Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • Sony ZH8/Z8H (75ZH8) incelemesi: şaşırtıcı 8K TV görüntü kalitesi

Sony ZH8/Z8H (75ZH8) incelemesi: şaşırtıcı 8K TV görüntü kalitesi

Pingtwitter'ün Sony ZH8 (İngiltere) / Z8H (ABD) incelemesine hoş geldiniz. Samsung en geniş ürün yelpazesine sahip olsa da8K TV'ler, Sony kendisine yeni bir pazar olmasına izin vermeyecek. Aslında, Sony'nin yeni 75ZH8 8K TV'si, markanın göz kamaştırıcı derecede pahalı önceki 8K seçeneği olan ZG9'dan fiyat açısından daha rekabetçi bir rakip ve hemen hemenSamsung Q950TSaynı boyutta.

Tabii ki, bu yine de bunu pahalı hale getiriyor, ancak parayı ekranda göreceğinize şüphe yok. Bu kolayca birien iyi televizyonlargörüntülerinin saf güzelliği için şu anda etrafta ve hatta 75 inçlik bir TV satın almayı planlıyorsanız ve ses için şaşırtıcı derecede iyi.olumsuzlukbir ses sistemi ile eşleştirmek.

Neden bu kadar iyi olduğunu, rekabette nerede üstün olduğunu ve nerede biraz yetersiz kaldığını inceleyelim.

Sony ZH8 incelemesi: Fiyat ve özellikler

Sony 75ZH8 şu anda 5,499 £/5,999 $ karşılığında sizin olabilir. Bu, elbette, bunun yarısından daha azına iyi bir 75 inç 4K TV alabileceğiniz bir zamanda çok ucuz değil veyaSamsung Q800T 8K TV75 inçte 3.499 £ / 3.299 $ için. ZH8 ayrıca 85 inçlik bir model olarak da mevcuttur - burada her boyutta en son fiyatları görebilirsiniz.


Yine de, Samsung Q800T ne kadar iyi olursa olsun, Sony'nin bir tane satın almayı düşünebilecek kadar şanslı olan herkese ekstra maliyetini haklı çıkarmak için yeterli ekstra performans sunması için yer bırakıyor.

75ZH8'in Q800T'yi yenen kasasını hemen yapmasına yardımcı olan, 320 ayrı karartma bölgesine sahip Yerel Karartma (FALD) LCD panelli Tam Dizi kullanmasıdır. Bu, Q800T ile elde ettiğinizden neredeyse 100 daha fazla ayrı kontrol edilebilir bölgedir ve çok daha fazla yerel ışık kontrolü ve sonuç olarak umarım daha iyi kontrast vaat eder. Özellikle zorlu yüksek dinamik aralık (HDR) içeriğiyle.


Tüm silindirlerde gerçekten ateşlenen yerel bir karartma sistemine sahip olmak, %10 (ekran alanı) beyaz HDR penceresindeki parlaklığının 2000 nit'in üzerinde rahatça ölçtüğü göz önüne alındığında, 75ZH8'de özellikle önemli olacaktır. Bu, Sony'nin TV'sini bugüne kadar piyasaya sürülen en parlaklardan biri yapıyor (şaşırtıcı bir şekilde, önceki Sony ZG9 aslında neredeyse iki kat daha parlaktı). 75ZH8'in kontrastı, IPS yerine VA tipi LCD panel kullanımından da faydalanmalıdır.

Yerel 8K içeriğin şu anda neredeyse hiç bulunmadığı göz önüne alındığında, video işleme 8K TV'lerde her zaman özellikle önemlidir. O halde, 75ZH8'in Sony'nin müthiş X1 Ultimate premium işlemcisinin 8K ayarlı bir versiyonunu taşıdığını görmek güven verici.


Bu, HDR renk bantlamasını azaltmak için süper bit eşleme, SDR kaynaklarını HDR'ye dönüştürmek için nesne tabanlı HDR yeniden düzenleme, gücün karanlık alanlardan parlak alanlara yeniden yönlendirilmesini sağlayan dinamik arka ışık güç kontrolleri ve Sony'nin X-Motion'ı dahil olmak üzere birçok ipe sahiptir. Netlik işleme.

