Close
  • Ana
  • /
  • Uygulamalar
  • /
  • Spotify, kendi ücretli podcast abonelikleriyle Apple'a ayak uyduruyor

Spotify, kendi ücretli podcast abonelikleriyle Apple'a ayak uyduruyor

Apple'ın duyurmasından sadece bir hafta sonrapremium podcastSpotify, kendi podcast abonelik hizmetini duyurdu. Şu anda yalnızca ABD'de kullanılabilen hizmet, önümüzdeki aylarda uluslararası alanda kullanıma sunulacak. Bunu Apple kurulumundan farklı kılan şey, ücretin ne kadarının yaratıcılara gittiğidir.


Apple'da olduğu gibi, podcast yaratıcıları podcast'ler için kendi ücretlerini belirleyebilir, ancak aylık 2,99 ABD Doları, 4,99 ABD Doları veya 7,99 ABD Doları (yaklaşık 3,99 ABD Doları, 6,50 ABD Doları veya 10,50 ABD Doları) ile sınırlıdır. Apple bunun %30'unu alacakken (ikinci yılda %15'e düşer), Spotify yaratıcıların ilk iki yıl kazançlarının %100'ünü elinde tutmasına izin veriyor. Bundan sonra, %5'lik bir ücret getirmeyi planlıyorlar.

Wall Street JournalHikayeyi geçen hafta Spotify'ın planlarında kırdı ve Apple kullanıcılarının hizmet için ödeme yapmak için uygulamadan çıkarılacağını ve Apple'ın ödeme kurallarından kaçınılacağını bildirdi.Teknoloji SıkıntısıDün tam sürüm ayrıntılarını veren , içerik oluşturucuların tüm yayınları ücretli olarak işaretleyebileceklerini veya dinleyicileri cezbetmek için ücretli bölümler sunabileceklerini açıkladı.

Podcast'ler son karantinalar sırasında daha popüler hale geldi ve devasa reklam gelirleri getiriyor (The Wall Street Journal'a göre, yalnızca ABD'de yaklaşık 1 milyar dolar). Bununla birlikte, kullanıcıların özellikle müzik akışı hizmetlerinin yanı sıra podcast içerikleri için ödeme yapmaya hazır olup olmadığı hala belirsiz.

Spotify ayrıca bu hafta İngiltere'deki fiyatlarını Spotify Student için 4,99 £'dan 5,99 £'a, Duo paketi için 12,99 £'dan 13,99 £'a ve aile paketi için 14,99 £'dan 16,99 £'a çıkaracağını duyurdu. ABD'de sadece aile paketi 14,99 dolardan 15,99 dolara yükseliyor. Bu, aile kullanıcıları için Apple ve Amazon Music Unlimited'dan daha pahalı hale getirir.