Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Sony X90J incelemesi: 2021'in en iyi orta sınıf 4K TV'lerinden biri

Sony X90J incelemesi: 2021'in en iyi orta sınıf 4K TV'lerinden biri

Bu Sony X90J incelemesi, Sony'nin kendi çarpıcı OLED setleri (A90J ve A80J) dahil olmak üzere çok sayıda TV sahneye çıktığında gerçekleşiyor, bu nedenle bu orta sınıf 4K LED TV, karmaşada kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya. büyük bir utanç olurdu.

Bunun nedeni, Sony X90J'nin bazı üst düzey özelliklerle birlikte ortalama bir paket fiyatı sunan mükemmel bir TV olmasıdır. Ve mutlu bir şekilde, boyutlandırma için, yalnızca büyük bedenler sunarak bizi hayal kırıklığına uğratan geçen yılki eşdeğer modele göre daha esnektir.

Sony, boyut seçeneklerini 50 inçlik bir versiyonla başlatıyor ve 75 inçlik bir modele kadar uzanıyor. Ancak, bu incelemenin amaçları doğrultusunda 65 inçlik varyantı inceliyoruz.

için bir yedek olarakSony XH90 / X900H, X90J, gösterinin yıldızının yepyeni işlemci olmasıyla, selefini çeşitli şekillerde geliştiriyor. En önemlisi, önceki modelin iki HDMI 2.1 bağlantı noktasını tutar ve bu da onu PS5 ve Xbox Series X oyuncuları için iyi bir seçenek haline getirir.en iyi oyun TV'leri.


Bununla birlikte, bazı oyuncular, bir güncellemede vaat edilen ve Sony'nin kendi PS5 konsolunun şu anda sunmadığı bir özellik olan, başlangıçta TV'nin değişken yenileme hızı (VRR) desteği eksikliğinden yakınacaklardır. Kim bilir ne zaman olsa da her ikisinin de aynı anda güncellenmesini bekliyoruz.

Buna rağmen, Sony X90J'nin şaşırtıcı derecede canlı renkler, düzgün siyahlar, mükemmel yükseltme ve çok sayıda akıllı işlemci ile sağlam bir izleme temeli sunan mükemmel bir TV olduğunu gördük. o birien iyi televizyonlarfiyatına hemen şimdi satın alabilirsiniz ve bu 65 inçlik versiyon kesinlikleen iyi 65 inç televizyonlar.


Sony X90J incelemesi: oturma odasında yerinde

(Resim kredisi: Sony)

Sony X90J incelemesi: Fiyat ve çıkış tarihi

Sony X90J, Mayıs 2021'de piyasaya sürüldü. Daha önce de belirtildiği gibi, test ettiğimiz model 65 inç Sony X90J'dir (XR65X90J).


Tabii ki, seri, 1.099 $ / 1.249 £ / 1.895 AU $ fiyatla 50 inçlik bir sürüm (XR50X90J) ve size maliyeti 1.299 $ / £ 1.399 olacak 55 inçlik bir model (XR55X90J) ile daha küçük modellerden daha ucuza başlar. / 2,185 ABD Doları. Ek olarak, 2.399 $ / 2.599 £ / 4.299 AU $ fiyatla 75 inçlik daha büyük bir seçenek (XR75X90J) de mevcuttur.

Tüm modeller için güncel en düşük fiyatları burada bulabilirsiniz.

Sony X90J incelemesi: Özellikler ve yenilikler

Bir Sony televizyonu olarak, X90J'nin Samsung liderliğindeki HDR10+ formatı dışında tüm önemli HDR standartlarını (Dolby Vision, HDR10, HLG) desteklediğini göreceksiniz. HDR10+, onsuz yaşamaktan en çok mutlu olduğumuz ürünlerden biri (sadece en büyük destekçisi Amazon Prime Video ve onsuz bile normal HDR10'u alıyorsunuz), ancak dördünü de destekleyen TV'ler var, bu yüzden yazık bu olmaz.

Toplamda dört HDMI bağlantı noktası vardır - bunlardan ikisi yeniHDMI 2.1Geleceğe yönelik prova için harika olan spesifikasyon. Bu bağlantı noktalarından biri, yüksek kaliteli ses kodeklerinin kayıpsız aktarımı için eARC de sunar.


