Close
  • Ana
  • /
  • Ev Sineması
  • /
  • Star Wars Machete Order: Star Wars filmlerini sırayla nasıl izleyebilirim?

Star Wars Machete Order: Star Wars filmlerini sırayla nasıl izleyebilirim?

Star Wars: Skywalker'ın Yükselişi ŞİMDİ yayındaDisney +Blu-Ray ve DVD'nin yanı sıra ve muhteşemliğinin sizi daha önce piyasaya sürülen tüm Star Wars filmlerini de yeniden izlemeye götürme ihtimalinin çok yüksek olduğunu tahmin ediyoruz.


Belki de filmlere ilk kez daha genç bir izleyici tanıtıyor olacaksınız ya da belki de tüm büyük Star Wars anlatısını epik bir arka arkaya film maratonunda yeniden izlemekten hoşlanıyorsunuz. İhtiyacın olacakçokpatlamış mısır!

Bununla birlikte, kutu setlerine ulaşmadan veya akışa başlamadan önce, pek çok nedenden dolayı - özellikle George Lucas'ın beceriksizliği - bu başlatılmamış izleyiciyi oturup onlara filmleri yayın sırasına göre gösterirseniz veya akıllı olmaya çalışırsanız hatırlamakta fayda var. , bölüm sıralaması, filmlerden ya kafası karışmış ya da hiç etkilenmeden uzaklaşacaklar. Neden? Okumaya devam etmek.

*Orijinal Machete Order, Star Wars: The Force Awakens, Star Wars: The Last Jedi ve Star Wars: The Rise of Skywalker'ın yayınlanmasından önce formüle edildi. Pingtwitter bu filmleri ekledi - ancak sipariş üzerinde hiçbir etkisi yok. Rogue One ve Solo daha fazla yan ürün olduğundan ve temel hikayeye sıfır etkiye sahip olduğundan, bunlar dahil edilmemiştir.

Yıldız Savaşları Palası Düzeni


George Lucas'ın vizyonundaki anlatı uyumu eksikliğini rahatsız edici bulursanız, Machete Order tam size göre.

Bölüm Sırası neden başarısız?

Bölüm Düzeni, George Lucas'ın büyük anlatısını başından beri tasavvur ettiği sıradır. Sıra şu: Hayalet Tehdit, Klonların Saldırısı, Sith'in İntikamı, Yeni Bir Umut, İmparatorluğun Geri Dönüşü, Jedi'ın Dönüşü, Güç Uyanıyor, Son Jedi ve ardından Skywalker'ın Yükselişi.


Elbette bu düzende hiçbir şey ters gidemez, değil mi? Ne de olsa, George'un onlarca yıldır titizlikle planladığı büyük anlatının sırası. Yanlış! George Lucas'ın çiftliğine götürülen damperli kamyonlarla dolup taşanlardan başka büyük bir anlatısı yoktu. Aslında, filmleri bu sırayla izlemenin kesinlikle kritik iki kusuru var - özellikle de filmleri ilk kez izliyorsanız.

Yıldız Savaşları Palası Düzeni


Anakin Skywalker yerine Machete Order, Star Wars destanına denge getirmeye yardımcı olacak.

İlk olarak - ve bu gerçek bir kusurdur - Bölüm Sırası'ndaki filmleri izleyerek Darth Vader'ın Luke Skywalker'ın babası olduğunun dramatik sürpriz ifşası tamamen ve tamamen mahvolmuştur. Film tarihinin en unutulmaz sahnelerinden biri mahvoldu. Neden? Luke'un babasının Vader olduğuna dair ufak ipuçlarını almaktan çok uzak, ki bu sadece A New Hope ve The Empire Strikes Back'i izlerseniz elde edeceğiniz şey budur, ilk üçleme vahyi tamamen ortadan kaldırır ve korkunç bir Anakin ile boğazınıza vurur. Revenge of the Sith'in sonunda Vader'a dönüşme sahnesi. Bu nedenle, Empire'ı izlemeye yeni bir izleyici geldiğinde, dramatik sahnenin sürprizi sadece mahvolmakla kalmaz, aynı zamanda duygusal etki de geçersiz hale gelir.

Yıldız Savaşları Palası Düzeni

'Nooooooooo!' Revenge of the Sith'teki bu korkunç sahneyi ilk gördüklerinde seyircilerin bağırdığı buydu.


Yeterince kötü değilse, Bölüm Sırası da anlatı açısından çok az mantıklı geliyor. Prequel filmlerinin üçü de esasen orijinal üçlemenin anlatısı için arka plan malzemeleridir ve George anlatı odağını Luke'dan Anakin / Vader'a beceriksizce kaydırmaya karar verdiğinde, bu işi iyi yapmaz ve odaklanmak için saatler harcayarak İkincisinin tüm zamanların en sıkıcı karakter gelişimi yaylarından birinde kötülüğe dönüşme nedenleri. Destanın anlatısını temelden tamamen koparır, yeni izleyicileri ölümüne sıkar, kafaları karışır veya her ikisini birden bırakır.

