Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Sony A8 / A8H (KD-65A8) incelemesi: kusursuz OLED TV resimleri ve mükemmel dahili ses

Sony A8 / A8H (KD-65A8) incelemesi: kusursuz OLED TV resimleri ve mükemmel dahili ses

Bugünün en iyi Sony A8 / A8H fiyatları Sony XBR-65A8H 65 'A8H Smart ... Crutchfield 1,798 $ İndirimli Fiyatı Görüntüle Sony A8H 65 İnç TV: BRAVIA ... Amazon Prime 2.798 $ 2.498 Sony A8H 65' Sınıfı HDR 4K UHD'yi Görüntüle ... BHPhoto2.498 ABD doları GörünümSony XBR-65A8H 65-İnç BRAVIA ... Odaklama Kamerası2.498 ABD doları GörünümDaha Fazla Teklif Göster Her gün 130 milyondan fazla ürünü en iyi fiyatlar için kontrol ediyoruz

Pingtwitter'ün Sony A8 / A8H incelemesine hoş geldiniz. Bu, Sony'nin 2020 TV serisinin daha ucuz OLED TV'sidir, ancak muhtemelen skordan zaten tahmin ettiğiniz gibi, kesinlikle köşeleri kesen bir şey gibi hissettirmiyor - bu,en iyi OLED TV'lerşu anda mevcut ve kesinlikleen iyi televizyonlargenel.


LG, bu yıl CX modeliyle zaten yüksek bir OLED TV çıtası kurarken, bu, omuzlarında dünyanın ağırlığı ile geldi. Ne mutlu ki, benzersiz Sony işleme ve Akustik Yüzey Ses sistemi sayesinde, hem yeterince iyi hem de dünyanın en acımasız dünyasına damgasını vuracak kadar farklı.en iyi 55 inç TV'lerveen iyi 65 inç televizyonlar.

Bir OLED TV olan pikselleri, gerçek ışığı sağlamak için piksellerin arkasında parlak bir arka ışık kullanan LCD / QLED sistemi yerine kendi ışığını oluşturur. Bu onların parlaklıklarını ayrı ayrı kontrol etmelerini sağlar, böylece arkadan aydınlatmalı TV'lerin standart bir özelliği olan siyaha ışık saçmadan, tıpkı gerçek dünya gibi aydınlık ve karanlık arasında keskin kontrastlar elde edersiniz.

OLED ve QLED: açıklanan teknolojiler ve sizin için en iyisi hangisi?

Birkaç dezavantajı var, ancak bunlar TV'nin kendisiyle sorun olmaktan ziyade tercihle ilgili - sizi bunlara götüreceğiz ve görüntülerini neden bu kadar çok seviyoruz.


Sony A8 incelemesi

(Resim kredisi: Sony)

Sony A8 incelemesi: fiyat, çıkış tarihi ve özellikler

A8, ABD'de A8H olarak bilinen, Sony'nin 2020 giriş seviyesi OLED TV'sidir ve Mayıs 2020'de piyasaya sürüldü.


İki boyut vardır: 55 inçlik Sony KD-55A8 1.799 £ / Sony XBR-55A8H 1.899 $; 65 inç Sony KD-65A8 2.799 £ / Sony XBR-65A8H 2.799 $. İncelememiz için 65 inçlik versiyona bir göz attık.

Her boyutta günümüzün en iyi Sony A8 / A8H fiyatları Sony XBR-55A8H 55 'A8H Smart ... Sony XBR-55A8H Koltuk Değneği 1.498 $ GörüntüleyinTüm fiyatları görünSony XBR-65A8H 65 'A8H Smart ... Sony XBR-65A8H Koltuk Değneği 1.798 $ İnceleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Bu fiyatlar, bu modelleri mantıklı bir şekilde LG CX eşdeğeri boyutlarıyla aynı seviyeye koyuyor ve bir OLED TV satın almak istiyorsanız, kesinlikle bir göz atmalısınız.LG CX incelemesi, çünkü bu Sony'nin birincil rakibi.


