Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Sony Xperia XA1 incelemesi: Çok para karşılığında çok sayıda lotta piksel

Sony Xperia XA1 incelemesi: Çok para karşılığında çok sayıda lotta piksel

Sony Xperia XA1 fırsatları

Sony, diğer insanların akıllı telefonlarının yığınları için kamera sensörleri ürettiği için, kendi cihazlarında öne çıkma eğilimindedir. Burada kesinlikle durum budur: Çok daha fazla para harcamadan daha iyi bir kamera kurulumu bulmakta zorlanacaksınız. Ancak XA1'de optikten daha fazlası var. Birkaç fedakarlığa aldırmazsanız, kendi başına iyi bir akıllı telefon.


Sony Xperia XA1 incelemesi: tasarım

Xperia XA1, bir & ldquo; monolit içinde 2001: A Space Odyssey & rdquo; tür bir yol. Plastik sırt, bariz bir maliyet tasarrufu egzersizidir, ancak daha pahalı bir şey satın aldığınızı hissetmenize yardımcı olmak için kenarları metal olan akıllı, cep dostu bir tasarımdır. Önceki Moto G5'ten daha büyümüş görünüyor ve ince çerçevesi ve ince tasarımı onu daha küçük cepler veya çantalara çok uygun hale getiriyor. Uzun ve ince, kısa ve kalın değil. Parmak izi tarayıcısı yok, ancak bizim tercih ettiğimiz bir donanım kamera düğmesi var.

Sony Xperia XA1 incelemesi: özellikler ve faydalar

Sony Xperia XA1 incelemesi

Şirketlerin paradan tasarruf etmek için daha düşük ekran çözünürlüklerini tercih etmesine alışkınız, ancak Sony burada çok ileri gitmiş olabilir: sadece 720p ekrana sahip harika bir kamera ekibi oluşturdu. Bu, pürüzlü metin ve oyun içi grafikler anlamına gelir ve bununla 1080p cihazlar arasındaki fark makul derecede keskin olsa daMoto G serisihemen belli oluyor. Bu utanç verici çünkü Sony ekranları ve çözünürlüğü bir yana, genellikle mavi Sony ekranlarından daha sıcak bir tona sahip, ekonomik bir telefon için alışılmadık derecede parlak ve canlı bir panel.

Görüntü geliştirme modlarına da dikkat edin: Fotoğraflarınızın kendi telefonunuzda daha keskin görünmesini sağlarlar, ancak yalan söylerler, bu nedenle Instagram'a veya başka bir yere yükledikten sonra hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Konuşmacılar da yalan söylüyor: iki tane var gibi görünüyor ama sadece bir tane var.


Daha fazla oku: Sony A9 incelemesi

Yazılım, Sony'nin arayüzü üstte olan Android 7.0'dır. Bu, artan bir arayüze sahip güncel bir işletim sisteminiz olduğu anlamına gelir: Sony’nin görünümü ve verdiği his, Android 5.0’dan önceki günlerden beri gerçekten olgunlaşmadı. Sony ayrıca, stok Google uygulamaları yerine kendi video ve müzik uygulamalarını kullanmanız konusunda da çok hevesli.


Bir USP, cihazınızı kontrol edebileceğiniz PlayStation uygulamasıdır.PS4ile. DualShock'unuz için klavye eklentiniz yoksa bu, metin girmek için kullanışlıdır.

Diğeri ise muazzam bir 23MP ve 1 / 2.3 inçlik bir sensöre sahip olan kamera. Bu, bazı kompakt kameralarla aynıdır ve ciddi şekilde iyi fotoğraflarla sonuçlanmalıdır. Olmalı diyoruz, çünkü kamera yazılımı uzaklaşıyor: gece çekimlerini aşırı derecede aydınlatıyor, çok keskinleştiriyor ve kenarlarda pürüzlü oluyor. Uzaktan bakıldığında o kadar bariz değil ama yakından bakıldığında aşırı işlenmiş yaklaşım hayal kırıklığına uğratabilir. Ve megapiksel, videoda 1080p'de 30 fps'de en üst sırada olan ve 4K seçeneği olmayan bir değiş tokuş anlamına gelir.


Sony Xperia XA1 incelemesi: performans

Bu ekranın hepsi kötü bir haber değil: 720p, donanım hırsızlığı ve pil gücü açısından çok daha az talep ediyor, bu nedenle XA1'in performansı, oldukça zayıf bir spesifikasyona rağmen mükemmel bir şekilde pürüzsüz (MediaTeK Helio P20, bir Mali-T880MP2 GPU ve 3GB ile birlikte çalışıyor) DDR3, DDR4, RAM değil). Ekranın 1080p olmasının değişeceğinden eminiz, ama öyle değil. Moto G5 ve G5 Plus'tan biraz daha yavaş kıyaslama yapar ancak gerçek dünyada çok az fark vardır.

Pil ömrü iyidir, ancak harika değildir: Şarjlar arasında orta düzeyde bir kullanım bekleyebilirsiniz, ancak daha zorlu günlerde muhtemelen tükenecektir. Ultra Güç Tasarrufu'nu etkinleştirebilirsiniz, ancak bu onu yaklaşık 1993'ten kalma bir şeye dönüştürür.

Sony Xperia XA1 incelemesi: Karar

Sony Xperia XA1 incelemesi

Xperia XA1, yazılımın her şeyi aşırı işleme eğiliminden biraz bozulmuş olsa da, gerçekten iyi bir kamera sensörüne sahip güçlü bir bütçe satın alma işlemidir: bu, fotoğraf profesyonellerinden çok WhatsAppers için olduğu anlamına gelir. Sağlam, kompakt ve şık bir gündelik telefon, ancak nispeten küçük bir bataryası ve düşük çözünürlüklü bir ekranı var. Ancak, bu, şunun için ilginç bir alternatiftir:Moto G5aile. Şundan daha ucuzSamsung’un A serisiçok.