Elbette, X90J'deki her HDMI bağlantı noktasının yeni nesil 2.1 spesifikasyonu için destek sunmasını isterdik, ancak en azından 2021'deki diğer bazı TV'lerin sunduğundan daha fazlasını sunuyor. Birçok ucuz set, yeni bağlantı türünü hiç içermeyecek.

X90J'de HDMI 2.1 desteğinin dahil edilmesi, oyuncuların aşağıdakiler gibi yeni nesil özelliklerden yararlanabileceği anlamına gelir:120 fps'de 4K. Ne yazık ki, aynı oyuncular, Sony'nin X90J modelinin şu anda Değişken Yenileme Hızı (VRR) ve Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) desteğine sahip olmamasından dolayı hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Sony, bu özellikler için desteğin gelecekteki bir güncellemede geleceğini söylüyor, ancak söylemenin yapmaktan çok daha kolay olduğunu hepimiz biliyoruz. Hala Sony'nin yeni nesil PS5 konsolunun VRR desteği almasını bekliyoruz, bu nedenle TV'lerine gelmesi biraz zaman alabilir.

Birçokları için X90J'nin en büyük satış noktası, Sony'nin tüm 2021 televizyonlarında uygulanan yeni Bilişsel İşlemci XR'si olacak. Sony'ye göre, TV'lerine ilk kez 'bilişsel zeka' getiriyor ve görüntüleri beynimizin bir şeyleri nasıl algıladığına uygun bir şekilde işlemesine izin veriyor.

X90J ile geçen yılki model arasındaki diğer büyük fark, eski Android TV arayüzünü, ana ekranınızı tüm yüklü akış ve yakalama hizmetlerinden alınan içerikle dolduran tamamen yeni Google TV platformu lehine terk etmesidir.

Sony X90J incelemesi: açılı görünüm

(Resim kredisi: Sony)

Sony X90J incelemesi: Görüntü kalitesi

Kendisinden önceki XH90/X900H gibi, Sony'nin X90J'si de doğrudan Tam Dizi arkadan aydınlatmalı VA tipi LCD panele sahiptir, bu da izleme açılarında hafif bir maliyetle parlak renkler ve olağanüstü parlaklık sunduğu anlamına gelir. Yine de yandan oldukça iyi görünüyor, ancak mümkün olan en iyi görüntüleme deneyimi için doğrudan X90J'nin önüne oturmak isteyeceksiniz.

Sony'nin TV'leri muhteşem canlı renkler sunmalarıyla tanınır ve X90J de bir istisna değildir. Bunun çoğu, Bilişsel İşlemci XR ve TV'nin doygunluğunu ve renk tonunu özellikle insan gözünü memnun edecek şekilde tatlandırmak için kullanılan XR Triluminos Pro motoru sayesinde.

XR Triluminos Pro, XR'ye özgü birkaç başka özellikle birlikte çalışır. XR Contrast Booster 5, hem aydınlık hem de karanlık alanlarda ince ayrıntıların gösterilmesine özellikle dikkat edilerek, ışığı ve gölgeyi dinamik olarak dengelemek için kullanılırken, 4K XR Smoothing, renk geçişleri arasında sorunsuz bir geçişe izin vererek şeritlenmeyi azaltmak için çalışır.

Uygulamada, X90J'nin tüm bunları ustaca ve tek bir hıçkırık veya görüntü işleme sorunları olmadan halledebildiğini gördük. 4K görüntüler, belirgin bir örtüşme olmadan keskin ve tutarlı kaldı.

Sony X90J incelemesi: oyun görüntüleme

(Resim kredisi: Pingtwitter)

Karanlık alanlar, üst düzey TV'lere kıyasla orta sınıf TV'lerin zayıf noktası olma eğilimindedir, ancak Sony A90J, arka ışığının yerel olarak karartılması sayesinde burada etkileyicidir. Çok fazla hareket ve aksiyon içeren karmaşık gece sahnelerinde bile, ayrıntıları ve netliği ön planda tutarak kendini iyi idare eder.

