Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Sony Xperia Z5 Compact incelemesi: küçük ama güçlü

Sony Xperia Z5 Compact incelemesi: küçük ama güçlü

Sony Xperia Z5 Compact fırsatları

Sony, umduğumdan biraz daha erken olan yeni bir telefon serisiyle geri döndü ve Xperia Z3 Compact'tan bu yana bazı önemli gelişmeler oldu.


Sony, bazı insanların premium özelliklerden ve muhteşem tasarımdan ödün vermeden küçük bir telefon istediğini anlayan tek üretici gibi görünüyor. Herkes hantal bir phablet istemez, ancak sadece daha küçük bir telefon istemek için temel özellikleri feda etmeye zorlanmamalıyız.

Sony Xperia Z5 Compact'ın mantrası budur ve hem küçük hem de kaliteli bir akıllı telefon için pazardaysanız, doğru yerdesiniz demektir.

Japon üreticinin Xperia Z5 serisinin bu yıl tüketicileri etkilememesi durumunda telefon oyunundan çekilmek istediği söylentileri göz önüne alındığında Sony'nin şu anda bir galibiyete ihtiyacı var.


Sony ayrıca herkese uygun eksiksiz bir telefon yelpazesi. Xperia Z5 Compact ile birlikteXperia Z55,2 inç Full HD ekrana sahip olan veXperia Z5 Premium5.5 inç 4K ekrana sahip.

Premium tüm manşetlerde yer alıyor ancak Xperia Z5 Compact göz ardı edilmemeli. Sony'nin son birkaç yıldır üzerinde çalıştığı pek çok harika şeyi özellikle küçük bir pakette sunuyor.


Tasarım

Sony'nin Xperia Z5 Compact'ı en çok satan özelliği tasarımdır. Küçük yetişkin ellere sahip olanlar bile Xperia Z5 Compact'ı kontrol edebilir ve bu, büyük kardeşi hakkında söyleyebileceğiniz bir şey değildir. Boyut olarak 127 x 65 x 8,9 mm boyutlarında gelir ve 138 g ağırlığındadır.


Eğer hiç aşina olsaydınızXperia Z3 CompactBurada ağırlıkta çarpıcı bir fark göreceksiniz - daha önce Sony'den daha küçük, yüksek kaliteli bir telefonda gördüklerimizden çok daha hafif.

Z5 Compact, Xperia Z5'ten biraz daha kalın, ancak bu sadece tüm iç kısımları ve geçen zamana göre biraz daha büyük bir bataryayı sıkıştırmak için. Xperia Z5'i Compact'ın karşısına koyduğunuzda yalnızca kalınlık farkını fark edersiniz - ancak minimaldir ve ele iyi oturur.

Ahizenin sol tarafında üstte zevkli bir şekilde girintili Xperia logosu bulunur, ardından bu kenarın altında nanoSIM ve microSD yuvalarını barındıran bir kanat vardır. Bu şimdi telefondaki tek kapak, kulaklık girişi ve microUSB yuvaları, üzerlerini örten can sıkıcı küçük plastik parçalar olmadan su geçirmez.


Diğer tarafta bir kamera düğmesi, bir ses yükseltici (telefonun biraz aşağısında) ve ardından güç düğmesi var. Düğmeye baş parmağınızla ulaşmak kolaydır ve yan tarafla aynı hizada oturmayan önceki Sony düğmelerinden çok daha reaktiftir.

Bu aynı zamanda, bir Sony telefonda ilk olduğu için pek çok insanın heyecanlandığı parmak izi tarayıcısını da barındırıyor.

Arka taraf, daha önceki şeffaf versiyondan ziyade ilk kez buzlu cam malzemedir ve çok daha şık bir his verir. Avucunuzun içinde güzel ve yere koyduğunuzda muhteşem görünüyor.

Görüntüle

Xperia Z5 Compact, 720 x 1280 ekran çözünürlüğüne sahip bu küçük gövde içinde 4,6 inç ekrana sahiptir.