A8 gücünü, her türlü numarayı içeren X1 Ultimate işlemciden alıyor. Başlangıç ​​olarak, izlediğiniz kaynak türünü belirlemek ve buna göre en iyi görüntü ayarlarını uygulamak için çok büyük bir öğrenilmiş görüntü öznitelikleri veritabanı kullanır. 4K altı kaynakların ekranın doğal 4K çözünürlüğüne yükseltilmesi söz konusu olduğunda bu özellikle önemlidir.

Ayrıca, HDR kaynaklarından renk şeritlerini kaldırmak için bir Süper Bit Eşleme sistemi ve X-Motion Clarity teknolojisi (bir & lsquo; Clearness & rsquo; ayarı ile mevcuttur) kullanır; normal siyah çerçeve ekleme teknikleri kadar parlaklığı tehlikeye atıyor. Bu, Sony'nin daha tipik ancak her zaman etkileyici MotionFlow çerçeve enterpolasyon teknolojisine eşlik ediyor.

Sony, X1 Ultimate & rsquo; nin standart dinamik aralık kaynaklarını yüksek dinamik aralığa dönüştürme becerisine o kadar güveniyor ki, bu arada, işlemeyi varsayılan olarak, TV'nin Canlı, Standart ve TV cihazlarına kapatma seçeneği sunmadan uyguluyor. Sinema resmi ön ayarları.

Ayrıca, daha 'parlak', kontrast açısından zengin bir resim sunmak için renk spektrumu boyunca yoğun resim öğelerinin parlaklığını artıran bir Piksel Kontrast Artırıcı da vardır. Son olarak, X1 Ultimate, renk iyileştirme ve aralığını geliştirmek için Sony'nin Triluminos teknolojisiyle çalışır.


A8'in akıllı özellikleri Android 9.0 platformu üzerine inşa edilmiştir. Bu, tüm önemli video akış platformlarına erişim sağlar - Disney +, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten, YouTube vb. Şu anda dikkat çeken tek eksiklik Apple TV uygulaması.

Ayrıca, İngiltere'nin bazı yakalama hizmetleri söz konusu olduğunda Android kör bir noktaya sahip olmaya devam ettiğinden, Sony YouView'u A8'in akıllı teklifine ekledi. Bu, tüm ana yakalama hizmetlerini bir araya getirir ve bunları kullanışlı bir elektronik program rehberi biçiminde sunar.

A8, endüstri standardı HDR10 sisteminin üstünde Dolby Vision ve HLG HDR formatlarını destekler. Yine de, Dolby Vision'a alternatif olarak görünen HDR10 + formatını desteklemiyor.

HDR10 + içeriği Dolby Vision içeriğinden çok daha nadir olmakla birlikte, bunu sağlayan birkaç 4K Blu-ray vardır ve tüm Amazon Prime Video'nun HDR içeriğiyle kullanılabilir. Dolayısıyla Sony, kendi işlemesini kullanarak HDR10 + ile karşılaştırılabilir sonuçlar verebileceğini iddia etse de Sony'nin Panasonic ve Philips'e HDR10 + ekleyerek TV'lerine katıldığını görmek güzel olurdu & rsquo; Gelecek yıllarda HDR desteği.

65A8, resmi IMAX Enhanced sertifikası ile ödüllendirildi. Bunun anlamı, resim kalitesinin, ekstra resim kalitesiyle uyumlu olarak resmen onaylanmış olmasıdır. IMAX iddiaları, kendi tescilli teknikleri kullanılarak yönetilen içerikten edinilebilir. IMAX Enhanced içeriği, Birleşik Krallık'ta birkaç Sony 4K Blu-ray ve Rakuten akışıyla sınırlıdır, ancak genellikle etkileyici sonuçlar verir.

A8 ayrıca, Netflix'in Orijinal Netflix içeriğine hakim olurken kullandığı görünüme olabildiğince benzeyen bir resim kurulumunu etkinleştiren bir Netflix Calibrated moduna sahiptir, bu nedenle bu şeyleri tam sanatsal niyetle görüyorsunuz.

