Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Sony X95J ve Sony XH95/X950H: Sony'nin üst düzey 4K LED TV'leri kıyasıya mücadele ediyor

Sony X95J ve Sony XH95/X950H: Sony'nin üst düzey 4K LED TV'leri kıyasıya mücadele ediyor

Üst düzey bir Sony 4K LCD TV istiyorsanız, Sony X95J ile Sony XH95 (ABD'de X950H olarak bilinir) arasındaki farkı merak ediyor olabilirsiniz. X95J, Sony'nin OLED olmayan en iyi 4K TV'sini temsil eden yeni modeldir ve XH95/X950H, 2020'deki eşdeğer modeldir.


Daha yenisi daha iyi olacak, değil mi? Pekala belki. Önemli olan şu ki, XH95/X950H'nin fiyatı çok düştüğü için oldukça çarpıcı bir değeri temsil ediyor. Bu sadece bizim rehberimizde değilen iyi televizyonlar, aynı zamanda rehberimiz1000 £ altındaki en iyi TV'ler.

Bir de boyut meselesi var. X95J sadece 65 inç ve daha büyük olarak geliyor, bu da bazı insanlar için gerçek bir sorun olacak. Ancak XH95/X950H,en iyi 50 inç televizyonlarveen iyi 55 inç televizyonlar.

Bununla birlikte, X95J, cihazın sunduğu bağlantı türünü içerecek hayati bir yükseltme de dahil olmak üzere bazı yeni özellikler içerir.en iyi oyun TV'leriyeni nesil konsollar için büyük bir anlaşma olan teklif. Tüm farklılıklara takılıp kalalım, böylece daha bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Sony X95J VS Sony XH95: Ekran boyutları ve fiyatı

Sony X95J, şirketin en son amiral gemisi 4K HDR LCD TV'sidir ve vurgu, daha büyük ekran boyutlarındadır. Sonuç olarak, 65 inç 65X95J (2.299 ABD Doları/Birleşik Krallık TBC) ve 75 inç 75X95J (2.999 ABD Doları/Birleşik Krallık TBC) ile devasa 85 inç 85X95J (4.499 ABD Doları/Birleşik Krallık TBC) arasında değişen yalnızca üç model seçeneği var.


X95J, bu yıl Down Under'a varacak. Sony tarafından piyasaya sürüldüğünde sizi Avustralya fiyatları hakkında güncelleyeceğiz.

Daha eski Sony XH95/X950H daha ucuzdur ve makulden devasaya kadar daha geniş bir ekran boyutu seçeneği sunar. Bu, 49 inç (849 £/999 ABD Doları/AU mevcut değil), 55 inç (999 £/1.199 ABD Doları/2.095 ABD Doları), 65 inç (1,399 £/1.599 ABD Doları/2.695 ABD Doları), 75 inç arasından seçim yapabileceğiniz anlamına gelir. (1.999 £/2.399 $/3.695 $/3.695 $) ve 85 inç (2.499 £/3.799 $/AU mevcut değil). Bu nedenle, daha küçük bir ekran boyutu arıyorsanız, XH95/X950H tek seçenektir.


Sony X95J VS Sony XH95: Tasarım ve bağlantılar

Sony X95J, ince bir monolitik blok içine yerleştirilmiş panel ile çekici bir minimalist 'Tek Slate' tasarımı kullanırken, ekran tek bir cam levhanın arkasında ve bir Dikişsiz Kenar çerçeve ile çevrilidir. Üç yönlü standı, kablo yönetimi ve birinci sınıf uzaktan kumandasıyla Sony, göz alıcı bir TV'yi nasıl bir araya getireceğini kesinlikle biliyor.

Dört bağlantı ile etkileyici bir dizi bağlantı da var.HDMI 2.1yalnızca eARC'yi değil, aynı zamanda4K 120Hzyüksek kare hızlı oyun için. Bluetooth 4.2, çift bantlı Wi-Fi, Chromecast ve AirPlay 2 ile birlikte üç USB bağlantı noktası, ikiz karasal ve uydu tuner, bileşik/bileşen video girişleri ve dijital optik çıkış vardır.


Sony XH95/X950H o kadar dikkat çekici değil, ancak önceki amiral gemisi LCD 4K TV gibi, görünüm bölümünde de gevşek değil. Sonuç olarak, aynı zamanda bir 'One Slate' tasarımına sahiptir, ancak alüminyum sıva altı kaplama, çift konumlu stand, kablo yönetimi ve birinci sınıf bir uzaktan kumanda ile.

Genel olarak 4K 120Hz veya HDMI 2.1 desteği bulunmamakla birlikte, XH95 hala dört HDMI girişi (biri eARC'li), üç USB bağlantı noktası, ikiz karasal ve uydu tuner, kompozit/bileşen video girişleri ve bir dijital optik çıkış içerir. Ayrıca Bluetooth 4.2, çift bantlı Wi-Fi, Chromecast ve AirPlay 2 var.

Sony X95J

Sony X95J, geçen yılki modele göre resim kalitesinde bir sıçrama sunmalıdır.


(Resim kredisi: Sony)

Sony X95J VS Sony XH95: Görüntü kalitesi

Sony X95J, Full Array LED arka aydınlatması, yerel karartma, Triluminos Pro paneli ve Bilişsel İşlemci XR ile şirketin BRAVIA XR serisinin zirvesini temsil ediyor. Sonuç, daha geniş renklere, artırılmış kontrasta, üstün ölçeklendirmeye ve iyileştirilmiş hareket işlemeye sahip görüntülerdir; X-Wide Açı paneli ve X-Anti Reflection filtresi, bu resimlerin her odada iyi görünmesini sağlar.