Etkileyici bir çözünürlük değil ve şahsen Sony'nin çözünürlüğü artıracağını umuyordum, bu yüzden Xperia Compact serisinin Full HD versiyonunu bu teklifin sunduğu inç başına 323 pikselin üzerine çıkarak elde edeceğiz.

Bu, ekranda gezinirken bazen pikselleri biraz görebileceğiniz ve birinci sınıf bir telefonda istediğiniz şey olmadığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, Xperia Z5'te olduğu gibi, daha önce gördüğümüzden çok daha parlak bir ekran var - karanlıkta kullanırken onu hemen aşağı çevirmem gerekti.

Görüş açıları da oldukça gelişmiş görünüyor. Ekrana her türlü tuhaf konumdan bakabilirsiniz.

Ana Özellikler

Xperia Z5 Compact üzerinde bir parmak izi sensörü var ve şaşırtıcı derecede iyi, Sony'nin ilk denemesi olduğu için bunun bir mücadele olmasını bekliyordum. Kullanacağını gerçekten bilemezsin. Telefonun sağ tarafındaki güç düğmesinin içinde bulunur. Tamamen kurulduktan sonra hızlı ve etkili bir şekilde çalışır.

Yine de tüm parmaklarınızı kaydettiğinizden emin olun - yanlışlıkla düğmeye kaydedilmemiş bir parmak ucunu yerleştirmek ve üç denemede kilitlenmek kolay olabilir.

PlayStation 4'ü Xperia Z5 Compact cihazınızda da oynayabilirsiniz. Aynı Wi-Fi ağına bağlanırsanız, Uzaktan Oynatma uygulamasını çalıştırın ve telefonda PS4 oyunları oynayabileceğiniz bir kontrol cihazı kurun.

Bu, görüntüleri konsolunuzdan telefon ekranına aktaran akıllı bir özelliktir… ama ne yazık ki Xperia Z5 Compact'ta bu eğlenceli bir deneyim değil.

Rocket League'i yönetmeye çalıştım ve çok hızlı tempolu buldum. The Witcher 3: Wild Hunt gibi diğer oyunlar da menülerdeki küçük metinler nedeniyle imkansızdı, ancak 20/20 vizyonunuz varsa bazı bağımsız oyunlar burada oldukça iyi çalışıyor. Daha büyük telefonlarda biraz daha iyi ama Xperia Z4 Tablette oynamayı tercih ederim.

Verim

Sony, kullandığı aynı Qualcomm Snapdragon 810 yonga setini yerleştirme garip kararını aldı.Xperia Z3 +Xperia Z5 serisinin içinde. Xperia Z3 + bazı ciddi aşırı ısınma sorunları yaşadı ancak bunlar markanın yeni akıllı telefonlarında çözülmüş gibi görünüyor.

Telefonla geçirdiğim süre boyunca aşırı ısınma yaşamadım - bir saat oyun oynadıktan sonra bile telefonu parmak uçlarında oldukça havalı buldum. Ayrıca internette bolca gezinme, video izleme ve uygulamalarla çoklu görevler yaptım ve herhangi bir sorun bulamadım.

Genel performansa gelince, kendimi uygulamalar arasında hızlı bir şekilde gezinirken buldum ve hepsi ihtiyacım olanı tuttu. Kamera uygulamasının açılması bazen biraz zaman aldı ve ben de oradaki galeriye erişmek için sık sık beklerdim.

Yavaş görünen tek uygulama, çekimlerinizin daha hızlı çekilmesi için Sony'nin büyük otomatik netleme fikrini düşünen kamera olması utanç verici.

Kamera

Xperia Z5 Compact kamera, geçen yılki Xperia Z3 Compact teknik özellik listesine kıyasla bazı büyük değişikliklere uğradı.

Bu sefer piyasadaki en yüksek çözünürlüklü sensörlerden biri olan 23 MP'dir ve gerçekten çarpıcı fotoğraflar çekiyor.

0,03 saniye içinde çekimleri yakalayabilen yeni bir otomatik odaklama özelliği var - bir akıllı telefon kamerası için bir rekor. Ve iyi haber şu ki, bu bir pazarlama hilesi değil - hızlı bir şekilde çekim yapıldığında işe yarıyor.