Sony ZH8 incelemesi

(Resim kredisi: Sony)

Bu ikinci özellik, genellikle bu tür teknolojilere eşlik eden parlaklık kaybı olmadan daha sinematik bir hareket görünümü oluşturmak için saniyede 24 kareye siyah kareler ekler. Belki de en önemli X1 Ultimate işlemci özelliği, yükseltmesidir. Bu, 75ZH8'in gerçek zamanlı olarak 8K altı resimlere gerekli on milyonlarca ekstra pikseli ekleme şeklini geliştirmek için devasa bir görüntü analizi veritabanından yararlanır.

75ZH8'in HDR desteği, HDR10, HLG ve Dolby Vision formatlarını kapsar. Sony TV'lerde olduğu gibi HDR10+ yok. Ve daha ucuzunun aksineSony XH9005serisinde, Dolby Vision sistemi, daha yaygın olan 'ekran yönlendirmeli' yaklaşımına göre biraz daha düşük sonuçlar verme eğiliminde olan 'kaynak yönlendirmeli' DV profilini kullanır.


75ZH8, 8K desteği ile biraz düşüyor. Set, yerel bir 8K piksel sayısına sahip olsa da, USB sürücülerden veya 8K akışlardan 8K dosyaları oynatamaz. Dört HDMI'sından yalnızca biri 60 Hz'de 8K oynatabilir (bu bir bağlantı noktası da diğerlerinin yapamayacağı 120 Hz'de 4K'yı işleyebilir). Bu, şu anda tek 8K seçeneğiniz, en yeni Nvidia veya AMD grafik kartlarından biriyle donatılmış üst düzey bir bilgisayar veya 8K vaatlerini yerine getiriyorlarsa yeni oyun konsollarından biri olduğu anlamına gelir. (yazma sırasında, yapmadılar). Ancak yalnızca bir bağlantı noktasına sahip olmak, yalnızca sahip olabileceğiniz anlamına gelir.bir120 fps'de maksimum 4K çıktı veren yeni nesil oyun konsolu zaten yapabilirler.

Belki daha da garip bir şekilde, 75ZH8'deki 8K özellikli HDMI bağlantı noktası bile en yeni oyun makinelerinin sunduğu değişken yenileme hızlarını ve otomatik düşük gecikme modu değiştirme özelliklerini kaldıramaz. Sony'nin orta sınıf XH9005 TV serisinin bunu bir değil iki HDMI bağlantı noktasında yapmasına ve Samsung'un Q950TS'si bunu bir HDMI 2.1 bağlantı noktasında mutlu bir şekilde sunuyor.

Olumlu özellik alanına geri dönen 75ZH8, gösterişli yeni bir 'Akustik Çoklu Ses' ses sistemine sahiptir. Bu, TV'lerin genellikle sağladığından çok daha büyük ve hassas bir ses sahnesi sağlamak için alt kenarındaki güçlü, dahili kırılma önleyici ana hoparlörlerin yeni tasarımı ile sol üst ve sağ taraflarının arkasına yerleştirilmiş titreşimli çerçeve tweeter'ları birleştirir. Ya da ayrı bir hoparlör sisteminde TV'nin hoparlörlerini merkez kanal olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz.

75ZH8, emrinde çok sayıda hoparlör olduğundan umduğunuz gibi, yerleşik Dolby Atmos kod çözme özelliğine sahiptir.

Sony ZH8 incelemesi

(Resim kredisi: Sony)

Sony ZH8 incelemesi: Görüntü kalitesi

75ZH8, şimdiye kadar piyasaya sürülen bir LCD TV'den gördüğüm en iyi görüntü kalitesini sunuyor. Aslında, parlaklığı tercih eden türden biriyseniz, LCD kontrast ve siyah seviyelerine sunabilir.OLED TV'ler75ZH8, tartışmasız 2020'nin en iyi performans gösteren TV'si.

