sony A5000: Pil

Şarj edilebilir bir lityum iyon pil, A5000'in tek başına oturduğu tutacağın tabanına giriyor; tanıdık kart bölmesi, her zamanki bitişik konumundan, yan taraftaki kapağın altında, Sony'nin çıkışını ve güç bağlantı noktalarını da koruyan yeni bir yuvaya taşındı.

Sağlanan bağımsız bir ana şarj cihazı olmadığından, bu yuvalardan biri pili kamera içinde şarj etmek için kullanılır. Bu, USB kablosu, adaptör ve şebeke fişi kombinasyonu kullanılarak gerçekleştirilir.

Etkileyici olan şey ise CIPA'nın tam şarjla 420 çekim yapmasıdır. Bu sayı, diğer kompakt sistem kameralarının çoğunu güç tüketimi açısından gölgeye koyuyor - özellikle fiyatlandırma spektrumunun giriş seviyesi ucundakiler - ortalama, daha genel olarak, planlamadan önce 260-300 görüntüdür.


Sony A5000: Resim kalitesi

Bu bir Sony kamera olduğundan, fotoğraf söz konusu olduğunda, çoğu dijital kameranın daha yaygın olan 4: 3 oranı yerine tam çözünürlükte 3: 2 görüntü en boy oranı seçeneği sunulur - bu nedenle görüntü, olmaktan ziyade biraz uzar. neredeyse kare.

Alternatif, kamera etkili bir şekilde kırpılmış bir görüntü ürettiğinden, azaltılmış 17MP çözünürlükte 16: 9 geniş ekrandır. Ancak yaklaşık 400 £ ödeyerek, aynı zamanda, ortak sıkıştırılmış JPEG veya her iki dosya formatının yanında diğerinin yanında maksimum kalitede işlenmemiş 20.1 megapiksel Raw dosyaları da çekebiliyoruz.

APS-C boyutlu bir sensördeki faktör, tüketici dijital SLR'lerinin çoğunda bulunanlarla aynı boyut, artı bir Sony lens ve bu boyuttaki bir kamera için görüntü kalitesiyle ilgili hiçbir şikayetimiz yok.

Video çekerken manuel yakınlaştırmanın tersine elektronik olarak çalıştırılan bir yakınlaştırmanın avantajı, geniş açı ve telefoto ayarı arasındaki geçişlerin - veya tam tersi - lens çerçevesini elle döndürürsek çoğumuzun elde edebileceğinden çok daha yumuşak olmasıdır. .

Sağlanan Power Zoom tamamen sessiz olmasa da, çoğumuzun 'fısıltı kadar sessiz' olarak tanımlayacağı şey budur.

Manuel ayarlamalar yapmak için parmaklarınızı kullanmadığınız gerçeği, üst plakadaki dahili stereo mikrofonun, manuel ayarlamalar yapıyorsanız yapacağı gibi, daha sessiz yerlerde bu hareketi algılamadığı anlamına da gelir. Bu nedenle, A5000 ile ister fotoğraf ister video çekiyor olun, test kurulumumuza göre çok az taviz var.

Sony A5000: Karar

Tamam, bu nedenle, 20.1 efektif megapiksel A5000 hakkında onu NEX markalı atalarından ayırmak için özellikle devrim niteliğinde olmayabilir, lansmanda türünün en küçük ve en hafif olması ve son derece güncel kablosuz bağlantı seçenekleri sunması dışında.

Lens takılıyken A5000, pantolon veya üst cep için çok büyüktür ve yan ceket cebinde hala sıkışabilir.

Ama kamerayı kullanmaya başlayın ve her şey büyük ölçüde tarafından; Bu, daha iyi fotoğraflar elde etmek için ilk adımlarını atmak isteyen herkesin göz atması gereken bir başka yetkin ve tutarlı Sony kompakt sistem kamerasıdır. Ve testte Power Zoom lens dahil önerilen £ 419 fiyatla çok makul bir değer sunar.

Sony A5000 çıkış tarihi: Şimdi çıktı

Sony A5000 fiyatı: £ 419