X95J yalnızca 4K 120 fps'yi değil, aynı zamanda HDR10'u (temel standart), HLG'yi (canlı yayın için), Dolby Vision'ı ve hatta IMAX Enhanced'i de destekler. Sonuç olarak bu TV harika 4K ve HDR görüntüler sunar, ancak etkileyici AI ile geliştirilmiş yükseltme sayesinde düşük çözünürlüklü görüntülerden de en iyi sonucu alır. Son olarak, bu mükemmel TV, 10 ms'nin altında bir giriş gecikmesi sunar.

Sony XH95/X950H, X95J kadar son teknoloji ürünü değil, ancak yine de Full Array LED arka ışık, yerel karartma, X eğilimli Dynamic Range Pro, Triluminos panel ve X1 Ultimate 4K HDR işlemci kullanıyor. TV'nin ürettiği görüntüler ayrıntılı, doğru, renkli ve kontrastla doludur ve X-Wide Açı paneli sayesinde odanın neresinde oturursanız oturun iyi görünürler.

XH95/X950H, artırılmış dinamik aralık oluşturmak için Dinamik Kontrast Geliştirici ve Nesne tabanlı HDR remaster teknolojisini kullanır ve ayrıca HDR10, HLG, Dolby Vision ve IMAX Enhanced'i destekler. X95J gibi HDR10+'ı desteklemiyor, ancak bu büyük bir kayıp değil ve 15 ms'lik bir giriş gecikmesine sahip olması, bu LCD TV'yi resim kalitesi ve performans açısından çok yönlü mükemmel bir ürün haline getiriyor.

Yeni modelde daha fazla hile olabilir, ancak görseller ile fiyatın dengelenmesi söz konusu olduğunda 2020 modelini yenmek çok zor.

Sony XH90

Bu TV'lerin ikisi de rakiplerinden daha iyi ses sunuyor.

(Resim kredisi: Sony)

Sony X95J VS Sony XH95: Ses kalitesi

Sony X95J, Acoustic Multi-Audio ile şirketin ses teknolojisindeki en son yeniliğine sahiptir. Bu, ekranda olanla eşleşen sesle güçlü bir sonik performans sağlamak için ses konumu tweeter'ları ve entegre subwoofer'ları kullanır. Yeni Bilişsel İşlemci XR, AI ile geliştirilmiş işlemesini uygulayarak Akustik Otomatik Kalibrasyon, XR Surround ve 3D Surround Upmixing'in yanı sıra sürükleyici Dolby Atmos nesne tabanlı ses desteği sunar.

Sony XH95/X950H, yeni Bilişsel İşlemci XR'den yararlanmıyor, ancak 55 inç ve daha büyük ekran boyutlarında aynı Akustik Çoklu Ses hoparlör düzenini kullanıyor. Ayrıca bu daha büyük ekranlarda X-Dengeli Hoparlörler kullanır ve daha geniş bir ses deneyimi için S-Force Front Surround ile birlikte daha net diyalog için Voice Zoom içerir. Ayrıca Dolby Atmos için kod çözme de var, bu da sürükleyici ses desteği ve sağlam bir akustik performans sağlıyor.

Her ikisi de, çoğu TV'nin yerleşik sesten sunduklarının üzerinde bir kesimdir.

Sony X95J VS Sony XH95: Akıllı TV özellikleri

Sony X95J, şirketin 2021 TV'lerinin çoğunda kullanıma sunduğu yeni Google TV akıllı platformunu kullanıyor. Sistem, yerleşik Google Asistan, eller serbest sesli arama ve Chromecast ile daha kapsamlı ve daha iyi seçilmiş bir sistem vaat ediyor. TV ayrıca Amazon Alexa ile çalışır, Apple'ın HomeKit'ini destekler ve TV rehberinin bir parçası olarak YouView'u içerir. Bu yılki yenilik, Sony Pictures'ın üst düzey 4K ve IMAX Enhanced akış hizmeti olan BRAVIA Core.

Sony XH95/X950H, Sony'nin son birkaç yıldır çoğu TV'sine dahil ettiği Android akıllı TV platformunu kullanıyor. Uygulama, daha iyi tasarlanmış bir arayüz, daha hızlı yanıt ve daha sağlam bir teslimat ile bu süre zarfında önemli ölçüde iyileşti. Ayrıca TV rehberinin bir parçası olarak çok çeşitli yakalama ve akış hizmetleri, yerleşik Google Asistan, Alexa uyumluluğu, Apple HomeKit desteği ve YouView bulunmaktadır.

1000 £ altındaki en iyi TV

Sony XH95/X950H'nin fiyat indirimleri onu para için gerçek bir değer haline getiriyor.

(Resim kredisi: Sony)

Sony X95J VS Sony XH95: Karar

Sony X95J, yeni Bilişsel İşlemci XR'den yararlanan 4K HDR görüntülerle fiyatına göre LCD performansı söz konusu olduğunda en iyisini sunuyor. Bir dizi başka özellik, optimum görüntü kalitesinin yanı sıra üstün ses, kapsamlı bir akıllı platform ve kapsamlı oyun özellikleri sağlar. Bütçeniz varsa, X95J şüphesiz satın alabileceğiniz en iyi LED TV'lerden biridir.

Yeterli paranız yoksa veya daha küçük bir 49 veya 55 inç ekran boyutu istiyorsanız, XH95 harika bir alternatiftir. En son AI ile geliştirilmiş yonga setine sahip olmayabilir, ancak X1 Ultimate işlemci hala etkileyici, görüntü kalitesi iyileştirmelerinin çoğu aynı, ses sistemi benzer ve Android TV çok yetenekli bir akıllı platform olmaya devam ediyor. Oyun oynamak için HDMI 2.1 olmaması, muhtemelen başka bir yere bakmanız gerektiği anlamına gelir.