Yeni başlayanlar için, resimleri gerçekten olağanüstü parlak. Cesur HDR görüntüler, ekrandan yalnızca birkaç çok daha pahalı TV'nin (Samsung'un Q950T'si ve Sony'nin daha da pahalı olan ZG9'u) rekabet edebileceği şekilde çıkıyor. HDR görüntülerin en parlak vurguları fevkalade yoğun görünürken, parlak gün ışığı sahneleri TV izlemek yerine pencereden bakıyormuş gibi hissetmenizi sağlayacak kadar hafiftir.

75ZH8'in resimlerinin yoğunluğu ve etkisi, yalnızca olağanüstü parlaklığına bağlı değildir. Ekranın 300'den fazla karartma bölgesinin olağanüstü yönetimi, parlaklığına rağmen 75ZH8'in, karanlık görüntü alanlarının parlak vurgularla aynı alanı paylaşmak zorunda olduğu durumlarda bile ciddi derecede derin ve zengin siyah tonlar sunabileceği anlamına gelir.

Dahası, karanlık bir zemine karşı yoğun bir vurgunun öne çıktığı durumlarda, karanlık alanların mükemmel görünmesini sağlamak için vurgunun parlaklığı yerel karartma sistemi tarafından dövülmez (Samsung'un 2020 yerel karartma TV'lerinde olduğu gibi). Bunun yerine Sony, muhteşem dinamik efekt için parlak vurguları neredeyse evcilleştirilmeden korumayı tercih ediyor.

Bunun için göze çarpan parlak nesnelerin etrafındaki hafif arka ışık haleleri şeklinde bir takas var. Bu, Sony'nin amiral gemisi 4K TV'lerinde, yalnızca yaklaşık 60 ayrı karartma bölgesine sahip XH9505'lerde olduğundan daha az yaygındır ve bu nedenle dikkati dağıtma olasılığı çok daha düşüktür.

75ZH8'in HDR oynatmaya yönelik utanmazca cesur yaklaşımını daha da heyecan verici hale getirmek, aşırı parlaklığının göz kamaştırıcı derecede zengin ve canlı renklerle beslenmesidir. Setin renk hacmi - bir ekranın parlaklığının ve renk aralığının birleşimiyle elde edebileceği gölgeler - muazzamdır, yani bir ekranın parlaklığının renk paletinin önüne geçtiği yerde elde edebileceğiniz renk ağartmasına dair hiçbir işaret yoktur.

Sony ZH8 incelemesi

(Resim kredisi: Sony)

Bu, Sony'nin kendi pahalı ZG9'larında gördüğüm neredeyse diğer tüm ekranlardan daha agresif bir şekilde ustalaşmış HDR/geniş renk gamı ​​kaynaklarının bile tam potansiyelinin kilidini açmasını sağlar.

Yine de 75ZH8'in üstün olduğu şey sadece fotoğraflarının uç noktalarında değil. HDR resimlerin en doygun alanlarında bile hemen hemen kusursuz miktarda ince ayrıntı ve ince gölgeleme üretmek için renk ve ışık yönetimiyle de yeterince usta. Benzer şekilde, karanlık resim alanlarında 75ZH8 o kadar ince gölge ayrıntılarına sahiptir ki 75ZH8'in bir LCD TV olması (ve dolayısıyla piksel düzeyinde ışık kontrolü sunabilen bir ekran olmaması) ile bağdaştırmak zordur.

75ZH8'in netliği ve ayrıntısı, 4K kaynaklarda mükemmeldir. Daha önce pek çok kez olduğu gibi, Sony'nin veritabanı güdümlü yükseltme, düşük çözünürlüklü içeriği ekranın doğal piksel sayısıyla yeniden eşleme konusunda oldukça iyi bir iş çıkararak 4K kaynaklardaki ayrıntı ve yoğunluğu net bir şekilde artırırken aynı anda kaynak gürültüsünü bastırır/kaldırır.