  • Tüm Star Wars filmlerini de sıraladık

Release Order daha iyi değil

Tamam, George'un nakit parası, Star Wars anlatısı açısından bir topa yol açtı, filmlerin geriye dönük olarak yeniden numaralandırılması büyük izleme sorunlarına yol açtı, ancak temellere dönüp filmleri sinematik sırasına göre izlemeye ne dersiniz? serbest bırakmak? Bunu size böldüğümüz için üzgünüz, ama Lucas bunu da mahvetti.

Yıldız Savaşları Palası Düzeni

Sebastian Shaw başlangıçta Darth Vader sans kaskını oynadı.

Sorun, Luke'un Obi-Wan, Yoda ve Anakin'in hayaletlerini gördüğü Return of the Jedi'ın sonundaki sahneye Hayden Christensen'ı yerleştirmesinden kaynaklanıyor. Prequels'den önce Anakin, kaskı çıkarıldığında Vader'ı oynayan eski İngiliz aktör Sebastian Shaw tarafından canlandırıldı. Ancak George, Shaw'u kaldırıp yerine Christensen'ı koymaya karar verdiğinden, yeni izleyiciler bu sahneye geldiğinde genç adamın kim olduğu ve neden orada durduğu hakkında hiçbir fikirleri yok. Bu nedenle, bu sahne, iyi hissettiren bir düzeltici notla bitmek yerine - başlangıçta yapılması amaçlandığı gibi - tam bir kafa karışıklığı ile sonuçlanır.

Yıldız Savaşları Palası Düzeni

Release Order'da izlerseniz, bu sahne sinema tarihinin en büyük ifşaatlarından birini mahvediyor. Ayrıca, seks avcısı gözleri!

Pala Düzeni

Öyleyse, izleyici için bu deneyimi bozan üç sorunu nasıl çözersiniz? Basit, filmleri şu sırayla izleyin: A New Hope, The Empire Strikes Back, Attack of the Clones, Revenge of the Sith, Return of the Jedi and the Force Awakens. Evet, listeyi doğru okudunuz, Bölüm I: Hayalet Tehdit dahil değil.

Yıldız Savaşları Palası Düzeni

(Resim kredisi: Lucasfilm / Disney)

The Machete Order, The Empire Strikes Back ve Return of the Jedi arasında Bölüm II ve III.

Filmleri bu sırayla izleyerek, sadece spoilerlardan tamamen kaçınmakla kalmaz, aynı zamanda orijinal anlatının odağını da koruyabilirsiniz. Esasen, Luke'un, Bulut Şehri'nde Vader'a elini kaybeden ve onun babası olduğunu öğrenene kadar, Anakin'in nasıl Vader olduğunu ve Luke'u nasıl tasarladığını gördüğümüz iki filmlik bir geri dönüşe gitmeden önce, yaşlanma hikayesini takip ediyorsunuz. daha sonra final için şimdiki zamana geri dönüyordu. Babanın ifşası korunur, Luke anlatısı korunur ve hayalet-tastik, kendini iyi hissetme, kurtuluş finali korunur.

Yıldız Savaşları Palası Düzeni

Bu kavga havalı ama içerdiği film, Star Wars efsanesinin büyük anlatısı için tamamen kritik değil.

Ancak, Bölüm I olmadan tüm hikayeyi nasıl elde ederiz diyebilirsiniz? Elbette, anlatı üzerinde etkisi var mı? Hayır, hayır ve hayır. Bölüm I, hikaye için tamamen gereksizdir ve ortaya çıkardığı tüm anlatı unsurları esasen aynı film içinde son bulur. Örneğin, Darth Maul'un hikayenin film dışında bir ilgisi yok ve yerini hemen Kont Dooku aldı. Aynı şekilde, Qui-Gon Jinn'in eylemlerinin filmin dışında hiçbir etkisi yoktur ve o da var olmayabilir. Anakin'in bir çocuk olarak filmde yaptığı her şey daha geniş olay örgüsüyle alakasız. Bölüm II'ye geçen tüm karakterler, motifleriyle birlikte yeniden tanıtıldı. Liste devam ediyor. Acımasız gerçek şu ki, Bölüm I'e ihtiyaç duyulmuyor ve diğer sahnelerde ruhunuzu yutan Jar Jar Binks'e sahipseniz, buna değmez.

Yıldız Savaşları Palası Düzeni

Bölüm I'i çalışma sırasından çıkararak, Jar Jar'ın büyük çoğunluğunu kestiniz. Bunu kim istemez ki ?!

