Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Sony A90J vs Sony A80J: Hangi Sony OLED TV sizin için en iyisi?

Sony A90J vs Sony A80J: Hangi Sony OLED TV sizin için en iyisi?

seçimine gelinceen iyi televizyon2021 ciddi anlamda zor bir yıl olacak ve Sony A90J ve Sony A80J konuşmanın büyük bir parçası olacak. Tüm üreticilerin yeni teknoloji ve işlemcileri ilerletmesiyle birlikte, artık gezinmek için yeni kısaltmalar denizleri var.

Bunlardan biri, Sony'nin yeni XR Bilişsel İşlemcili TV serisidir. Hem 4K Sony A90J hem de 4K Sony A80J, XR işlevselliğine sahiptir, ancak hiçbir şekilde aynı değildirler.

İkisi arasında, amiral gemisi Master Series A90J, yeni ultra parlak panele sahip tek modeldir, ancak modeller arasındaki diğer farkları inceleyelim ve otomatik olarak en pahalı ekrana yatırım yapmanız gerekip gerekmediğini görelim. Boyutlandırma bile sizi bir yöne ya da diğerine yönlendirebilir - her ikisi de aralarında olmak için savaşıyor olsa da.en iyi 65 inç televizyonlarveen iyi 55 inç televizyonlar, bunun ötesinde fark boyutları sunarlar.

Kesin olan bir şey var ki, her ikisi de listemizde üst sıralarda yer alabilir.en iyi oyun TV'leriikisiyleHDMI 2.1PS5 ve Xbox Series X için bağlantı noktaları hazır. Nasıl karşılaştırıldıklarını görmek için okumaya devam edin.


Sony A80J

Sony A80J gerçek bir izleyici.


(Resim kredisi: Sony)

Sony A90J vs Sony A80J: Fiyat ve modeller

A90J ile başlayalım. Sony'nin Master Series amiral gemisi, inanılmaz bir yeni 83 inç model içeren üç boyutta gelir. Tamamen ücretsiz bir duvarınız yoksa, 55 inçlik sürüm sizi İngiltere'de 2,699 £ ve ABD'de 2,999 $ geri alacaktır. 65 inç'e çıkmak sizi İngiltere'de 3.499 £ ve ABD'de 3.999 $ fiyat noktasına götürür.

Ardından, İngiltere'de 6.999 £ gibi harika bir fiyat olan 83 inçlik model var. ABD fiyatı resmi olarak onaylanmadı, ancak kaybolmadan önce ABD sitesi B&H Photo Video'da kısa bir süre için 7.999 dolarlık bir rakam belirdi ve bu doğru görünüyor.


Ardından, üç boyutta gelen ancak A90J kadar büyük olmayan Sony A80J var. 55 inçlik model İngiltere'de 1.999 £ ve ABD'de 2.199 $, 65 inç İngiltere'de 2.699 £ ve ABD'de 2.799 $'dır ve 77 inç ekran sizi İngiltere'de 4.199 £'a ve ABD'de 4.499 dolar.

Ayrıca Sony İngiltere sitesinde A80J serisiyle aynı boyutlarda bir Sony A84J modelinin listelendiğini de belirtmekte fayda var – Sony'nin sitesinde bariz bir fark yok, dolayısıyla bunun sadece kozmetik bir varyasyon olması muhtemel.

Bu fiyatlandırma, yapacak büyük bir seçimimiz olduğu anlamına geliyor. 65 inçlik A80J, İngiltere'deki amiral gemisi A90J'nin 55 inçlik modeliyle tamamen aynı fiyattır. Spesifikasyon farklılıkları için tüm bu ekstra ekran gayrimenkulünü değiştirmeye istekli misiniz? Şimdi onları haritalandıralım.

Sony A90J


A90J şimdi 83 inçlik devasa bir seçenekle geliyor.

(Resim kredisi: Sony)

Sony A90J vs Sony A80J: Görüntü kalitesi

İşte Sony A90J ve Sony A80J'yi karşılaştırmaya gelince en büyük fark. A90J, önceki nesilden daha yüksek bir tepe parlaklığı sunan yeni bir panel ile birlikte gelir. Parlaklık her zaman OLED'in LED ile asla rekabet edemediği noktadadır, ancak bu yeni parlaklık seviyeleri Sony OLED'ler için bir adım ileridir.

Yeni bir alüminyum ısı emici, hızlı soğutma anlamına gelir, bu nedenle A90J daha da verimlidir ve ekran yanması olasılığı daha düşüktür. A90J, gelişmiş kontrast, renk ve daha da derin siyahlar için Sony'nin XR OLED Contrast Pro dediği şeyle birlikte gelir. HDR10 ve Dolby Vision desteği ile A90J, 4K'da göz kürelerimizin bakımı söz konusu olduğunda, muhteşem özelliklere sahip görünüyor.

Ancak bu, A80J'nin bir kambur olduğu anlamına gelmez. Ayrıca Sony'nin A90J gibi yeni XR teknolojisini kullanıyor - sadece o yeni panel değil - A80J, Sony'nin 'Bilişsel Zeka' işleme dediği şeyden en iyi şekilde yararlanıyor. Bu, işlemcinin sürekli olarak ekranda ne olduğunu analiz ettiği ve sürekli olarak mümkün olan en iyi görüntüyü elde ettiğimizden emin olmak için anında ayar yaptığı anlamına gelir.