Bununla birlikte, hareketli nesnelerin fotoğrafını çekerken başarılı bulamadım.

Yavaşlarken bir tüp trenin bu fotoğrafını çekmeye çalıştım ama yine de bulanık bir karmaşaya dönüşmeyi başardı, bu yüzden bununla heyecanlı evcil hayvanlarınızın harika fotoğraflarını çekmeyi beklemeyin.

Fotoğraf makinesindeki fotoğraflar bazen biraz donuk geliyordu - İç mekanda çekim yaparken lense yeterince ışık girdiğini hissetmiyorum.

Bununla birlikte, gerçek piksel çözünürlüğü çarpıcı ve Sony'nin şu anda bir akıllı telefondaki en iyi kamera olduğunu iddia etmesi mantıklı.

Ön tarafta, Xperia Z3 Compact'taki 2,2 MP sürümünden daha yüksek bir 5,1 MP özçekim yakalayıcı var. Yüzünüzün veya video kaydınızın hızlı çekimlerini yapmak için iyidir ve gerçekten ihtiyacınız olan tek şey budur.

Batarya

Herkes bir akıllı telefonda (veya en azından bir veya iki günden fazla) sonsuza kadar dayanan bir pil ister, ancak bu 2015'te olmayacak. Xperia Z5 Compact şu anda pil ömrü için en iyi telefonlardan biridir, ancak bu tam olarak pek bir şey söylemiyor.

720p ekran nedeniyle telefonun Xperia Z5 kadar yoğun bir şekilde pil kullanmadığını fark ettim. Video testimizde (90 dakikalık bir videoyu tam parlaklık ve tüm bağlantı seçenekleri açıkken çalıştırdığımız yerde) Z5 Compact, kalan pilinin% 79'unu tamamladı.

Xperia Z5% 75 ile çıktı ve oyun, bataryayı% 59'a düşürerek duruladı. Xperia Z5 Compact ile bir saatlik oyun oynamak, tam şarjla yalnızca% 72'ye düşürdü.

Ortalama bir günde Xperia Z5 Compact'ın bir günden biraz fazla dayandığını gördüm. Sony'nin düşünmenizi istediği gibi bundan iki gün geçiremeyeceksiniz, ancak muhtemelen tekrar görevlendirmek zorunda kalmadan günün sonuna kadar gidecektir.

Bir gece şarjı bıraktım ve minimum kullanımla telefonun ertesi gün saat 13: 00'e kadar yaptığını gördüm.

Sony'nin Xperia Z5 Compact'a kablosuz şarj koymayı uygun görmediği konusunda biraz rahatsız oldum - teknoloji o kadar hızlı büyüyor ki Sony'nin bu telefonu Qi teknolojisiyle geleceğe hazır hale getirmesini isterdim.

Pingtwitter kararı

Birinci sınıf ancak küçük bir Android telefon arıyorsanız, bu gerçekten tek seçeneğiniz. Ancak Xperia Z5 Compact harika bir telefon olduğu için bu seçenek eksikliği sorun olmayacak.

Bir parmak izi sensörü, daha hızlı bir işlemci ve geliştirilmiş bir tasarımın eklenmesiyle Xperia Z3 Compact üzerinde sağlam bir iyileştirme.

Daha önce Xperia Compact serisinde gördüğümüzden çok daha iyi görünüyor ve Sony, tasarım eleştirisini açıkça kabul etti.

Ekran teknolojisinin bir yükseltme aldığını görmek isterdim. Ancak bu, Xperia Z5 Compact'ın sunduğu uzun pil ömrü için bir değiş tokuşsa, her seferinde 720p ekranı alacağım.

Kameradaki iyileştirmeler de büyük bir artı ve otomatik odaklama teknolojisi, zaten özelliklerle dolu bir atıcıya harika bir ektir.

Xperia Z5 Compact, amiral gemisi Xperia Z5'in parlak ışıklarının ardındaki gizli bir mücevherdir ve 4K ekranlı Xperia Z5 Premium'u sinirlendirir, bu nedenle birkaç hatası için onu görmezden gelmeyin.