Close

Sony Alpha 6000 incelemesi

Sony Alpha 6000 fırsatları Resim 1/10

Sony A6000 incelemesi


Sony A6000 incelemesi
Resim 2/10

Sony A6000 incelemesi

Sony A6000 incelemesi
Resim 3/10

Sony A6000 incelemesi

Sony A6000 incelemesi
Resim 4/10

Sony A6000 incelemesi

Sony A6000 incelemesi
Resim 5/10

Sony Alpha 6000 incelemesi


Sony Alpha 6000 incelemesi
Resim 6/10

Sony Alpha 6000 incelemesi

Sony Alpha 6000 incelemesi
Resim 7/10

Sony Alpha 6000 incelemesi

Sony Alpha 6000 incelemesi
Resim 8/10

Sony Alpha 6000 incelemesi


Sony Alpha 6000 incelemesi
Resim 9/10

Sony Alpha 6000 incelemesi

Sony Alpha 6000 incelemesi
Resim 10/10

Sony Alpha 6000 incelemesi

Sony Alpha 6000 incelemesi

Göz seviyesinde bir vizörün eklenmesi, bunu daha önce NEX-7 serisinin en iyisi yapan değerli bir halefi yapıyor mu? Sony A6000 incelememizde öğrenin

Üreticinin Sony A5000'deki 'dünyanın en küçük ve en hafif' kompakt sistem kamerasının ardından Sony A6000'deki biraz daha büyük kardeşi geliyor.

Bu sefer başlık iddiası, yalnızca 0,06 saniyeyle sınıfında dünyanın en hızlı otomatik odaklama performansıdır. Bu, kısmen 1.000 sterlinlik Sony A7 modellerinde bulunan en yeni nesil Bionz X işlemcinin yanı sıra 179 faz algılamalı büyük bir AF noktasını 25 kontrastla karıştıran 'her iki dünyanın en iyisi' hibrit AF sistemine bağlanabilir. algılama AF noktaları.

Avuç içi boyutundaki yarışmacı, çekim yaparken kamerayı bir göze kadar tutmayı tercih eden herkes için dahili bir vizör bonusu ekleyerek A6000'i eski Sony NEX-6 ve Sony NEX-7 modellerinin adı dışında halefi yapıyor. .

Neyse ki, kendiliğinden geri çekilen mekanize 16-50 mm Power Zoom lens takılıyken bile kamera ve lens yine de geniş bir ceket cebine sığacak.

Kısacası, bu Alpha serisinin sunduğu bloklu endüstriyel görünümlü tasarımdan vazgeçmediyseniz, A6000, özellikle bir dijital SLR'yi taşımak istemiyorsanız, bir sonraki yarı profesyonel seyahat kameranız için iyi bir seçenek olabilir. etrafında.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hareket halindeyken resim ve video paylaşmak için NFC ve Wi-Fi bağlantısı içerir ve Sony'nin gelişen PlayMemories kamera uygulamalarıyla uyumluluk sunar.

DSLR karşılaştırması sadece vizörden, artan çalışma hızından ya da ışık hassasiyetinin ISO25600'de loşta çekim için maksimuma çıkmasından kaynaklanmıyor; ama aynı zamanda A5000, kendinden önceki NEX ve A modelleri gibi DSLR boyutlu bir APS-C sensörüne sahip olduğu için.

Büyük bir 24,3 megapiksel etkili çözünürlük (A5000'in 20,1 MP'inden daha yüksek) sunarak, bu, Sony'nin A6000'ini doğrudan eşit derecede modern Samsung NX3000, Canon EOS M ve ortalama yonga boyutundan daha büyük olan Fuji X kameralarla karşı karşıya getiriyor.

Biraz daha küçük sensörlere sahip diğer alternatif değiştirilebilir lensli kameralar arasında Panasonic Lumix G, Olympus Pen ve OM-D modelleri ile Nikon'un bir inçlik sensör '1' sistemi bulunur.

NEX-7'den daha uygun olan 549 £ 'dan önerilen fiyatlandırma ile A6000, yüksek (ish) bir seyahat kamerası için iyi, sağlam, paranın karşılığını veren bir seçeneği gösteriyor mu?


Daha fazla oku: Sony A9 incelemesi

Sony A6000: Kontroller

A6000'de, kendinden öncekilerden daha az minimalist görünmesini sağlamak için yeterli düğme ve nodül bulunurken, otomatik pozlama kilidi düğmeleri ve ISO hızının beğenilerini seçmek için özel bir yöntem, dijital bir SLR'de daha yaygın olarak kullanılan şeylerdir.