Bununla birlikte, bazı TV'lerde görünmeye başlayan yeni Film Yapımcısı Modu veya Dolby Vision IQ seçenekleri için destek yok. Film yapımcı topluluğu ile birlikte oluşturulan ilki, daha 'otantik' bir görünüm sunmak için bir TV'nin işleme özelliklerinin çoğunu kapatır. resim. İkincisi, Dolby Vision resimlerinin sunulma biçimine oda ışığı dengelemesi ekler. Ancak, ilkinin gerekli olduğuna tamamen ikna olmadım ve Sony, görüntülerin parlak odalarda etkisini korumasına yardımcı olmak için kendi yeni akıllı Ortam Optimizasyonu özelliğini sunuyor.

A8'in bağlantıları dört HDMI ve üç USB içerir. Bununla birlikte, HDMI'ların hiçbiri, görmeyi beklediğimiz 4K / 120fps HDR görüntülerinin keyfini çıkarmak için ihtiyaç duyduğunuz 40Gbps veya daha fazla veri hızını desteklemez.Playstation 5veXbox Series X. Değişken Yenileme Hızları için herhangi bir destek veya otomatik düşük gecikme modu özelliği de yoktur, bu sayede TV bir oyun kaynağı aldığında konsol tarafından söylenebilir ve resim kurulumunu buna göre ayarlayabilir. Gelecek nesli dört gözle bekleyenler için, bu eksiklikler tek başına LG CX'i daha iyi bir seçim haline getiriyor, çünkü hepsini destekliyor - bu yüzden bizim seçimimizoyun için en iyi TV.

65A8'in HDMI desteğinin tek gelişmiş özelliği, TV'nin, Dolby Atmos dahil olmak üzere sıkıştırılmamış yüksek performanslı sesi HDMI bağlantı noktası üzerinden uygun şekilde donatılmış ses çubuklarına ve AV alıcılarına aktarmasını sağlayan eARC teknolojisidir.

A8 & rsquo; in özelliklerinin bu yuvarlamasını birkaç ses güzelliği ile tamamlayabiliriz. Birincisi, kendi ekranını titreştirmek için bir aktüatör kullanarak sesini oluşturur. Bu, belirli seslerin gelmesinin beklendiği bir resimdeki konumu da izleyebilen büyük, ileriye dönük bir ses sunmasına yardımcı olur.

İkincisi, set Dolby Atmos kod çözme özelliğini taşır. Oynamak için yalnızca bir 2.2 hoparlör yapılandırması (iki ana hoparlör ve iki subwoofer) olmasına rağmen, setin sağlayabileceği Atmos ile ilgili tüm yükseklik, yan veya arka kanal efektleri, gerçek yönlü ses yerine sanal ses kanalı işlemeyle sağlanmalıdır.

Sony A8 incelemesi oled tv

(Resim kredisi: Sony)

Sony A8 incelemesi: görüntü kalitesi

Baştan beri, A8 / A8H & rsquo; nin resimleri sınıf sızıyor. Başlangıç ​​için karanlık sahneler kusursuzdan başka bir şey görünmüyor. OLED'in derin saf siyah renkler sunma yeteneği (çünkü LCD'nin aksine, her piksel kendi ışığını yaratır), en karanlık köşelerde bile asılmak için hiçbir gri ipucu bırakmadan tamamen istismar edilmiştir.

Siyah seviye performansı da fevkalade tutarlı. Hem ekran boyunca düzgünlüğü (en azından gerçek dünya içeriğiyle) hem de LG CX'te bir veya iki çekime giren griye ara sıra geçişten bağışıklığı açısından veyaLG GXmodeller.

Hepsinden iyisi, A8'in & lsquo; neredeyse siyah & rsquo; ile başa çıkmada harika bir iş çıkarması. içerik. İnce gölge ayrıntıları bol ve doğal görünür ve ince gri tonlamalı ve koyu renk tonlarını tutamayan ekranlarla elde ettiğiniz içi boş görünümden kaçınır. Yıllar boyunca bazı OLED TV'leri rahatsız eden karanlık alanlarda neredeyse hiç beneklenme, köpürme, tıkanma veya yanıp sönme sesi yoktur.

