Close

Spotify Hi-Fi: nedir, ne kadara mal olacak ve buna değer mi?

Spotify, bu yılın sonlarında bir 'Hi-Fi' hizmetini başlatmaya yakın olduğunu söylüyor ve zamanda geriye yolculuk yapıp, birkaliteli hizmet açıklandı. Tabii ki, o zamanlar her şeyden çok bir söylentiydi, ancak Spotify'ın gelirleri artırmaya çalıştığı için hizmetin piyasaya sürülmesi her zaman kaçınılmazdı çünkü abonelikler pazar doygunluğu ile kaçınılmaz olarak yavaşladı.


Ancak hizmet şu anda tamamen gerçek ve Spotify, müzik tanrıçası Billie Eilish ve onun muhteşem kız kardeşi ile müzik yazıp üreten eşit derecede tanrı seviyesindeki kardeşi Finneas ile bir video yayınladı. Videoda ikili, müziklerini üretmeye giden çalışmalardan ve harika bir donanım ve müziğin yüksek kaliteli bir kopyasını kullanmadığınız sürece bunun ne kadarının gizlendiğinden bahsediyor.

Çok daha kaliteli müzik akışı sunacak olan Spotify Hi-Fi'ye girin. Tabii ki, hizmeti neredeyse küresel bir fenomen haline getiren kullanımı kolay Spotify paketinde gelecek. Bu elbette önemli bir satış noktası çünkü birçok insan Spotify'ın müzik keşfini seviyor ve ekosisteme oldukça derinden bağlı.

Tabii ki, yüksek kaliteli akış sunan çok sayıda hizmet var. Tidal, en çok kayıpsız müzik hizmetiyle ünlüdür, ancak dürüst olmak gerekirse, Spotify'ın tam olarak Tidal'ı vurduğu gibi görünmüyor. Basın bülteninde Spotify yalnızca “CD kalitesinde kayıpsız” dan bahsediyor, ancak Tidal'ın ayrıca 24 bit'e kadar kayıt sunan Master'ları var (CD kalitesi 16 bit). Eilish'in müziğindeki nüansı bir Tidal Master'da yeni Spotify hizmetinden daha fazla duyma şansınız olur.

Bu kötü bir şey demek değil, ancak gerçekçi olarak Spotify Hi-Fi'nin ekstra kalite istediklerini düşünen ancak bunu gerçekten takdir edemeyecek kişilere satılması muhtemeldir. Gerçekten uygun bir Hi-Fi kurulumunu dinlemiyorsanız, kesinlikle daha fazlasını duymayacaksınız. Örneğin, Kablosuz Kulaklıklar, herhangi bir kalite artışından en iyi şekilde yararlanma konusunda büyük ölçüde yetersizdir.


Bu nedenle, muhtemelen Spotify Hi-Fi aboneleri, daha iyi ses kalitesi istediklerini düşünen ancak gerçekten üst düzey donanıma sahip olmayan kişiler olacaktır. Tidal'a gidecek veya Qobuz gibi sitelerden stüdyo master kalitesinde müzik satın alacak gerçek kalite meraklılarına kesinlikle hitap etmeyecek (kendisine ait yüksek çözünürlüklü bir akış hizmetine de sahip).

Bu hizmetin ne kadara mal olacağını henüz bilmiyoruz, ancak alıştığımız tennerde kalmayacağız, o kadarı kesin. Spotify akıllıysa, Amazon'un 14.99 $ / 14.99 £ (Prime üyeler için 12.99 $ / 12.99 £'a indirimli) olan HD müzik akışı hizmetiyle kabaca aynı fiyatta olacaktır. Tidal'ın daha maliyetli 19,99 $ / 19,99 £ / 23,99 $'ı hedeflemek, Spotify'ın sunduğu daha düşük kalite göz önüne alındığında bir hata olur.


Kaynak:Spotify