Tüm 8K TV'lerde olduğu gibi, HD kaynaklarda görüntü biraz yumuşamaya başlıyor. 75ZH8'in yükseltilmiş HD görüntüsü hala oldukça izlenebilir ancak Sony'nin setine bu kadar çok yatırım yapacaksanız, mümkün olduğu kadar çok (en azından) 4K kaynağa yatırım yapmayı da kendinize borçlusunuz.

75ZH8'in etkileyici keskinliği, X1 Ultimate işlemcinin sunduğu mükemmel hareket işleme seçenekleri sayesinde, uğraşılması gereken hareket olduğunda da bozulmadan kalır. Buradaki en iyi seçeneğiniz, ‘Custom' Motionflow seçeneğini seçmek ve Pürüzsüzlük ve Netlik seçeneklerini sırasıyla Min ve birkaç çentik Min olarak ayarlamaktır.

75ZH8'in doğal 8K oynatması, şaşırtıcı bir şekilde, gördüğüm kadar net ve ayrıntılı değil. Neredeyse HDMI yongalarındaki veya video işleme bant genişliğindeki sınırlamalar, VRR'yi desteklemesini engelliyor gibi, belki de bir şekilde 8K video bant genişliğini etkiliyor. Bununla birlikte, 8K görüntülerin hala rutin olarak güzel göründüğünü ve mükemmel görüntü kalitesinin yalnızca çözünürlükle ilgili olmadığının keskin bir hatırlatıcısını sağladığını vurgulamak önemlidir.

75ZH8'in muhteşem rengi ve kontrastı, oldukça geniş izleme açılarında da çoğu LCD TV'de olduğundan daha iyi tutar (ancak, göze çarpan parlak nesnelerin etrafında oluşan arka ışık haleleri, daha geniş izleme açısıyla daha belirgin hale gelir).

75ZH8'in sıfırdan HDR içeriğiyle mükemmel olacak şekilde üretildiği göz önüne alındığında, Sony'nin SDR içeriği için sağladığı HDR dönüşüm sisteminin oldukça iyi çalıştığını görmek bir zevk. Renk ve ışık aralığı net bir şekilde genişletildi, ancak sonuçların gösterişli veya zorlamadan ziyade doğal ve çekici görünmesini sağlamak için yeterince incelikli bir şekilde genişletildi.

Hafif 8K yumuşaklığı ve ara sıra küçük arka ışık bulutunun yanı sıra, 75ZH8'in diğer tek sorunu, HDR resimlerin en parlak bölümlerinde bazen ince ayrıntıları kaybedebilmesidir. Bununla birlikte, bu gerçekten yalnızca en aşırı HDR içeriğiyle olur ve Sony'nin HDR oluşturma konusunda çoğu TV'den 'daha saf' bir yaklaşım benimsemesinin bir sonucu olduğundan, görüntünün ne kadar harika göründüğü bağlamında yaşamak çok kolaydır. her şekilde.

Sony ZH8 incelemesi

(Resim kredisi: Sony)

Sony ZH8 incelemesi: Ses kalitesi

75ZH8'in resimleri onun yıldız cazibesi olsa da, Acoustic Multi-Audio sistemi oldukça yakın bir saniye. İlk göze çarpan şey, sesinin ne kadar büyük ve açık olduğu. Ana hoparlörler, Sony'nin yenilikçi yeni sürücülerinden kaçmaya başladığı andan itibaren muazzam bir şekilde şişen, odayı dolduran, ileriye dönük bir ses oluşturur.

Dinamik aralık, bir ucunda pürüzsüz, derin bas ile birçok harici ses çubuğuna rakip olacak kadar aşırıdır; diğer yanda net, temiz tiz detaylar; ve aradaki şaşırtıcı derecede dolu, açık bir orta aralık, en aşırı aksiyon sahnesini bile kırılgan veya çamurlu ses çıkarmadan halledebilir.