Bu kadar hassaslığa sahip olmanın & lsquo; iş tarafında & rsquo; OLED görüntü performansı abartılamaz, özellikle de karanlık odalarda film izlemeyi seven biriyseniz. Bununla birlikte, A8'in HDR'nin ekstra dinamizmi ve gücünü de önemsemediği anlamına gelmez. Sony'nin piksel güçlendirici teknolojisi tarafından oluşturulan genişletilmiş ışık aralığı, olağanüstü derinlik ve siyah seviyelerinin kontrolü ile birleşerek HDR kaynakları ile olağanüstü yoğun görüntüler sunar.

Daha da önemlisi, A8, kullanabileceği parlaklığı o kadar iyi kontrol ediyor ki, karanlık ve açık uç noktaları arasında bir renk paleti boyayarak resimlerinin gerçekte olduğundan daha fazla parlaklıkla çalışıyormuş gibi görünmesini sağlıyor.

Bunu söylüyorum çünkü A8 nesnel olarak, özellikle parlak değil. Ekran alanının% 10'unu dolduran beyaz bir HDR kutusunda yalnızca 640 nitlik bir tepe ışık çıkışı ölçtüm. Bu, LG de dahil olmak üzere rakip OLED markalarında görmeye alışkın olduğumuz rakamlardan biraz daha düşük.

Ancak Sony'nin işlemesi artık ışığın kullanım şeklini kontrol etmede o kadar zekice ve etkili ki, HDR resimleri artık (önceki Sony OLED nesillerinin aksine) tipik olarak rakip OLED TV'lerden çok daha sönük görünmüyor.

Açık ve siyah seviye kontrolünün bir TV'nin renk performansında bu kadar büyük bir rol oynadığı düşünüldüğünde, A8'in aynı zamanda muhteşem bir renk performansı sergilemesi şaşırtıcı değil. Tonlar zengin, ton ve gölge açısından son derece ince ama aynı zamanda sürekli olarak son derece doğal görünüyor. Seti nispeten agresif bir resim ön ayarında kullansanız bile, geliştirilmiş doygunluklar hala gerçek bir 'çekirdek' i korur. ve denge.

A8'in renk, ışık ve gölgeleme konusundaki ustalığı, ekranın doğal 4K çözünürlüğünden mükemmel bir değer elde eden güzel ayrıntılara sahip ve dokulu bir resme de katkıda bulunuyor. Açık olmak gerekirse, daha keskin görünen 4K TV'ler var. Özellikle Samsung ve Philips bu alanda başarılı olma eğilimindedir. Ancak A8'in ayrıntısı doğaldır ve yalnızca yoğun keskinliğin veya ayrıntı artırıcı işlemenin sonucundan ziyade birçok farklı resim kalitesi öğesinin bir araya gelmesinin net bir sonucudur.

A8 & rsquo; rsquo; rsquo; rsquo; nün son derece rafine edilmiş hissi, Sony & rsquo; rsquo; rsquo; rsquo; rsquo; rsquo; rsquo; s Bitmapping işlemi. Bu, alacakaranlıkta gökyüzü veya dönen sis gibi zorlu HDR içeriğinden hemen hemen tüm şeritleri kaldırmak için iyi bir iş çıkarır.

Netlik, çerçevedeki hareketten etkileyici bir şekilde etkilenmez. Tamer ayarlarından birine bağlı kaldığınız sürece, MotionFlow işleme, istenmeyen yan etkilere neden olmadan veya işlemlerin doğal olmayan bir şekilde akıcı görünmesine neden olmadan titremeyi azaltmak için tipik olarak mükemmel bir iş çıkarır. Yeni X-Motion Clarity seçeneği, aşırı agresif Maksimum Netlik ayarından kaçındığınız sürece oldukça etkili olabilir.

A8, 4K HDR'de olduğu gibi 4K altı SDR içeriğiyle de rafine edilmiştir. Yükseltilmiş fotoğraflar, yine aşırı keskinlikten ziyade natüralizme vurgu yaparak yoğun ve otantik görünüyor. Ve Sony'nin SDR'den HDR'ye dönüştürme benim için sektördeki en iyisi, görüntünün dengesini kaybetmeden veya orijinal tonlardan çok uzaklaşmadan orijinal içeriğin renk ve ışık aralığını nazikçe genişletiyor.