Kuşkusuz, kontrast tam olarak neye bağlı değildi.en iyi OLED TV'leryapabilir - ya da muhteşem yeni Mini LED destekliSamsung QN95Ayapabilir – ancak özellikle OLED ve Mini-LED TV'ler çok daha pahalı olduğu için X90J'nin karartma bölgelerinin yine de başarabildiklerinden memnun kaldık.

X90J, parlak nesnelerin çevresinde minimum düzeyde çiçeklenme sergiledi ve çoğunlukla katı siyahlar sunabildi. Çoğu içerik için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Parlak ve güzel gün ışığı sahnelerinde, 4K kaynaklarda şaşırtıcı miktarda ayrıntı görebilirsiniz. Renk, çok sayıda ton nüansı ile son derece canlı ve gerçekçidir. Kenar ayrıntıları da keskin ve pürüzsüz, cilt tonları gerçekçi ve doğal.

Sony'nin Bilişsel İşlemci XR'sinin bir diğer önemli özelliği, işleme zekasını seçtiğiniz içeriğin en önemli alanlarına yönlendirebilmesidir. Sony'nin tanımladığı gibi, XR işlemci izlediğiniz şeyin odak noktasını bulacak ve mümkün olduğunca iyi görünmesini sağlayacaktır.

Sony X90J incelemesi: kontrastlı bir sahne

(Resim kredisi: Pingtwitter)

Bu özelliği hareket halindeyken en net şekilde, dünyanın geri kalanının odaklanılan öznenin etrafında bulanıklaştığı, sığ alan derinliğine sahip sahnelerde fark ettik. Bu anlarda, Bilişsel İşlemci XR'nin odakta olan her şeyi özellikle ayrıntılı ve canlı hale getirdiği anlardır (yine de bu, yeteneklerinin en kolay testi olsa da).

Geçen yıl Sony'nin TV'lerinde bulunan X1 4K HDR görüntü işleme motoru gibi, Bilişsel İşlemci XR de 4K altı içeriği büyütme konusunda olağanüstü bir iş çıkarıyor. Bir HD film akışı sırasında, baştan sona minimum görüntü paraziti ile şaşırtıcı bir netlik düzeyi vardır. Elbette X90J, gerçek 4K içerik izlediğinizi düşünmenize neden olmaz, ancak Full HD materyalin olabildiğince iyi görünmesini sağlar.

Oyun amaçlı olarak, X90J'nin HDMI 2.1 desteği, 120 Hz oyun hızında 4K için donatıldığı anlamına gelir. Bunu bir dizi desteklenen PS5 oyununda gördük ve özellikle onları ne kadar güzel gösterdiğinden memnun kaldık. Oynanış, herhangi bir titreme örneği olmadan son derece pürüzsüzdü.

Belirtildiği gibi, X90J, Değişken Yenileme Hızı (VRR) uyumluluğunu aktif olarak tanıtırken, özellik henüz mevcut değil. Sony, özelliğin gelecekteki bir güncellemede geleceğine söz veriyor, ancak XH90/X900H'deki HDMI 2.1 işlevselliği hakkında aynı şeyi söyledi ve gelmesi aylar aldı.

X90J'nin iyi aydınlatılmış odalarda önemli miktarda parlamadan muzdarip olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle parlak ve renkli içeriği görüntülerken o kadar belirgin değil, ancak daha karanlık sahnelerde parlama oldukça belirgin.

Sony X90J incelemesi: setin önden görünümü

(Resim kredisi: Sony)

Sony X90J incelemesi: Ses kalitesi

Yerleşik ses açısından, X90J'nin X-Dengeli Hoparlör kurulumu, bir çift 10W tam aralıklı sürücü ve iki yan tweeter kullanır. Bu, tüm ekranı yerleşik subwoofer'lara sahip devasa bir nesne tabanlı hoparlöre dönüştüren Sony'nin üst seviye A90J'sinden çok uzak.

Tabii ki, X90J orta sınıf bir televizyon, bu yüzden gerçekten aydınlatıcı bir ses deneyimi bekleyemeseniz de, çoğunlukla övgüye değer bir performans göstereceğine güvenebilirsiniz.

