Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Sony XH90 vs Sony XH95: Hangi Sony 4K TV sizin için en iyisi?

Sony XH90 vs Sony XH95: Hangi Sony 4K TV sizin için en iyisi?

Sony 4K TV satın almayı düşünüyorsanız, muhtemelen Sony XH90 vs Sony XH95 sorusuyla karşı karşıya kaldınız. Bu setler, Sony'nin neden TV'lerinin dengesi ve performansıyla ünlü olduğunu hatırlatıyor. Zahmetsizce minimalist, övülen resim işleme ile rekabetten ayrı durma eğilimindedirler ve bu modellerin her ikisi de bizim listemizde yer alır.en iyi televizyonlar. Ne yazık ki, birbirlerinden açıkça farklı değiller, bu da modeller arasında seçim yapmayı en adli alıcılar dışında herkes için zorlaştırabilir.


Sony XH90 ve XH9 söz konusu olduğunda, benzer özellikleri ve tasarım öğelerini paylaşan iki modele bakıyorsunuz ve her ikisi de bizim listemizde yer alıyor.1000 £ altındaki en iyi TV'ler. Ancak, bunlardan birini açıkça daha iyi görüntü kalitesi sunuyor olarak değerlendiriyoruz ve bunlardan yalnızca biri, görüntü kalitesi listemize giriyor.en iyi oyun TV'leribazı büyük özellik farklılıkları nedeniyle… ve aynı değiller. Peki hangisine gitmelisiniz ve tam olarak nasıl karşılaştırırlar? Hadi hepsini parçalayalım.

Sony XH90 ve Sony XH95: Fiyat

Sony XH90/X900H vs XH95/X950H

Yukarıdan bakıldığında Sony XH95. Dürüst olmak gerekirse XH90 da olabilir.

(Resim kredisi: Sony)

Bu Sony setlerinin her ikisi de LED LCD TV pazarının üst orta aralığını işgal ediyor, performans sınırlı ucuzluklar ve üst düzey ekranlar arasında tatlı bir nokta. Önemli rakiplerLG NANO 90 televizyon, veSamsung Q80TveSamsung Q90T4K QLED aralığı.


XH95 serisi beş ekran boyutunda mevcuttur: 49 inç KD-49XH9505, 55 inç KD-55XH9505, 65 inç KD-65XH9505, 75 inç KD-75XH9505 ve 85 inç KD-85XH9505. Resmi olarak, bunlar sırasıyla 1.049 £, 1299 £, 1699 £, 2599 £ ve 3499 £ olarak fiyatlandırılır, ancak her zaman bundan daha ucuza bulunabilirler - en son fiyatları aşağıda görebilirsiniz.

Azaltılmış XH90 serisi, 55 inç KD-55XH9005, 65 inç KD-65XH9005, 75 inç KD-75XH9005 ve 85 inç KD-85XH9096 olmak üzere yalnızca dört ekran boyutunda gelir. Resmi olarak sırasıyla 1149 Sterlin, 1299 Sterlin, 1899 Sterlin ve 2799 Sterlin olarak fiyatlandırılırlar, ancak yine bundan çok daha düşük bir fiyata bulunabilirler – işte en son fiyatlar.


Sony XH90 ve Sony XH95: Tasarım ve bağlantı

Sony XH90/X900H vs XH95/X950H

Sony XH95'in köşesi.


(Resim kredisi: Sony)

Estetik söz konusu olduğunda bu iki rakip ekran arasında çok fazla bir fark beklemeyebilirsiniz, ancak temel farklılıklar onları bir kalabalıkta ayırt etmenize yardımcı olacaktır.

Her iki TV de modaya uygun olarak ince olsa da, yükseltilmiş XH95, alüminyum Flush Surface çerçevesi sayesinde biraz daha parlak. 55, 65 ve 75 inç modellerde ayrıca 2 Yönlü Bıçak Standı bulunur. Bu size, destek ayaklarını ekranın kenarına sabitleme veya ortasına yakınlaştırma seçeneği sunar, bu da mobilyanızın üzerine yerleştirme konusunda daha fazla seçenek sunar.

Her iki model de doğrudan tam dizili arkadan aydınlatmaya ve karşılaştırılabilir derinliğe sahiptir; bu, görüntü avantajlarına baktığınızda daha ince kenardan aydınlatmalı ekranlar için ödemeye değer bir fiyattır.

Ancak TV'ler kapalıyken hemen hemen aynı görünse de, açık olduklarında önemli farklılıkları fark edeceksiniz.


Birincisi, daha ucuz XH90, ahır arkadaşında bulunan X-Wide Açı görüntüleme teknolojisinden yoksundur. Bu, merkez dışından baktığınızda görüntünün o kadar iyi olmadığı anlamına gelir; bu, izleme odanızın nasıl düzenlendiğine bağlı olarak çok önemli olabilir. XH90, yandan gözetlendiğinde kontrastı ve renk yoğunluğunu kaybeder.

Modeller arasında uzaktan kumanda açısından da bir fark vardır. XH90'da standart bir uzaktan kumanda bulunurken, XH95'te şık bir arkadan aydınlatmalı alüminyum çubuk bulunur.

Üstün bir bakış, aynı bağlantıyı önerir. Her iki seride de dört HDMI girişi, bir çift USB girişi ve Ethernet bulunur. Kablosuz destek de tek tiptir ve Wi-Fi, Bluetooth, Apple AirPlay ve Chromecast'i kapsar.