Setin arka sol ve sağ kenarlarında yüksekte yer alan tweeter'lar, Dolby Atmos film müziklerine bir dikeylik hissi katmak ve ses efektlerinin gerçekten sadece ekrana değil, ekranda doğru yere kilitlenmiş görünmesini sağlamak için de harika bir iş çıkarıyor. . Ekranda hareket ederken gürültülü nesneleri izlemeyi bile başarırlar.

Bu ses yüksekliği ve ekran yerleşimi hissi, arkasında ne kadar raket olursa olsun, her zaman net görünen ancak iyi bağlamsallaştırılmış diyaloglar için özellikle yararlıdır.

Sony ZH8 incelemesi: Tasarım ve kullanılabilirlik

75ZH8'in tasarımı tamamen incelik, kısıtlama ve minimalizmdir. Önden, ekranın etrafındaki çerçeve son derece ince görünüyor ve içerideki resimlerden neredeyse hiç dikkati dağıtmıyor. Ayakları da, TV'nin dış kenarındaki metal kaplamanın uzantıları haline geldikleri veya TV'lerini monte etmek isteyenler için düz bir yönde birbirine daha yakın oldukları ekranın alt köşelerine yan taraflara sabitlenebilen ince metal çubuklardır. dar bir mobilya parçası üzerinde.

Ekran, birbirine yakın konfigürasyonlarındayken ayakların tam altına oturduğundan, orada olduklarını yine zar zor fark ediyorsunuz. Setin yüksek kaliteli doğrudan LED aydınlatma sistemi sayesinde setin arka kısmı günümüz standartlarına göre oldukça tıknaz. Arka kısım biraz esnek, ancak kabloları gizlemenize yardımcı olacak geniş çıkarılabilir kapaklara sahip ve ayrıca alışılmadık bir 'dokulu ızgara' kaplamasına sahip.

75ZH8, kullanımı en kolay TV değil. Sony, bazen oldukça rasgele bazı güzel grafikler sunarak kurulum menülerini canlandırmaya çalıştı, ancak kurulum seçeneklerinin bir Android TV akıllı sistemi ile entegrasyonu bazen karmaşık ve mantıksız gelebilir.

Android akıllı sisteminin kendisinde hala büyük bir hayranı olmadığım şeyler var. Tüm ekranı kaplayan bir ana menü, oldukça uzun soluklu bir raf tabanlı sunum ve diğer akıllı TV sistemlerinde elde ettiğimden daha az 'kişisel' bir his içeriyor. Android menülerini kullanırken de birkaç 'takılma' yaşadım.

Apple TV desteğinin yakın zamanda eklenmesinin ardından, Sony'nin Android TV uygulaması, çoğu İngiltere kullanıcısının ihtiyaç duyabileceği hemen hemen her video akışı uygulamasını kapsıyor. Netflix, Disney+, Amazon Prime Video ve diğerleri dahil.

Sony ZH8 incelemesi

(Resim kredisi: Sony)

Sony ZH8 incelemesi: Karar

Sony 75ZH8, 8K vaadini tam olarak yerine getirmeyen ve birkaç yeni nesil oyun özelliğinden yoksun bir TV için biraz pahalı görünse de, şu anda mümkün olan en iyi görüntü kalitesini ve tartışmasız en iyi sesi sunuyor. kalite.

Şu anda devasa ev sineması 8K TV'ler için sunulanların kesinlikle zirvesinde – görüntü kalitesi şaşırtıcı, özellikle de istediğiniz 4K HDR olmayan çekimlerin mümkün olduğunca etkili görünmesini sağlayacak bir şeyse.

Samsung Q950TS, diğer cihazları bağlamak için geleceğe daha dayanıklı bir seçim olabilir, çünkü bağlantı noktaları Değişken Yenileme Hızı ve Otomatik Düşük Gecikme Modu'nu desteklerken, şaşırtıcı HDR ve 4K'dan 8K'ya yükseltme sunar. Ancak bu model, HDR için Dolby Vision desteği sunmuyor, bu nedenle oyun dostu özelliklerin önceliğiniz olup olmadığına veya daha yaygın olarak desteklenen yeni nesil HDR formatına sahip olup olmadığına temel olarak karar verebilirsiniz.