X90J'nin hoparlörlerinin oldukça sessiz olduğunu gördük, bu da bizi sesi gerçekten kabul edilebilir bir seviyede elde etmeyi beklediğinizden daha yüksek bir seviyeye çıkarmaya zorladı.

Bu durumlarda, ekranda özellikle yüksek sesli bir şey olduğunda TV'nin sesinin çok yüksek olma riskini taşırsınız, ancak neyse ki X90J, TV'nin açılır ayarlar menüsünden seçebileceğiniz üç ses modu seçeneği sunar. Bunlara Standart, Diyalog (sesi çok yükseltmek istemediğinizde gece geç saatlerde izlemek için süper kullanışlı) ve Sinema dahildir.

Sony X90J incelemesi: menüler

(Resim kredisi: Pingtwitter)

Sony'nin X90J'sinin de simüle edilmiş 3D ses sunduğu söyleniyor ve TV'nin yerleşik hoparlörlerinden en azından bir miktar boyutsallık elde edilmiş olsa da, gerçek bir Dolby Atmos kurulumunda bir yama değildi.

Yükselen hoparlörlerin olmaması, yukarıdan uçan hiçbir şey duymayacağınız anlamına gelir ve biz de hiçbir zaman sesle çevrili olduğumuzu hissetmedik. Aradığınız bu tür bir ses deneyimiyse, aşağıdakilerden birine geçmeniz gerekir:en iyi ses çubuklarıveya tam bir alıcı ve çevre sistemi.

Neyse ki TV, Dolby Atmos geçişi sağlar (yalnızca HDMI 3 eARC bağlantı noktası), desteklenen ses ekipmanına bağlandığında uygun bir 3D ses deneyimi elde etmenizi sağlar.

Sony X90J incelemesi: ayak tasarımı

(Resim kredisi: Sony)

Sony X90J incelemesi: Tasarım ve kullanılabilirlik

Sony'nin endüstriyel tasarımı genellikle çok iyidir ve X90J bunu devam ettirir. Önden bakıldığında, X90J'nin tasarımı, nispeten küçük siyah çerçeveler ve ekranın altında küçük ve zevkli bir Sony logosu ile Sony'nin 2021 serisindeki diğer televizyonlar kadar güzel görünüyor.

Kuşkusuz, TV'nin arkası, X90J'nin orta menzilli konumlandırmasını ortaya çıkaran plastik bir destekle biraz daha ucuz hissediyor. Aynı zamanda piyasadaki en ince TV de değil – 65 inçlik model üstten ince başlıyor, sonra aşağı doğru kıvrılırken dışa doğru kıvrılıyor ve en kalın noktasında yaklaşık 71 mm ölçüyor. Bu, duvara monte edildiğinde gözle görülür şekilde biraz dışarı çıkacağı anlamına gelir.

Bununla birlikte, X90J'nin ince, üçgen ayaklarının büyük hayranlarıyız. Şık ve sadedirler, bir üniteye veya masaya yerleştirildiğinde TV'ye desteklenmiş bir görünüm verirler. Ayrıca, Sony'nin bazı 2020 modellerinde belirgin olan yalpalamayı önleyerek iyi bir istikrar sağlarlar.

Sony X90J incelemesi: Google Asistan

(Resim kredisi: Pingtwitter)

X90J'nin uzaktan kumandasına gelince, burada son birkaç Sony TV'de bulunanlara dahil olmayan hiçbir şey bulamazsınız. YouTube, Netflix, Prime Video ve YouTube Music için bazı hızlı erişim düğmelerine ve navigasyon için uzaktan kumandanın ortasındaki normal dairesel yön düğmesine sahip olursunuz.

Geçen yılki Sony televizyonlarında bulunan Android TV arayüzünün net bir şekilde yükseltilmesiyle, Sony X90J tamamen yeni Google TV platformunda çalışıyor ve kullanıcılara çeşitli akış ve yakalama hizmetlerinden içerikle doldurulmuş yenilenmiş bir ana ekran sunuyor.