XR işlemci ekranı yüzlerce bölgeye böler ve insan gözünün dünyayı görme şeklini yeniden yaratmak için bunları ayrı ayrı analiz eder. A80J'de ayrıca XR OLED Kontrast bulunur, ancak yalnızca A90J'nin Pro sürümünü çıkarır. Ayrıca HDR10 ve Dolby Vision ile önceki Sony OLED'lere göre, A80J yine de üstün görüntüleme sağlayacaktır. A90J'den biraz daha az.

Sony A80J

Sony A80J, tıpkı A90J gibi Acoustic Surface Audio+ sesine sahiptir.

(Resim kredisi: Sony)

Sony A90J vs Sony A80J: Ses kalitesi

İşte Sony A90J ve A80J arasındaki başka bir ince fark alanı. Her iki ekran da Sony'nin 3D Surround Upscaling ile ileri ses için bir hoparlör görevi gördüğü mükemmel Acoustic Surface Audio+ özelliğine sahip olsa da, A90J, A80J'deki 30W'a kıyasla 60W güç sunar. Her ikisi de benzer iki aktüatör ve iki subwoofer sistemine sahiptir. Sadece A90J onlara oynamak için daha fazla güç veriyor.

Acoustic Surface Audio+, hoparlörlerin tamamen yanlış yöne ateşlenmediği anlamına gelen gerçek bir keşiftir ve bu özellikle birlikte gelen mükemmel konumsal sesten sürekli olarak etkilendik. Bu gerçekten de birçok insanın sadece TV ile mutlu olacağı ve bunlardan birine fazladan harcama yapması gerekmediği anlamına geliyor.en iyi ses çubukları– tabii ki gerçek bir surround sistemin yerini almayacak olsa da.

Bununla birlikte, A90J ayrıca ekran hoparlörünün tam surround ses kurulumunun merkezi hoparlörü olarak işlev görmesini sağlayan ek bir konektöre sahiptir. Buna karşılık, A80J, tam bir surround ses kurulumuna ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.

Sony A90J OLED TV

Sony A90J, farklı yükseklikler dahil olmak üzere üç farklı stand seçeneğine sahip.

(Resim kredisi: Sony)

Sony A90J vs Sony A80J: Tasarım ve özellikler

Hem Sony A90J hem de Sony A80J'nin tasarımı ve özellikleri söz konusu olduğunda, yalnızca birkaç küçük fark var. Her ikisi de güzel, zarif ve neredeyse çerçevesiz ve yeni nesil oyuncular, her iki TV'de standart olarak gelen iki HDMI 2.1 bağlantı noktasından en iyi şekilde yararlanmak için mutlu olacaklar.4K 120Hz oyun,VRRve ALLM. Her iki ekranda da iki HDMI 2.1 bağlantı noktası bulunur; bu, hareket halindeyken herhangi bir garip değiştirme olmadan hem PS5 hem de Xbox Series X'e sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

Her iki ekran da üç yönlü sehpalarla birlikte gelir; bu, bacakların konumlandırılması nedeniyle yeni bir TV sehpası yatırımı yapmanız gerekmediği anlamına gelir. Bununla birlikte, A90J'nin yüksekliğini, altına bir ses çubuğuna izin vermek için artırmak istiyorsanız, bacakların en uçta olmasını seçmeniz gerekeceğini belirtmekte fayda var.

Her iki model de yerleşik bir Chromecast ve Apple AirPlay 2'nin yanı sıra Google Assistant ve Amazon'un Alexa'sı ile birlikte gelir. Başka bir fark, uzaktan kumanda şeklinde gelir. Amiral gemisi A90J, özel bir arkadan aydınlatmalı uzaktan kumanda ile birlikte gelir ve A80J'nin daha düzenli bir siyah ilişkisi vardır. Ayrıca A90J'de ses kontrolü için bir düğmeye basmanız gerekmeyecek ve A80J için yapacaksınız, bu nedenle düğmesiz bir gelecekte olduğunuzu hissetmeden yaşayamazsanız, daha fazlasını seçmek zorunda kalacaksınız. pahalı modeli.

Bu TV'ler ciddi anlamda film dostu. Her ikisi de Netflix Kalibre Edilmiş Modu ile birlikte gelir ve resmi olarak IMAX Enhanced'dir ve ayrıca her zaman yönetmenin amaçladığı şekilde içerik izlediğinizden emin olmak için Sony'nin yeni BRAVIA çekirdek akış hizmetiyle birlikte gelir.

Sony A90J vs Sony A80J: Karar

Bu TV'lerin ikisi de olağanüstü yatırımlar yapacak. Sony'nin işleme ve mükemmel sesin bu kombinasyonu, A90J ve A80J'nin 2021 satın alımlarında sağlam olacağı anlamına gelecektir.

Ancak, hepsi bu yeni panele inecek. Sony'den en parlak ve en iyi 4K OLED'i istiyorsanız, A90J'nin burada en iyi satın alma olacağını gizlemek yok. Yine de A80J kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacak - bu sadece boyut-fiyat bütçenizle ilgili. Ancak, bilmek güven verici olan A80J ile devam ederek hiçbir önemli özelliği kaçırmayacaksınız.