Garip bir şekilde, oyuncular için daha çekici olan daha ucuz XH90'dır, çünkü XH95 değil, bazı HDMI v2.1 işlevlerinin, özellikle 120Hz'de 4K'nın yararlanıcısıdır. VRR (Değişken Yenileme Hızı) ve ALLM (Otomatik Düşük Gecikme) de bir güncelleme yoluyla yakında kullanıma sunulacak. Bağlantı noktalarından ikisi bu özellikleri destekler; XH95'lerin hiçbiri yapmaz.

Her iki seri de tam olarak aynı akıllı TV platformunu paylaşıyor. Buradaki günlük çorba, Google Asistan'ın yanı sıra tam bir akış hizmetleri kileri ile birlikte gelen Android 9.0'dır. Setlerde Freeview Play yok, bu yüzden onun yerine ana akım yakalama hizmetlerinin yerleşik olmasını sağlayan YouView'i alıyoruz.

Sony XH90 vs Sony XH95: Görüntü ve ses performansı

Sony XH90/X900H vs XH95/X950H

Sony XH90 önden bakıldığında.

(Resim kredisi: Sony)

Görüntü kalitesi söz konusu olduğunda XH90 ve XH95 serisi arasında önemli farklar var. XH90, Sony'nin X1 4K HDR görüntü işlemcisine sahipken, XH95, günlük HD SDR'yi yükseltmesi istendiğinde özellikle etkileyici olan daha başarılı X1 Ultimate silikona sahip.

XH95 ayrıca X-eğilimli Dynamic Range Pro'ya sahiptir ve bu da ona daha fazla genel parlaklık sağlar. Bu avantajlar, IMAX Enhanced sertifikasına sahip olması için yeterlidir. Setin performansını yerel görüntüleme koşullarına uyarlamasını sağlayan Ortam Optimizasyonu da var.

HDR desteği her iki modelde de aynıdır ve eski BBC iPlayer ve Sky Q için kullanışlı olan HLG ve Dolby Vision'a kadar uzanır, ikincisi Netflix için bir dayanak noktasıdır.

XH95 ayrıca 55, 65 ve 75 inç ekranlarda bi-Amp teknolojisine sahip Acoustic Multi-Audio'ya sahip olarak XH90'ı ses açısından da yükseltiyor - bu çok etkileyici ve yatırım yapma ihtiyacı hissetmeyeceğiniz anlamına gelebilir birindeen iyi ses çubukları(En azından hemen değil). Güç çıkışı 2x10W'da her iki modelde de aynıdır.

Sony XH90 vs Sony XH95: Karar

Sony XH90/X900H vs XH95/X950H

Sony XH90'ın ayakları.

(Resim kredisi: Sony)

Benzer adlandırmalarına rağmen, XH90 ve XH95 arasında aslında epeyce farklar var - ancak aralarında seçim yapmak, Sony'nin şaşırtıcı konumlandırması nedeniyle karmaşık.

Nispeten küçük bir prim için, XH95, ahır arkadaşına göre bir dizi iyileştirme sunar ve çoğu insan için önerilen seçimimiz olacaktır. Daha gösterişli bir tasarıma sahiptir, daha hoş bir uzaktan kumanda ile birlikte gelir ve bir dizi önemli görüntü kalitesi avantajına sahiptir.

X-Wide Angle görüntüleme teknolojisi sayesinde, uzak açıdan izlerken daha iyi görünür ve büyük ölçüde X-tended Dynamic Range Pro provizyonu sayesinde resimler daha fazla göze çarpar. Ekran ayrıca daha iyi bir ses sistemi ile geliyor. Ev sineması hayranları için XH95 tartışmasız daha iyi bir satın almadır.

Ancak ciddi bir oyuncuysanız, daha ucuz XH90'ı tercih edin, çünkü bu ekran 120 fps desteğine sahiptir.Playstation 5veXbox Serisi X. Bu daha uyumlu HDMI desteğinin daha az rafine modelde bulunmasının nedeni, pek mantıklı olmayan o tuhaf teknik sapmalardan biridir. Ancak XH90'ın daha ucuz model olduğu göz önüne alındığında, kesinlikle değerli oyunlar için elde edilecek bir kazanç var.

Her şeye başka bir dokunuş eklemek, XH90'ın 55 inç'in altında herhangi bir model sunmadığı, XH95'in ise bazı insanların odalarına uyan tek şey olan 49 inçlik değerli bir modele sahip olduğu gerçeğidir. XH90'ın daha ucuz model olduğundan bahsetmeye devam etsek de, bu yalnızca aynı boyutları karşılaştırırken geçerlidir - en ucuz XH95, daha küçük boyutu nedeniyle temelde en ucuz XH90 ile aynı fiyattır.

Bu nedenle, yalnızca görüntü kalitesi önceliğinizse, sizin için en uygun XH95 boyutunu seçin. 50 inçlik bir TV'ye ihtiyacınız varsa, XH95'e de gitmeniz gerekir. Oyun performansını resim kalitesiyle dengelemek istiyorsanız, XH90 daha iyi bir seçimdir ve en az paraya en büyük ekran boyutunu istiyorsanız da onu seçmelisiniz.