A8'in resimlerinde hata bulmaya çalışırken, HDR'ye yaklaşımı, HDR'yi tipik olarak 640 nit ekrandan beklediğinizden daha güçlü bir şekilde sunarken, en parlak HDR öğelerinden bazılarının biraz ince gölgeleme ayrıntısını kaybedebileceği anlamına gelir. . Ayrıca, ekran biraz yansıtıcıdır, bu da sınırlı parlaklığıyla birleşerek doğrudan güneş ışığına sahip aydınlık odalar için en iyi seçenek olmadığı anlamına gelir.

LG'nin OLED'leri daha parlak olabilir ve bu yüzden bunun için biraz daha iyidir, ancak LCD TV'ler parlaklık türü olarak kalır ve bu nedenleSamsung Q80TveyaSamsung Q90TÇok fazla ortam ışığı olduğunda bile zengin HDR için yenilmesi gereken 4K TV'lerdir.

Görüntünün inanılmaz kalitesi, setin yaklaşmakta olan konsollardan görmeyi umduğumuz yüksek 4K kare hızlarıyla baş edememesini daha da talihsiz hissettiriyor, çünkü bu kombinasyon gerçekten şaşırtıcı derecede gerçekçi olabilirdi. Görüntüler.

İkinci nokta oyuncuları düşünmek için duraklatsa da, Sony A8'in görüntü kalitesi genel olarak bir AV meraklısının rüyası olmaya devam ediyor.

Sony A8 incelemesi

(Resim kredisi: Sony)

Sony A8 incelemesi: ses kalitesi

A8 & rsquo; in ana hoparlörler olarak ekranın kendisini kullanan yenilikçi ses çözümü çok iyi çalışıyor. Yeni başlayanlar için sesin odaya doğru ilerlemesine yardımcı olarak daha fazla saldırı ve aciliyet sağlar. Ayrıca, sese, normal TV hoparlörlerinde normalde duymadığınız geniş ve açık bir kalite verir.

Ses sahnesi, ileriye olduğu kadar sola ve sağa iyi bir mesafe yayar ve yerleştirme efektleri bu ses alanı içinde etkileyici bir doğrulukla konumlandırılır. Vokaller her zaman net ve ekrana kilitli kalır ve yüksek ses seviyelerinde bile önemli bir sertlik veya bozulma olmaz.

Sony'nin Acoustic Surface teknolojisinin en son sürümü için yaptığı ince ayarlar, önceki giriş seviyesi OLED modellerinin de sağladığından biraz daha fazla bas enjekte ediyor.

Ses, gerçekten acımasız film müziği anları ile nazik bir dokunuş olabilir, Dolby Atmos karışımlarındaki yükseklik efektleri sınırlı etkiye sahiptir ve orada bası daha derine iten TV'ler vardır. Ancak birkaç TV, tutarlı bir şekilde tatmin edici ve ilgi çekici geliyor.

Sony A8 incelemesi

(Resim kredisi: Sony)

Sony A8 incelemesi: tasarım ve kullanılabilirlik

Geleneksel hoparlörler için yer bulması gerekmediğinden, A8 dünyaya çok minimalist bir yüz sunabilir. Ekranın etrafındaki metal kenarlı çerçeve süper ince ve 'geleneksel' haliyle; tasarımı masaüstü ayakları üzerinde o kadar alçakta durur ki, onları zar zor farkedersiniz. Yine de, ayakları ekranı birkaç inç kaldıracak şekilde ayarlayabilir ve bu rotadan aşağı giderseniz size bir ses çubuğu eklemek için alan bırakabilirsiniz.

A8'in dış kenarları için yapım kalitesi de mükemmel. Arka kısmın orta kısmı OLED standartlarına göre tıknazdır, ancak en şiddetli açıların dışında set, dünyaya etkileyici bir monolitik yüz sunar.

A8'in akıllı özelliklerinin çoğu için Android TV'ye olan bağımlılığı onu kullanımı en kolay TV yapmıyor. Android'in ana ekranının tam ekran yaklaşımı, TV izlerken içeriğe göz atamayacağınız ve arayüzün dağınık olduğu anlamına gelir. Bu günlerde işleri biraz özelleştirebilirsiniz, ancak Android hala farklı kullanıcılara uyum sağlamakla daha az ilgileniyor & rsquo; rakip akıllı platformların çoğundan daha ihtiyacı var.