Sony X90J incelemesi: Google TV

(Resim kredisi: Pingtwitter)

En son Chromecast'i Google TV ile kullananlar, X90J'nin kullanıcıya büyük, güzel görüntüler ve izleme alışkanlıklarınıza göre bir içerik seçimi sunan ana ekranını hemen tanıyacaktır.

Platformun Google destekli akıllıları, beğenebileceğinizi düşündüğü içeriği önerebilir, çeşitli hazır kaynaklardan gelen şovları ve filmleri sorunsuz bir şekilde karıştırabilir.

Ve bu bir Google platformu olduğundan, belirli bir türdeki filmleri veya belirli bir oyuncunun oynadığı şovları istemenize olanak tanıyan Google Asistan arama işlevine kolay erişime sahip olursunuz.

Sony X90J incelemesi: üst açı

(Resim kredisi: Sony)

Sony X90J incelemesi: Karar

Sony'nin X90J modeli, Google TV Platformunda HDMI 2.1 desteği, geliştirilmiş bir işlemci ve yenilenmiş bir akıllı TV arayüzü sunarak geçen yılki modellere göre gözle görülür bir ilerleme sağlıyor.

Görüntülerin bir LED TV'de olabileceği kadar iyi görünmesini sağlayan bazı akıllı işleme teknikleriyle renk reprodüksiyonu harika. Ayrıca, hepsini yedeklemek için mükemmel yükseltme ve hareket işleme sunar.

Bununla birlikte, gelişmeye devam edebileceği birkaç alan var. X90J, bir süredir gördüğümüz en parlak ekranlardan birine sahip ve lansman sırasında VRR'nin olmaması, hardcore oyuncuları hayal kırıklığına uğratacak. Ve hoparlörleri iyi bir iş çıkarırken, biraz daha güçlü olabilirler - ancak bir ses çubuğu eklerseniz bu sorun elbette ortadan kalkar.

Genel olarak, Sony X90J fiyatına göre harika bir orta sınıf TV, müthiş görüntü kalitesi, iyi siyah seviyeleri, akıcı hareket ve hoş kullanılabilirlik sunuyor.

Sony X90J incelemesi: Ayrıca düşünün

Sony X90J'nin lansman sırasındaki en büyük rakiplerinden biri kendi öncülü Sony XH90/X900H. Yazma sırasında hala satın alınabilir ve fiyatı zamanla düştüğü için çok daha ucuzdur. İşlem o kadar gelişmiş değil ve 50 yerine 55 inçten başlıyor, ancak mevcut fiyat aralığında en iyisi olmaya devam ediyor ve oyun için hala aynı HDMI 2.1 bağlantısını alıyorsunuz. Hatta akıllı platformu için Google TV'ye yükseltme bile alıyor. Bu gerçekten güçlü bir seçim, ancak daha yeni modeli satın alarak biraz daha iyi bir görüntü ve daha fazla geleceğe yönelik hazırlık elde edeceğinize şüphe yok. işte bizim tamSony XH90/X900H incelemesi, bu model için en son fiyatlar ile.

Odadaki diğer fil ise LG BX. Bu, LG'nin 2020'deki en ucuz OLED TV'si ve fiyat indirimleri sayesinde bu setten çok daha ucuz – aradaki fark kendinize bir soundbar satın almanız için yeterli! Ayrıca HDMI 2.1 desteği içerir, ancak VRR ve ALLM için zaten hazırdır. Akıllı platformu da mükemmel. OLED olduğu için Sony kadar parlak değil, ancak kontrastı ve HDR performansı bu fiyat seviyesinde rakipsiz. İşte tam beş yıldızımızLG BX incelemesi.

2021'den itibaren rekabet açısından, Samsung Q80A kilit mücadeledir. Henüz inceleme fırsatımız olmadı ancak Sony gibi tam dizi arka aydınlatma ve HDMI 2.1 desteği sunuyor. HDR10+'ı destekler ve Dolby Vision'ı desteklemez, bu yüzden orada takas gibi bir şey elde edersiniz. Bu modelin Mini LED destekli kardeşi Q85A'dan nasıl farklı olduğuna dair bir kılavuzumuz var - işte bizimSamsung Q80A vs Samsung Q85AYıkmak.