Kompakt bir sistem fotoğraf makinesinde genellikle bulamadığımız bir şey, üç parmak için alan sunan, güzelce yuvarlatılmış bir grip bölümüdür. Bunu burada anlıyoruz ve kameranın ele iyi oturmasını sağlıyor - baş parmağımız çekim modu ve arkadaki ayar kadranları ile temas ederken, işaret parmağımız deklanşör üzerinde rahatça geziniyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, meraklıları hedefleyen bir model için A6000, burada üst plakaya yerleştirilmiş tanıdık bir şişe üstü tarzı kadran etrafında sıralanmış bir çekim modları koleksiyonu sunar.

Çıkıntılı kenarı arkada çıkıntı yaparak başparmağınızla rahatça döndürülmesini sağlar. Bu kadranda program, diyafram önceliği, enstantane önceliği ve manuel çekim modellerinin yanı sıra özel video ve panoramik çekim seçeneklerinin yanı sıra sahne modları ve iki tam otomatik ayar - Süper Otomatik işlevi, kameradaki görüntüleri yerleşik ön ayarlarına göre otomatik olarak ayarlar. , bir tür kamera içi Photoshop olarak.

Kamera, kompozisyonun daha iyi olabileceğini düşünürse bir görüntüyü otomatik olarak kırparak 2. dosyayı birincisinin yanında kaydeder.

İzleme modunda, üst plakadaki komut tekerleği ve arkadaki kaydırma tekerleği, yakalanan görüntülerde veya menü ayarlarında nasıl yakınlaştırma yaptığımıza dair iki seçenek sunar; genel olarak, hepsi gerçekten sezgisel hissettiriyor ve seçtiğiniz varış noktasına nasıl geldiğinizi gerçekten düşünmeden seçenekler arasında fışkırıyor olacaksınız.

Buna ek olarak, özelleştirilebilir yedi düğme ile, kamerayı gerçekten kendinize ait yapmak istiyorsanız, kesinlikle fırsat var.

Sony A6000: Ekran

A6000, varsayılan ayar olarak 3: 2 oranlı görüntüler çektiğinden, bu, daha geleneksel 4: 3 dijital görüntü seçeneğiyle giden kameralardan biraz daha dar bir ekrana yansıtılır. Yine de, LCD normal 3 inç boyutunda ve yeterince net olan 921.600 yarı profesyonel bir çözünürlüğe sahip. İşin garibi, bu modelde kesinlikle bir tane için çığlık atarken bir dokunmatik ekran özelliği alamıyoruz.

A5000'den farklı olarak, A6000'de ekran, lensin önündekiyle yüzleşmek için yukarı döndürülemediği için özellikle selfie dostu değildir.

Daha geleneksel olarak kendi ekseni etrafında yukarı veya aşağı doğru eğilir, ancak bir video kamera gibi gövdeden dışarı doğru döndürülemez veya ekranın içine doğru kameranın arkasına doğru döndürülemez.

Yine de, monitörün yukarı doğru 90 derece ve aşağı 45 derece açılı olmasına izin veren bir derece esneklik, tamamen sabit bir ekrandan daha iyidir.

Ayrıca, ortada konumlandırılmak yerine arka plakanın sol üst tarafında bulunan ek elektronik vizör (EVF) var. Aslında sol el konumlandırmayı tercih ediyoruz çünkü bu, sağ gözümüzü ona doğru bastırdığımızda burnumuzun aşağıdaki büyük ekrana sürekli olarak bulaşmadığı anlamına geliyor.

1.440.000 nokta çözünürlüğe sahip OLED EVF, aynı zamanda yerleşik şık bir göz sensörüne de sahip, böylece yaklaştıkça, daha büyük 3 inçlik ekranı otomatik olarak açıp devre dışı bırakıyor. Diyafram açıklığı, enstantane hızı, ISO ve pozlama ayarları da EVF'de görüntülenir, böylece temel unsurlar her zaman önünüzde olur.

Bir inçlik vizör, kompakt fotoğraf makinelerinde bulduğumuzdan daha büyük olsa da, DSLR'ye kıyasla hala küçük hissediyor. Bu nedenle, A6000'deki EVF aracılığıyla görüntü oluşturmayı aşağıdaki daha bariz açı ayarlı ekran yerine tercih edip etmemeniz büyük ölçüde bir zevk meselesi, ikincisi biraz daha iyi netlik için daha büyük formatlı bir görüntü aktarıyor.