Bu sorunları çözmenin yanı sıra, Machete Order filmlerin diğer bazı yönlerini de geliştiriyor. İlk olarak, bebek Anakin'i bırakarak, Luke ve Anakin'in gelişim yayları arasındaki paralellikler bire bir çok daha fazla hale getirilir. İkinci olarak, Sith'in İntikamı'nda Palpatine'i yenmeyi başaramadığını izlediğiniz için, Yoda'nın Jedi'ın Dönüşü'nde İmparator'un gücünden sakınması için Luke'a pişmanlık verici uyarısını daha dokunaklı hale getiriyor. Ve üçüncü olarak, Luke'un Jabba the Hutt'ın korumalarında Force Grip'i kullandığında ve ardından Jabba'yı 'gücümü küçümsememesi için' uyarması, Luke'un Jedi'ın Dönüşü'ndeki eylemlerini, Vader'ın Yeni Bir Umut'ta Force Grip'i kullandığını gördüğünüz gibi daha kaygı verici hale getiriyor. Anakin'in Obi-Wan'ı 'Gücümü küçümsüyorsun!' ve Revenge of the Sith'in sonunda Padme'i boğarak.

Yıldız Savaşları Palası Düzeni

Luke'un Jedi'ın Dönüşünde Force Grip'i kullanması, Machete Order'da daha belirgin hale gelir ve iç savaşını vurgular.

Mükemmel olmasa da ileriye giden yol

Machete Order tartışmalı bir şekilde Lucas'ın en büyük kazalarını düzeltirken, mükemmel değil. Bölüm I'i kaçırdığınız için, II ve III'te Anakin'in annesinin Tatooine'de esir bir köle olduğunun ortaya çıkması gibi birkaç küçük şey birdenbire birdenbire ortaya çıkıyor (unutmayın, Phantom'dan bu kadar kötü davranılan arka planlardan hiçbirine sahip değildik. ) ve 'Güç'e denge getirecek' bir kişi hakkındaki tüm kehanet şeyleri.

Yıldız Savaşları Palası Düzeni

Anakin'in tutsak annesini kurtarmak için Tatooine'e geri döndüğü bu sahne, Pala Tarikatı'nda birdenbire ortaya çıkıyor.

Genel olarak, burada Pingtwitter Towers'ta görebildiklerimizden, önceleri izleme deneyiminize dahil etmek istiyorsanız, bu, özellikle grubunuzda yeni bir izleyiciniz varsa, bunu yapmanın herhangi bir yolu kadar iyi bir yoldur. Buna ek olarak, orijinal Machete Order, Return of the Jedi ile sona erdiğinden, Star Wars: The Force Awakens, Star Wars: The Last Jedi ve Star Wars: The Rise of Skywalker ile de çalışır.

Machete Order'ın orijinal yaratıcısı Rod Hilton'a büyük şapka bahşişi.

Bugünün en iyi Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı [Çelik Kitap] [Blu-ray], Yıldız Savaşları: Bölüm I - Hayalet Tehlike [Blu-ray Çelik Kitap], Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı [Çelik Kitap] [Blu-ray], Star Wars The Force Awakens, Rogue One A Star Wars Story, Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back [Blu-ray Steelbook], Star Wars: Episode IV - A New Hope [Blu-ray Steelbook ] ve Star Wars: Epiode VI - Jedi'nin Dönüşü [Blu-ray Steelbook] anlaşmaları Star Wars: Bölüm II -... Star Wars: Bölüm II - Klonların Saldırısı [Steelbook] [Blu-ray] Amazon £ 31,88 GörüntüleTüm fiyatları görünStar Wars: Bölüm I - The ... Star Wars: Bölüm I - The Phantom Menace [Blu-ray Steelbook] Amazon £ 49.99 GörüntüleTüm fiyatları görünStar Wars: Bölüm III -... Star Wars: Bölüm III - Sith'in İntikamı [Steelbook] [Blu-ray] Amazon £ 36.99 GörüntüleTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Star Wars: Güç Uyandırır ... Star Wars: Güç Amazon'u Uyandırır £ 7.91 £ 5 GörüntüleTüm fiyatları görünRogue One: Bir Star Wars Hikayesi Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi Base.com £ 8.99 İnceleTüm fiyatları görünStar Wars: Bölüm V - The ... Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back [Blu-ray Steelbook] Amazon £ 51.99 GörüntüleTüm fiyatları görünstar Wars: Bölüm IV - Yeni Bir ... Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut [Blu-ray Steelbook] Amazon £ 53.99 GörüntüleTüm fiyatları görünStar Wars: Epiode VI - Geri Dön ... Star Wars: Epiode VI - Jedi'ın Dönüşü [Blu-ray Steelbook] Amazon £ 53.99 GörüntüleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz
  • En iyi 10 Star Wars video oyunu