Bununla birlikte, Sony'nin 2020 uzaktan kumandası, 2019 öncüllerinden çok daha iyi ve hem Google Chromecast hem de Google Assistant ses tanıma için yerleşik destek de yardımcı oluyor.

Sony A8 incelemesi

(Resim kredisi: Sony)

Sony A8 incelemesi: Karar

A8 / A8H, Sony'nin OLED hikayesinin gerçekten yaşlandığını görüyor. Sony'nin benzersiz Akustik Yüzey teknolojisi etkileyici sesler sunmaya devam ediyor ve parlaklık cephesinde iyileştirme için hala yer olsa da, A8'in Sony'nin işleme kalitesini OLED'in kendi kendini aydınlatan cazibesine bağlama şekli, sık sık nefesini kes.

Olumsuz yönleri olduğu yerlerde, temel kusurlardan ziyade durumsaldırlar: Bazı insanlar daha parlak bir TV'nin güneş ışığıyla daha iyi savaşmasını isteyecek, bazıları PS5 ve sonraki Xbox'ın oyun özellikleri için tam destek isteyecek ve bazıları daha ince bir akıllı isteyebilir. Apple TV destekli TV sistemi.

Ancak bunların hiçbiri sorun olmayacak gibi görünmüyorsa, Sony A8 tek kelimeyle harika.

Her boyutta günümüzün en iyi Sony A8 / A8H fiyatları Sony XBR-55A8H 55 'A8H Smart ... Sony XBR-55A8H Koltuk Değneği 1.498 $ GörüntüleyinTüm fiyatları görünSony XBR-65A8H 65 'A8H Smart ... Sony XBR-65A8H Koltuk Değneği 1.798 $ İnceleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Sony A8 incelemesi

En büyük rekabet,LG CXA8 / A8H ile aynı 55 inç ve 65 inç boyutlarında mevcut olan OLED 4K TV, aynı zamanda daha küçük 48 inç boyutunda (bu boyuttaki ilk OLED) ve jumbo 77 inç modelde geliyor. Sony A8'den daha parlak, her türlü oyun ve bağlantı özelliğine sahip ve daha hoş bir akıllı TV kurulumuna sahip. Bununla birlikte, LG CX gerçekten fantastik bir görüntü kalitesi sunarken, Sony ideal loş koşullarda filmler için yalnızca ekstra bir ustalık dokunuşuna sahip.

Fiyat çok yüksek geliyorsa, yine de CX'in geçen yılki versiyonu olan hala satışta olan LG C9'u da düşünmelisiniz. Bu yılki modelden temel fark, hala gerçekten güçlü olan işlemesi - gerçek OLED paneli aynı derecede iyi ve hala tüm bu harika oyun özelliklerine ve akıllı TV sistemine sahip. Ama şimdi, bu yılki OLED'lere kıyasla son derece düşük bir fiyat. Tam okuyunLG C9 incelemesitüm detaylar için.

Samsung Q90TŞu anda fiyatı Sony A8'e en yakın QLED TV (özellikle daha pahalıydı, ancak piyasaya sürüldükten sonra fiyatı hızla düştü) ve QLED'in sahip olduğu devasa HDR etkisinin yanı sıra A8'e göre parlaklığında büyük bir artış sunuyor bilinen. Derin siyah kontrolü için OLED'e meydan okumak için arka ışığının yerel olarak kısılmasını kullanıyor, ancak OLED hala daha üstün ve sonuçta, boşluk şimdi dar olsa bile, daha kesin. Samsung'un akıllı TV sistemi, işleyişi gibi harika (Sony bu açıdan biraz daha iyi olsa da). A8'e parlak bir LCD alternatifi istiyorsanız, alacağınız TV budur.

Samsung Q80Tbundan aşağıya bir model ve biraz daha az harcamak isteyenler için yine güçlü bir seçenek. Q90T'den biraz daha az parlak (yine de A8'den daha parlak), arka ışığın bölgesel olarak kısılması konusunda daha az hassasiyetle, ancak yeni indirimli fiyatı için, para için şaşırtıcı bir görsel performans (ve yine daha fazlası oyun dostu).