Sony A6000: Pil

Lityum iyon pilinin tam şarjından maksimum 360 çekim, düşük fiyatlı A5000 kardeşinin ortalama 420 çekiminden daha iyi olmasına rağmen, yine de zaman zaman bir EVF'yi çalıştırdığı düşünüldüğünde çok saygın.

Bu arada, Sony, çekim için öncelikle EVF'yi kullanıyorsanız 310 çekimden daha düşük bir alıntı yapar, oysa çalışma için daha büyük LCD'ye güvenirseniz, bu tam maksimum 360'a kadar uzatılır. USB kablosu ve uygun şekilde uyumlu bir elektrik fişi; sağlanan bağımsız bir ana şarj cihazı yoktur.

İkinci seçeneği, diğeri şarj olurken kamerada yedek pil kullanma imkanı sağladığı için tercih ediyoruz. Burada A6000, kullanılmış hücreyi şarj etmeniz gerektiğinde kullanım dışıdır.

Sony A6000: Görüntü kalitesi

Fotoğraf çekimi için buradaki iki görüntü yakalama boyutu seçeneği, 24 megapiksel tam bir fotoğrafın çekilmesine izin veren 3: 2 oranı veya etkili bir şekilde kırpılan görüntü olan 16: 9 geniş ekrandır, yani 20 megapiksele indirgeme.

Doğal olarak, önceki A5000'de olduğu gibi, sıkıştırılmış JPEG'lerin yanı sıra maksimum kalitede işlenmemiş 20,1 megapiksel Raw dosyaları veya diğerinin yanı sıra her iki dosya biçimi ve video klipler söz konusu olduğunda AVCHD veya MPEG4 sıkıştırma seçeneği de bize veriliyor.

APS-C boyutlu bir sensördeki faktör, tüketici dijital SLR'lerinin çoğunda bulunanlarla aynı boyutta, artı bir Sony lens ve şimdiden görüntü kalitesiyle ilgili birkaç şikayetimiz olması gerekiyor gibi görünüyor.

Gerçekte ayrıntılar çerçevenin köşelerinde tutulur ve kameradan çıkan renkler de etkileyici, gerçekçi olmamakla birlikte sıcaktır. Kuşkusuz, maksimum geniş açı ayarında hafif bir balık gözü efekti ve yakınsak dikeyler - veya içe doğru eğilmiş görünen duvarlar - elde ediyoruz, ancak bu, tedarik edilen 16-50 mm gibi her şeyi kapsayan bir kit zumundan alışılmadık bir şey değil.

Sağlanan Power Zoom tamamen gürültüsüz olmasa da, A5000 ile 'fısıltı sessizliğinde' kullanırken bulduğumuz gibi. Manuel ayarlamalar yapmak için parmaklarınızı kullanmadığınız gerçeği, üst plakadaki entegre vücut stereo mikrofonunun, manuel ayarlamalar yapıyorsanız olduğu gibi, daha sessiz konumlarda bu hareketi algılamamasını da sağlar.

A5000'e bakarken belirttiğimiz gibi, geniş açı ve telefoto ayarı arasındaki geçişler (veya tam tersi), çoğumuzun manuel olarak yapsaydık kabul edeceğimizden çok daha yumuşak olduğu için, elektronik olarak çalıştırılan bir yakınlaştırma kendi başına geliyor. objektif çerçevesini çevirmek.

Sony A6000: Karar

Yerleşik bir göz seviyesinde vizör, LCD ekranda farklı ayar açısı ve biraz daha yüksek piksel sayısı ayrıcalığı için A5000'den 130 £ daha fazla ödememiz isteniyor - bunların hiçbiri, 24,3 megapiksel A6000'in ürettiği görüntülerin görünümü, ancak hızlı çalışma hızı ilk etapta onları daha iyi yakalamanıza yardımcı olabilir.

İki Sony arasında karar vermek en iyi, yerel kamera satıcınıza gidip kardeşleri yan yana inceleyerek elde edilir. Aksi takdirde, EVF tesisini ve Alpha serisinin savaş sonrası endüstriyel görünümünü kazarsanız, bu başka bir 'yanlış gidemez' satın alma işlemidir.

Sony A6000 çıkış tarihi: Şimdi çıktı

Sony A6000 fiyatı: 649,99 £